חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקמת שלושה ישובים חדשים בנגב – החלשת הנגב

נושאים דיור, תכנון ובניה, דעות ב 10.11.13 1:18

בישיבה השנתית של הממשלה בשדה בוקר לזכרו של דוד בן גוריון, מתכוונת הממשלה לאשר שלושה ישובים חדשים באיזור הנגב: כסיף, חירן ושיזף. אבי דבוש מזהיר שהתוצאה של אישור כזה תהיה החלשה נוספת של הנגב, ולא חיזוקו

לפני שנתיים השתתפתי בכנס שדרות. הפאנל שבו שותפתי נגע בפתרון בעיות הדיור בישראל. לקראת הדיון עשיתי בדיקה פשוטה. סקרתי את בנות ובני כיתתי מאשקלון, שם גדלתי והתחנכתי. מתוך כארבעים ילדות\ים נותרו באשקלון כארבעה, וגם זה לא ממש בטוח (בכל זאת, עברו כעשרים וחמש שנה. קשה לעקוב..).

עם הנתון הזה התייצבתי כקול בודד בשטף של תכניות גרנדיוזיות להביא "אוכלוסיה חזקה" לנגב ולהציל אותו.

ביום א' הקרוב תקיים הממשלה את ישיבתה השנתית החגיגית בשדה בוקר. הרעיון יפה. כאמצעי לציון הקשר לנגב ולפיתוחו תשים פעמיה משלחת של מאות שרים, עוזרים ופמליותיהן\ם עד ללב הנגב. ינשאו נאומים מרטיטים, השרים יזכו לביקור קצר בצריף בן גוריון ואז ישלפו המצגות והצעות המחליטים ונבחרינו יתפנו לדבר האמיתי: אישור הצעות החלטה. אז מה יהיה שם? אישור תקציב לשיפוץ ושימור צריף בן גוריון ושריון תקציב נוסף להקמת מרכז מורשת. עד כאן סביר ומכובד.

אבל ממשלת הפוליטיקה "החדשה" לא תסתפק בזה. היא הוסיפה לתפריט שלושה ממתקי ענק: אישור מחודש להקמת עיר חרדית באזור ערד וכסייפה, החלטה על הקמת הישוב חירן, לטובת גרעין קטנטן של צעירים, ממש על ישוב בדואי קיים (לא מוכר) בשישים השנים האחרונות והקמת ישוב חדש בסמוך למועצת רמת נגב, קילומטרים לא רבים משדה בוקר.

לכאורה, שיא ההגשמה הציונית. הנגב יבנה וישגשג, נלבישך בטון ומלט וגם האוכלוסיה החזקה החמקמקה הזו, שתמיד מסרבת לבוא לנגב הכה חלש, אולי תגיע הפעם במחיר מבצע.

אז זהו שלא. והלוואי שמדובר פשוט בטעות וחוסר הבנה. כנראה שגם הפעם זו לא טעות, אלא מדיניות.

מאיפה נתחיל?

ברמה העובדתית- כל הישובים הללו נושאים מחירים כלכליים, חברתיים וסביבתיים אדירים. העיר החרדית החדשה, כסיף, שלא קודמה בממשלת נתניהו הקודמת כיוון ששרי ש"ס טענו שתהפוך ל"אי של עוני חרדי", תתחרה במשאבים המדולדלים של ערד והסביבה. חירן יחרחר ריב, בשיא המאבק על הסדרת ההתיישבות הבדואית ושיזף, הישוב השלישי מהווה פריצה של כל ערך חברתי וסביבתי.

העניין הוא פשוט- הקמת ישובי בועה אליטיסטים, עם ועדות קבלה, מחליש את הישובים הקיימים. וזה יעלה לנו פי חמש בערך מהקמת אותן יחידות דיור בתוך ערד, דימונה, ירוחם ובאר שבע.

עד כאן העובדות. ומכאן בחזרה לכיתה האשקלונית שלי: כולנו עפנו מאשקלון כי הבנו שבכך תימדד ההצלחה שלנו. וכי אף אחד לא טרח לומר לנו כמה אנחנו חזקים ולא חלשים וכמה אנחנו נחוצים כבוני ומקדמי העיר והאיזור ולא איזו אוכלוסיה "חזקה" מן המרכז. הגיע הזמן, ממשלת הפוליטיקה "החדשה", שאת אותם מליארדים שתקצו ביום ראשון בהינף רוח נגב, תשימו על השולחן לטובת תכניות שיבנו בנגב, על ידי תושבי הנגב ותמען תושבי הנגב, בשיתוף ממשלתי. התכניות הללו יחזקו את הישובים הקיימים ואת הסיכוי להשאיר את ילדינו כאן וכן, הם גם יכללו אופציות מצוינות לכל מי שירצה להצטרף אלינו. לא בשם איזו "איכות חיים" בועתית, אלא כחלק מקהילת הנגב, הכוללת (מה לעשות) יהודים ובדואים, אנשי עיר וכפר, חילונים, דתיים וחרדים. ולא. אנחנו לא חלשים. יש מי שמתעקש להחליש אותנו במדיניות מכוונת והופך מחווה שיכולה להיות יפה למופע צעקני, בזבזני ופטרוני שמביט גבוה מאיתנו עשרות אלפי רגל.

מוזמנים לשתף את הסטטוס הנ"ל עם חברי הממשלה ולהבהיר שהפעם, זה לא ילך..

הכותב מתגורר באזור שדרות ומנהל את תחום התכניות בשתיל

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. מערכת עבודה שחורה :

  בניית העיר החרדית כסיף בנגב - מלכודת עוני מהסוג הגרוע ביותר

  תגובת עמותת חדו"ש:
  חדו"ש: בניית העיר החרדית כסיף בנגב – מלכודת עוני מהסוג הגרוע ביותר

  מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב

  העיר החרדית כסיף מתוכננת לקום בצומת תל ערד בהיקף של 10 אלף דירות שבמונחים חרדיים הם שווי ערך לכ-50 אלף תושבים. התוכנית עברה את הליכי התכנון המשמעותיים ב-2010. אבל שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס מש"ס תקע את התוכנית עמוק במגירה והעדיף לקדם פתרונות דיור אחרים לחרדים, במרכז הארץ ובצפונה: בית שמש, העיר חריש ושכונת הר יונה בנצרת עילית. אטיאס התנגד לכסיף בגלל הריחוק ממרכזי תעסוקה.
  השר אורי אריאל שב ומנער מעל כסיף את הררי החול, כנראה במטרה לממש שוב את הנוסחה שעובדת כל כך הרבה במגורי חרדים: נבנה להם בפריפריה הרחוקה ליד הערבים (במקרה זה הבדואים) ובתמורה הם יקבלו דירות בחצי חינם. כסיף סמוכה לישוב הבדואי כסייפה שגם נתן לה את שמה.
  לכסיף אין כמעט שום יתרונות יחסיים מבחינת החרדים. היא אינה קרובה לשום ריכוז חרדי, חוץ מהשכונות החרדיות בערד. היא אינה קרובה לאף עיר קדושה או מקום מאוד קדוש. כדי למשוך לשם תושבים המחירים יצטרכו להיות מחירי רצפה ויהיה צורך לשכנע רבנים למשל באמצעות מענקי פיתוח למוסדות של הקהילות.

 2. מנחם לוריא :

  בכסף,נגרש את הבדואים...

  1.

  יום יום אחרה"צ בצומת להבים (כביש 31 וכביש 40) נראית הפגנה של בדואים,וישראלים,נגד פנוי ישוב "לא מוכר". לצערי חלפתי שם במהרה ולא זוכר את שם היישוב.

  2.

  אנשים שלא ידעו עבודה מימיהם בעבור חופן שקלים יגורו גם על הירח – רק צריך "בעזרת השם" המתאים וכסיף צמוח תיצמח.

  3.

  מקווה שלא נמאס לקוראי לשמוע… מחקריו ומסקנותיו של פרופ' (אמריטוס) סופר קורמים עור וגידים וישראל הופכת למדינה בעלת שלוש אוכלוסיות (לא שיוויוניות בעליל) במרכז הישראלי העובד ובד"כ הפוריטני והלא דתי עד מסורתי קל. מסביבו חגורת מדינת חרדים וערבים ישראלים ובמעטפת חגורת פלסתינאים חסרי מעמד כלשהו.

  4. זה (סעיף 4 דלעיל) לא קורה מעצמו אלה בהכוונת ממשלתו הצרה (תרתי משמע) של נתניהו.

  מנחם.

 3. מנחם ו. :

  פתאום כל שונאי ישראל בעד ההפקרות של הבדואים

  לכל יפי הנפש,
  שכל כך נוגע להם פינוי "כפר" או "פזורה" בדוואית בנגב,
  לתשומת לבנו,
  "כפר" בדואי, הכולל מספר אוהלים ושני פחונים, מוקם ע"י הנוודים הבדוואים, בפחות מ-שעתיים !!!…
  ה-"מסורת הבדוואית" מחייבת אותם שכל בדוואי יהיה לו שטח לפחות של 5 דונם פרטי משלו !!!…
  זאת אומרת,
  "כפר" בדוואי של 1,000 נפש, צריך שטח של לפחות 5,000 דונם !!!…חחח…
  זה אולי מצחיק, אבל הבדיחה היא על חשבוננו !!!
  אין תקדים כזה הזוי, למשל של הצוענים באירופה, נוודים כמו הבדואים, שאין להם "דרישות" כל כך גבוהות ממדינות אירופה, אותן המדינות שכל כך תוקפות אותנו בגלל אותם הנוודים הבדוואים.

 4. דליה :

  מאמר של צפריר בשן על היחס הגזעני כלפי הבדואים ב"המקום הכי חם בגיהנום" http://www.ha-makom.co.il/bashan
  "על אדמת אחד היישובים האלה, חירן יהיה שמו, מצוי היום ישוב בדואי, אום אלחיראן. את היישוב הזה עומדת המדינה להרוס ולטרנספר את תושביו. אחר כך היא תקים שם את חירן, ישוב שיאוכלס על ידי גרעין ציוני של בני הפזורה הדתית-הלאומית הנזקקים.

  כלומר, זה לא סתם ישוב חדש. זה פרויקט פינוי-בינוי בכלל. נכון שאת המפונים מפנים טוטאל, ומביאים במקומם משהו אחר, בהיר ויהודי יותר, אבל בואו לא ניכנס לפרטים. ממשלת ישראל מבצעת פרויקט פינוי-בינוי חמש דקות ממיתר. רבע שעה מחברון."

 5. ואני אומר :

  שהאויב הכי גדול של טוב,הוא מושלם.

  שבו בשקט ותנו לאילו שעושים, לעשות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.