חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עבודה סוציאלית – מדוע אני שם

נושאים דעות, דעתעו"ס, רווחה ושירותים חברתיים ב 31.10.13 0:20

דעתעו"ס – טור חדש ב"עבודה שחורה" מאת העובדות הסוציאליות (והעובדים) של תנועת "עתידנו". בטור הפתיחה – מיכל מאירס מסבירה מהי עבודה סוציאלית בשבילה

עבודה סוציאלית בשבילי, היא כלי למימוש השקפת עולם. אני עובדת סוציאלית צעירה – סיימתי את התואר לפני שנה. אחד הדברים העיקריים שנתן לי בית הספר לעבודה סוציאלית, הוא את ההמשגה והיכולת לתת שם לתחושות האי צדק שיש לי כלפי החברה בה אנו חיים. את היכולת להבין את תהליכי ההפרטה שמתקיימים פה, את הידע על התפתחותה ושחיקתה של מדינת הרווחה בישראל ואת ההבנה שחוסר הצדק הזה אינו גזירה משמיים, אלא מעשה ידי אדם, תוצאה של מדיניות, ומדיניות ניתן לשנות.

במהלך הלימודים למדתי שיכול להיות גם אחרת וקיבלתי כלים להתמודד עם חוסר הצדק ולסייע לאוכלוסיות הנמצאות במצוקה, אוכלוסיות הנרמסות על ידי החברה שבה אנו חיים. בתכניות הלימודים של בתי הספר לעבודה סוציאלית, יש בשנים האחרונות עיסוק הולך וגובר בשינוי מדיניות כחלק ממקצוע העבודה הסוציאלית, בהסתכלות על האדם בתוך מבנה חברתי אשר מביא אותו לסיטואציות חיים מורכבות ומאתגרות. בנוסף, נפתחות יותר ויותר מגמות קהילתיות ויש דגש רב על תיאוריות שאינן מאשימות רק את האדם במצבו, אלא גם מבינות את המבנה החברתי שהוביל אותו למצבו. למעשה, עובדים סוציאליים לומדים להיות סוכני שינוי.

עבודה סוציאלית בשבילי, זה להיות חלק אימננטי ממדינת הרווחה בישראל. לקחת חלק פעיל בשיפור חייהם של אנשים, לסייע להם להתמודד עם חמש  "הרעות החולות" כפי שהגדיר אותן בוורידג' – הזנחה, בערות, מחסור, אבטלה וחולי.

עבודה סוציאלית בשבילי, זה להיות הזרוע המבצעת של מדיניות הממשלה ובד בבד להתמודד עם הבעיות שהיא יוצרת ולעמוד מול המדינה כשצריך (וצריך). בעשרים השנים האחרונות (לפחות), בעקבות הפגיעה במדינת הרווחה, יש אוכלוסייה הולכת וגדלה של אנשים החיים מתחת לקו העוני, או לא הרבה מעליו. אוכלוסייה הולכת וגדלה של אנשים שלא מצליחים לספק לעצמם ולילדיהם חיים ברווחה ובכבוד, חינוך הולם או בטחון תזונתי. מי שמתמודדות עם תוצאות המדינות של הממשלה, הן העובדות הסוציאליות במחלקות הרווחה ובמקומות נוספים. כל זאת, תוך כדי שחיקה של שכרן, הרעה בתנאי העסקתן ומחסור חריף בתקנים.

עבודה סוציאלית בשבילי זה לדעת שתמיד אנשים יגידו לך "אבל אין כסף במקצוע הזה, ממה תתפרנסי?" ואני מחייכת ומהנהנת בנימוס, אבל בלב, אני יודעת שזה כנראה אחד המקצועות היותר מספקים ובעלי תחושה של תרומה לעולם שיכולים להיות. מקצוע שבו את נמצאת עם היד על הדופק של החברה שלנו ונחשפת יום יום למציאות כפי שהיא, ולא רק כפי שהיא משתקפת במסך הטלוויזיה או מדפי העיתון. אני יודעת שכנראה אצטרך לעבוד בחלקי משרות בכל מיני מקומות, כיוון שככה זה כיום במקצוע, אבל אני רוצה לעבוד בעבודה שמאפשרת לי לחזור הביתה בסוף היום ולדעת שתרמתי משהו למישהו, ולא רק לעצמי ולחשבון הבנק שלי.

עבודה סוציאלית בשבילי זה להאמין בבני אדם וביכולת שלהם לחולל שינוי בחייהם. לדעת, שגם אם זה ממש לא נראה ככה, עמוק בפנים בכל אדם יש טוב, יש נקודת אור. גם לאסיר שנמצא במאסר בגין פשעים נוראיים, גם לגבר שמכה את אשתו וגם לאישה המכורה שלא מצליחה לטפל בילדיה (ותסלחו לי על הסטריאוטיפים). גם להם יש רצון לחיות חיים טובים יותר, להשתלב בחברה, לגדל את ילדיהם בהצלחה.

וכפי שנאמר, "כל זמן שהנר דולק אפשר לתקן". באמצעות העבודה הסוציאלית, אני מקווה שיתאפשר לי לסייע לאנשים לתקן ולשפר את מצבם.

מיכל מאירס, עובדת סוציאלית ולומדת לתואר שני במדיניות ציבורית. דוברת תנועת עתידנו.

תנועת עתידנו – למען עתיד העבודה הסוציאלית בישראל, היא תנועת מנהיגות אקטיביסטית של עובדים ועובדות סוציאליות, המובילה מדיניות חברתית ומקצועית. 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. דליה :

  תודה על הטור החשוב. יהיה מעניין לשמוע על מקרים ספציפיים המשקפים בעיות בתחום ודרכי מדיניות לפתור אותם.

 2. זהר :

  לא רק

  דבר ראשון- כל הכבוד על הטור שפותח צוהר לאזרחי המדינה להתבונן במקצוע העו"ס ועל המטרות בעומדות לנגד עיניו.

  בתור עו"ס, הייתי רוצה להדגיש, וחשוב לעשות כן, את מקום הפונים/לקוחות ומקומינו אל מול המדינה. כיום נוצר מצב כמעט בלתי אפשרי שהמדינה מקדמת מדיניות ממשלתית/כלכלית קפיטליסטית להחריד שמוציאה מן הכלל את רוב אזרחי המדינה. בידה השניה של הממשלה: משרד הרווחה- לרוב עושה דברה של הממשלה, לעיתים רחוקות מתמקד בצמצום האי שוויון ולעיתים קרובות מתמקד הן בכיבוי שריפות אך בעיקר בביצוע מדיניות ממשלתית.
  במצב זה, תפקידנו כעובדים סוציאליים לעמוד לצד פונינו בכל מצב. לא לבצע מדיניות ממשלתית שפוגעת בפונינו ובאוכלוסיות עימנו אנו מתעתדים לעבוד.
  תפקידנו הוא להלחם יחד איתם בעוולות, להעיר מודעותם למצב הקיים ולספק להם את הכלים לשינוי.

  אנחנו, העו"סים, רק כלי בידם. הם סובלים מספיק. מחובתנו לעזור להם לשנות את זה.

 3. יונה ניצן :

  תגובה

  אני עכשיו כמי שפרשה יכולה לתמוך בדברי הכותבת בלואם אך ללמי שעדיין בתוך המערכת הדברים אינם כה פשוטים מאחר וכל העוסיות בלשכות הן עובדות של הרשות העירונית ובעצם לעיתים צריכות לצאת נגדה ולא יכולות ללכת בצורה בולטת כי יכולות לשלם במקום עבודתן. מי אני לדון אותן.
  אבל בלי קשר למעשים והכרזות-בתוך המחלקות ישנן עוסיות אכפתיות ומגוייסות ויש כאילו שבאו לעבודה ואין להן את הלהט בעיניים והאכפתיות. להן אין גם שום ספקות והן תמיד תתמוכנה בממסד.

 4. עבודה סוציאלית – מדוע אני שם « עתידנו עתידנו :

  […] לקריאת הטור המלא באתר עבודה שחורה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.