חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כפיה תורנית בבית-ספר רש"י בנתניה

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 29.10.13 1:32

 בית-הספר הממלכתי דתי רש"י בנתניה, שרובו תלמידים אתיופים, עומד להפוך בית-ספר תורני בשם "אורות רש"י". הורי התלמידים מתנגדים לחינוך תורני

מאת: דליה בלומנפלד

בנתניה במסווה של אינטגרציה שאמורה להיות כור היתוך להשתלבות בחברה הישראלית מתבצע מחטף המעמיק את הסקטוריאליות בחברה הישראלית. מחטף זה מתנהל על גבם של החלשים ובלי להתחשב בדעתם.

לא מזמן בשרה התקשורת על סגירת בית-הספר היסודי "רש"י" בנתניה, הידוע כבית-ספר מוצלח, למרות שמרובים בו תלמידים אתיופים. התופעה של בית-ספר שלומדת בו טהרת האוכלוסייה האתיופית אינה נראית ראויה על פניה. החברה האתיופית מתויגת כחברה חלשה שתלמידיה מגיעים להישגים נמוכים. כשרואים ריכוז של תלמידים אתיופים בבית ספר, התופעה לא נראית כמבשרת טובות. ההנחה היא שפיזור התלמידים האתיופים בין תלמידים מכלל האוכלוסייה יעזור להם להתקדם ולהתפתח. ואכן בעיריית נתניה החליטו לבטל את התופעה בה מצוי רוב מוחלט של תלמידים אתיופים בבתי-ספר, ובשיתוף עם משרד החינוך יצרו תכנית אינטגרציה לשילובם עם שאר תלמידי העיר.

מה מפריע במידע על התכנית לשנות את צביונו של בית-ספר רש"י בנתניה שבו רק תלמידים אתיופים? הרי הגיוני לתמוך באינטגרציה ושילוב האוכלוסייה האתיופית בכלל האוכלוסייה הישראלית.

מסתבר שהאינטגרציה שתוכננה לבית-הספר, עוד בזמן שר החינוך הקודם גדעון סער, הייתה מסוג מסוים מאוד לא אינטגרטיבי. העירייה בשיתוף ובאישור משרד החינוך קיבלה אישור לתוכנית על פיה ייכנס לבית הספר רש"י גרעין תורני והוא יפעיל את בית הספר כבית ספר תורני בשם חדש "אורות רש"י". לפי דיווח בפייסבוק. ח"כ מוטי יוגב ממפלגת הבית היהודי ביקר בבית-הספר, וסיפר על התרשמותו הרבה מפעילות הגרעין התורני בראשות הרב נתנאל יוסיפון בנתניה, שבמשך 4 שנים לקח לידיו ניהול בית ספר יסודי והצמחתו.

על גרעיני התיישבות באזורי ספר ובעיר שמענו, על פעילויות העשרה ועזרה בחינוך שמענו, אבל התופעה בה גרעין לוקח לידיו ניהול בית ספר יסודי ומצמיח אותו, עדיין לא שמענו. סיפור בית-ספר רש"י, בשמו החדש "אורות רש"י" נראה כדוגמא בה גרעין מנהל בית-ספר ומתפעל אותו. ומי שמגבה את היוזמה הן מפלגות פוליטיות מן הצד הימני והחרדי של המפה הפוליטית. נראה שהן דואגות לעתודת מצביעים לשורותיהן.

קשה לקרוא לכך אינטגרציה. זוהי סקטוריאליזציה ביוזמת משרד החינוך ובחסותו.

הורי התלמידים ב"אורות רש"י" הסתייגו ממגמת "אינטגרציה" זו. כשהתברר להם שמדובר בחינוך דתי תורני קיצוני מזה הממלכתי דתי, שאותו הם מכירים, והוא כולל הפרדה בין המינים וחומרי לימוד נוספים מן המסורת ואורחותיה. הורי התלמידים האתיופים הביעו את רצונם בחינוך ממלכתי דתי ולא בחינוך תורני.

מעניין אם יוזמה כזו של משרד החינוך הייתה מצליחה לגבי תלמידים מעדה אחרת. משרד החינוך גיבור על חלשים. ההורים אמנם מסתייגים, אך זה לא מונע ממשרד החינוך להמשיך ביוזמתו התורנית. הוא אינו לוקח בחשבון את עמדת ההורים האתיופים.

ועד ההורים של בית הספר שלח מכתב בעניין לשר החינוך שי פירון המסביר את התנגדות ההורים לתכנית העירייה לסגור את בית הספר בתוך שנה ולהצמיח בית ספר תורני. הורי התלמידים אומרים שהם נאבקים תקופה ארוכה בתכנית שבה ילדיהם הפכו לחיילים בשחמט הפוליטי של פוליטיקאים במסווה כוונות טובות הקשורות לחינוך הילדים.

ההתרחשויות הקשורות לבית-ספר רש"י משקפות את בעיית הידלדלות מגוון התלמידים בבתי-ספר ממלכתיים דתיים. היוותרותה של אוכלוסייה חלשה בבית-הספר, כמו זו האתיופית, לא נשארת על כנה. משרד החינוך מנסה לפתור בעיה זו על ידי הכנסת גרעין תורני, הטומן בחובו הקצנה דתית. ההורים האתיופים מתנגדים לכך. אך מחמת חולשתם, הם אינם מסוגלים לעבור להתגורר במקום אחר, בו קהילה פחות קיצונית, שיכול היה לפתוח לילדיהם אפשרויות אחרות בבתי-ספר אחרים.

מתברר שבמקומות אחרים, משפחות בעלות אמצעים כלכליים עוזבות בשל כניסת גרעינים תורניים לשכונתם. הכותרת בקישור זה מעידה על כך: "הגרעינים התורניים מבריחים את המשפחות הדתיות". בערי המרכז כניסתם של גרעינים תורניים האיצה עזיבתן של משפחות שהתנגדו לתופעה, והיו בידם האמצעים לעזוב ולעבור למקומות אחרים.

אוכלוסיות חלשות, מעוטות אמצעים, אינן מסוגלות לעבור לדירות בשכונות אחרות. הן מתקבעות במקומן ונאלצות לסבול כפייה דתית נגד רצונן. אוכלוסיות חזקות יכולות לקום ללכת ולבחור את הסביבה התרבותית המתאימה להן. כך גורמת התנהלות משרד החינוך לבידול והפרדה בין אוכלוסיות חלשות וחזקות, ולקיבוע מצבה החלש של האוכלוסייה האתיופית.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    כפייה דתית בעיר נתניה
    נתניה: "העיריה הופכת אותנו לשכונה חרדית"
    תושבים בשכונת דורה מתרעמים על כך שמוסדות חינוך רבים של העדה החרדית הוקמו במרכז השכונה, למרות העובדה שמרבית התלמידים במוסדות אלה אינם תושביה. בצומת הרחובות "הנביאים ו"נחמיה" ממוקמים כבר חמישה מוסדות והוא מכונה "צומת האלוהים". התושבים: "אין לנו שום דבר נגד דת. אבל למה בנו בדורה קריית חינוך חרדית? שיקימו כאן גנים ממלכתיים לילדים שלנו". העירייה: "הרשות המקומית אינה שולטת בתהליכים חברתיים מסוג זה"
    http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4465393,00.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.