postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אחרי הבחירות המקומיות – רשמים והערות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אחרי הבחירות המקומיות – רשמים והערות

נושאים בחירות 2013, דעות, כלכלת בית, פוליטי ב 27.10.13 5:05

סיכום הבחירות המוניציפליות ברחבי הארץ אינו בסיס לאופטימיות עבור מפלגות השמאל. המסקנה: אם רוצים הישגים ב-2018 צריך להתחיל לעבוד עכשיו.27

מאת ק. טוכלוסקי

מחיר מות המפלגה: המפלגות משלמות את מחיר מות הסניפים, אין באמת מפלגות ברמה המקומית וזה נובע מהעובדה שאין סניפים ואין חיי מפלגה יום יומיים, מי שגדלו כמוני כשבית מפלגה מהווה חלק חשוב ממרכז חייהם, מבינים בוודאי על מה אני מדבר. מי שרוצה הנהגה מקומית ותמיכה של פעילים ברחוב צריך בית מפלגה שבו מתקיימת פעילות מפלגתית, אחרת לא תהיה מפלגה ובלי מפלגות גם לא תהיה התעניינות ציבורית אמתית. הציבור מאס בעסקנים סוג ז' שמקדמים בעיקר את עצמם, בניגוד למה שמספרת לנו התקשורת יש דווקא ביקוש וצימאון לחיי מפלגה משמעותיים, בלעדיהם לא תהיה התעניינות בבחירות המקומיות.

חד"ש ספגה מכה קשה במגזר הערבי: זה לא מעניין מי שלא דוברים ערבית ולכן גם לא יודעים את זה אבל חד"ש ספגה מכה קשה מאוד במגזר הערבי, הבחירות האחרונות היו לא פחות מאשר קטסטרופליות לחד"ש. בנצרת איש חד"ש ניצח את ראש העיר מטעם חד"ש, בסכנין חדש נחלה מפלה והיא איבדה מספר עיריות בלי לכבוש שום מקום משמעותי (למעט מג'ד-אל-כרום). המפלגה נסחפה אחרי הפוליטיקה החמולתית ואיבדה, משום כך, חמולות שהבינו שהן כבר לא מיוצגות בה. יש למפלגה גם משבר מנהיגות ומשבר קשה של אי התאמה בין מה שהמפלגה משדרת למה שהציבור הערבי הלא מוסלמי והלא לאומני רוצה. חד"ש כבר הרבה זמן רחוקה משיאה (בשנים 1977-1996) ולכן כדאי לחד"ש להבין שהבחירות היו תמרור אזהרה אחרת היא תלך בדרכה של תנועת העבודה היהודית ותאבד את חשיבותה, ההצלחות האלקטוראליות של בחירות 2006-2009 נבלמו כבר בבחירות לכנסת שם שמרה המפלגה על כוחה בלי לגדול לראשונה מזה עשור.

חולדאי הוא ראש העיר המקובל על בערך 75% מהתל אביבים: בין אלו שלא הלכו לבחור כ-60% וכמחצית מהבוחרים שכן טרחו לבחור ובחרו בו ברור שחולדאי הוא ראש העיר המועדף על התל אביבים. אם רוב התל אביבים היו לא מרוצים הם היו בוחרים הורוביץ או מדואל, שני אלו לא הצליחו להשיג ביחד למעלה ממחצית הקולות והיו עסוקים רוב הזמן בכתישה הדדית. הורוביץ קיבל קצת יותר מדב חנין, עיר לכולנו אבדה שני שליש מכוחה, והאמת היא ששתי המפלגות ביחד מייצגות פחות משליש מבוחרי תל אביב, הרבה יותר מהימין התל אביבי אבל לא מספיק לשלוט. בשנים האחרונות הוטחו בחולדאי (לא מועמד שהייתי מצביע לו אבל עדיין ראש עיר טוב בקנה מידה ישראלי) הכפשות רבות אבל זה לא שינה את העובדה שלרוב התושבים נוח תחת שלטונו יותר משהם היו רוצים להחליפו. המודל של עיר לכולנו נכשל. טהרנות, השפעת יתר של גורמים רדיקלים חזקים בפייסבוק וחלשים בשטח הביאו לתוצאות די עלובות. קשה לומר שבדרום העיר המפלגה היתה הצלחה גדולה או שהעמדת ליכודניק שמקבל ברכות מרבנים בראש תנועת שמאל עירוני הביאה אלפי מצביעים חדשים לקלפי. הגיע הזמן שהשמאל הפוסט מודרניסטי יעשה חשבון נפש, נזקו לשמאל גדול מתועלתו.

השמאל נכשל: הימין אולי לא הצליח במיוחד, אבל השמאל נכשל. במקום לבנות במשך השנים שחלפו מאז 2008 אלטרנטיבה רצינית, השמאל לא עשה כלום. עקר מעוקר וחסר אמונה ביכולתו הגיע השמאל לבחירות בלי בשורה ולכן למרות הצלחות נקודתיות, באווירת העייפות מהמציאות של החברה הישראלית השמאל לא הצליח למנף את עצמו. השמאל צריך להתאפס על עצמו, לאחד שורות לבנות תאים ופעילות מפלגתית ולהתחיל היום לא עוד ארבע שנים וחצי.

אדישות עצובה בחיפה וירושלים: לא כמו בתל אביב ובכל זאת, בהעדר אלטרנטיבות משמעותיות ראשי ערים לא מוצלחים במיוחד שהזניחו מגזרים שלמים הצליחו להיבחר מחדש בערים גדולות. ניר ברקת היה ראש עיר גרוע שהתעלם ממצוקות עירו וחיזר במערכת הבחירות בעיקר אחרי החרדים והימין הקיצוני מתוך הבנה שהחילונים והשמאלנים ברובם גם ככה בכיס שלו, יהב אפילו את זה לא טרח לעשות והנה הם עומדים להתחיל ובהתאמה קדנציה שנייה ושלישית, אם באמת רוצים להחליפם צריך לעבוד ברצינות ויש על מה.

התעלמות הערבים במזרח ירושלים מהבחירות: במשך 46 שנות כיבוש הטקטיקה של הפלסטינים במזרח ירושלים היתה החרמה בכדי להראות שמזרח העיר כבושה. ההצלחות הגדולות שלהם עד עכשיו: עוני, העדר הקצאת משאבים, התנחלויות ומידור. המדיניות של החרמת העירייה נכשלה והשתתפות בבחירות לעירייה לא מהוות בהכרח הכרה בכיבוש. להיפך, אם ערביי מזרח העיר יצאו להצביע בהמוניהם לרשימה פלסטינית במזרח העיר, קץ הכיבוש שם יוחש, אף אחד בישראל לא יהיה מוכן לחיות עם נציגות ערבית משמעותית בבירה שבשת"פ אנטי ציוני עם החרדים תוכל גם לשלוט בעיר.

ייאוש גובר מהדמוקרטיה הייצוגית: השתתפות נמוכה בבחירות, נטייה בכל המגזרים לחמולתיות, ישנם ניכור וייאוש הולכים וגוברים מהדמוקרטיה הייצוגית. זה משרת בטווח הקצר את האינטרסים של שלטון ההון, בטווח הארוך זה יכול להוביל את הציבור לחיפוש מענים שלא קשורים בדמוקרטיה הייצוגית, למשל מהפכה. חוסר האמון ששלטון ההון והתפוררות מפלגות ההמון יוצרים בציבור הרחב עשוי לגבות מחיר ששלטון ההון לא מדמיין. לא בטוח שזה רע.

פספסנו עוד מערכת בחירות וחבל, קרו גם כמה דברים טובים, החלו תהליכים מעניינים אבל המגמה ברורה. השמאל צריך להתעשת. צריך לבנות מחדש מפלגות המון עם סניפים ופעילות ודמוקרטיה מהשטח. צריך להבין שישיבה במועצת העיר כמו פעילות פרלמנטרית אינה חזות הכל. צריך להציב מטרות לטווח ארוך ולא להסתפק בפעילות של נציגים במשך 5 שנים ואז תעמולה לפני הבחירות. בוא נעבוד ונקווה שב-2018 דברים יראו אחרת בזכות 5 שנים של עבודה רצינית וטובה.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ברית הבריונים 2013 ; ירושלים הובסה ללא קרב

  http://on-the-left-side.org.il/%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%94%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D-2013/

  http://www.blacklabor.org/3157

  שני המאמרים מחברים היטב למאמר כאן.

 2. אורי בן-דב :

  חישוב מוטעה בתא

  עיר לכולנו ירדה מ5 מושבים ל3. אני די בטוח שלא מדובר בשני שליש.
  כמי שהיה מעורב במערכת הבחירות אני חושב שזו גם טעות לומר שהייתה איזושהי כתישה בין מדואל להורוביץ. לא ברור לי מאיפה הרושם הזה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.