חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ח"כ נחמן שי: הצעה דחופה לסדר היום – בריחת המוחות מישראל

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 20.10.13 0:18

מדינת ישראל צריכה להחליט לעצמה האם היא רוצה שאנשים צעירים יעסקו פה במחקר, ישקיעו את עתידם בישראל וגם יביאו בסופו של דבר את התהילה, או שהם עשו את מה שכבר עשו קודמיהם ויעזבו את הארץ, דבריו של ח"כ נחמן שי במליאת הכנסת ב-14 באוקטובר 2013

גברתי היושבת-ראש, חברי חברי הכנסת, כולנו מאוחדים נדמה לי בברכה לחתני פרס נובל החדשים, פרופסור אריה ורשל ופרופסור מייקל לויט. באמת ראשי המדינה יצאו מגדרם מהתלהבות, והייתי אומר, אפילו בצדק. אבל באליה הזאת יש יותר מקוץ אחד. יותר מקוץ אחד שאנחנו ביד אחת מחבקים את מי שזכו בפרסי נובל, שאלה הפרסים המכובדים ביותר בתחום הזה, וזכו להכרה בין-לאומית, ומצד שני, אנחנו מזניחים בצורה חמורה ביותר את עתידו של המדע ואת עתידו של המחקר בישראל.

רק עכשיו, רק עכשיו התבשרו ראשי ההשכלה הגבוהה בישראל שעומדים לקצץ 100 מיליון שקלים מתקציבם. רק עכשיו, לפני כמה חודשים נודע שאותם מרכזי מצוינות חשובים, שהממשלה הקודמת החליטה עליהם ושבזכותם חוזרים ויחזרו, הכוונה לחוקרים צעירים מחוץ-לארץ, כדי להמשיך את עבודתם המדעית בישראל – 16 מרכזים הוקמו, יתרם לא יוקם, והיו צריכים לקום 30.

מדינת ישראל צריכה להחליט לעצמה, ואני מקווה ששר החינוך ישיב על כך – צריכה להחליט האם היא רוצה שאנשים צעירים יעסקו פה במחקר, ישקיעו את עתידם בישראל וגם יביאו בסופו של דבר את התהילה, או שהם עשו את מה שכבר עשו קודמיהם ויעזבו את הארץ.

אני רוצה לצטט לכם מתוך הדוח של מכון טאוב, של פרופסור דן בן-נון, שהופיע לאחרונה: אנחנו המדינה שתורמת הכי הרבה אנשי סגל לאוניברסיטאות בארצות-הברית. יפה מאוד. זה נקרא "בריחת מוחות". אמריקה טובה בזה, היא מושכת מכל העולם, גם יש סיבות, אני לא אומר שזה סתם קורה, אבל עדיין אין סיבה שמול 100 אנשי סגל באוניברסיטאות ביפן אחד יהיה באמריקה, מול 100 אנשי סגל בצרפת – שלושה יהיו באמריקה, ובישראל – 29. על כל 100 אנשי סגל אקדמי שפועלים בישראל 29 פועלים בארצות-הברית. ארבעה יותר. זה היה בשנת 2008, ארבעה יותר מאשר עבדו כמה שנים קודם בארצות-הברית.

אנחנו חייבים בשביל העתיד שלנו, של מדינת ישראל, לשמור את האנשים הטובים האלה בתוככי מדינת ישראל. הם יכולים לנסוע, הם צריכים לנסוע, הם גם יכולים לשהות בחו"ל תקופות קצרות וארוכות, זה חלק מהעולם שלהם, וטוב הדבר.

אני שמח שיושבת-ראש הישיבה היא גילה גמליאל, חברת הכנסת שעסקה בעניין של הצעירים בכנסת הקודמת, ואני יודע שהייתה מעורבת בנושאים האלה, זה באמת נופל על אוזניים קשובות. אנחנו צריכים אותם בארץ, הם יכולים לנסוע ולחזור, לנסוע ולחזור, אבל קודם כול ומעל הכול אנחנו צריכים להשקיע בתשתית האנושית שלנו, וזאת הדוגמה. תודה רבה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. כהן שמואל יפו :

    אילו הייתי יותר צעיר גם לא הייתי נשאר פה

    לשמוע את ליברמן על הבוקר- יואל חסון איננו יור הועדה לביקורת המדינה – הוא היה מצוין בתפקיד זה – שיטת ויימר המשבר הרפואי לא נשאר הרבה תקוה! והשמאל מפוצל כמו שיולי תמיר אמרה לא פעם- ומערכת חינוך שעומדת על המקום!

  2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    מרכזי המצוינות שקמו הם הפרטה של האוניברסיטאות. במקום שידאגו לשילוב אנשי מחקר באוניברסיטאות, בנו להם מרכזי מצוינות עצמאיים. זהו תהליך של החלשת האוניברסיטאות. אך גם את המרכזים הרשו לעצמם הנוגעים בדבר האחראים לצמצם ולהשתמש בתקציב המיועד לכך למניפולציות כספיות. חבל מאוד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.