התיקון בחוק הדיור הציבורי = חיסול הדיור הציבורי

שלשום אושר בועדת השרים לענייני חקיקה התיקון ה"קטן" בחוק הדיור הציבורי שאומר שהכסף שיתקבל ממכירת הדירות לדיירי הדיור הציבורי לא יופנה לרכישה או בניה של דירות ציבוריות, אלא לסיוע בשכר דירה

משמעות התיקון היא חיסול המעט שנותר מהדיור הציבורי, הפרטה, והפקרה של זכאי הדיור הציבורי לשוק דיור פרוע, תחרותי, חסר יציבות וחסר רחמים- כל זה במעטפת של צעדים חברתיים.

אם צעירים ממעמד הביניים מתקשים לשכור דירה, דמיינו את הקשיים בהם נתקלים זכאי הדיור הציבורי, שלחלקם אין אפילו פנקס צ'קים, אינם יכולה לספק ערבויות, להציג תלושי משכורת מרשימים ושאר אמצעי בטחון הולכים ומתרבים, אותם נדרשים שוכרים פוטנציאלים להמציא לבעל הדירה.

כוונותו המקורית של "חוק הדיור הציבורי (זכויות רכישה)" היתה לאפשר לדיירי הדיור הציבורי לרכוש את דירתם, כך יוכלו לצאת מהעוני, להוריש נכס לילדיהם, ויזכו לצדק היסטורי. השינוי שנעשה בחוק יוביל לחיסול המעט שנותר מהדיור הציבורי.

צוות דיור ציבורי כתבו אתמול:

ימיו של הדיור הציבורי ספורים. לאחר שני ניסיונות כושלים, הצליחו היום (ראשון, ה-13 לאוקטובר) השרים לפיד ואריאל להעביר בממשלה את התיקון לחוק הדיור הציבורי, מהלך שמשמעותו היא חיסול הדיור הציבורי בישראל והחלפתו במודל השנוי במחלוקת של סיוע בשכר דירה. העברת התיקונים בחוק הדיור הציבורי, מעקרת אותו מתוכן והופכת אותו לכלי לריסוק שאריות מנגנון הדיור הציבורי. 30,000 זכאי דיור ציבורי של משרד הקליטה ו-2,500 זכאי משרד השיכון נמקים בהמתנה לדירה במשך שנים ארוכות. בעבור מאות אלפי אזרחים שחיים מתחת לקו העוני, קבלת התיקונים בחוק, תמחק גם את החלום הרחוק של קורת גג ותותיר אותם להתמודד עם שוק דיור פרוע וחסר רחמים.

ספיר סלוצקר, פעילת צוות דיור ציבורי: "לאחר חודשים בהם בלמו חברי הקואליציה את היוזמה ההרסנית של משרדי השיכון והאוצר, הם נכנעו לשיקולים פוליטיים צרים, ובגדו בכלל הציבור בישראל ובתושבי בשכונות ועיירות הפיתוח בפרט. התיקון בחוק יוביל לדילול מהיר במאגר הדירות המצומק שעוד נותר. גם את כבשת הרש הזו, גוזלת הממשלה מהשכבות המוחלשות. ללא הבטחת ייעוד כספי המכירה לרכישה של דירות חדשות והגדלת המאגר, מותו של הדיור הציבורי הוא עניין של חודשים ספורים."

מתוך אתר "חדר המצב"

והנה דוגמא הממחישה איך העירייה והמדינה מסירות אחריותן להענקת קורת גג לדיירים הנזקקים לדיור ציבורי:

בערב ראש השנה, קיבלו תושבי שכונת גאולים ברמת גן הודעה מהעירייה, בה נמסר להם שיש להם 30 יום לפנות את ביתם.

מעמוד האירוע: "המאבק של תושבי שיכון גאולים מדגים כיצד מסירה העירייה את אחריותה לתושבים. במשך שנים, שמשה העירייה כחברה ציבורית משכנת ושיכנה במבנים משפחות שבשעתו היו זקוקות לדיור ציבורי ואף עמדו בקריטריונים של משרד השיכון, חלקן אף קיבלו את הדירה בהסכם פינוי-בינוי לפני עשרות שנים.
התושבים/ות, בהם בני נוער, קשישים ונכים, עדיין לא נחלצו מהמשבר וזקוקים לפתרון דיור. בעלי הקרקע, משפ' גפן קיבלה בתמורה לפינוי הדיירים, זכויות בנייה מוגדלות המאפשרות להעניק סוג של פיצוי, אך בינתיים לא מנהלת איתם משא ומתן ואף מטרידה אותם בטלפונים. זהו מאבק שכונתי, מאבק יפה ומיוחד על הבית."

פורסם באתר "חדר המצב"

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply