חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חברת "טבע" מפטרת 800 עובדים – וראש הממשלה שותק

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 14.10.13 0:45

 חברת "טבע" שולחת 800 ישראלים הביתה – וראש הממשלה שותק. תכלס, יש לו סיבה טובה. המאמר מאתר "שישים ואחת" הסוקר את התנהלות הממשלה ביחס לתאגידים בינלאומיים


חברת "טבע" הודיעה בסוף השבוע שעבר על כוונתה לפטר 5,000 עובדים ברחבי העולם – מתוכם 800 ישראלים. עד עתה הגיבו כל הגורמים המעורבים בפרשה – מנכ"ל החברה, דירקטורים, עובדים שעומדים בפני פיטורים; כולם – חוץ משני האנשים היחידים שמחויבים לתת לציבור הישראלי דין וחשבון על הפרשה הזאת – בנימין נתניהו ויאיר לפיד.

השתיקה הנוכחית מוזרה למדי כשנזכרים איך רק לפני שבועות ספורים, כשאינטל הכריזה על קניית מפעל בישראל, מיהרו השניים להתנפל על המקלדת הקרובה אליהם כדי להתגאות קבל עם ופייסבוק שהכול קורה בזכות המדיניות הכלכלית שלהם. מצד שני, ייתכן שהשתיקה הזאת נובעת פשוט ממבוכה. שהרי הסיפור של "טבע" הוא דוגמה עגומה לאופן שבו נתניהו מתקפל פעם אחר פעם בפני חברות ענק בינלאומיות, ושוכח בדרך את משלם המסים הישראלי, את העסקים הבינוניים והקטנים וכמובן, את האדם העובד.

2005  – נתניהו מפזר מתנות בשווי עשרות מיליארדים לחברות בינלאומיות. לפני שמונה שנים החליט שר האוצר דאז, בנימין נתניהו, להעניק הטבות מס מופלגות לחברות הבינלאומיות הגדולות במשק, במסגרת הרפורמה שלו בחוק לעידוד השקעות הון. הוא סיפר לכולנו שרק ככה נוכל למשוך לכאן חברות בינלאומיות ולהבטיח לישראלים מקומות עבודה. נתניהו איפשר לתאגידי ענק לשלם שיעור מס שאתם, המכולת השכונתית שלכם או כל חברת סטארט-אפ מתחילה חולמים עליו – בין 0 ל-3 אחוזים מדי שנה. בתמורה היו אמורות החברות האלה, ו"טבע" ביניהן, להשאיר בישראל את הרווחים שהן לא הכניסו לקופת המדינה כמסים ולהשקיע אותם בתעשייה המקומית.

2012 – החברות מסרבות, נתניהו ממצמץ ראשון בקרב. מהר מאוד הבינו מנהלי התאגידים שמנכ"לים אמריקאים בחליפות מהודרות והבטחות סרק מפוצצות מהלכים קסם על שר האוצר נתניהו, וניצלו את העיסקה השערורייתית שהציע להם: הם סירבו להשקיע את הרווחים שהצטברו אצלם בתעשייה המקומית. כך צברה "טבע" רווחים כלואים של 40 מיליארד שקל שאמנם לא יצאו את גבולות הארץ, אבל גם לא הושקעו – בניגוד להבטחה המפורשת של החברה – בתעשייה כחול-לבן. באותו רגע החל קרב עצבים בין הממשלה לתאגידים, והשאלה הגדולה הייתה מי ימצמץ ראשון. בסופו של דבר, היו אלה נתניהו ושטייניץ שוויתרו והתרפסו בפני החברות הבינלאומיות רק כדי לסתום את הבור התקציבי שיצרו במהלך השנה.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

  1. דליה :

    כן. באמת, למה הוא שותק? במקום שראש הממשלה ייצג את אזרחי המדינה שהצביעו למפלגתו, הוא שותק.שלי יחימוביץ ראש האופוזיציה עושה מה שביבי היה צריך לעשות:
    יחימוביץ' ליו"ר דירקטוריון טבע: "בטלו את ההחלטה לפטר 800 עובדים – חשפו את הפרוטוקולים ומי הצביע בעד הפיטורים
    יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ', שיגרה לפני זמן קצר מכתבים ליו"ר דירקטוריון חברת טבע, פיליפ פרוסט וליו"ר הרשות לני"ע, שמואל האוזר. במכתבה לפרוסט ביקשה יחימוביץ', כי יכונס בהקדם דירקטוריון החברה וכי תבוטל ההחלטה על פיטורי 800 עובדים, אשר תגרום לכך שאלפי בני אדם בישראל יספגו מכה כלכלית וחברתית אנושה. יחימוביץ' כותבת כי, הפיטורים הם הפרת החוזה בין החברה למדינה וכי טבע קיבלה הטבות מס מפליגות וכמעט שאינה משלמת מס חברות ובתמורה מספקת מקומות עבודה. יחימוביץ' הוסיפה כי אין כל הצדקה מוסרית או כלכלית למהלך כזה בחברה אשר רק אשתקד הרווח הנקי שלה עמד על 4.7 מיליארד דולר, והרווח הצפוי ב-2013 הוא כ-5 מיליארד דולר. – See more at: http://www.shelly.org.il/#sthash.cFGAXmCd.dpuf

  2. דליה :

    בתלושי השכר של המורים מופיע סעיף שנקרא ייצוב דיפרנציאלי. היה מי שהסביר לי שזה מס שהוטל על האזרחים כדי לממן את הגרעון התקציבי. האזרחים מממנים גרעון וחברת טבע מכניסה לכיסה תקציבי עתק מכספי משלם המיסים. איפה הצדק?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.