חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השחיקה בתקציב החינוך ובריחת המוחות

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 13.10.13 1:50

מוחות לא בורחים לבד. מבריחים אותם. כך הביאה המדיניות הכלכלית של נתניהו – משחיקת תקציבי החינוך ועד האוניברסיטה המיותרת באריאל – להידרדרות ההשכלה הגבוהה בישראל . מאמר נוסף מאתר "שישים ואחת"

שיתוק מוחין

כמדי שנה הגענו שוב לעונה שבה כולם מדברים לשבוע-שבועיים על בריחת מוחות, תקופה שבה כולם נזכרים בכך שהנכס הגדול ביותר של מדינת ישראל – מערכת ההשכלה הגבוהה שלה – הולך ומתמוטט לנגד עינינו ואנחנו לא נוקפים אצבע. הפעם הטריגר היה זכייתם של פרופ' אריה ורשל ופרופ' מיכאל לוויט בפרס נובל לכימיה. כפי שפורסם בתקשורת, השניים עזבו את ישראל לארצות-הברית, לאחר שלא נמצאו להם כאן תקני מחקר מתאימים.

חשוב לזכור שמוחות לא בורחים לבד. מבריחים אותם.

במקרה של ישראל, יהיה מדויק יותר לומר שבסיום התואר השני מציבים אותם במדשאה של האוניברסיטה וחובטים בהם לשלום עם אלת בייסבול אל מעבר לים, שם הם מוצאים תשתית מחקרית מתקדמת, תקנים מתאימים ואוזן קשבת לצרכיהם. אז לפני שהסערה הנוכחית שוככת – עד למתקפת הצקצוקים הלאומית הבאה, כמובן – הנה כמה עובדות שקשורות במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל ובשקרים הרבים שפיזרו הממשלה הנוכחית וקודמותיה לגבי תהליך השיקום שלה.

תקציב החינוך של ישראל הוא מן הנמוכים בעולם המערבי. ישראל משקיעה הרבה פחות כסף בחינוך ובהשכלה, בהתחשב במספר הצעירים שחיים ולומדים בה, משאר מדינות המערב. הנתח מהתוצר הלאומי שישראל משקיעה בחינוך ממקם אותנו איפהשהו בין מכסיקו לסלובקיה.

זה לא תמיד היה כך: בעבר מערכת החינוך הציבורית בישראל הייתה מהמפוארות והמתוקצבות בעולם. ההידרדרות ההדרגתית נמשכת אמנם כבר ארבעה עשורים, אבל המפנה המשמעותי ביותר חל ב-2003, עם התוכנית הכלכלית של נתניהו לצמצום השירותים החברתיים בישראל.

נתניהו החליט לגבות הרבה-הרבה פחות מס – במיוחד מהחזקים והעשירים ביותר – ועקב כך לחתוך באופן דרמטי בהוצאות המדינה. כך מצאנו את עצמנו עם שירותי בריאות, חינוך, רווחה ודיור הולכים ומידרדרים ועם רשת ביטחון חברתית הולכת ונפרמת. בעוד שההוצאה הציבורית הממוצעת ב-OECD עומדת על 44% מהתוצר, אצלנו היא עומדת על 32% בלבד. המצב הזה הביא לשחיקה דרמטית בתקציבי החינוך ובהשקעה פר תלמיד שרק הלכה וירדה עם השנים, למרות שיותר ויותר ישראלים ביקשו לרכוש לעצמם השכלה אקדמית.

כאילו שהמצב לא גרוע מספיק, בשנה האחרונה ספגה מערכת ההשכלה הגבוהה שני קיצוצים משמעותיים. הראשון הגיע בתקציב המדינה. לפני כמה שנים החליטה הממשלה להקצות כמה מאות מיליוני שקלים מדי שנה לחיזוק ההשכלה הגבוהה בישראל. מדובר בניסיון נואש ודי מינורי לפצות על האסון שגזר נתניהו על מערכת החינוך – אבל גם זה משהו. והנה, השנה החליט נתניהו לקצץ ממענק החירום 100 מיליון שקל, כלומר, רבע מהסכום הכולל.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.