תקציב המדינה – לאחר שאושר בוצעו בו שינויים במיליארדי שקלים

ועדת הכספים אישרה העברת תקציבי עתק להתנחלויות, לישיבות הגבוהות ולרבנות תוך ארבע שעות וללא שום פיקוח ציבורי. כל המידע מאתר "שישים ואחת"

 בזמן שישנתם

כך הצליחה אתמול הפוליטיקה החדשה להעביר תקציבי עתק להתנחלויות, לישיבות הגבוהות ולרבנות תוך ארבע שעות בלבד וללא שום פיקוח ציבורי

לפני ארבעה חודשים בלבד אושר תקציב המדינה. זה קרה בתום שבועות ארוכים של דיונים ערים – בכנסת, בתקשורת, בציבור הישראלי – על מרכיבי התקציב השונים: סדר העדיפויות הלאומי, שיטות המיסוי והאלטרנטיבות לגזירות השונות.

והנה, פתאום, אתמול בצהריים – אחרי דיון מזורז שנמשך ארבע שעות בלבד – הרימו חברי ועדת הכספים של הכנסת את ידם וביצעו בתקציב המדינה – זה שהדיו טרם יבשה מעליו – שינויים בגובה מיליארדי שקלים. וזה רק השלב הראשון. מחר תתכנס הוועדה בפעם השנייה תוך שבוע במטרה להעביר עוד כמה מיליארדים מכספי המסים שלכם בין כל מיני סעיפי תקציב מסתוריים.

במלים אחרות, תקציב המדינה שהגישו יאיר לפיד והפוליטיקה החדשה לכנסת לפני ארבעה חודשים אינו תקציב המדינה כפי שהוא עתיד להתנהל במהלך השנתיים הקרובות. זוכרים שהבטיחו לכם גישה חדשה ומרעננת שתפגין כבוד כלפי הכסף שלכם ותאפשר לכם להבין במה הוא מושקע ולמה? ובכן, לפי אירועי השבועות האחרונים בכנסת נראה שלא נשאר מהן הרבה: משרד האוצר, בראשות יאיר לפיד, משתמש בכל טריק שיש לו כדי למנוע מחברי הכנסת להיות מסוגלים לפקח על כספי המסים שלכם.

בין הנהנים הגדולים מהמחטף שאירע אתמול בוועדה אפשר למצוא, למשל, את החטיבה להתיישבות – הזרוע החשאית של הממשלה להקמת התנחלויות (וגם לטיפוח הנגב והגליל, אבל ממש בקטנה) שקיבלה מלפיד מתנה בגובה 130 מיליון שקל; את הישיבות הגבוהות שזכו ממנו ב-65 מיליון שקל (שהועברו אליהן מסעיף בתקציב משרד החינוך שנקרא "התאמת מערכת החינוך למאה ה-21"); 28 מיליון שקל ל"השלמת עבודות בבית-אל"; 2.6 מיליון שקל לרבנות הראשית; וכן תקציב מיוחד שמיועד לתהליך הפרטת מערכת המים. כל מיני דברים שבאוצר ממש מקווים שלא תשימו לב אליהם.

ועדת הכספים קיימת כדי לפקח – לאשר או לדחות – בקשות של משרד האוצר לביצוע שינויים בתקציב המדינה: העברות, תוספות, קיצוצים ושימוש ברזרבות. בסך הכל, הגיוני: תקציב המדינה נכתב במציאות מסוימת, אבל לעתים במהלך השנה משתנה המציאות הזו – ואיתה גם הצרכים התקציביים של מדינת ישראל. זה לא העניין. במשרד האוצר גילו כבר מזמן שהמשמעת הקואליציונית הנכפית על ועדת הכספים היא דרך מצוינת להעביר דרך הוועדה סכומי עתק בכל מיני נושאים שנויים במחלוקת.

להמשך קריאה

Tags: , , , , ,

Leave a Reply