חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על חינוך ופוליטיקה במשרד החינוך – מנכ"לית חדשה למשרד החינוך

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 30.09.13 23:24

ב-29 בספטמבר פורסם כי מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר עוזבת את התפקיד ובמקומה מתמנה מיכל כהן. האם המינוי החדש מקדם את הצהרת שר החינוך על הפרדת הפוליטיקה מהחינוך?

מאת: דליה בלומנפלד

במסגרת החלפת מינויים בכירים במשרד החינוך תתמנה מיכל כהן למנכ"לית משרד החינוך במקום דלית שטאובר שעוזבת את התפקיד. חילופין אלה מתרחשים לאחר עזיבת פרופ' עפרה מייזליש מתפקידה כיו"ר המזכירות הפדגוגית, ומינוי רחל מתוקי במקומה למשרה חלקית בתפקיד.

אך להבדיל מעזיבת פרופ' מייזליש, שנראה שנבעה מחילוקי דעות והבדלים הקשורים בראיית החינוך, נראה שזו לא הייתה סיבת העזיבה במקרה של דלית שטאובר, המנכ"לית הפורשת שמילאה אחר ציוויי שרי החינוך בכל אשר הלכו. שטאובר ידעה לייצג את מדיניות המדידה והמיצ"ב בתקופת גדעון סער, ולהגן עליה מפני ביקורת הציבור. באותה מידה ידעה להגן על ביטול המיצ"ב לשנה שעליו החליט השר פירון. (מאמר דעה על התנהלות שטאובר ראו פה)

מיכל כהן היא פקידה ותיקה במשרד החינוך, והיא קודמה בתפקידים עד שהגיעה לראש הפירמידה. השמועות דיווחו כי על הפרק עמדו מועמדויותיהם של ראשי רשתות אמ"ית ואורט, אך לבסוף פורסם מינויה של מיכל כהן. מינוי ראש רשת חינוך למנכ"ל משרד החינוך אינו נראה ענייני, ואפילו מעורר חשדות לניגוד עניינים. מינוי מתוך המשרד היה עדיף.

אבל מינוי זה אינו משקף חזון או השקפת עולם בחינוך או במדיניות החינוך. מיכל כהן כמו רחל מתוקי אינן מזוהות עם חזון חינוכי שהלכו אתו בכל שנות עבודתן במשרד החינוך. הן משמשות פקידות, כנראה איכותיות, נאמנות וראויות, אך חזון אין. זאת בניגוד למנכ"ל שושני, שבכל שנות עבודתו בתפקידים שונים במשרד החינוך ומחוצה לו, ייצג השקפת עולם בחינוך ובמדיניות החינוך. זאת ניתן לומר לזכותו למרות שכותבת שורות אלה מתנגדת להשקפות שייצג.

שר החינוך שי פירון מדבר הרבה על הצורך להפריד את הפוליטיקה מהחינוך, אלא שבפועל הוא מהפך את הדברים. תפקידו של שר הוא פוליטי. תפקידו של מנכ"ל הוא מקצועי. והנה השר הנוכחי ממנה מנכ"ל, או יו"ר מזכירות פדגוגית שאינם מייצגים איזו שהיא גישה חינוכית מקצועית, או השקפה במדיניות החינוך, ולוקח לעצמו את הבכורה בניהול המקצועי של החינוך. אך ספק אם הניהול הוא באמת מקצועי.

אלא שדברי אמת לא ניכרים. דרך הניהול נראית עקלקלה עד מזגזגת, ויש אומרים לוליינית. מתמיכה קיצונית במדידה בחינוך (שלה הטיף השר בתפקידיו בוועדת דוברת וב"הכול חינוך", וגם בתפקידו הנוכחי), ניכרת היטלטלות לצד הנגדי, לביטול מבחן המיצ"ב לשנה ואולי ליותר משנה. שיח על ההישגים עובר לשיח על ערכים. הערכים מועלים על נס, לאחר שמשך שנים התנהלה הטפה לחשיבות ההישגים כדי להתחרות בשוק העבודה הגלובלי.

שיח על ערכים מחייב מופת חינוכי והמופת החינוכי העומד לנגד העיניים הוא חינוך לצביעות במקרה זה. כך נראים הדברים על פניהם.

יש לתת את הדעת ליוזמות המקוריות החדשות של שר החינוך הקשורות לעולם הדתי: הצמדת רבנים לבתי-ספר חילוניים, הורדת לימוד פרק הרבייה בבתי-ספר ממלכתיים דתיים ועוד יוזמות המחזקות את הדת.  לאחרונה התבשרנו כי אחד מבתי-הספר הממלכתיים בירושלים הפך לבית ספר משלב, והוכנס בו מנהג תפילות. (הראיון למגזר חינוכי משלב הועלה על ידי הרב מיכאל מלכיאור והוא קיים לפי חוק). אלא שצוות המורים לא ידע זאת. הצוות חשב שהוא חלק מהמגזר הממלכתי. כל הפרטים הללו מצטרפים למידע שפורסם באתר האינטרנט של חב"ד שם פורסם כי בשנה שעברה השתתפה מיכל כהן בסיור שארגנה אגודת חסידי חב"ד בראשות הרב יוסף יצחק אהרונוב בממלכת חב"ד ליובאוויטש העולמית בניו יורק. האם יש בכך קשר למינויה כמנכ"לית משרד החינוך?

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. דליה :

  פירון: צריך יותר בתי"ס מעורבים דתיים-חילונים
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/510/112.html?hp=1&cat=402&loc=9
  מה קודם למה, עושה למדבר או מדבר לעושה?
  מה עם דמוקרטיה ועם דיון ציבורי? האם כל הציבור חושב שצריך יותר בתי-ספר מעורבים?
  מה עושים עם משפחות המתנגדות לעירוב? יש העומדות על כך שילדיהן ילמדו במגזר הממלכתי ויש המעוניינים במגזר הדתי. נראה שהשר אינו לוקח בחשבון את דעת הציבור ועושה בעצמו. אחר כך הולך לספר.

 2. אופק :

  אני חושב הפוך.

  משרדי הממשלה לא נזקקים לאנשי מקצוע בעלי חזון או השקפה מגובשת. לשם כך יש נבחר ציבור העומד בראש הפירמידה ומכונן את מדיניותה. אנשי המקצוע צריכים להכיר את רזי המערכת ולדעת איך לתרגם למעשים, בצורה היעילה ביותר, את המדיניות של השר, אשר לכאורה קיבל את המנדט לכך מהציבור, לא את שאיפותיהם הפרטיות אשר לא עברו את מבחן הציבור.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.