חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אחרי הבחירות בגרמניה – פרשנות

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 24.09.13 8:48

קורט טוכולסקי מנתח את תוצאות הבחירות שנערכו בגרמניה. בניגוד לרושם שיצרה התקשורת בארץ, לא מדובר בניצחון סוחף של מרקל ומפלגתה והיא תהיה תלויה בכוחות סוציאל-דמוקרטים כדי להקים קואליציה

בניגוד למה שסיפרו לנו רוב כלי התקשורת הכתובה והאלקטרונית בארץ, גוש הימין הגרמני לא התחזק בבחירות האחרונות. אחרי הבחירות הקודמות היה לגוש הימין שמורכב מהאיחוד הנוצרי-דמוקרטי  (CDU) והמפלגה הליברלית (FDP) רוב מוחלט בבית הנבחרים הגרמני. יחד זכו המפלגות לכמעט 50% מקולות הבוחרים ולרוב מוחלט בבית התחתון (הבונדסטאג). בבחירות 2013 בלעה מפלגת האיחוד הנ"ד את רוב קולות המפלגה הליברלית שלא עברה את אחוז החסימה. גם המפלגות שמימין לאיחוד לא עברו את אחוז החסימה לא המפלגה האנטי-אירופאית החדשה  "אלטרנטיבה לגרמניה" (AFD) ולא המפלגה הנאו -נאצית הוותיקה המפלגה הלאומית הגרמנית (NPD). גוש הימין קיבל בבחירות קצת יותר מ-50% מהקולות בדומה לפעם הקודמת, אבל רק 41.5% של האיחוד הנ"ד מיוצגים בפרלמנט. גוש השמאל לעומת זאת, לא התחזק אמנם באחוזים מהבחירות הקודמות ואפילו ירד מעט, אבל עם 43% שמתחלקים בין המפלגה הס"ד (SPD) הירוקים ומפלגת השמאל הסוציאליסטית (LINKE), יש היום לשמאל רוב קטן בבונדסטאג. זה המקום להזכיר שלשמאל יש רוב גם בבית העליון הפדראלי שלמדינות הנשלטות בידי קואליציות של ס"ד וירוקים או ס"ד וסוציאליסטים יש בו רוב מוחלט (וזה לפני שאנחנו סופרים את המדינות בהם יש ממשלות אחדות). הרוב הזה צפוי להתחזק עכשיו לאחר הבחירות בהסן ולהותיר את האיחוד הנ"ד והליבראליים עם שליטה בשתי מדינות בגרמניה בלבד (באווריה וסאכסוניה). בקיצור מרקל אולי זכתה במקום הראשון בבחירות, אבל אין לה רוב והמשך שלטונה תלוי בפחדנות של הס"ד מפני נקיטת מדיניות חברתית והפסקת הכניעה שלהם לשלטון התאגידים והבנקים. הם יכולים להותיר את מרקל בתור ראש אופוזיציה חזקה ולהקים קואליציה עם רוב מוצק ביחד עם הירוקים והשמאל הסוציאליסטי.

תוך שעה אחרי סגירת הקלפיות עלו כל ראשי המפלגות ודיברו במטותיהם, אף אחד לא חיכה עד חצות הלילה. שעתיים ורבע אחרי סגירת הקלפיות כל ראשי המפלגות כבר היו באולפן של הערוץ הציבורי הפדראלי הגדול של גרמניה ודיברו בנחת, בלי קלישאות ובלי סיסמאות על המציאות שנוצרה. בסך הכל האיחוד הנ"ד התחזק בעיקר על חשבון בני בריתו שנכחדו, הס"ד התחזקו במקצת בעיקר על חשבון הירוקים, ואילו הירוקים והשמאל הסוציאליסטי נחלשו במקצת, מפסידים קולות מחאה לפיראטים וסובלים מהעובדה שבעת עלייה באחוז ההצבעה (שעלה בגרמניה ב-4%) מפלגות שיש להם קאדר נלהב שהולך תמיד להצביע נשחקות במקצת.

מה שיהיה עכשיו בניגוד להצהרות השמחה של העיתונות השמרנית-ימנית בישראל בכלל לא ברור, מרקל צריכה רוב שמחייב קואליציה עם אחת ממפלגות השמאל. היא יכולה להקים ממשלת מיעוט אבל אין מי שיתמוך בה מבחוץ לאורך זמן. למעשה האיש החזק בברלין היום היא לא אנג'לה מרקל אלא פאאר שטיינברוק. ירצה יקים קואליציה בראשותו עם הירוקים והשמאל הסוציאליסטי, ירצה יצעיד את הס"ד לתפקיד משנה בממשלתה של מרקל. מה שכדאי לפאאר שטיינברוק לזכור למרות היותו איש של הס"ד הימנית ברוח הדרך השלישית של שרדר, הוא שמרקל אמנם פופולארית אולם שותפיה לקואליציה ספגו הפסדים קשים לאחר שחברו אליה. הס"ד איבדו בבחירות 2009 12% וירדו מ-35% ל-23%. ובבחירות האלו הליברלים נכחדו וירדו מ-14.6% ל-4.6% מתחת לאחוז החסימה. מרקל פופולארית, הממשלות שלה לא במיוחד והשותפים שלה נתפסים כמי שלא עמדו בהבטחותיהם, ובצדק. כאמור גם אם מרקל תקים ממשלה לא יהיה לממשלה זו רוב אוטומטי בבית העליון, שם מיוצגות רק כמה ממשלות אחדות של קואליציות גדולות ולא מהחשובות והמשפיעות יותר אלא 4 ממשלות מזרח גרמניות ועוד ממשלה מערב גרמנית אחת בלבד ולהן רק 20 מקומות מתוך 69 המקומות בבית העליון. הקואליציה של מרקל ספגה השבוע מפלה גם במדינת הסן, גם שם לימין היה רוב מוחלט ואילו עכשיו לשמאל יש רוב מוחלט. גם אם שותפיה לקואליציה יהיו הירוקים או הס"ד הם לא יקבלו אוטומטית תמיכה ממדינות המחוז הנשלטות בידי הס"ד במשותף עם הירוקים או השמאל הסוציאלסטי ולא מהמדינות הנשלטות בידי האיחוד לבדו או האיחוד והליברלים. לממשלה של הס"ד עם הירוקים והשמאל הסוציאליסטי לעומת זאת יהיה רוב מוצק בבית העליון 41-43 מקומות לפחות.

גרמניה לא במצב טוב, מאחורי סיסמאות היציבות והאבטלה הנמוכה, מסתתרת מדינה שהפערים בה בין עשירים ועניים הולכים וגדלים, שחלק לא מבוטל מהשירותים שרשויות מקומיות נתנו בה אינם קיימים עוד או צומצמו מאוד, שבנקים ותאגידים מכתיבים לראשי השלטון את המדיניות כבר קרוב ל-15 שנה.  גרמניה מצמצמת חובות וזה בהחלט רעיון טוב, רק שגרמניה לא גובה מספיק מהחזקים והעשירים שנהנים מטוב הארץ אלא בעיקר מצמצמת שירותים וזה כבר לא טוב.

הסבירות הגבוהה ביותר, לצערי הרב, היא לממשלת אחדות גרמנית בראשות מרקל ובשיתוף הס"ד הגרמנים שנשלטים בשנים האחרונות בידי הימין במפלגה, הפסד השלטון ב-2005, התבוסה של 2009 (התוצאה הגרועה בהיסטוריה של המפלגה) והתוצאה הדי עלובה של הבחירות האחרונות (השנייה הכי גרועה בהיסטוריה של המפלגה) לא משנות להנהגה הרופסת של חסידי הס"ד הימנית מבית שרדר ובלייר, אנשי הדרך השלישית יעדיפו להיות זנב למרקל ומשרתים לבנקים ולא להקים קואליציה של השמאל. אני מקווה שאתבדה אבל ככה זה נראה כרגע. נשאר רק לקוות שהשליטה של השמאל בבית העליון והפחד של הספ"ד מפני התרסקות נוספת ונהיה מחודשת של בוחרים מאוכזבים ללינקה תגרום לממשלת האחדות הצפויה להיות פחות נוראית מהממשלות הקודמות של מרקל. אם יקרה נס עוד תקום לראשונה בגרמניה ממשלת שמאל שבנויה על כל גוש השמאל ואולי ממשלה כזו תעשה בגרמניה רפורמות חברתיות נדרשות.

הפער בין המציאות הגרמנית למציאות בארץ אדיר, אבל הסיבות לפער ברורות. העיתונות הנאו ליברלית משרתת ההון מציגה לנו תמונה מעוותת של מה שקורה בעולם כדי שנחשוב שבעולם כמו פה משרתי הון נרצעים מתוגמלים בידי העם, לגרמנים יש בעיות אבל מרקל בעצמה היא כמו המרכז של העבודה מבחינת יחסה למדינת הרווחה והימין של הס"ד הגרמנים מקבילים בתפיסת מדינת הרווחה שלהם למחנה של אילן גילאון במרצ, כך שמצבם של הגרמנים קצת יותר טוב מפה ולכן צריך לשקר לנו באופן שהעיתונות הגרמנית, אותה עיתונות שרודפת את מפלגת השמאל הסוציאליסטי ומתעלמת מהכוח השלישי כיום בגרמניה כמה שהיא רק יכולה, לא מסוגלת לשקר ולעוות את המציאות בעצמה.

שתי הערות טכניות לסיום, בבחירות בגרמניה כרבע מהמצביעים הצביעו בבחירה מוקדמת באמצעות הדואר. גרמניה מאפשרת הצבעה מוקדמת במעטפה וזה מעלה את אחוז ההצבעה שעלה בגרמניה בבחירות האחרונות מ-69% ל-73%. הבחירות נערכו ביום ראשון שהוא יום שבתון בגרמניה, שילוב בין בחירות בדואר לשימוש ביום שבתון קיים יכול לתרום גם בישראל, להעלאת אחוזי ההצבעה ולמתן פתרון לכותרות המציקות על אבדן הכנסה למשק בגלל בחירות שכל כך אהובות על העיתונות הכלכלית, מי שלא יכול להצביע ביום הבחירות מטעמי דת יוכל תמיד להצביע בדואר לפני.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.