חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סקר חדש: דוברי הרוסית לא מרוצים מתפקוד הממשלה

נושאים איכות השלטון, דעות, חדשות ב 23.09.13 3:00

אשר רוכברגר מציג ומפרש סקר שערך אתר החדשות NEWSru בקרב ישראלים דוברי רוסית. מהסקר עולה, בין השאר, תמונה מדאיגה של חוסר אמון של המגזר הרוסי במערכות השלטון ובעיקר במערכת המשפט

בימים אלה אנו מציינים את חצי השנה לכהונת הממשלה ה33. אתר החדשות בשפה הרוסית Http://www.newsru.co.il    ערך סקר גולשים לגבי תפקוד הממשלה,  בו השתתפו כ-3000 איש. הסקר נערך בשיתוף עם המכון "מאגר מוחות". אני מודע לכל המגרעות של סקרים מדגמיים מסוג זה, יחד עם זאת הוא מראה לדעתי את המגמות הרווחות בציבור ובמקרה זה בציבור דוברי רוסית ובמיוחד בקרב מה שמקובל לכנות כמעמד הביניים, למרות שעורכי הסקר לא ביקשו מהגולשים לציין  פרטים כלשהם על עצמם.

 • · רוב הגולשים (55%) לא מרוצים מתפקוד הממשלה
 • · רק 22% מרוצים מתפקודה
 • · 66% סבורים שקיצוץ מספר השרים היה מוצדק
 • · 43% מסכימים עם הדעה שהממשלה ה"חילונית" היא יותר אפקטיבית מהממשלה הקודמת
 • · 36% לא מסכימים עם הקודמת
 • הדירוג השלילי של השרים שאכזבו את הבוחרים:

1)      יאיר לפיד 61.6%

2)      ציפי ליבני 45.6%

3)      בנימין נתניהו 41%

4)      לימור לבנת 37.9%

5)      שי פירון 36.9%

6)      מאיר כהן 34.3%

7)      עמיר פרץ 34.3%

8)      אורי אריאל 33.6%

9)      נפתלי בנט 31.4%

10)   אורי אורבך 31.2%

11)   יעל גרמן 30.2%

 •   הדירוג החיובי:

1)         ישראל כץ 44.7%

2)         משה יעלון 41.3%

3)         בנימין נתניהו 31.8%

4)         נפתלי בנט 31%

5)         גדעון סער 26.4%

6)         סופה לנדבר 22.4%

7)         יצחק אהרונוביץ 21.8%

8)         שאר השרים – פחות מ20%

 • הערכת פעילות של הפוליטיקאים הנבחרים (מ1 עד 5, כאשר 5 משמעותו- הציון הגבוה ביותר)

בנימין נתניהו 2.87

יאיר לפיד 2.25

נפתלי בנט 2.96

ציפי ליבני 2.15

אביגדור ליברמן 3.14

שלי יחימוביץ 2.08

זהבה גלאון 1.83

אריה דרעי 1.89

 •  הציון הכללי לתפקוד ממשלה – 2.63
 •  הציון הכללי לתפקוד הכנסת ה19- 2.51
 • הערכת פעילות צה"ל 3.87
 • הערכת פעילות משטרת ישראל 2.53
 • הערכת פעילות מערכת המשפט  2.08
 • מידת אמון הציבור במערכת השלטון:

פחות מ8% נותנים אמון בשלטון

35% נוטים יותר לתת אמון, מאשר לא לתת אמון

30% נוטים לא לתת אמון מאשר לתת אמון

יותר מ23% לא נותנים אמון באופן מוחלט

הפרשנות שלי: לא ראיתי סקרים דומים שנעשו בכלל הציבור או במגזרים כאלה או אחרים ולכן קשה להשוות עד כמה נתונים האלה דומים\שונים לרחשי הלב של כלל הציבור הישראלי.  יחד עם זאת ברור , שכפי שזה קרה לפני עשור, חלק גדול מהמנדטים שקיבל לפיד הבן, כמו שבזמנו קיבל אביו המנוח, הגיעו מציבור דוברי הרוסית והוא מאוכזב. בזה הוא לא שונה מכלל הציבור שמאוכזב מיאיר לפיד, כאשר לאט-לאט הוא מתחיל להבין, שאולי הציבור החרדי נפגע ונדפק, אך מזה לא צמחה הישועה ובדרך  גם הם נדפקו. לאחרונה קיבלנו הוכחות מוצקת ממרכז המידע והמחקר של הכנסת שמתבוססות על הנתונים הרשמיים של הביטוח הלאומי על כך, שרוב הכסף שקוצץ מקצבאות הילדים 2.4 מיליארד מתוך 2.7 מיליארד הגיע מהמשפחות העובדות.

אני חושב שמה שבאמת צריך להדאיג הוא היחס למערכת המשפט הישראלית, כאשר הוא כנראה יותר שלילי (בינתיים) מהיחס של כלל הציבור. הסיבה לכך מאוד פשוטה. לא שטפו לנו את המוח על המנטרות של אידיאליזציה של מערכת המשפט, שלטון החוק וכל שאר הדברים שביום יום רחוקים מהמציאות כרחוק מזרח ממערב. אנחנו גם לא ניזונים לעומת החלק הגדול של הציבור ישראלי רק מכלי תקשורת הישראליים, לא משנה באיזה שפה, אלא ניזונים גם מכלי התקשורת מגוונים  מחמ"ע, ארה"ב ואירופה ( ברוסית, אך לא רק). לכן בהשוואה למה שקורה במדינות אחרות ובמערכות שלטון החוק אחרות, אנחנו נראים די עלובים. כל זה אני כותב עוד בסגנון יחסית מנומס, כי אם הייתם רואים טוקבקים בנושא  ברוסית, זה היה הרבה יותר חמור.

לגבי הנתונים הנמוכים של האמון בשלטון – אני לא חושב שמדובר אך ורק בחשדנות שטבועה בגנים של יוצאי ברה"מ לא להאמין לכל שלטון. האשמה בזה שלא השכלנו ללמוד מה זה דמוקרטיה, זה מאוד פשטני, מה גם שב-20 ומשהו השנים האחרונות, כבר גדל כאן דור, שלא זכה להתחנך  במציאות הסובייטית או הפוסט סובייטית. אני נוטה להאמין (כי אין לי נתונים שמבוססים על מחקרים מדעיים), שזה גם תוצאה של יכולת לחשוב באופן ביקורתי  והעדר ההתנשאות של local patriotism  בערבוב עם מנטאליות של עיירה מזרח אירופאית, שהועתקה על הקרקע של מזרח התיכון. אנחנו כן יודעים מה זה דמוקרטיה וכן יודעים שכנסת זה לא רק מקור לטריקים, שטיקים ודילים אלא קודם כל בית מחוקקים, שתפקידם לדאוג לכלל הציבור ולא רק לעצמם. אנחנו יודעים מה זה בית משפט ואני לא רוצה להרחיב כאן על זה, כי כתבתי לא פעם על החוליים של מערכת המשפט בארץ. עובדה, שכאשר צה"ל מתפקד כמו שצבא צריך לתפקד, הוא מקבל ציון ראוי.

לא מזמן הופתענו לגלות שבמדד האושר העולמי אנחנו במקום מאוד מכובד. אני כותב הופתענו, כי לאור כל המצב החברתי והכלכלי , שנחשפנו בשנים האחרונות , זה כבר מצביע יותר על ההגדרה "מפגרים אבל אופטימיים". אולי הגיע הזמן להתחיל להיות קצת יותר מפוקחים ולא לתת למנטרות לבלבל את המציאות?

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. דליה :

  אשר
  התופעה שהציבור הרוסי מעריך את המשטרה יותר מאשר את מערכת המשפט לא יכולה לגרום הזדהות. המשטרה בקושי מתפקדת כשמדובר בסיוע לאזרח.
  לא הבנתי את המשפט: "לא שטפו לנו את המוח על המנטרות של אידיאליזציה של מערכת המשפט". מה משמעותו?
  מה זה אידיאליזציה של מערכת המשפט?
  במדינה דמוקרטית, מה שקובע את ההתנהלות של האזרחים הם החוקים. צריך להתנהל לפי מה שהחוק קובע ולא לפי מה שהמנהיג קובע. גם המנהיג כפוף לחוק. הוא ראשון בין שווים. הוא לא מעל לחוק. זו מהות הדמוקרטיה. אין פה שום אידיאליזציה אלא מהות דמוקרטית. גם הציבור הרוסי כפוף לחוק ומתנהל לפי החוק. ועדיפה כפיפות לחוק מאשר כפיפות לשליט.
  מה זאת אומרת הציבור הרוסי אינו מעריך את מערכת המשפט? לא הבנתי.
  אשמח לקבל ממך הסבר על כך.

 2. אשר רוכברגר :

  סליחה על העיכוב בתגובה שנובע מהחגים ויציאה מן הלו|ז השגרתי.
  אנסה להבהיר את מה שאת, דליה, מבקשת בדגש שזו דעתי האישית שלא מבוססת על סקרים או מחקרים מדעיים.
  קודם כל גם עורכי הסקר לא ביקשו לגרום הזדהות עם עמדה זו או אחרת בקרב הציבור אחרת זה היה יכול להיות סקר מתוזמן. אני מסכים שהמשטרה שלנו טעונה שיפור ניכר אך בחיי יום יום כנראה חלק גדול מהאזרחים פחות בא במגע עם המשטרה ויותר דווקא עם מערכת המשפט, כאשר זה יכול לבוא לידי ביטוי בבית משפט למשפחה, בית משפט לתעבורה, לעבודה, תביעות קטנות וכו'. כולנו וגם אני הקטן מודעים וגם באתר הזה נכתב רבות על בעייתיות של לפחות חלק מהשופטים והדברים ידועים לציבור. לעומת זאת המגע עם המשטרה עם לא מדובר בשוטרי תנועה שעדיין לא כולם מבקשים שוחד, הוא יחסית זניח. בכל אופן ברוב המקומות בארץ עדיין אפשר ללכת בבטחה גם בעות הערב המאוחרות בלי לפחד שמישהו ידרוש ממך את הארנק או את החיים וברוך השם אנחנו עדיין לא שם ( למרות שמתקרבים בצעדי ענק ומה שקורה בדרום תל-אביב זה רק ההתחלה).
  לגבי כפיפות לחוק ואידיאליזציה של מערכת משפט- נכון שאנחנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון ואנחנו מאוד מתקדמים לעומת סורים שזוללים איברים פנימיים של אויביהם. השאלה שאמורה להישאל היא, האם אנחנו אכן דמוקרטיה ברמה של דמוקרטיות בארצות אירופה, ארה"ב ו עוד כמה מדינות שכדאי לקחת מהם את הדוגמא. אם אנחנו מספיק דמוקרטיים, כאשר בחלק גדול מהמפלגות בכנסת אין פריימריז? האם אנחנו אכן דמוקרטיה כאשר החלטות גורליות מתקבלות על חודו של קול ומלווים במעשים שנודף מהם ריח של שוחד?האם כולם שווים לפני החוק באותה מידה ואני יכול להזכיר לך שני מקרים מני רבים (פרשת שבס ופרשת עזר ויצמן)?
  לגבי שיקול דעת של השופטים ומערכת המשפט והאג'נדות נאמר ונכתב רבות וגם על-ידי וגם באתר הזה. ניקח את פרשת זדורוב כמשל כי היא קשורה ישירות לציבור דוברי הרוסית. להרבה אנשים יש בטן מלאה על התנהלותה, אבל לדעתי מי שאשם בה יותר מחוקרי המשטרה ופרקליטות- זה בית המשפט, כי מתפקידו היה לבחון את כל הכשלים ואי-סדרים לכאורה, ולא לכתוב את פסק דין של 400 עמודים ולהמתין עד שבית משפט העליון יחזיר את זה אלא להחזיר למשטרה מיד ויפה שעה אחת קודם.
  יש לנו פריבילגיה שלא נולדנו ולא חונכנו פה ולכן אנחנו יכולים להשוות ולהסתכל מן הצד- לא מלמעלה אלא מן הצד. הרי הדור שלך, גם זה שלפניך ואחריך חונכו במסגרת אידיואולוגית מאוד נוקשה שהייתה מאוד דומה למסגרות אידיאולוגיות מהמקום ממנו באנו, אז לסיום- יש דברים טובים, שראוי ואפשר להתפאר בהם, יחד עם כמה דברים שעלינו לשפרם. בין הייתר במה שכולנו עושים דרך הפלטפורמה של האתר.
  בברכה,
  אשר

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.