הרב שי והשר פירון

 העוקבים אחר התנהלותו של שר החינוך, שי פירון, במשרדו, שמו לב ליוזמותיו המחזקות את הדת במערכת החינוך בתכנים ובמימון, והמחדירות את הדת לחינוך הממלכתי. הוא אמנם מצהיר על רצונו להפריד את הפוליטיקה מהחינוך, אך נראה שהוא משתמש בתפקידו הפוליטי כדי לקדם את העדפות השקפת עולמו, לא את החינוך. להלן שלוש דוגמאות הממחישות התנהלות זו

מאת: שרה נ.

עם היכנסו לתפקיד שר החינוך החל פירון לקדם הקמת מועצה לאומית לחינוך, גוף שתפקידו למנוע השפעת פוליטיקאים על מדיניות מערכת החינוך. אולם במקביל, מוביל הרב פירון במהירות, יוזמות פוליטיות שנויות במחלוקת – חלקן אף עלולות לפגוע בצביון החינוך החילוני ולהפלות אותו לרעה.

המקרה של הצמדת רבנים לבתי ספר חילוניים – תקדים מסוכן

 במסגרת פיילוט חדש אותו יזמה מנהלת מחוז חיפה רחל מתוקי, יוצמדו רבנים  לבתי ספר חילוניים. הפיילוט מתקיים בבתי ספר יסודיים בקרית ביאליק וקריית חיים, וצפוי שיורחב למקומות נוספים כבר בשנה הבאה. הרבנים ישולבו במסגרת שעות הלימוד הרגילות ויכנסו לכיתות יחד עם המורות. תפקידם יהיה  "לקרב את הילדים לשורשים, להנחיל בהם ערכים מן המסורת היהודית, מנהגי חגים,שבתות ועוד". פרויקט הרבנים, כך נמסר ממשרד החינוך, הוא "חלק מתוכנית לחיזוק החינוך לערכים דמוקרטיים וחברתיים", אותה מקדמת מתוקי, שאף מונתה לאחרונה על יד השר פירון לתפקיד יו"ר המזכירות הפדגוגית. נכון לעכשיו כך מסתמן, ימשיכו רבנים ללמד בקביעות בבתי ספר חילוניים למרות הביקורת וההסתייגויות.        

 בעבר היה משרד החינוך קשוב לביקורת ציבורית ופעל לבלום ניסיונות להחדרת תוכניות לימוד לבתי ספר. הפעם המצב שונה. משרד החינוך שתפקידו לפקח ולמנוע כניסת תוכניות בעיתיות למערכת החינוך, הוא זה שיוזם ומנחית את הפיילוט על בתי הספר ומונע כל אפשרות לביטולו.

 הפרדה מגדרית בבתי ספר יסודיים דתיים -  הגדלת אי השוויון במימון כספי ציבור  

 משרד החינוך החליט השנה לראשונה, לממן מתקציבו הפרדה בין בנים לבנות בבתי ספר יסודיים של החינוך הממלכתי-דתי. גם לפני קבלת ההחלטה התקיימה הפרדה מגדרית  בבתי-ספר יסודיים, אולם התקצוב הגיע מכספי הורים ורשויות מקומיות ולא במימון משרד החינוך.

 המחלוקת בשאלת הפרדה המגדרית קיימת שנים רבות ומפלגת את המחנה הדתי לאומי שכבר עלה על מסלול של התבדלות הקצנה. החלטת משרד החינוך מהווה חיזוק  חיובי לקיצוניים שכן, מעכשיו גם הורים מתונים שאינם מעוניינים בהפרדה מגדרית, ישלימו עם  תהליך ההקצנה לטובת הקטנת מספר התלמידים בכיתות במימון משרד החינוך.

 "..הפתח לשינוי הנוהל ×”×™×” במינויו של שי פירון לתפקיד שר החינוך. פירון ×”×™×” אחד מחמשת חברי הוועדה שמינה החמ"ד לדון בנושא ההפרדה, ולכאורה לא מפתיע שזמן קצר לאחר מינויו לתפקיד השר הוא בוחר לאמץ את המלצתה בעניין התקצוב הנוסף. אלא שנראה שפירון התבלבל מעט. יש הבדל גדול בין תפקידו כחבר במועצת החמ"ד ובין תפקידו כשר החינוך…"  

ההפרדה המגדרית תתוקצב ב-  11 מיליוני שקלים, והם בגדר המשך להעדפה תקציבית שממנה נהנה המגזר הממלכתי דתי. מיותר לציין שקבוצות אחרות לא ייהנו מתוספת תקציבית ומהקטנת מספר התלמידים בכיתות.

תנועת  "ישראל חופשית" המתנגדת למימון ההפרדה בבתי-הספר הממלכתיים דתיים הגישה עתירה לבג"ץ בעניין.

 הסרת הפרקים העוסקים ברבייה מספרי מדעים בחינוך הממלכתי דתי –כניעה להקצנה בחסות משרד החינוך

משרד החינוך החל השנה לראשונה בהפרדת ספרי הלימוד במדעים של התלמידים הדתיים והתלמידים החילונים. עד ×›×”, למדו התלמידים בזרם החינוך הממלכתי והממלכתי-דתי מספרים זהים. " ההחלטה להסיר את פרק הרבייה מספרי הלימוד מבטאת את השינויים שעוברים על החמ"ד: ההתבדלות מחליפה את ההשתלבות, ניסיון צנזורה את ההתמודדות עם השקפות שונות. כל זאת, בגיבוי ראשי משרד החינוך ובמימון ציבורי…"

 רק לפני מספר שנים ניסו ראשי החינוך הממלכתי-דתי לגבש את המדיניות הנכונה ביחס למקצועות החול בבתי הספר הדתיים. מסמך יסוד שנכתב בשנת 2008  קרא לחינוך התלמידים להשתלבות בכל תחומי העשייה – בכלכלה, במדע, בביטחון, בתעשייה, בחקלאות וכד.."

 אך השנה כאמור " .. נענה משרד החינוך לבקשות גורמים במערכת והורה להוציא את הפרקים המכילים מידע ביולוגי בסיסי, מספרי הלימוד ומספרי ההדרכה למורים. בנוסף, יזם המשרד באחרונה שורה של שינויים מרחיקי לכת בספרי הלימוד במדעים. המשרד פנה בסוף חודש יוני אל הוצאות ספרי הלימוד הגדולות בבקשה להסיר את הפרק העוסק ברבייה של בני אדם.. "

בשנת 2009 מונה הרב פירון לחבר במועצת החמ"ד שבראשה עמד הרב גיסר, רב העיר עפרה – נראה שהוא ממשיך לקדם את אותה האג'נדה גם כשר חינוך – ללא שקיפות וללא דיון ציבורי. כך מתקבלות החלטות שמשנות את צביון מערכת החינוך לטווח ארוך.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

9 Responses to “הרב שי והשר פירון”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  למרות שלא פורסם ברבים, אבל גם בבחינות הבגרות ישנה כבר רפורמה. מי שבוחן את לוח בחינות הבגרות החדש רואה שלא מופיעים בו תאריכים רבים. היכן הם? האם בלעה אותם האדמה? המבחן הראשון היה תמיד בבחינת המעבדה בביולוגיה. הוא נעלם!והיכן תאריך לבחינת המעבדה בפיזיקה? (האם זה חלק מ"עידוד המדעים"?!) ומה עם מקצועות מדעי החברה אשר אוחדו לאשכולות? והמקצועות הטכנולוגיים שאוחדו לאשכולות? האם נעשה דיון מי למעלה ומי למטה? במה ייבחנו וכיצד ובמה לא? האם זו הנחתה? האם נערך דיון?

 2. דליה הגיב:

  לפי התגובות הללו אנו למדים שקודם עושים ואחר כך מדווחים, אם המידע נכון.

 3. דליה הגיב:

  לפי הדוגמא של אורי יוגב, תפיסת המנהל הטוב קיבלה פנים אחרות. אם בעבר היסוד הבונה היה המהותי בהגדרת איכותו, הרי שלפי דוגמאות בהווה, היסוד ההרסני הוא זה הנחשב בהגדרת איכותו. לפנינו דוגמא נוספת לזו המצוינת למעלה, איך מתמנה שר המשתמש בשררה כדי להרוס את מה שנבנה והתגבש במשך שנים כדי להוציא מן העולם את הסדר הישן. הסדר הישן הוא רע לדידו, הבעיה היא שהסדר החדש רע בריבוע: הפרטה ועוד הפרטה. ואיך עושים זאת? מדברים בפרהסיה על מגמה לשפר, אך במחשכים עושים ההיפך.

 4. ziv הגיב:

  סליחה שאני סוטה מהנושא אך ברשותך אצטט שוב את דברייך מתגובה 4:
  "לפנינו דוגמא נוספת לזו המצוינת למעלה, איך מתמנה … המשתמש בשררה כדי להרוס את מה שנבנה והתגבש במשך שנים כדי להוציא מן העולם את הסדר הישן. הסדר הישן הוא רע לדידו, הבעיה היא שהסדר החדש רע בריבוע: … ואיך עושים זאת? מדברים בפרהסיה על מגמה לשפר, אך במחשכים עושים ההיפך.

  כאשר אני קורא את הדברים ישר עולה לי בראש רן ארז ועוז לתמורה.
  ואני אומר: מצא את ההבדלים!

 5. דליה הגיב:

  זיו
  אתה צודק. העולם הישן עדיף על אופק חדש ועוז לתמורה. על כך אין שום ויכוח. צריך לזכור שמשרדי האוצר והחינוך כפו את הרפורמות הללו על הארגונים. תחילה הם התנגדו, אחר כך התפצלו ובסוף כולם נכנעו.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  על פי הצעת חוק חדשה שזכתה לתמיכתו של שר החינוך ומי שקורא לעצמו "רב", שי פירון, יחויבו תלמידי מערכת החינוך בישראל להשתתף במפגשי "קירוב לבבות" בין תלמידים יהודים לערבים. השר פירון כבר הקצה 2.5 מליון ש"ח לטובת העניין. לי יש הצעות טובות כיצד להשקיע את אותם 2,500,000 שקל לטובת יהודים נזקקים שהשלטון שכח מקיומם.
  לקוח מ- https://www.facebook.com/groups/TheMedura/?fref=ts

 7. דליה הגיב:

  לפי תמונת התקציב בכלי האינטרנטי שפתחה הסדנא לידע ציבורי בקישור זה: http://compare.open-budget.org.il/?00/0020/002021 , התקציב של אגף החינוך הדתי הוא 31.9 מיליון ₪. מ-2009 ההוצאות בסעיף זה חורגות ב-166% בממוצע מהמתוכנן.
  לפי מידע מהתקשורת משרד החינוך יעניק תקצוב גבוה יותר לישיבות שמהם יגויסו תלמידים לצה"ל.
  משרד החינוך יוזם: תקצוב גבוה לישיבות שיגייסו יותר בני ישיבה לצה"ל
  http://www.calcalist.co.il/local/articles/1,7340,L-3611135,00.html
  משרד החינוך: ישיבות יתוקצבו לפי מס' מתגייסים
  משרד החינוך מפרסם הערב הודעה רשמית, לפיה מבחני התמיכה בישיבות יתוקנו כך שיגדילו את התמיכה בישיבות שתלמידיהן יתגייסו לצה"ל.
  http://www.inn.co.il/News/News.aspx/261482
  האם התקצוב יבוא מסעיף אגף החינוך הדתי המצוין למעלה?
  האם התקצוב הזה מופיע בכלל כסעיף בתקציב?

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אברי גלעד וסמדר שיר המריאו עם שר החינוך לפולין ופרגנו לפרויקט מסעות התיכוניסטים למחנות ההשמדה. הם רק שכחו לציין שנסיעתם מומנה על ידי משרד החינוך. גלעד: "מכיוון שלא הייתה פה הנאה, לא מדובר בטובת הנאה ולכן אין צורך בגילוי נאות". שיר: "אינני יודעת מה היה הסיכום בין שר החינוך למערכת 'ידיעות אחרונות'"
  אביב הורביץ | mako | פורסם 27/10/13 11:27
  הוויכוח סביב נחיצות מסעות בני הנוער לפולין ניטש כבר שנים ארוכות. האם מדובר בפרויקט חינוכי רב משמעות המהווה מקור לימוד חסר תחליף? או שמא המסעות הללו משמשים לעתים מצע למסרים לאומניים, ומחנכים לסגירות ולשנאת זרים? שאלות כבדות משקל. בשבוע שעבר, בשני כלי תקשורת שונים, הוכרע הפולמוס לטובת המצדדים במסע. האם ועד כמה זה קשור לעובדה שמשרד החינוך מימן את הטסתם לפולין של התומכים החדשים?
  לפני כשבועיים וחצי, במלאות 25 שנים לפרויקט מסעות התיכוניסטים לפולין, המריא שר החינוך, שי פירון, בלוויית משלחת מיוחדת, לביקורו ה-36 במחנות הריכוז וההשמדה. בין חברי המשלחת שהתלוו לשר היו אברי גלעד ואשתו נעמה שוחט, סמדר שיר, יוכי ברנדס ואראל סג"ל. כעבור מספר ימים העלה הפרשן החברתי של "הארץ", אור קשתי, את הציוץ הנבואי הבא: "עתידות: בימים הקרובים יפרגנו אברי גלעד וסמדר שיר למסעות התלמידים לפולין. הצטרפות למשלחת שר החינוך מייצרת פרספקטיבה חדשה".
  אברי גלעד. "לא מסע תענוגות"
  לא חלפו אלא שלוש שעות ו-29 דקות מציוצו של קשתי, ותחזיתו החלה להתגשם, כשאברי גלעד העלה פוסט לפייסבוק עם התרשמויותיו מהנסיעה. "שוחחתי שם עם נערים ונערות רבים, אחד על אחד, והשתכנעתי שכל עוד עם ישראל עומד בפני האתגרים הקיומיים הניצבים בפניו, הנסיעה הזאת לשבוע מייצרת אנשים שמוכנים לקחת אחריות על החיים שלהם ועל חיי העם שלהם", כתב. גלעד גם מצא לנכון לשבח את השר. "למראה הקשר שלו עם הילדים, האופן בו הוא מגיע אל ליבם ופותח אותו, אני יודע שבראש משרד החינוך עומד אדם בשיעור קומה חינוכי שמרגיע אותי בקשר לעתיד החינוך בישראל", הוסיף.

  http://www.mako.co.il/culture-showbiz/media-fights/Article-3d200ac7439f141006.htm

Leave a Reply