postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מעבר לתשלומים דיגיטליים – מעט סיכויים, הרבה סיכונים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מעבר לתשלומים דיגיטליים – מעט סיכויים, הרבה סיכונים

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 22.09.13 5:03

לתכנית הממשלה לצמצם את השימוש בכסף מזומן תהיה השפעה מוגבלת על המלחמה בהעלמות המס ובהון השחור והיא צפויה להיתקל בקשיים רבים בדרך ליישומה. 

מאת אשר רוכברגר

  התבשרנו שבמסגרת המלחמה בהון השחור, הממשלה החליטה לנקוט בצעדים שיובילו לצמצום השימוש במזומן והרחבת השימוש בכרטיסי אשראי, תשלומים דיגיטליים ודומיהם .   מטבע הדברים יש לא מעט חששות וכמו כל הצעה מהפכנית- ההחלטה טומנת בחובה לא מעט חסרונות, יחד עם היתרונות  וחלקם הגדול תוארו בכישרון במקומות אחרים.

   כאשר דנים בסוגיה מסוג זה, קודם כל צריך לשאול את השאלה המאוד פשוטה – מה החזון, לאן רוצים להגיע? "מובן", יגידו בממשלה, "למגר את ההון השחור, להוסיף לתקציב המדינה כך וכך מיליארדי שקלים שהם כ20% מכל הכלכלה הלאומית וכו' וכו'". זהו קשקוש. אף מדינה, ואפילו כאלה שיש להם משטרים דיקטטוריים הרבה יותר נוקשים מהמשטר המבולגן שבארצנו הקטנטונת, טרם הצליחה למגר את הכלכלה השחורה, כמו גם עוד כמה דברים רעים, כמו סמים, פשיעה, זנות ושחיתות . אז נסכים שלמגר- לא, אבל לפחות לנסות ולצמצם. למה אני מדייק? משום שחשוב להיות מציאותי ולהציב מטרות ברות השגה, כי אחרת גודל האכזבה כגודל הציפייה. האם הדבר אפשרי? כן, אבל…כעת נתמקד ב"אבל".

  כל מי שחושב שהיום הוא נעלם מעינו הפקוחה של "האח הגדול", אינו אלא טועה. אי-אפשר היום להימנע מלהיות נוכח בכל מיני מאגרי מידע, גם אם משלמים במזומן. הרי בקלי קלות כל ספק שירותים יכול, בלחיצת כפתור אחת, להעביר קובץ עם שמות, תעודות זהות וסכומים שהלקוחות שלו שילמו בכל רגע נתון. עוד מקור למידע כזה, הוא מועדוני לקוחות למיניהם, שגם בהם הכול משויך לשם שלכם עם תעודת זהות. גם בנקים, קופות גמל , חברות ביטוח, קרנות פנסיה, חברות האשראי, ושאר מוסדות הפיננסיים, מעבירים דיווחים שוטפים על כל אחד מאיתנו למשרד האוצר.

תחושתי, שלא מבוססת על שום מחקר ומן הראוי שהמחקר כזה יעשה בטרם תתקבל ההחלטה על האופן שבו תתבצע התוכנית, שגם היום חלק ניכר מהתשלומים שמבוצעים ע"י הלקוחות הפרטיים במשק, נעשים לא במזומן, אלא באשראי ובהוראות קבע (למעט אולי, המגזר החרדי והמגזר הערבי), אבל שוב, אין לי וכנראה לאף אחד, נתונים מדויקים. אז מה נותר לנו? בעלי מלאכה קטנים וברובם ניידים, כמו חשמלאים, אינסטלאטורים, שיפוצניקים וכדומה. הרי להבדיל, היום במקומות רבים ניתן לשלם באשראי גם לרופא, עו"ד או רואה חשבון.

אז כדי שהתוכנית תצליח, קודם כל צריך לבדוק איפה יש פריצות בגדר ולסתום אותם חוקתית. לדעתי הפירצה הגדולה היא היעדר חובת הדיווח של כלל האזרחים לרשויות המס על המאזן השנתי שלהם "הכנסות-הוצאות".בלי חובת הדיווח לעניות דעתי, אי-אפשר לראות את תמונת העל של הפעילות הכלכלית של אותו נישום או משפחה והיא אמורה להוות את הבסיס, איתו ישתוו שאר הנתונים ממאגרי מידע שונים.

הפרצה השנייה, היא היעדר מאגר מידע על דירות להשכרה וההכנסות שהן מניבות לבעליהם. זה לא קשור רק למשבר הנדל"ן, כאשר מאגר כזה היה עוזר למקבלי ההחלטות להבין יותר טוב את המצב הכללי של שוק הדיור להשכרה הן מבחינת הכמות והן מבחינת העלויות, אלא גם זה ייתן אינדיקציה האם לפלוני אלמוני יש דירה אחת או עשר. כפי שהיום במקרה של מכירת רכב והעברת בעלות שני הצדדים עושים את זה תוך כמה דקות בדואר, בדומה לזה ניתן לעשות גם בשוק השכירות.

היום מערכת החוק בארץ אינה מסוגלת לעכל את החידושים הטכנולוגיים כמו פייפאל , המטבע האלקטרוני ושאר דברים שקיימים ואיני מכיר אותם או שיומצאו בקרוב. בלי התאמת החקיקה למציאות הטכנולוגית, המאוד משתנה ובקצב די מהיר, התוכנית לא תצליח והתאמת החקיקה לטכנולוגיה היום זה אתגר לא רק בארץ אלא בעולם כולו.

החשמלאי, אינסטלאטור, שיפוצניק או מורה פרטי לא יצטרכו לסחוב איתם את מכשירי הסליקה. כבר היום קיימות אפשרויות לשלם ולמעשה להעביר כסף מחשבון לחשבון דרך הטלפונים הניידים, למשל בתשלום על חניה. אני מניח שטכנית ניתן לשלם באופן דומה גם לבעלי המקצוע השונים.

אחרי חצי הכוס המלאה הגיע זמן של חצי הכוס הריקה. בואו ונניח שכל הדברים הטכניים נפתרו ולאט לאט עברנו ממזומן לכסף דיגיטלי. קודם כל אני רוצה להזכיר שעניין הכסף בכלל זה אחד הסמלים של הריבונות בכל מדינה ומדינה. במקרים רבים בזמן המהפכות או מלחמות על השלטון, אחד הדברים הראשוניים שנעשו, שהצד הלוחם הנפיק את הכסף שלו, כסמל לריבונותו. הנגזרת מכך היא, שאסור שמי שיפעיל את הכרטיסים החכמים או או אמצעים דומים תהיה חברת אשראי כלשהי. לא רק כי יש לנו קרטל של חברות האשראי, אלא כיוון שזו תהיה פגיעה מאוד רצינית בריבונות של המדינה. בנוסף, אסור שעל התשלומים שיתבצעו באמצעות כרטיסים חכמים תשולמנה עמלות וזה לא משנה מי יפעיל את הכרטיסים. אם תהיה זו חברה פרטית , אין שום סיבה שהיא תרוויח מיליארדים על חשבון האזרחים, כאשר בתשלומים במזומן זה לא היה נגבה. במידה ותהיה זו חברה ממשלתית, הדבר לא פחות חמור כי עמלות כאלה תהיינה למעשה מס עקיף רגרסיבי נוסף.

לצערנו כבר היום קיים מצב שמחמת כל מני פרצות ופרשנויות בחוק, ניתן לעקל בקלות בלתי נסבלת לכל אחד מאיתנו את חשבון הבנק שלו בלי שום הודעה מראש. הדבר נעשה על ימין ועל שמאל על ידי כל מני ספקי שירות ולא תמיד בצדק. עם כל התחזיות הקודרות לגבי העתיד הכלכלי שנחשפנו עליהם אחרונה, קיים סיכוי יותר מסביר, שתופעת חדלות פירעון  בתשלומים למיניהם רק תלך ותורחב ואיתה גם העיקולים. מה יקרה אם אותו מסכן שחשבונו עוקל, כאשר התשלומים יהיו באופן דיגיטלי? הרי זה לא סוד שחלק מהפעילות במזומנים קיימת גם משום שאנשים נאלצים איכשהו לעקוף את העיקולים כדי לשרוד.

אבל השאלה הגדולה באמת היא – אם נניח הצלחנו  להתגבר על כל המכשולים שתוארו קודם ואחרים, שאבותינו לא שיערום והרשויות קיבלו  את כל המידע עבור כל אחד מאיתנו והצליבו אותו עם כל מני דברים ממאגרי מידע אחרים – מה הלאה? האם המערכת היום מסוגלת לעבד את כל המידע הפוטנציאלי שיזרום לתוכה? האם היא מסוגלת לאבטח אותו מפריצות של פצחנים או סתם משימוש לא ראוי או בלתי חוקי? האם יש מספיק כוח אדם ברשות להלבנת הון, שהיא למעשה הגורם האחראי על יישום התוכנית לטפל באלה, שיתעורר חשד כלפיהם? מה החריגות מהמאזן של ההכנסות והוצאות שלכאורה מותרות? ואחרי איזה רף בן אדם יחשב כחשוד בעבירות מס, הלבנת הון או שאר מרעין בישין? אני בטוח שיש עוד שאלות חשובות בנושא שנבצר ממני להגיע עליהן.

אני יודע שהשורות הבאות תיחשבנה בידי חלק מהקוראים כאמירה פופוליסטית, אך איני יכול שלא להתייחס לגורם נוסף, שהוא לא קשור במישרין לעניין הנידון, אך בעקיפין יש לו השפעה, קודם כל תודעתית, על הצלחתו או אי-הצלחתו של התהליך. כוונתי היא לאותם מעלימי או מתכנני מס הגדולים , החל מחברות כמו "טבע" וכלה בבעלי חברות הארנק שהמדינה טרם השכילה לטפל בהם. אני יודע את כל התירוצים ואת כל הטענות המחכימות "מה יקרה אם…" ואיזה נזק יגרם וכו' וכו' ותסלחו לי, אני לא מאמין בזה. ללא מאבק רציני באותם תכנוני המס הכבדים, ההצעה לשימוש בכסף הדיגיטלי נועדה לכישלון חרוץ, מצלצל ומהדהד והסיבה לכך תהיה חוסר אמון המוחלט של האזרחים במדינה. וכאשר האזרח הקטן מרגיש שהמדינה מסדרת אותו, הוא תמיד ימצא פתח לסדר אותה, ובמיוחד כאשר מדובר במוח היהודי, שצבר ניסיון רב בזה, בכל תפוצות ישראל וב-65 שנים בארץ.

אני סבור שהנושא הזה הוא מאוד רגיש, אפילו אולי יותר מהמאגר הביומטרי שגם לגביו יש לא מעט חששות וראוי  שהוא יידון קודם כל במישור הציבורי ולא רק בחדרי חדרים על ידי אנשים אינטרסנטים או כאלו המנותקים מהשטח. כולנו בעד הקדמה, בעד הטכנולוגיה, אף אחד לא רוצה לחזור לתקופת האבן, אבל יחד עם את אסור גם לסגוד לטכנולוגיה בצורה עיוורת. כבר קיים ניסיון מסוים בעולם ויש ללמוד אותו ולהפיק לקחים בטרם נמציא את הגלגל מחדש.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. לקסי :

  סחריר (ספין) שיצרו הבנקאים

  מטרת המהלך היא להגדיל את הכנסות הבנק(א)ים.
  אמנם מבטיחים ונשבעים בנקיטת חפץ שלא תהיינה עמלות בהקשר של הארנקים הדיגיטליים אבל:
  1. למה שנאמין להם?
  2. אולי לא יחייבו בעמלות את המשלמים אולם מאידך ינשכו במקבלים.
  מלבד אלה, אין סיבה לרפד את קופות הבנקים בכסף נוסף שאותו הם מכפילים לרעת כולנו.

  דוגמה מכותב שורות אלה שמוציא מהכותל את המנה הגדולה האפשרית ומשלם במזומן לעסקים המקומיים הקטנים. אלה ננשכים קשות ע"י חברות הכרטיסים.

  לא רוצה לשלם במכולת באשראי/או בהמצאה החדשה ולהעביר הכנסה ממשפחת ג. למי שאין הצדקה לשלם להם.

  אם למרות ההתנגדות ינסו לאכוף את התרגיל צריך להתנות אותו בביטול מוחלט של עמלות השורה.

 2. מנחם לוריא :

  עוד נקודות למחשבה/ביקורת.

  1.
  חוקים לא מחנכים אף אחד.

  2.
  חוקים לא מפחידים אף אחד הם נועדו לאנשים ישרים.

  3.
  שוק שחור קיים, במידה כזו או אחרת, בכל חברה אנושית. הוא נטוע עמוק בלקונות הקשורות להיותנו אדם חושב ואדם המתנהל בסביבה אנושית של בני מינו.

  4.
  הקוסם נתניהו, האוזן שלו בנט ופה שלו יהיר (השגיאה במתכוון) פייסבוק לפיד – כל אלה מאמינים בממשלה צרה. כלומר כל נושא תנועת הכסף יתבצע בשוק החופשי והממשלה רק תהייה רגולטור וגם גובה ותו לא.

  5.
  ברשותכם נתקן עיוות: בישראל כן מונהג דיווח אישי על כל אזרח בגין הכנסותיו.
  אדם עד גיל 16 אסור לו להיות מועסק ולכן אסור לו להרוויח כסף ולכן פטור מדיווח על הכנסותיו.
  אדם בגילאים 16 עד 18 חייב בדיווח על הכנסותיו אולם פטור מתשלום מס הכנסה בגינם,איננו פטור ממס בריאות וביטוח לאומי. הפטור, כמדומני, מוגבל בתיקרת הכנסה של כמה מאות אלפי שקלים – בשנה. מגיל 18 ועד המוות הסופי והמוחלט כל אזרח מחוייב בדיווח אישי על הכנסותיו לא משנה אם נוצרו כשכיר או כעצמאי ואפילו לא אם נוצרו כתוצאה ממתן שירותי מין בתשלום (אעמוד על זה מיד). חייל בשירות חובה פטור מתשלום מיסים על הכנסותיו, אך חייב בדיווח עליהן, מתוקף חקיקת משנה. כל אדם, בלי יוצא מן הכלל, חייב בדיווח על הכנסותיו. השתרש המנהג,ואף עוגן בחקיקת משנה ובהסכמי עבודה,שלפיו שכיר לא מדווח ישירות על הכנסותיו ובמקומו עושה זאת המעסיק שאף מפריש ,בשם הנישום,את המיסים. אם המעסיק שלי לא ידווח ולא יפריש את המיסים מהשכר שלי הוא לא עובר שום עבירה העבירה האחריות היא עלי ועלי בלבד.

  6.
  יוצא איפה שצריך להפסיק להאמין ללהג המקובל בכלל וזה של הקוסם נתניהו בפרט על כך שאין בישראל דיווח אישי על ההכנסה יש גם יש ועוד איך.

  7.
  כבר כתבתי על זה לא מעט פה ובכלל. הזנות בישראל מותרת אך איננה ממוסדת. לקיים יחסי מין בתשלום עם בגיר או בגירה מותר וחוקי למהדרין. עם קטין או קטינה אסור בתכלית האיסור חוקית – ומוסרית. לשדל לזנות,לנהל בית בושת להעסיק קטינים בזנות ולסחור בבני אדם כדי שיעסקו בזנות – כל אלה אסורים.

  7.5.
  העובדה שהעוסקות והעוסקים בזנות אינם מדווחים על הכנסתם נובעת מאותה עובדה שרוב הציבור בישראל לא טורח לקרוא את ספר החוקים שלו עצמו. מי שמקבל או מקבלת כסף כאתנן ואיננו מדווח/מדווחת על כך לרשויות המס הוא/היא מעלימי מס לכל עניין ודבר.

  8.
  הכנסות שנובעות מעבירות,כמו למשל: סחר ברכוש גנוב,סחר בסמים ועוד הינן הכנסות לא חוקיות ונכנסות לקטגוריה של הלבנת הון,העלמת מס. בניגוד להכנסות האתנן לא ניתן לדווח עליהן שכן זוהי הפללה עצמית ועדין (ואני מקווה גם בהמשך) לאזרח ישראלי מותר שלא להפליל את עצמו – זה בינתיים תפקידה של המדינה.

  9.
  וסעיף 8 מוביל אותנו לסעיף הזה: זה אבי אבות הפסול שבוועדה שמינה הקוסם נתניהו יושב מפכ"ל המשטרה. אין לו מה לעשות שם. המשטרה,תפקידה,להפליל את העברינים שבחברה הישראלית לאחר שביצעו או נחשדו בביצוע עבירה. אין זה תפקידה לתת יד ליצירת מעגל שבו משהו עלול להפליל את עצמו בגין תקבול כלשהו ובטח שלא בגין תקבול שנופל לקטגוריה של הלבנת הון (המשטרה לא עוסקת האכיפת עבירות מס כן עוסקת בפן של הלבנת הון).

  10.
  אמצעי התשלום המעמד ביצועו הוא סוברניות שלי כאדם.שלי.רק שלי.שלי בלבד ואין בלתי. אין למדינה,לא מדינת ישראל ולא אף מדינה אחרת – סמכות לכפות עלי,חוקית,מנהלתית,מחשבתית או בכל צורה אחרת, איך ובאיזה אופן לשלם עבור שירות או מוצר (כולל מין בתשלום – אם כבר נגענו בזה) ובטח שלא להטיל עלי,במעמד התשלום,להיות חלק ממנגנון האכיפה שקשור בגביית מס אמת. הבסיס השורשי לדיון הזה בממשלת הקוסם נתניהו הוא בזוי – לא נלחמים בהון השחור באמצעות אזרחים ישרים,הם ממילא – משלמי מס אמת.

  11.
  מזכיר לכם: האוזן של נתניהו (בנט) מעוניין לשנות את חוק שעות עבודה ומנוחה (כאן –> http://www.blacklabor.org/?p=52957 וכאן –> http://www.blacklabor.org/?p=52911) שר הפנים שלו כופה הצטרפות למאגר הביומטרי הוולנטארי על פי דין – הקוסם הראשי שרוצה לתת לשוק החופשי לשלוט בתנועת ההון – כל אלה מסירים לחלוטין את חופש העיסוק,חופש התנועה,חופש הדיבור ולמעשה בדרך לממשלה צרה הופכת הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון לסוג חדש של דיקטטורה ליהודים בלבד.

  חומר למחשבה.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.