חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פפה אללו – מועמד מרכז-שמאל לראשות עיריית ירושלים

נושאים חדשות, שיכון ושלטון מקומי ב 15.09.13 0:12

בשיחה שנערכה עם פפה אללו, הוא מסביר עמדותיו ושיקוליו לגבי הצגת מועמדותו לראשות העירייה, ומשיב לאלה התומכים ברשימה, אך לא יצביעו בעדה בשל הצגת מועמדותו לראשות העירייה

מאת: דליה בלומנפלד

פפה אללו חבר מועצת העירייה, ועומד בראש הרשימה הפלורליסטית הגדולה ביותר בעיר.למפלגת העבודה חבר אחד בסיעת ראש העירייה, חיליק בר, שבשל היבחרותו לחבר כנסת, אינו פעיל בסיעה. כך גם אלישע פלג מהליכוד. מרצ היא הרשימה הגדולה ביותר במועצת העירייה משך 15 שנה.

לשאלה שנשאל פפה על עמדת תושבים בעיר שתמכו בו בעבר, אך אינם רוצים לתמוך בו בהווה כי החליט לרוץ לראשות העירייה משיב פפה ואומר: שני המועמדים האחרים לראשות העיר, ניר ברקת ומשה ליאון אינם טובים. אם תושבים בעיר חושבים שהם טובים שילכו איתם. אנשים חוששים מהצגת מועמדות משה ליאון  בטענה שהחרדים תומכים בו, והוא עלול להיות ראש העירייה הבא. הפחד הוא מהחרדים. החשש הוא שאני פפה אזכה  בקולות של חילוניים שהיו תומכים בברקת, ובכך אני מחליש את מועמדות ברקת. גישה זו אינה נכונה. אין למשה ליאון הסכם עם החרדים. החרדים משחקים עם שני המועמדים. מאיימים על משה ליאון, שאם לא יעביר לחרדים את תיק התכנון והבניה, הם יתמכו בניר ברקת. והם מאיימים על ברקת שאם לא ייתן להם את תיק הכספים בעירייה, הם יתמכו במשה ליאון. בינתיים, שניהם, ליאון וברקת, מוכרים את ירושלים לחרדים.

יתר על כן, החרדים לא יתמכו במשה ליאון כי הוא חבר במפלגתו של אביגדור ליברמן, והם מתנגדים לליברמן כי הוא אנטי דתי ותומך בנישואין אזרחיים, כמחצית מחברי מפלגתו אינם יהודים. הרבנים הרוחניים, מנהיגי העדה, מתנגדים לתמיכה בליברמן. אין אף תומך חרדי במשה ליאון. לעומת זאת, ברקת הולך אל האדמו"רים ומבקש את תמיכתם, והם יתמכו בו.

סיבה נוספת לאי תמיכת החרדים במשה ליאון היא תמיכתו של ח"כ אריה דרעי מש"ס בליאון. האשכנזים החרדים לא יתמכו במועמד שש"ס הספרדית ודרעי תומכים בו. לעומת זאת, ברקת זוכה לתמיכת החרדים בסתר כי הוא נכנע  לבקשותיהם, והם סוחטים ממנו הבטחות לתיקים בעירייה. תמונה זו מעידה שפפה אינו מאיים על מועמדות ברקת. פפה רוצה לעצור את הסחטנות החרדית.

מי אומר שמשה ליאון גרוע מניר ברקת?

פפה אללו משיב לשאלה זו ומסביר: ואם נניח שפפה כן מאיים על ברקת, מי אומר שמשה ליאון גרוע מניר ברקת? אביגדור ליברמן תומך במשה ליאון וגם בניר ברקת. הליכוד מחולק בתמיכתו. חלק תומך בברקת וחלק תומך בליאון. הימין הקיצוני של מתנחלי הימין תומך בניר ברקת. שני המועמדים הם נציגי הימין והימין הקיצוני. מי מהם גרוע יותר? שניהם גרועים באותה מידה להשקפת העולם של מפלגות המרכז-שמאל.

פפה אללו מסביר שהוא מייצג את השקפת העולם של מפלגות המרכז-שמאל, והוא נותן תשובות מזווית זו לבעיות ירושלים.

לדעתו של פפה, בבחירות צריך לבחור מי שקרוב ללב, ולא מתוך חשבונאות פוליטית הגורמת סכנות.

פפה מפרט ואומר: לפני חמש שנים נבחר ברקת בשל שנאת מאיר פורוש החרדי. פורוש נראה מאיים יותר מברקת. בלופליאנסקי החרדי כן תמכו. ההתנגדות לחרדים לא צריכה להיות פסקנית. בירושלים קיימת בעיה של התחרדות, וקיימת גם בעיה של ימין קיצוני. מה גרוע יותר, בעיית החרדים או בעיית הימין הקיצוני? משה ליאון הוא תושב גבעתיים. אמנם החוק מתיר בחירת ראש-עיר המתגורר בעיר אחרת, אך זה לא מוסרי ולא ראוי. הוא גם לא מכיר מבפנים את הבעיות הקשות שאיתם מתמודדת העיר.

בסקירת מצב העיר מפרט פפה את הקונפליקטים הקשים בעיר:

 • הקונפליקט בין מזרח העיר למערבה. 37% מכלל התושבים בעיר הם ערבים המתגוררים בתנאי עולם שלישי, ואין להם שירותי רווחה ראויים. הם תושבים סוג ב. אנו חייבים להגיע איתם לחיים משותפים, ולספק להם שירותים ברמה ראויה. זאת עד שיהיו בירושלים שתי בירות.
 • הקונפליקט עם החרדים. 20% מכלל התושבים בעיר הם חרדים. יש להם בעיות משלהם. קיימת התנגשות בין שני סוגי אורחות חיים. חיים משותפים עם החרדים אפשריים רק בשכונות נפרדות. המצב היום הוא שהחילוניים ככלל לא נכנסים להתגורר בשכונות חרדיות, אבל החרדים כן נכנסים לשכונות חילוניות. ברקת לא ידע להתמודד עם הבעיה. רואים את כניסת החרדים בשכונות כמו: קריית יובל,הגבעה הצרפתית, רמת שרת. ברקת נכנע לחרדים. לחץ של ראש עיר שמאיים באי מתן שירותי דת, חינוך ורווחה בשכונה חופשית והבטחת המשך אורח החיים החילוני היה יכול למנוע כניסת חרדים לשכונות חילוניות.
 • קונפליקט שלישי הוא בעיית העוני. ירושלים היא העיר הראשונה בעוני. 50% מאוכלוסיית המשפחות היא ענייה, ו-60% מאוכלוסיית הילדים. אין דבר כזה בעולם. הבירה היא הענייה ביותר בישראל.

לכן, לדברי פפה,  נדרשת חלוקה צודקת יותר של התקציב, מה שלא נעשה. את שכונות מזרח העיר כלל לא רואים מהיבט התקציב. החרדים זוכים לנתח תקציב מעבר למה שמגיע להם. שכונות חילוניות מקבלות את מה שמגיע להן, אם כי יש פערים בין שכונות אמידות לשכונות פחות אמידות. יש הבדל בין עיר גנים, שכונת פת, לבין רחביה והמושבה הגרמנית. משקיעים יותר בשכונות אמידות, כי שם יש תושבים שיודעים ללחוץ על העירייה.

פפה סוקר את הבעיות שעל העירייה להתמודד איתן

בעיר קיימת גם בעיית דיור למכירה לצעירים ולגיל השלישי. הדירות הנבנות בעיר הן דירות יוקרה, 140 מ"ר. ידם של זוגות צעירים וקשישים אינה משגת לרכוש דירות כאלה, ולא בונים דירות בגודל סטנדרטי וצנוע יותר במידה המספקת את הצרכים. קיימת גם בעיה בדיור להשכרה. יש גם מצוקת תעסוקה. בעיר מתגוררים כ-40000 סטודנטים. כל שנה מסיימים כ-5000 וחלק ניכר מהם עוזב את העיר בשל הבעיות הללו. ההגירה מהעיר נמשכת. גם בנושא התחבורה הציבורית קיימות בעיות. אין עמידה בקצב גידול העיר. לרכבת הקלה תוכננו שמונה קווים. לאחר שנים מעבר למתוכנן, נבנה קו אחד בלבד. בעיית הניקיון בעיר ידועה. ברקת תכנן להפריט את איסוף האשפה, אך בעירייה התנגדו לכך. גם פפה התנגד להפרטה. הפרטה לא הייתה גורמת לעיר להיות יותר נקייה, אומר פפה. בסופו של דבר, לא בוצעה הפרטה. העיר גם אינה נקייה.

לדעת פפה אי-ניצול פוטנציאל העיר – החמצה

ירושלים מחמיצה את הפוטנציאל האדיר שטמון בחובה. ירושלים היא עיר בת 3000 שנה, עיר מורשת יפה. צביונו המיוחד של המרחב הציבורי אינו נשמר. ירושלים היא לא ניו-יורק. יש לה אופי ייחודי. בניינים רבי-קומות אינם מתאימים לאופייה של העיר. במקום שירושלים תהיה עיר תיירות לכל הדתות, היא עיר תיירות בעיקר ליהודים. פוטנציאל התיירות של העיר אינו מנוצל. העיר מספקת לינה למלונות יוקרה, ואין היצע למלונות עממיים יותר.

לדברי פפה מנגנון העירייה אינו נותן שירות ראוי לתושבים

העירייה אינה נותנת שירות ראוי לתושבים. המנגנון מנופח ובנוי על כפילויות. העובדים טובים, אך יש בזבוז. מספר עובדים מבצעים אותה עבודה. על ברקת היה לבצע תהליך הבראה, כפי שעשה לופליאנסקי, שפיטר כ-1000 עובדים. ברקת מגדיל את מספר העובדים בעירייה. ליקוי עיקרי הוא התנהלות העירייה כגוף שלטוני השולט באזרחים, במקום להתנהל כמשרתת הציבור. על העירייה לשרת את תושביה, ולא להטיל עליהם חתתה כגוף שלטוני.

שיתוף פעולה עם ניר ברקת וחילוקי דעות

בענייני ניהול העיר על ידי ניר ברקת יש לפפה חילוקי דעות, אך אפשר לחיות איתם. בנושא המדיני הוא לא יכול לקבל את דעותיו ואת דרכי-ניהולו. ברקת מעודד מגורי יהודים בתוך שכונות ערביות. מטרת תכנית גן-המלך שהתווה היא לפנות חלק מתושבי סילואן ולבנות גן המשך לעיר דוד. עמותת אלע"ד ביחסים טובים עם ברקת. העירייה מממנת את עיר דוד ומפתחת תיירות יחד עם משרד התיירות. ניר ברקת מקדם את תוכנית "קדמי ציון" הבונה בתים להתיישבות יהודית בשכונה הערבית אבו-דיס. לפני כחודש הניח אבן פינה, יחד עם שר השיכון אורי אריאל, ל-63 יחידות דיור יהודיות בתוך ג'אבל מוכבר. זוהי תכנית שעובדים עליה כ-5 שנים. פתאום החליטו בהקשרים פוליטיים להניח אבן פינה. פרשת גשר המוגרבים שיזם ברקת כמעט גרמה לאינתיפאדה שלישית הוא הורה לפרק את הגשר הישן ולבנות במקומו חדש. תכניתו עוררה מחאות  בקרב הנוגעים בדבר הערבים. בנימין נתניהו הורה להפסיק את העבודה.

מי משלושת המועמדים לראשות העירייה מתאים לעמוד בראשה מטעם מפלגות מרכז-שמאל?  

פפה מעלה את שאלת המועמד המתאים, ותוהה האם חברי מפלגות מרכז-שמאל יכולים להניף בלב שקט את דגל התמיכה בברקת לאור התנהלותו בעניינים המדיניים הנוגעים ליחסים עם הערבים?

האם הגיוני שתושבי העיר יתמכו במשה ליאון, שהוא תושב גבעתיים, אינו מכיר את בעיות העיר ואינו מרגיש אותה? לא הגיוני שתושבים יתמכו במועמד לראשות עירייה שהוא אינו תושב בה.

פפה אללו מצהיר שהוא המועמד המתאים ביותר לראשות העירייה, לפי השקפותיו וניסיונו. הוא בעל ניסיון מקצועי, בעל כישורים אקדמיים (בהנדסה ובחינוך), ויישום עמדותיו בעניין ירושלים יכול בהחלט לשפר את מצב תושבי העיר.

גם מועמד מרכז-שמאל יכול להיות ראש עירייה בירושלים, לא רק  מועמדים חרדים וימניים.

לדברי פפה, על חברי מפלגות מרכז-שמאל בעיר לתמוך בו ולא בברקת לראשות העירייה. אם מרצ-עבודה יהיו חזקים, ברקת יתייחס אליהם. הוא יודע שהם יודעים לעבוד והם לויאליים. הם לא יתקעו לו סכין בגב.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. לקסי :

  האמנם?

  עם האמירה:
  "לדעתו של פפה, בבחירות צריך לבחור מי שקרוב ללב, ולא מתוך חשבונאות פוליטית הגורמת סכנות."
  לא הולכים למכולת הפוליטית, שהיא הבחירות!

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תושבים רבים מתנגדים למועמדות פפה אללו לראשות העיר למרות שהם חברי מפלגתו או תומכים בה. הפחד מפני הגרוע ביותר – חיזוק כוחו של ליברמן באמצעות בא כוחו משה ליאון – גורם להם לתמוך בגרוע. האם החרדים יהיו ציניים ויתמכו במועמדות משה ליאון במסגרת עסקאות פוליטיות?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.