postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בג"ץ יקיים דיון ראשון בעתירות המחודשות נגד גירוש אלף פלסטינים מדרום הר חברון

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בג"ץ יקיים דיון ראשון בעתירות המחודשות נגד גירוש אלף פלסטינים מדרום הר חברון

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 2.09.13 0:02

ביום שני (2.9.13) בשעה 11:30 ידון בית המשפט העליון (הש' גרוניס, מלצר, ברק-ארז) בעתירות נגד גירוש תושבי הכפרים הנמצאים בשטח אש 918 בדרום הר חברון

יהיה זה הדיון הראשון בשתי העתירות המחודשות שהוגשו בתחילת שנת 2013 על-ידי האגודה לזכויות האזרח ועל-ידי עו"ד שלמה לקר בשם תושבי הכפרים. לדיון יבוא הסופר חיים גורי והסופרים אייל מגד וצרויה שלו, שהיו בין חותמי עצומת אנשי הרוח נגד גירוש תושבי הכפרים.

באזור המכונה על ידי הצבא "שטח אש 918" מתגוררים כיום כ-1000 בני אדם בשמונה כפרים, המקיימים אורח חיים ייחודי של מגורים במערות או בסמיכות למערות ומתפרנסים בעיקר מרעיית צאן  וחקלאות בעל.

בסוף יולי הגישה המדינה את תגובתה לעתירות. בה טענה, בין השאר, כי שטח האש נחוץ כיוון שהוא חוסך לחיילים את זמן ההגעה לאימונים. טענתה העיקרית של המדינה היא, כי בעת ההכרזה על המקום כשטח אש, בתחילת שנות ה-80', לא הייתה התיישבות של קבע באזור, אלא התיישבות עונתית בלבד, ועל כן, לשיטתה, אלף תושבי המקום הם "פולשים".

בתשובה לתגובת המדינה, שהגישה השבוע האגודה לזכויות האזרח, מנתה עו"ד תמר פלדמן שורה ארוכה של טעויות וסתירות בטיעוני המדינה. באופן פרדוכסלי, חלק מהראיות שהציגו המשיבים תומכות דווקא בטענותיהם של העותרים ומחזקות את עמדתם, לפיה הכפרים שבשטח האש הינם ישובים ותיקים ביותר שקיומם קודם להכרזה.

לדברי עו"ד תמר פלדמן, מנהלת המחלקה לזכויות האדם בשטחים הכבושים באגודה, "למרבה האירוניה, מהעדויות שהמדינה עצמה הציגה, עולה בבירור כי הרשויות ידעו היטב כי השטח מיושב בתושבים פלסטינים, ואף על פי כן בחרו להכריז עליו כשטח אש. כעת, הן שבות ומנסות לגרשם מבתיהם ומאדמותיהם הפרטיות בטענה המקוממת שהם 'פולשים'. גם אם הדבר אכן יחסוך לצה"ל זמן, הדבר אינו יכול להצדיק החרבה של שמונה קהילות וגירוש של 1000 בני אדם, שיותיר אותם מחוסרי קורת גג ופרנסה".

מכתבו של פקח מינהל מקרקעי ישראל משנת 1981, שהמדינה הביאה בתגובתה כהוכחה ל"פלישת" התושבים לשטח, אף שהוא מוכיח דווקא את טענת העותרים:

http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/08/hit413galili.pdf

תשובת האגודה לזכויות האזרח לתגובת המדינה (27.8.13):

http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/08/hit413otrim0813.pdf

כל המסמכים המשפטיים בתיק:

http://www.acri.org.il/he/?p=521

שטח אש 918: המקום, התושבים, ההליכים המשפטיים:

http://www.acri.org.il/he/?p=21338

שטח אש 918: מה הסיפור? (שאלות ותשובות):

http://www.acri.org.il/he/?p=26153

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. מערכת עבודה שחורה :

  שופטי בג"ץ למדינה: אנו מצפים שתסכימו להליך של גישור

  היום (2.9.13) קיים בית המשפט העליון (הש' גרוניס, מלצר, ברק-ארז) את הדיון הראשון בעתירות המחודשות נגד גירושם של אלף התושבים המתגוררים באזור שמכונה "שטח אש 918" בדרום הר חברון. בסיום הדיון הציעו השופטים לצדדים להיכנס להליך של גישור במטרה להגיע לפשרה שתהיה
  מוסכמת הן על התושבים והן על המדינה.

  נציגי העותרים בשתי העתירות, עורכי הדין תמר פלדמן ודן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח ועו"ד שלמה לקר, הסכימו להצעת בית המשפט, אם כי ציינו, שבגלגול הקודם של העתירות הליך הגישור, שערך כשלוש שנים, לא נשא פרי.

  הפרקליטות ביקשה זמן להתייעצות בעניין הליך הגישור ובית המשפט אפשר לה להגיב עד ה-7 באוקטובר. הנשיא אשר גרוניס אמר לנציגי הפרקליטות מספר פעמים, כי השופטים יוצאים מנקודת ההנחה שהמדינה תסכים לגישור.

  השופטים הציעו למנות כמגשר את השופט בדימוס פרופ' יצחק זמיר, אך ציינו שטרם פנו אליו על-מנת לבדוק אם יהיה מוכן למלא את התפקיד.

  עו"ד תמר פלדמן, מנהלת המחלקה לזכויות האדם בשטחים הכבושים באגודה לזכויות האזרח, אמרה בסיום הדיון: "העותרים מברכים על החלטת בית המשפט למנות מגשר וסבורים שיש בכך אינדיקציה לכך שדעתו של בית המשפט לא נחה מטענות המשיבים. אנחנו מקווים שהמדינה תסכים להליך הגישור ותבוא הפעם עם הצעות סבירות שיוכלו להניב פתרון אמיתי לצרכי תושבי הכפרים בשטח".

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.