חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דמוקרטיה זה לא רק בחירות ולא רק שלטון הרוב

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 26.08.13 0:59

דמוקרטיה אמיתית היא דבר קצת יותר מורכב. ק. טוכולסקי בוחן את הנעשה במצרים

הסיפור של המהפכה המצרים הוא לא רק טרגי אלא צפוי ומציאותי, מעטות המהפכות כמהפכת הקטיפה הצ'כית שהסתיימו להן ללא הרוגים ובשלוה. בכלל יחסית לרוב המהפכות בהיסטוריה המהפכות של סיום השלטון הסובייטי במזרח אירופה היו ללא ספק מהשלוות של המהפכות בהיסטוריה, בברית המועצות, בצ'כו-סלובקיה, בהונגריה ופולין שלטון שלא רצו אותו די הלך הביתה. זה לא יקרה למשל בדמוקרטיה מערבית, שם הפלוטוקרטיה של ההון תאחוז בכיסאותיה בחזקה ולא משנה כמה אנשים יהיו ברחובות ויביעו את תיעובם למשטר. מה שקורה כיום במצרים די צפוי למען האמת והתגובות השונות לשלבים השונים במהפכה המצרית מראים בעיקר כמה חסרים היסטוריונים בקרב מעצבי דעת הקהל או לפחות במתן הסברים ופרספקטיבות למה שקורה.

מהפכה בדרך כלל לא מסתיימת במכה אחת, אם ניקח את המהפכה הצרפתית ניתן לומר שהתהליך בו הבשילה המהפכה ערך לפחות מכיבוש הבסטיליה ביולי 1789 ועד הקמת הרפובליקה השלישית ב-1871. בין לבין עברו כמה שלבים של רפובליקה, קיסרות, מלוכה אבסולוטית, מלוכה חוקתית, עוד רפובליקה, עוד קיסרות ושוב רפובליקה. גם לשלבים האלו היו שלבי בינים בהם המון זועם, מעצמות חיצוניות, וגנרלים בראש חייליהם ביצעו מהפכות הפיכות/פלישות וקמבקים. למצריים מוכת הגורל והמאוכלסת יתר על המידה אני בעיקר מאחל שדרכה ליציבות משטרית במדינה דמוקרטית השומרת על זכויות האדם והאזרח של כל בניה תהיה קצרה יותר.

יש הרבה כעס על מה שקורה עכשיו במצריים, המון אינטרסים של המון צדדים נמהלים לדיון די הזוי. המצב הרבה יותר מורכב מהפיכה כי הצבא עשה אותה נגד שלטון דמוקרטי נבחר. לא כל שלטון הוא דמוקרטי, לא כל התערבות של הצבא בשלטון היא הפיכה וגם לא להיפך. השלטון הנבחר במצריים היה שלטון של עריצות הרוב, ולמען האמת גם לא של הרוב, האחים המוסלמים תוך ניצול של שיטת הבחירות האזורית בתחילה בשילוב עם החרמה מצד האופוזיציה של משאל העם על החוקה עלו לשלטון תוך שהם מיצגים בערך 25% מהבוחרים במצרים.  אין ספק ששיטת בחירות אזורית על כל פגמיה היא לגיטימית ואין ספק שאם האחים המוסלמים לא היו מנסים להפוך את הבחירה בהם למשטר של עריצות אסלמית ההפיכה האחרונה הייתה נראית כמו פגיעה בדמוקרטיה, אבל דמוקרטיה היא לא רק ואפילו לא בעיקר שלטון הרוב. הדמוקרטיה היא לא פחות שמירה על זכויות האדם והאזרח של כולם, על החופש של השונה והאחר, על זכויות המיעוטים ועל הזדמנות שווה. את כל אלא האחים המוסלמים לא עשו. דמוקרטיה היא לא הצתה של כנסיות וכפייה של דת באמצעות המדינה וגם את זה האחים המוסלמים עשו. דמוקרטיה היא לא החלפת ביורוקרטיה אחת מטעם בביורוקרטיה אחרת מטעם.

שלטון צבאי גם הוא אינו דמוקרטיה ואפילו הוא משקף את רצון הרוב, עם זאת הצבא יכול להיות מעורב בהליכים שמובילים לדמוקרטיה או שומרים אליה. סירוב של צבא לירות באזרחים מתקוממים כמו במהפכות הצרפתית והרוסית זאת דוגמא טובה. לא צריך להיות תמימים בכדי להבין שהצבא המצרי לא התקומם על המשטר הנוכחי רק מסיבות מוסריות או אידיאולוגיות, אבל לא צריך לשלול את השלב הנוכחי בדרכה של מצריים אל הדמוקרטיה רק בגלל שהצבא מעורב. מה שצריך לעשות הוא לסייע לעם המצרי ולצבאו להגיע לדמוקרטיה. חוקה שבניגוד לחוקה האיסלמית של הממשל המודח תבטיח את זכויות האדם והאזרח של כל מצרית ומצרי ואת השוויון בפני החוק של כל בנותיה ובנייה של מצריים, היא צעד חשוב לא פחות ולדעתי אף יותר מבחירות. אחר כך כדאי לבחון את שיטת הבחירות המצרית, סביר להניח שבמדינה שיש בה 10% קופטים כדאי יהיה לקיים בחירות יחסיות שיבטיחו ייצוג למיעוטים ולא רק להם. בשלב הראשוני של הדמוקרטיה המצרית עדיף שקולותיהם של כמה שיותר מגזרים ישמעו ולא יושתקו בידי פרלמנט שבו בשל השיטה האזורית ייצוגו בעיקר נציגי המחנה הגדול ולא יהיה בו כמעט מקום למיעוטים ומגזרים קטנים יותר. צריך גם לוח זמנים מוסכם להחלת החוקה ובחירות מרמת הבחירות המקומיות והאזוריות ועד לבחירות לפרלמנט והנשיאות שיבטיח אתה זמניות של השלב הנוכחי של מעבר לדמוקרטיה.

האחים המוסלמים לא עשו שום דבר דמוקרטי מלבד לנצל את הדמוקרטיה בשביל עלות שלטון, בדומה להיטלר או לפוטין, שעלו לשלטון בבחירות דמוקרטיות והפכו את הבחירות והדמוקרטיה לבדיחה גם הנשיא מורסי ומפלגתו ניצלו את הדמוקרטיה בשביל לחסלה. זה לא אומר שמשטר צבאי עדיף אבל זה אומר שצריך לתת צ'אנס למה שקורה עכשיו במצריים. מפקד הצבא סיסי יגמור כמו מורסי אם העם יגלה שהוא לא מתכוון לתת לו את מה שהוא רוצה ואני מעריך שהוא יודע את זה. לטובתם של המצרים אפשר לקוות שבקרוב אחרי תקופת מעבר קצרה הדמוקרטיה תגיע באמת למצריים עם חוקה שתבטיח זכיות יסוד לכל האזרחים בכל מצב בלי קשר לסוגיה של מי יושב בשלטון באותו הרגע. זאת המהות של דמוקרטיה, לא טוהר הבחירות שמאפשרות למי שמבקש לעקר את הדמוקרטיה לשמור את עצמו בשלטון.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

2 תגובות

 1. א. קוריאל :

  נאה דרשת.
  מזכיר את מאמרי מלפני כמעט שנתיים, "ארוכה הדרך לדמוקרטיה": http://www.blacklabor.org/?p=40625
  כמה הערות:
  1. ההמונים החילונים המצרים, שהונהגו ע"י תנועת "המרד" הצליחו להביא לחידוש במדעי המדינה: הפיכה אזרחית בביצוע הצבא. בהפיכה צבאית קציני הצבא משתלטים על המדינה. בהפיכה האחרונה במצרים הקצינים פעלו בשם האזרחים והעלו שלטון אזרחי במקום שלטון אזרחי אחר שאיבד את אמון העם.
  2."מפת הדרכים" של ההפיכה המצרית מורה על עריכת חוקה חדשה ובחירות דמוקרטיות שייערכו בהתאם לה.
  כל ההתפתחויות האלה רחוקות מהמודל המוכר של הפיכות צבאיות שראינו עד היום.
  3. האם יש סכנה שהזמני יהפך לקבוע ושקציני הצבא יתפסו שוב את הגה השלטון? – בוודאי. כמו טוכולסקי, גם אני חושב שבמקרה כזה ההמונים המצרים ייצאו שוב לרחובות כנגד קציני הצבא.
  4. ישראל צריכה לנקוט מדיניות פעילה של התייצבות לצד העם המצרי במאבקו לחופש ולדמוקרטיה. הפעם לא מספיק לשמור רק על האינטרסים החיוניים שלנו לביטחון בסיני. אנחנו צריכים לגלות סולידריות עם המוני המצרים ששואפים לחירות אמתית, ולמשטר דמוקרטי שמכבד את זכויות האדם והאזרח.

 2. ק. טוכולסקי :

  קוריאל
  הפיכה אזרחית בביצוע הצבא או בסיוע הצבא זה לא דבר חדש, המשמר הלאומי בפריז בשנים 1789-1991 או המלחים של קרונשטאט ב-1917 או המלחים של קיל ב-1918 עשו זאת לפניהם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.