postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » תוחלת החיים – בין קיצוץ בפנסיה לבין קיצוץ בקצבאות הילדים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תוחלת החיים – בין קיצוץ בפנסיה לבין קיצוץ בקצבאות הילדים

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 21.08.13 0:06

שחיקת מדינת הרווחה מעוררת בנטע חוצן חשדות מטרידים. האם יתכן שזו דרכה של יד נעלמה לבצע תיקון בעליית תוחלת החיים?

"צאו לעבודה" קורא לנו לפיד ועונה לו טוכולסקי: "הטיפול באוכלוסייה שתוחלת החיים שלה הולכת ומתארכת במציאות שבה יש פחות ופחות צורך בעובדים מצריכה יותר משוק חופשי שאמור לדעת לתקן את עצמו" . במציאות המורכבת שבה דורשים לדחות את גיל היציאה לפנסיה, שבה צעירים מתקשים להשתלב בתעסוקה יציבה ושבה בני ארבעים פלוס כבר נזרקים משוק העבודה – בל יתפלא איש אם הצו הפטרוני הלקוני, "צאו לעבודה", עלול לעורר אסוסיאציות בלתי נעימות.

האבטלה הרשמית בישראל היא נמוכה רק למראית עין כי לא מחשבים בה את אלה שאינם מוגדרים מחפשי עבודה. השכר החציוני בישראל הוא נמוך ,הביטחון התעסוקתי מעורער (חלק גדול מהעובדים נתפסים ע"י מעסיקיהם כסחורה לכל דבר ועניין). הדיור יקר מאוד, הנגישות לרפואה הציבורית מתייקרת, גם החינוך מזמן לא חינם, ויכולת התכנון וההתחייבויות של זוגות צעירים הולכת ומתכווצת. הדור שעוד הספיק ליהנות איכשהו מהתפתחות מדינת הרווחה בישראל בשנות ה-70 , עד להיפוך המגמה בשנות ה- 80 , מפרנס היום את ילדיו הבוגרים ובו זמנית תומך בהוריו הקשישים, וכך נאכלים חסכונותיו שלו עצמו לעתות זקנה. צמצום קצבאות הילדים פוגע במשפחות שבהן שני בני הזוג עובדים ו"יספח" אל מתחת לקו העוני משפחות רבות שנמצאות ממילא רק מעט מעליו. אחרות יתקרבו אליו עוד יותר.  ובהן יהיו עוד ועוד משפחות צעירות.

כל זה קורה בתנאים של משבר כלכלי עולמי ולא צריך להיות בוגר החוג לכלכלה כדי להבין שהמשבר הנוכחי הוא יותר מסוג של "תיקון מחזורי". ( צבי כסה: תמונת הפיננסים בעולם – "על צד שמאל" מרץ 2013 ).

זה לא צירוף מקרים שזימן את הטלטלות בעולם ערבי דווקא לתקופת המשבר העולמי (שהוא לא רק כלכלי). זוהי דרכם של משברים עולמיים שהם יוצרים זעזועים טקטוניים שבתורם עלולים להזין את המשבר עצמו וכך נוצר מעגל קסמים שאיש לא יודע מתי ואיפה יעצור את סחרורו. מדינת ישראל נראית כרגע כמו יושבת בעין השקטה של ההוריקן אבל כל בר דעת מבין שלישראל אין שליטה על הדינמיקה של הרוחות שעלולות לסחוף אותנו ברגע לתוך הסערות. סימני שאלה רבים מוטלים לפתחנו – מדיניים, בטחוניים וכלכליים וכל טעות קטנה מצידנו עלולה לעלות ביוקר. אבל יש בינינו אלה שכבר הוכיחו שדווקא מצבים כאלה הם בעיניהם "הזדמנות שצריך לנצל", כפי שנראה בהמשך.

אזהרה – האמירה הבאה היא אולי קשה לעיכול אבל לא אנחנו הזינו אותה במוחנו הקודח. אם אנחנו מזהים בהתנהלות הממשלה הנוכחית נסיון מודע לבצר את את מעמד בעלי ההון על חשבון החלשים, כולל פגיעה בתוחלת החיים שלהם, לא אנחנו הציניקנים שבסיפור. בבקשה:

אורי יוגב: "הצלחנו לנצל את תקופת המיתון כדי לשנות את כללי המשחק ולקדם את המהפכה הדרמטית מכולן – שבירת העבודה המאורגנת בישראל ". (הכוונה לתקופת המיתון באינתיפאדה השניה ולשבירת הוועדים החלשים. גיבור על קטנים היוגב הזה).

בנימין נתניהו: ""השלב השני, לדברי נתניהו, היה רפורמה בקרנות הפנסיה. לדבריו, קרנות הפנסיה היו במצב איום, אבל רובן לא היו על סף קריסה מיידית, ויכלו להמשיך להתקיים עוד עשרות שנים באותה מתכונת. "הסכנה לא הייתה קריסה, אבל– ההזדמנות — הייתה ליצור שוק אג"ח בישראל שפותח פתח לשוק הון אמיתי. המבנה שהיה קיים שאב את כל האשראי במשק ומנע אשראי ממשקי הבית ועסקים קטנים". (דה-מרקר 17.9.2007 ).

תקופות משבר הן שעות מבחן לכל חברה ולכל הנהגה. הנהגה שמפוררת את הסולידריות החברתית, שבזה לחלשים, שמנסה לשמר את כוחה בשיטת הפרד ומשול במיוחד בתקופת משבר – היא הנהגה מסוכנת. זה מה שאנחנו רוצים? זהו חוסנה של החברה הישראלית? זה מה שהיא שווה? ככה באמת נצליח להתמודד עם הקשיים? אם לא איבדנו לגמרי את התקווה – אז אין ברירה אלא להפסיק לקטר ולהתחיל לפעול בדרך סולידרית נגד הכוחות האוקזיוניסטים שרואים בחברה הישראלית קזינו להמר בו על גורלם של אחרים. מגיע לנו משהו טוב יותר ולא נקבל אותו אם לא נפעל בשותפות כדי ליצור אותו. מגיעה לנו הנהגה רצינית, עקבית, יצירתית – שמסרבת ל"נצל הזדמנויות" לטובת החזקים ומסרבת למכור את עתידנו באמצעות "קסמים" והבטחות שווא מהסוג "עוד שנה יהיה יותר טוב" (באמת? למי בדיוק?). בתור התחלה אנחנו צריכים להקיא את מצגי השווא ולקרוע את המסכות של תיאטרון התחפושות. ולא להיות נרפים בדבר הזה.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , ,

5 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  להגדלת הרווחים מנערים את ה"מיותרים"

  קיצוץ קיצבאות ילדים,לשם הפחתת הילודה ומספר האזרחים.

  פגיעה בבטחון התעסוקתי,כדי לייאש את האנשים.

  קיצןץ רוחבי בכל תשתית ומערכת הבריאות,כדי לפגוע בבריאות ולקצץ במספר הזכאיים העתידיים לפנסייה.

  לבסוף,כל האזרחים שצלחו את מוראות חיסול מדינת הרווה,יצטרכו להסתפק בפנסייה מקוצצת,למען יראו וייראו אלו שמתכוונים להזדקן בכבוד…..

  ברוכים הבאים ל"גן העדן"הניאו-לבראלי של התאצ'ריסטים מהימין ומשתפי הפעולה שלהם ב"שמאל".

 2. מוקדש למורים ביניכם לקראת פתיחת שנת הלימודים :

  הממשלה תדון ביום א' הקרוב בהצעתו של שר האוצר למנות את אורי יוגב (53) כמנהל רשות החברות הממשלתיות.

  למורים שמתכתשים כאן על רחל מתוקי

  להלן עוד פנינים של יוגב: (2004 )

  – הורדנו את קצבאות הילדים לאורך שנים

  – ביטלנו את הגידול הטבעי במערכת החינוך

  – החינוך, כאמור, מזוהה ע"י יוגב ככשל שוק כזה. "דו"ח שושני עשה כברת דרך חשובה, כשהוא מתקצב תלמידים בבתי ספר יסודיים על בסיס סוציו-אקונומי, ומעביר כפול כסף ויותר מתלמידים באזורים מבוססים לתלמידים באזורים חלשים. צריך להשלים את המהלך הזה עם חטיבות הביניים ובתי הספר התיכוניים. כלומר, לחייב את הרשויות המקומיות החזקות להעביר תקציבי ארנונה לרשויות חלשות".

  כמי שדוגל בייעול המגזר הציבורי בתקציב פוחת, יוגב מסמן את תקציב משרד החינוך במרכז המטרה שלו. "יש לנו מערכת חינוך בלתי יעילה", הוא אומר, "כל קיצוץ שיבוצע בה, רק יסייע לחלשים – כי העשירים בכל מקרה קונים לעצמם חינוך פרטי". ברוח זו הוא מבקר גם את דו"ח דברת, על היותו דו"ח מתון מדי. "אני חושב שצריך ללכת בצורה מאוד קיצונית על ביטול ההסכמים הקיבוציים של המורים, ומתן גמישות מלאה למנהלי בתי הספר בשכירת מורים וברכישת שירותי הוראה מחברות פרטיות. פתאום נגלה שאפשר לקנות שירותי חינוך בחוץ בחצי מחיר, וברמה הרבה יותר גבוהה".

  – "חלק גדול מהבעיה במערכת החינוך זה ארגוני המורים. הוועדים הגדולים, השיתוק שהם יוצרים במערכת. הם מעודדים בינוניות וחוסר מקצועיות. כיום יש תמימות דעים, שצריך לעשות ניתוח שורש לגבי העבודה המאורגנת בחינוך".

  – את שלוש רפורמות היסוד שהוא מאמין בהן – חינוך, בנקאות וקרקעות – יוגב כבר לא הספיק לעשות. הוא משאיר את העבודה ליורשיו………………….

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אושר מינוי אורי יוגב ליו"ר רשות החברות הממשלתיות
  מאת: מערכת וואלה! חדשות
  יום ראשון, 25 באוגוסט 2013, 13:17
  תגיות: אורי יוגב,רשות החברות הממשלתיות

  הממשלה אישרה היום (ראשון) את מינויו של אורי יוגב לתפקיד מנהל רשות החברות הממשלתיות. יוגב יחליף בתפקיד את רוני פרידמן, שכיהן כממלא מקום מנהל הרשות בשנה האחרונה. בעבר כיהן יוגב כיו"ר דירקטוריון רכבת ישראל וכממונה על אגף התקציבים במשרד האוצר. "אורי יוגב הוא האיש המתאים לתפקיד, ניסיונו הניהולי והמקצועי המגוון ורב השנים יסייע להביא לשיפור באיכות הניהול של החברות הממשלתיות ולהוצאתם לפועל של שינויים מבניים ורפורמות במקומות הנדרשים לכך", אמר שר האוצר יאיר לפיד לאחר אישור המינוי.

 4. מיכאל לינדנבאום :

  מעולם לא היו לערבים תאבי הנקם,ולאנטישמים באשר הם ,משתפי פעולה כל נלהבים בהרס הבית היהודי השלישי כמו ביבי,יאיר יוגב ובכלל הימין וה"שמאל" הניאו-ליבראלי.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  קישור למאמר החשוב של צבי כסה

  http://on-the-left-side.org.il/%D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%AA-%D7%94%D7%A4%D7%99%D7%A0%D7%A0%D7%A1%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%9D

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.