postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » יאיר לפיד, הקיצוץ בקצבאות הילדים מעיד על ניתוק

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יאיר לפיד, הקיצוץ בקצבאות הילדים מעיד על ניתוק

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב ב 21.08.13 2:00

הקיצוץ בקצבאות הילדים, ויותר מכך – האופן שבו יאיר לפיד מתייחס אליו, מעידים יותר מכל על הניתוק של יאיר לפיד מהציבור שאינו שייך לאלפיון העליון.

מאת: מיכל צ'רנוביצקי

יאיר לפיד, אין מה להתגאות בפגיעה בקצבאות הילדים

יאיר לפיד מתהדר בפייסבוק בקיצוץ בקצבאות הילדים, שיכנס לתוקפו מחר. נדב פרץ-וייסוידובסקי מראה כיצד זו התהדרות ריקה, שנועדה רק להגן עליו מזעמם של מצביעי יש עתיד שיפגעו מצעד זה

לקריאה נוספת

אתמול – 20 באוגוסט –  נכנס לתוקפו הקיצוץ בקצבאות הילדים. עבור משפחה של שלושה ילדים מדובר בקיצוץ של 281 שקלים מהתקציב החודשי.

יאיר לפיד פרסם סטטוס חגיגי, בו הוא מבשר על הקיצוץ, ומדבר על יציאה לעבודה כדי לצאת ממעגל העוני, על אחריות הורית, ועל פתרונות חלופיים שהוא מציע, שכמובן לא נכנסו לתקציב.

הבעיה של יאיר לפיד, ושל תומכיו, זה שהם לא מכירים באופן אישי אף בן אדם שבשבילו 281 שקלים בחודש, זה סכום שבכלל שמים לב אליו בחשבון ההוצאות וההכנסות. הם פשוט לא מכירים שום משפחה עם שלושה ילדים, אמא שעובדת כמזכירה ואבא שעובד במפעל, וחשבון חודשי שמחושב עד השקל האחרון. משפחה ש281 השקלים שקיצצו להם עכשיו, התחלקו בין השכירות בפריפריה, למזון הבסיסי, לתשלומי ההורים במערכת החינוך הציבורית החינמית, ובמעון המסובסד, להשתתפות בתרופות ובביקורים אצל רופאים במערכת הרפואה הציבורית, למחירי התחבורה הציבורית, לביגוד שנקנה בשוק או בבזאר השכונתי. זוג הורים שעובדים במשרה מלאה, רצים בין העבודה לבית ולילדים, ו281 השקלים האלה היו הסכום המשמעותי שאפשר להם לסגור את החודש בלי מינוס בבנק, למרות חוסר האיזון בין גובה השכר ברוב ענפי המשק הישראלי, ליוקר המחייה הבסיסית ביותר.

כשאתה לא מכיר אף משפחה כזאת, כשמעולם לא ישבת עם משפחה כזאת מסביב לשולחן אחד. כשאתה מעביר את כל חייך עם בני משפחה וחברים שגם הם כמוך, שייכים לעשירון העליון אם לא למאיון העליון.  אתה יכול גם לקצץ את קצבאות הילדים, גם להתנגד להעלאת שכר המינימום, גם להתנגד לעבודה המאורגנת. ולנאום לכל אלו שמחוץ לסלון שלך, על אחריות הורית ויציאה לעבודה.

אבל גם אם באמת כל הורה עובד במדינת ישראל היה מסוגל לפרנס את ילדיו בכבוד, וקצבאות הילדים היו רק בשביל לפרנס את אותם ילדים, שהוריהם לדעתו של לפיד "חסרי אחריות הורית". בקיצוץ הקצבאות האלה ובהסבר לקיצוץ הזה אומר יאיר לפיד, שהוא מסיר כל אחריות מהילדים האלה, ושולח אותם לקיבוץ נדבות ברחוב, או לחלופין, להרחקתם ממשפחתם בכפיה.

מאז הסטטוס הנבזה של יאיר לפיד, רצות לי בראש תמונות מתקופת המעמדות באירופה. כי זה מה שקורה פה. המדינה לא הולכת למקום הזה, היא כבר נמצאת שם. "אם אין לכם לחם, תאכלו עוגות". תעבדו בהיי טק, או שלא תביאו ילדים. ואם הבאתם ילדים, ואתם לא רוצים או לא מסוגלים לדאוג להם, אז שהילדים האלה ידאגו לעצמם ברחוב.

אפשר להתייחס לזה כסתם עוד סטטוס בפייסבוק שירוצו עליו ממים. אבל זה שר האוצר. שר האוצר של כל אזרחי המדינה, והסטטוס הזה שלו הוא תמצית התפיסה הכלכלית חברתית שלו. זה כבר לא קפיטליזם. זה מעבר לזה. זו תפיסה כלכלית-חברתית אכזרית ששוללת לחלוטין את אחריות המדינה לאזרחיה, כולל אזרחיה חסרי הישע.

התשובה לעיוורון הזה של שר האוצר ותומכיו, הייתה צריכה להיות שביתה כללית במשק, של כל שמונת העשירונים התחתונים. אין בתי ספר, אין תעשייה, אין פקידים בבנק, אין עובדי ניקיון, אין עובדי אבטחה, אין מעונות, אין אוטובוסים, אין רמזורים, אין שוטרים, אין חיילים בבסיס, אין עובדי ניקיון, אין קופאיות וסדרנים בסופר, אין מזנון ושומרים בכנסת, אין אחיות ועובדים סניטריים (לא רק בבתי החולים הציבוריים, אלא גם בבתי החולים הפרטיים), אין מאבטחים, אין קלדניות בבתי המשפט, אין מזכירות במשרדי עורכי הדין ורואי החשבון, אין מפעילים במקומות הבילוי, אין מדריכים בחוגים, אין רדיו, אין טלוויזיה, אין מופעי תרבות, אין נהגי משאיות, הפרעות באספקת המים והחשמל. אין  כלום. הדממה. יום, יומיים, שבוע. אולי זה יפקח את עיניהם של שר האוצר ותומכיו בני המעמד העליון שחושבים שהם יכולים להסתדר לבד.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: ,

תגובה אחת

  1. עדנה :

    כמה שאת צודקת…. בתור אחת שעובדת במשרה בכירה בחברת תרופות ובעלה עובד בהיי טק אני לא יכולה שלא להסכים. אמנם לי אישית הסכום שירד גם לי אינו משמעותי אבל ברור לי שיש כאלה שעבורם הוא מאד מאד משמעותי. והצורה הנבזית שבה יאיר לפיד מציג את הדברים היא איומה… אין השבע מרגיש את הרעב ! ויותר מכך יש פה ניצול ציני של האלקטורט שהוא קיבל כדי למנף את מעמדו באופן של "הכה בחרדים והצל את המדינה" בדיוק כמו "הכה ביהודים והצל את רוסיה". רק שהוא שכח שחוץ מחרדים יש עוד רבים אחרים שנפגעים מכך והם לא ישכחו!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.