postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » האם נשק קטלני בידי שוטרים מעודד אלימות משטרתית?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם נשק קטלני בידי שוטרים מעודד אלימות משטרתית?

נושאים זכויות אדם, מועד ב' ב 21.08.13 2:20

בעקבות המקרה שבו תקפו שוטרים עצור חסר יכולת התנגדות באמצעות טייזר, תוהה יהונתן קלינגר על הקשר בין עוצמת הנשק שבידי שוטר לבין האלימות שהוא מפעיל

בחודשים האחרונים נשמעת יותר ויותר ביקורת על אחזקת כלי יריה בידי מאבטחים, בין היתר בגלל פרויקט "האקדח על שולחן המטבח". השימוש בנשק קטלני, בסופו של דבר, מכיל בדרך כלל יותר נזק מתועלת ברוב המקרים: מאבטחים בקניון או במשרדי ממשלה אינם זקוקים לנשק קטלני, והראיה לכך (בדרך כלל) היא המשטרה הבריטית אשר רוב שוטריה אינם חמושים אלא באלה. הסיבות לאי-החימוש של המשטרה הבריטית הן היסטוריות: כלומר, המדינה מכירה בפחד הלגיטימי של האזרחים משימוש לרעה בכח. לכן, שוטרים אינם מחזיקים נשק שיכול להרוג.

התחושה, שככל הנראה אינה מגובה במספרים, היא כי שוטרים שאינם חמושים יטו להיות אלימים פחות. כלומר, ברור שבריטניה, בה לשוטרים אין נשק, אינה נעדרת אלימות משטרתית. אולם, השאלה היא האם שוטר שאינו מחזיק נשק יטה להיות פחות אלים מהשוטר שכן מחזיק. נקודת המוצא שלי, היא כי שוטר שיודע כי בכל רגע נתון יש לו את היד העליונה מול מפגין (לדוגמא), על ידי שימוש בנשק, יוכל להכנס לסכסוך אלים בחפץ, ויטה להשתמש באלימות.

אולם, בהעדר מידע, נקודת המוצא שלי היא השערה בלבד, שצריכה הוכחה. לצורך העניין, בשבוע האחרון, בעקבות מקרה קיצוני של שימוש בנשק שאינו קטלני (טייזר) על ידי שוטרים כנגד מי ששהה שלא כחוק באיזור מסוים, החליטה המשטרה לחדול מלהשתמש בטייזר בצורה זמנית. זו לא פעם ראשונה שמוטחת ביקורת כנגד המשטרה על השימוש בנשק זה, כאשר לפני כשנה השתמשו שוטרים בנשק כנגד נופשים במימדיון.

היתרון העיקרי של הטייזר הוא היותו נשק לא קטלני: כלומר, השימוש בו כואב, גורם לנזקים זמניים ורק לעיתים למוות (כ500 מקרים בעשור בארצות הברית). אולם, נהלי הפתיחה ב'אש' הטייזר ככל הנראה היו קלים מדי: בהתחשב בכך שהנשק אינו קטלני, הרי שהסיבות לשימוש בו הינן רחבות יותר מאשר מקרים בהם יש סכנה לחיי השוטר. על פי חוות הדעת המשפטית של המשטרה, הרי שניתן להשתמש בטייזר בכל מקום בו לשוטר יש סמכות להפעלת כח על פי דין, לרבות לצורך ביצוע מעצר. כלומר, אם בעבר היו מוסמכים השוטרים להשתמש באגרופיהם בצורה מידתית, הרי שכעת הם יכולים להשתמש בכח הטייזר, שהוא בסופו של דבר שוקר חשמלי.

ההכנסה של נשק שאינו-קטלני במיוחד (כגון הטייזר) יצרה מצב הפוך: בו הנשק הלא-קטלני אינו תחליף לנשק הקטלני אלא מקבל תוספות שימוש. כלומר, כמו האלה הבריטית שמשמשת לאלימות משטרית ולא רק להגנה עצמית של השוטר.

אולי הפתרון הנכון הוא לפרז את שוטרי ישראל מנשק בכלל ולהשיב להם את האלות. במצב כזה, רוב הסיכויים שאלימות משטרתית תפחת מהסיבה הפשוטה ששוטר ללא נשק לא ירגיש עליונות על האזרח שהוא אמור לשרת.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. יהונתן קלינגר | לפרז את משטרת ישראל מנשק ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 2. דליה :

  התמונות בתקשורת המראות אדם שוכב על הרצפה ושוטר משתמש בטייזר נגדו, מעידות שהשימוש בטייזר הוא לא לגופו של עניין, הוא אלים, הוא סאדיסטי. הרי הבן אדם על הרצפה, לא יכול לעשות דבר. והשוטר ממשיך וממשיך להשתמש בטייזר, במקום שיפסיק. שוטר כזה מפעיל אלימות על אזרחים ומשתמש בכוחו שלא לצורך.

 3. מנחם לוריא :

  מימד אחר:

  שוטרי משטרת ישראל חמושים בנשק חם,למיטב זכרוני,מאז שקמה המשטרה קרי מאז שקמה המדינה.

  הוראות המשטרה לגבי שימוש בכלי ירייה ברורות ופשוטות. כמו כן כל שוטר שומע את ההוראות האלה הרבה מאוד פעמים.

  יעידו על כך המקרים הבודדים עד למאוד בהם עשו שוטרים שימוש לא חוקי בכלי ירייה. המקרים שכן היו בטלים בשישית.

  החברה הישראלית היא חברה ששונאת את האחר,גזענית ואלימה אפילו מאוד. השוטרים במשטרה הם חלק מהחברה הזו וברומא – התנהג כרומאי.

  הפיתרון הוא לא חוקים הגבלות תקנות ופקודות – אלא חינוך. חינוך פלורליסטי שמלמד גם על האחר,גם על האויב וגם על האוהב יעלים את האלימות מהחברה הישראלית וכפועל יוצא – גם משוטריה.

  עד אז (ומהחדשות האחרונות ממערכת החינוך ה"אז" הזה הולך ומתרחק) נמשיך לסבול מאלימות משטרתית כי אני,למשל,ערבי. או אני,למשל,נתין זר שצבע עורו שחר. או אני,למשל,סמלאני הזוי (הטעות במיתכוון). עם הטייזר,ובלעדיו.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.