postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » יאיר לפיד, אין מה להתגאות בפגיעה בקצבאות הילדים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יאיר לפיד, אין מה להתגאות בפגיעה בקצבאות הילדים

נושאים דעות, רווחה ושירותים חברתיים ב 20.08.13 8:30

יאיר לפיד מתהדר בפייסבוק בקיצוץ בקצבאות הילדים, שיכנס לתוקפו מחר. נדב פרץ-וייסוידובסקי מראה כיצד זו התהדרות ריקה, שנועדה רק להגן עליו מזעמם של מצביעי יש עתיד שיפגעו מצעד זה


קצבאות ילדים: בהן אסור לקצץ

אחד המרכיבים המרכזיים בתקציב המסתמן לשנים 2013-2014, לפי הפרסומים בעיתונות, הוא קיצוץ עמוק בקצבאות הילדים. נדב פרץ-וייסוידובסקי מסביר מדוע קיצוץ כזה יעמיק את העוני בקרב ילדים, אך לא ישיג את המטרות שמסמנים תומכיו.

לקריאה נוספת

היום, כמו בכל 20 לחודש, יקבלו מליוני הורים בישראל קצבת ילדים לחשבון הבנק שלהם.

היום, ה-20 ליולי 2013, יגלו הורים רבים שמאבק הקיום שהם ממילא נמצאים בו, המאבק להתאים את גובה המשכורת הנשחקת לגובה ההוצאות המאמירות, הפך להיות קשה יותר בכמה מאות שקלים.

רבים מהורים אלו הם מצביעי 'יש עתיד', שהיו בטוחים שהקיצוץ בקצבאות הילדים יפגע בעיקר בחרדים ובערבים, והולכים להרגיש את מה שנאמר כבר רבות – הקיצוץ הנוכחי פוגע בעיקר במשפחות בעלות שניים ושלושה ילדים.

כדי לרכך את המכה שהוא הולך לחטוף ממצביעיו, פרסם היום לפיד סטטוס בפייסבוק, שבו הוא שוב מנסה להצדיק את הקיצוץ:

מחר יכנס לתוקפו הקיצוץ בקצבאות הילדים.
זו היתה אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלנו, ועכשיו היא יוצאת אל הפועל. אנחנו נעזור כמובן לכל משפחה נזקקת והקצבנו מאות מיליונים לבטחון תזונתי לילדים, ובמקביל ביטלנו לחלוטין את קצבאות הילדים למשפחות המאיון העליון, אבל מדובר במהלך היסטורי של מעבר מתרבות של קצבאות לתרבות של עבודה.
במשך שנים על שנים הוכח שוב ושוב שקצבאות הילדים אינן מוציאות את האנשים מעוני, אלא רק מנציחות את העוני. יש רק דבר אחד שמאפשר למשפחות לצאת ממעגל העוני – וזו עבודה. במשפחות שבהן שני ההורים עובדים, העוני צונח אל מתחת ל-5%.
זה הפירוש של אחריות הורית, זה גם הפירוש של אחריות חברתית. כשאדם מביא ילדים לעולם, הוא זה שאחראי עליהם. לא המדינה אמורה לפרנס אותם, גם לא הורים אחרים.
אנחנו נעשה הכל כדי לסייע לכל הורה שרוצה לצאת לעבודה – החל מתוכניות השמה וכלה בתמריצים כספיים לכל מי שעובד בשכר נמוך – אבל יש עקרון אחד שאנחנו לא מתכוונים לוותר לגביו: מעמד הביניים הישראלי אינו אמור לממן אנשים שיכולים לעבוד ואינם עובדים.

הסטטוס הזה מכיל, כהרגלו של לפיד, בליל של טענות לא נכונות, טענות שלא מוכיחות את מה שהוא מנסה לטעון, וסתם מריחות. בואו נעבור אחת אחת:

"זו היתה אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלנו, ועכשיו היא יוצאת אל הפועל." – אפילו ביבי, כשקיצץ בקצבאות הילדים באכזריות בשנת 2003, אמר שהוא עושה זאת כי אין ברירה. יאיר לפיד גאה שהוא מדרדר ילדים לעוני.

"אנחנו נעזור כמובן לכל משפחה נזקקת והקצבנו מאות מיליונים לבטחון תזונתי לילדים" – כפי שמציין אילן גילאון בפייסבוק, שר הרווחה מאיר כהן אמנם הצהיר שיוקצבו מאות מיליונים לביטחון תזונתי, אבל ההצהרה הזו לא מצאה את דרכה לספר התקציב. שוב, אוויר חם.

"ובמקביל ביטלנו לחלוטין את קצבאות הילדים למשפחות המאיון העליון" – קרי, הוספנו הליך בזבזני ומסובך, שיחסוך עשרות אלפי שקלים לכל היותר (ויעלה מיליונים), הליך שמטרתו היחידה היא להרחיב את האוכלוסיות שלא מקבלות קצבאות כדי לפגוע בעתיד גם במעמד הביניים.

"במשך שנים על שנים הוכח שוב ושוב שקצבאות הילדים אינן מוציאות את האנשים מעוני, אלא רק מנציחות את העוני." – פשוט לא נכון. קצבאות ילדים, ברמתן הנוכחית, הן חסרות משמעות מבחינת מוטיבציה לעבודה, והן כלי מעולה לחילוץ מעוני.

"יש רק דבר אחד שמאפשר למשפחות לצאת ממעגל העוני – וזו עבודה." – זה המשפט הנכון היחיד בכל הטקסט הזה. חבל שלפיד לא עושה כלום כדי לעמוד מאחוריו (ועוד על כך בהמשך).

"במשפחות שבהן שני ההורים עובדים, העוני צונח אל מתחת ל-5%" – זה אולי המשפט המרגיז ביותר בכל הסטטוס הזה, מכיוון שהוא בו זמנית גם שקרי, גם חצוף וגם לא רלוונטי.

שקרי – משום ששיעור המשפחות העניות מבין המשפחות בעלי שני מפרנסים הוא 6.7%, ולא פחות מ-5%, לפי דו"ח העוני של המוסד לביטוח לאומי. שליש יותר ממה שאמר לפיד. עוד כמה אלפי משפחות שבהן שני ההורים קמים בבוקר לעבודה, מקבלים משכורת ונשארים עניים. אבל למי אכפת? בטח לא ללפיד.

כדאי גם להזכיר שהצעד של לפיד צפוי, באופן מיידי, להגדיל את המספר הזה – רבות מהמשפחות שבהן שני בני הזוג עובדים, והן מצליחות לשרוד מעל לקו העוני, עושות זאת בזכות קצבאות הילדים. לאחר קיצוץ של כמה מאות שקלים, ידרדרו מתחת לקו זה.

חצוף – מכיוון שלהתגאות במספר המביש הזה זה לא פחות מחוצפה. עצם העובדה שיש משפחות שבהן שני ההורים עובדים והן עדיין חיות בעוני היא לא פחות מחרפה. העובדה שהמספר הזה הוכפל בעשור האחרון צריכה להיות תמרור אזהרה מהבהב בפני כל שר אוצר, ובטח שלא לא נתון להתגאות בו!

ולא רלוונטי – משום שהעובדה ש'רק' אחת מכל 16 משפחות שבה שני מפרנסים חיה בעוני, אין משמעותה שמשפחה שחיה בעוני, לו שני ההורים יתחילו לעבוד בה, תהיה בסיכון של 1 ל-16 לחיות בעוני. מכיוון שאנחנו מדברים על משפחות שפוטנציאל ההשתכרות בהן הוא נמוך ממילא, סיכוי גבוה שגם לו שני בני הזוג יצליחו למצוא עבודה ולשמור אותה לאורך זמן, הם עדיין יחיו בעוני.

ומה האינדיקציה הטובה ביותר לכך? מה שקרה בעקבות הקיצוץ האחרון בקצבאות, בשנת 2003. ביבי אמר לאזרחי ישראל 'לכו לעבוד', והם צייתו והלכו לעבוד – ומאז יש לנו עובדים עניים…

"אנחנו נעשה הכל כדי לסייע לכל הורה שרוצה לצאת לעבודה – החל מתוכניות השמה וכלה בתמריצים כספיים לכל מי שעובד בשכר נמוך" – אם זה כל הרפרטואר של הצעדים שממשלת ישראל מתכוונת לנקוט כדי לסייע למי שאינו עובד – וזה נשמע סביר – אנחנו צפויים לראות הרבה יותר עניים בקרוב. יש רפרטואר גדול מאוד של צעדים שאפשר לנקוט כדי לסייע להורים שרוצים לצאת לעבודה – בראש ובראשונה, מדיניות המכוונת ליצירת משרות. אם אין מספיק משרות במשק, העובדה שאדם מעוניין לצאת לעבוד לא תסייע לו כהוא-זה – ואם ימצא עבודה, זה יהיה על חשבון הורה אחר, שידרדר לעוני. צעדים נוספים יכולים לכלול אכיפה של חקיקת העבודה, העלאת שכר המינימום, וצעדים רבים אחרים, שהמשותף להם הוא מצד אחד שהם יסיעו באופן ממשי לאנשים החיים בעוני, ומצד שני – יכריחו את המעסיקים לשלם שכר הוגן, ולכן הסיכוי שנראה אותם מהממשלה הנוכחית נמוך עד אפסי.

(בטקסט יש עוד כמה אמירות פומפוזיות שמתחזות לאמיתות ערכיות. אנא סלחו לי שהתעלמתי מהן, כדי להקל על הקוראים)

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , ,

15 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הקצבאות הן של הביטוח הלאומי. את הביטוח הלאומי מממן הציבור בתשלומים חודשיים כל החיים. הממשלה השתלטה על הביטוח הלאומי ומתייחסת אליו כאילו הוא התקציב, ומרשה לעצמה לקצץ בו.
  יאיר לפיד ממשיך את מדיניות ביבי הניאו ליברלית האכזרית. הוא פוגע באותו מעמד בינוני שהצביע בעדו.

 2. מה כותב אדם שמתגאה בקיצוץ קצבאות הילדים? | קיצוני מידי :

  […] ממליץ לקרוא את הפוסט של נדב פרץ-וייסוידובסקי באתר "עבודה שחורה", בו הוא מפרק את הצורה לפרסום של […]

 3. ziv :

  שפיכת התינוק עם המיים.

  המטרה המרכזית של יאיר לפיד בקיצוץ קיצבת הילדים הייתה לפגוע בחרדים שיש להם 7-8-9 ילדים מצד אחד ובערבים והבדווים שחלקם הפכו זאת למקור הכנסה.
  אם זאת הייתה המטרה, אפשר היה לקצץ בחדות את הקיצבה עבור ילדים מעל מספר מסויים – והדבר נעשה בשנת 2003.
  יאיר לפיד עם הקיצוץ הנוכחי פגע במיוחד במשפחות בעלות 3-4 ילדים!
  משפחות ממוצעות ונורמטביות שאני כאזרח במדינה אומר הלוואי שלכולם יהיו 3-4 ילדים למען הדור הבא. לא מעט מידי (ראו מה קורה באירופה) וגם לא השתוללות על כתפי הציבור ( על חשבונו שיעשה מה שהוא רוצה).

  דוורא אותו מעמד הביניים בעל 4 ילדים חטף כמעט 50% ירידה בקיצבאות!
  למה?????
  האם בזה הושגה המטרה כפי שהוא מצהיר "לכו לעבוד"? – הם עובדים!

 4. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  זיו, שיסוי מעמד הביניים בחרדים ובערבים לא היה המטרה מעולם. הוא היה הפיתיון שהוגש למעמד הביניים, ו-19 מנדטים מתוכו בלעו אותו בתאווה רבה.

  המטרה הייתה כל הזמן הימנעות מפגיעה בהטבות לבעלי ההון, והמטרה הזו הושגה.

 5. חנה א. :

  מסכימה עם תגובתו של זיו מהיום- במקום לצמצם את הקצבאות למי שיש למעלה מ-3 או 4 ילדים (שהם חרדים וערבים) פגעו באוכלוסיה שמפרנסת ומחשבת כל אגורה- כך שלא יתפלאו עוד כמה שנים אם הילודה של החילונים השפויים תרד ל-2 ילדים ואפילו ילד אחד- כבר היום רואים מגמה כזו- ואז נראה מי ילך לצבא ומי יעבוד- וכשיפתחו את העיניים יהיה מאוחר מדי.
  כמו כן למה הקצבאות לילדים שנולדו לפני 2003 נשארו גבוהות- יכלו להפחיתם ובתמורה לכסף שנחסך לא להוריד את הקצבה ל-3 הילדים הראשונים (שהם רוב האוכלוסיה העובדת ומי שרוצה יותר ילדים שיפרנס אותם על חשבונו.
  מדוע יאיר לפיד לא הצליח להשיג שיהיה מס על קרן השתלמות- הרי מי שמקבל קרן השתלמות עובד במקום מסודר ומאורגן וגם משכורתו גבוהה בהרבה ממי שעובד במקום פרטי.
  בקיצור הוא לא נוגע בעשירים אלא במי שאפשר להוציא ממנו כסף בקלות
  מה שיקרה לבסוף שכל הצעירים יעזבו ומי שישאר רק הפנסיונרים, ואז נראה איך המדינה תתנהל או שיצטרכו לסגור אותה.
  כבר היום שמעתי ששגרירות ארה"ב לא נותנת ויזה לצעירים- כנראה המדינה ביקשה מהם לא לתת ויזות כי כולם בורחים. ויאיר לפיד מחריף את המצב.

 6. » הקיצוץ בקצבאות הילדים, עוד מסמר בארון המדינה מהדורה אחרונה – הבלוג :

  […] לקרוא את המכתב הזה באתר עבודה […]

 7. הצילו :

  הצילו

  המדינה לא צריכה לפרנס ילדים ,אבל הילדים לא צריכים לפרנס הרבה מאוד אוכלי חינם שיושבים בכנסת או בבנקים בחברות הציבוריות ועוד…
  ועוד גם חיילי צה"ל לא יכולים להתפרנס ממשכורת של 400 שקל או פחות,אז לפחות לחיילים תעלה את המשכורת ל 5000 שקל.
  למה בגלל שאתה רוצה לרצוח את כל החרדים,כל אזרחי המדינה צריכים לשלם על כך???
  למה אלו שבחרו אותך תמיד משלמים את המחיר???

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ההתנהלות האדנותית/ילדותית של לפיד, השופר של קבוצת כוח שמסתתרת בצל – דווקא חיברה בין מי שנראה שלעולם לא יתחברו –
  המעמד הבינוני והחרדים.

  התנהלות נבונה בתחום הפוליטי תתרגם את זה למנדטים בבחירות הבאות.

 9. יונה ניצן :

  תגובה

  ממתי אנשים שעובדים מצליחים "לגמור את החודש".? הלפיד חי בסרט. מטומטטם

 10. יאיר לפיד, אין מה להתגאות בקיצוץ בקצבאות הילדים » הרהורים של אבא :

  […] פורסם במקור בעבודה שחורה […]

 11. שני בני זוג עובדים :

  מי המפרנס???

  לפיד יושב על כסאו וחושב שהוא אדון הכל.
  גם יומו יבוא, ורבבות הילדים של שני בני הזוג שעובדים שנותרו מתחת לקו העוני יהיו העדות לכך שהאיש דאג לעצמו, לעצמו ולעצמו (גם קצת לחבריו)
  מי שחושב שהוא מפרנס את 9 הילדים של שני החרדים שלא עובדים מבין היום-אם הוא שפוי- שזהו שלא. כולנו חטפנו, לפחות נגיד די לשנאה.

 12. anonymous moose :

  שקר נבזי של לפיד

  תודה על הפוסט הנהדר!

  לדעתי לא הצבעת מספיק על גודל השקר של לפיד בהביאו את הסטטיסטיקה על ה-5%, שמזכירה את מימרתו של ד'יזרעלי על "שקרים, שקרים ארורים, וסטטיסטיקה". הבעיה הכי גדולה עם הסטטיסטיקה שלפיה רק 5% מהמשפחות שבהן שני ההורים עובדים הן עניות (או 6.7%, מה שלא יהיה) היא שהיא מצביעה על קורלציה מטעה. המשפחות שבהן שני ההורים עובדים ינטו להיות אלה שבהן אחד או יותר מהמאפיינים הבאים מתקיימים:
  1. ההורים הם מהמעמד הבינוני המשכיל, שבו שני ההורים ממשיכים לעבוד, מסיבות של הגשמה עצמית
  2. הילדים בגיל העשרה, שפחות צריכים הורה בבית. אלה משפחות בהן ההורים מבוגרים יותר ולכן נוטים להרוויח יותר
  3. הילדים קטנים אבל האם בעלת כושר השתכרות מספיק גבוה שמצדיק תשלום גבוה למטפלת/גן/מועדונית/וכו' כדי שהאם תוכל להמשיך לעבוד
  4. גרים באיזור המרכז שבו יש עבודה זמינה לנשים והמשכורות גבוהות יותר

  כל המאפיינים האלה מצביעים על כך שמשפחות שבהן שני ההורים עובדים הן מלכתחילה מהמעמדות הגבוהים יותר ובעלי פוטנציאל השתכרות גבוה יותר, ולכן לא פלא שהן נוטות לא להיות משפחות עניות.

  זהו שקר מנוול ממש מצידו של לפיד, שמצטרף למסורת הניאו-קונסרבטיבית של האשמת העניים במצבם, בין השאר בעזרת סטטיסטיקה מטעה.

 13. מנחם לוריא :

  הנקודה העקרית בפוסט של יאיר פייסבוק לפיד פיספסתם - הינה:

  "זה הפירוש של אחריות הורית, זה גם הפירוש של אחריות חברתית. כשאדם מביא ילדים לעולם, הוא זה שאחראי עליהם. לא המדינה אמורה לפרנס אותם, גם לא הורים אחרים"

  וזו אמת לאמיתה. ילדים שותים מים,אבל המים הופרטו מחירם עלה ורמת השירות ירדה.
  ילדים צורכים תח"צ – משהו אמר פה מטרונית,חישמול רכבת ישראל,רכבת לאילת. בקיצור גם זה מיובש על מנת להפריט.
  משהו מהילדים האלה ירצה להיות טייס אבל… גם זה הופרט הינה כאן –> http://www.blacklabor.org/?p=52810
  ילדים צורכים חשמל אבל גם זה מוצר בייבוש ובהליך הפרטה.
  ילדים צורכים מוצרים שצריך לייבא לישראל – נמל אילת הופרט כבר והשאר בהליך הפרטה מזורז.
  הילדים צורכים חינוך: גם זה מיובש וככל הנראה עומד בפני הפרטה.וגם אם לא חינוך שמדינה אמורה לספק לתושביה זה לא – הינה תסתכלו פה –> http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4418183,00.html
  ילדים,לפעמים חולים,וגם פה המדינה הולכת ומשתתפת פחות ופחות בהוצאה על בריאות ועל סל הבריאות המינימאלי והנדרש.

  ואלה רק כמה דוגמאות. ובקיצור: כל הדברים המינמאלים שהמדינה אמורה לספק לילדיה מועברים לידיים פרטיות. המחירים…עולים. השירות יורד. העוני מתפשט….

  מנחם

 14. דליה :

  היום התראיינו בתקשורת פרופסור יוחנן שטסמן, שהיה מנכ"ל הביטוח הלאומי, וד"ר אסתר דומיניציני ששימשה גם היא באותו תפקיד.
  שניהם מזכירים לנו כי מדובר בביטוח לאומי, השייך לאזרחים המפרישים כל חייהם לביטוח הלאומי. מוסד זה איבד עצמאותו כי משרד האוצר השתלט עליו. יש לו רזרבה גדולה שהאוצר מחזיק אצלו, ומשתמש בה להשקעות בשוק ההון. הסכנה היא שכאשר יווצר משבר כלכלי, הרזרבה הזו תיפגע. יש לנתק את התלות של הביטוח הלאומי באוצר. חייבים להחזיר אותו למעמד עצמאי. שטסמן מתרגז במיוחד מהדמוגגיה שהמדינה לא צריכה לטפל בילדים, אלא ההורים שהולידו אותם. והוא צודק. ההורים דואגים לילדיהם, המדינה עוזרת להם לדאוג לילדיהם, על ידי כך שהיא משתמשת בפרוגרסיביות התשלום, ומחלקת להם קצבה שוויונית.
  שטסמן גם אומר, שפשוט היה חור תקציבי של שלושה מיליארד ש"ח, והדרך הקלה ביותר לגבות סכום זה היא מקצבאות הילדים. לי זה נראה פשוט ניצול ציני של חלשים, שהם חולייה חלשה בחברה.
  לדעתי, אם רוצים להיאבק נגד ההתנהלות הצינית של האוצר, יש להיאבק לניתוק הביטוח הלאומי מן האוצר. הביטוח הלאומי הוא לא תקציב מדינה, והוא לא צריך להיות תחת שליטת האוצר. זה מוסד ביטוח של הציבור.הציבור צריך לשלוט בו ולא האוצר.

 15. מיכאל לינדנבאום :

  לפיד "צודק"

  המדינה לא אמורה לפרנס ולדאוג לגורל דור העתיד.
  יש לה משימה הרבה יותר רצינית–לזון ולפרנס את הטייקונים,ואת כל "זכייני" ההפרטה.
  יש לנו משטר לאומי ולאומני גאה שאיכפת לו מהלאום…..

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.