חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משנת הלימודים גוף חדש במשרד החינוך: מועצה לאומית לחינוך

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 20.08.13 8:26

מתחילת שנת הלימודים הקרובה יפעל גוף חדש במשרד החינוך: המועצה הלאומית לחינוך. כך הודיע שר החינוך שי פירון בישיבת ועדת החינוך שנערכה ב-20 במאי 2013. האם הפרוצדורה שנבחרה להקמתה היא ראויה?

 מאת: דליה בלומנפלד

מה בין "ועד חינוך" לבין "מועצה לאומית לחינוך"

כיום פועל במשרד החינוך "ועד החינוך" כגוף עזר המייעץ לשר החינוך. ועדת דוברת העלתה את הרעיון להחליפו ב"מועצה לאומית לחינוך". מה ההבדל בין שני גופים אלה? להלן השוואה מפורטת, כולל ההשלכות לקיום מועצה כזו

לקריאה נוספת

מתחילת שנת הלימודים הקרובה יפעל גוף חדש במשרד החינוך: המועצה הלאומית לחינוך.

כך הודיע שר החינוך שי פירון בישיבת ועדת החינוך שנערכה ב-20 במאי 2013 בהתייחסות לשאלה בוועדת החינוך.

לפי דברי שר החינוך בפרוטוקול:

 • ב-1 בספטמבר יתכנס גוף חדש שנקרא מועצה לאומית לחינוך.
 • כיום אין גוף כזה, אבל קיים ועד חינוך.
 • ועד החינוך ייהפך למועצה לאומית לחינוך
 • בימים אלה מרכיבים את הגוף הזה באנשי רוח ונציגי החברה הישראלית למגזריה
 • סמכויות השר יועברו למועצה זו

להלן ציטוטים מתוך פרוטוקול ועדת החינוך:

שי פירון:

ב-1 בספטמבר תתכנס מועצת החינוך. אלה מה, מלכתחילה הייתה מחשבה לחוקק חוק שנקרא מועצה לאומית לחינוך אבל התברר שיש גוף שנקרא ועד החינוך. זה גוף שקיים בתוך מערכת החינוך מזה שנים רבות. הוא פשוט גוף שלא קיבל תשומת לב ראויה, מקיפה ועמוקה.
בימים אלה אנחנו עסוקים בלהרכיב את הגוף הזה במיטב אנשי הרוח ונציגי החברה הישראלית ולמגזריה, מכל הקבוצות ומכל החוגים ואני מאוד-מאוד מקווה שבתחילת ספטמבר – יום לפה או לשם, אל תתפסו אותי במילה – באמת נחייה את הגוף הזה שיהיה סוג של רגולטור.
כדי להפריד בין החינוך לפוליטיקה, אני בעד ששר החינוך ישחרר קצת מסמכויותיו ויאפשר לגוף – כמו שיש מל"ג בהשכלה הגבוהה – יאפשר לגוף בעל השראה, בעל יכולת של מבט-על, ללוות את מערכת החינוך בחשיבה אסטרטגית ארוכת טווח והדבר הזה יקרה באופן די מיידי.

עמרם מצנע:

אבל צריך לזכור שללא סמכויות וחלק בתוך העשייה – אין לזה ערך. זה יהיה Nice to have, נפגש פעם אחת או פעמיים – ולכן חקיקה מאוד חשובה בעניין הזה."

שי פירון:

לכן אני חוזר ואומר בפעם הרביעית בשיחות בין שנינו – גם על זה דיברנו – ביקשתי מהייעוץ המשפטי להכין את התקנות המתאימות, ביקשתי דרכם מה-מ.מ.מ, כמו שאתה יודע, עבודה שתתכלל את תפקידן של מועצות לאומיות לחינוך בעולם כדי להקים מהן קריטריונים שמתאימים לישראל, הדברים האלה נמצאים בעבודה. "

אחת המסקנות העיקריות של וועדת דוברת, ששר החינוך היה חבר בה הייתה הקמת "מועצת לאומית לחינוך" כולל פירוט הקריטריונים והתפקידים של מועצה כזאת. (ראו  ספר דו"ח דוברת עמ'  164 וגם פה) גם המצע של "יש עתיד" מתייחס למועצה לאומית לחינוך).

חדשה זו אודות קיומה של "מועצה לאומית לחינוך" מראשית שנת לימודים זו, מעלה תהיות לגבי פרוצדורת ההתנהלות של הקמתה. כמו כן, מתעוררות תהיות לגבי אי שיתוף הציבור לתהליך הקמתה, לבחירת החברים בה, בלי לאפשר לציבור להשתתף בבחירה, ללא דיון ציבורי וללא שקיפות.

לגבי פרוצדורת הקמת מועצה כפי שמדווח בפרוטוקול זה, האם ראוי להפוך את "ועד החינוך" ל"מועצה לאומית לחינוך"?

לא ראוי. אם רוצים להקים "מועצה לאומית לחינוך", נחוצה חקיקה לשם כך. אבל שר החינוך הודיע שלא יחוקק חוק "מועצה לאומית לחינוך", אלא ידאג להכנת תקנות שיהפכו את "ועד החינוך" ל"מועצה לאומית לחינוך". מועצה תקום באמצעות תקנות ולא בחקיקה ראשית.

"ועד החינוך" הוקם לפי חוק חינוך ממלכתי תשי"ג סעיף 12. שי פירון היה חבר בו בתקופת כהונתו של גדעון סער כשר חינוך. מועצה צריכה לקום גם היא על פי חקיקה. אלא שהדרך שנבחרה, אם אכן זו הכוונה, היא דרך עוקפת חוק.. ועד החינוך יהפוך למועצה באמצעות הכנת תקנות. האם אפשרי מבחינה משפטית להציע שינוי מהפכני כזה באמצעות תקנות בלבד ולא באמצעות חקיקה?

מה תפקיד ועד חינוך ומה תפקיד מועצה לאומית לחינוך?

ועד החינוך הוא גוף מייעץ לשר החינוך ואילו מועצה לאומית לחינוך מתוכננת להיות גוף בעל סמכויות.

מה יהיה מעמד שר החינוך במועצה לאומית לחינוך לעומת תפקידו בוועד חינוך?

שר החינוך ישחרר מסמכויותיו למועצה, ובכך יכפיף את עצמו למועצה במקום שהוא עצמו יקבע. הוא מוותר על סמכויות שניתנו לו מכוח היותו שר נבחר. זה היפוך של המצב כיום, לפיו השר הוא בעל הסמכויות ואילו ועד החינוך מייעץ לשר ללא סמכויות. (יש לציין שמן המידע פה לא ברור אילו סמכויות מעוניין השר להעביר למועצה.)

כפיפות שר חינוך למועצה אינה דמוקרטית

האצלת סמכויות השר למועצה משמעותה החלשת מעמד שר החינוך, והכפפתו למועצה, שתכתיב לו את ביצוע החלטותיה. שר חינוך הוא תפקיד של נבחר בעקבות בחירות כלליות והקמת ממשלה. האם דמוקרטי להעביר למועצה סמכויות של שר נבחר? הרי מדובר במועצה ממונה ולא נבחרת? כפיפות שר חינוך למועצה לחינוך אינה משקפת את העיקרון הדמוקרטי. מועצה שהתמנתה ולא נבחרה, לא קיבלה את הרשאת האזרחים לפעילותה.

אם השר מעוניין בהקמת "מועצה לאומית לחינוך", שתהיה הכוח החזק במשרד החינוך שהשר כפוף לה, מדוע לא לעורר דיון ציבורי ולהתחיל מהלכי חקיקה במקום המסלול עוקף החוק שלא נראה ראוי מן ההיבט הדמוקרטי?

ומה עם השקיפות?

שר החינוך הודיע פעמים רבות כי גישתו היא להתנהל בשקיפות כלפי  הציבור. האם הודעה על קיום גוף חדש בלי תהליכי שיתוף הציבור באמצעות חקיקה, בלי ליידע את הציבור על התהליך של הקמת הגוף, בלי לאפשר לציבור להשתתף בגוף כזה, האם זוהי התנהלות שקופה?

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  חסרה כאן אולי הבחנה בין מהות לבין פרוצדורה.
  מבחינה מהותית ראינו בשנים אחרונות כל מיני "ריפורמות" שמותקנות באותה שיטה, ומועצת החינוך היא רק אחת מהן:

  – מתלבשים על עניין שגורם דאגה ואי נחת בציבור.
  – משתילים על אי הנחת הציבורית "פתרון".
  – ה"פתרון" לא פותר שום בעיה ואיננו מתמודד רציונלית עם הגורמים האמיתיים לאי הנחת, אלא להיפך – לעיתים קרובות הוא מעמיק את גורמי הבעיה ואי הנחת.
  – הבלבול והמבוכה יוצרים תחושת חוסר אונים נרכשת.
  – אי הנחת גוברת וחוזר חלילה.

  לא נלאה כאן מלהזכיר את שאלת הפנסיה כפי שהתיייחס אליה נתניהו בראיון לדה-מרקר, אחרי שהשיג את "הריפומה" שלו בתואנות שווא שהוא בעצמו מודה בהן באותו ראיון:

  "השלב השני, לדברי נתניהו, היה רפורמה בקרנות הפנסיה. לדבריו, קרנות הפנסיה היו במצב איום, אבל רובן לא היו על סף קריסה מיידית, ויכלו להמשיך להתקיים עוד עשרות שנים באותה מתכונת. "הסכנה לא היתה קריסה, אבל ההזדמנות היתה ליצור שוק אג"ח בישראל שפותח פתח לשוק הון אמיתי. המבנה שהיה קיים שאב את כל האשראי במשק ומנע אשראי ממשקי הבית ועסקים קטנים". "
  17.9.2007 דה-מרקר.

  וכמובן ריפורמת המרפסות ועוד ועוד אוקזיונים.

  בימים אלה אנחנו רואים בצורה מתגברת כיצד "ריפורמות" שנועדו להעתיק את כובד המשקל מחלוקת עוגה צודקת לטובת הקזינו של שוק ההון – נבנות מלכתחילה על בסיס של רגולציה מלאכותית וחסרת שיניים שהיא חלק מאותה שיטה שבאה להרגיע בדרכי הונאה את אי הנחת הציבורית ולהסיטה מהעיקר.

  חובה, אבל ממש חובה, להיכנס ולהאזין כאן

  https://soundcloud.com/user933969951/doowpjc27ec9-

  השיחה ממחישה את אפסות ה המובנית בכוונה מראש של נהגנון רגולציה מסוים, לא בגלל שאין אפשרות לקיים רגולציה אמיתית, אלא בגלל שמלכתחילה אין רצון וכוונה לקיים רגולציה כזאת.
  במקרה הזה, שממש חובה להקדיש כמה דקות ולהאזין – ברור שזה דווקא השר שיכול לעשות את השינוי. והשר הרלבנטי הנוכחי שותק כמו דג מלוח.

  מועצת החינוך של פירון וכל שאר החוקים והריפורמות שהוא מתכנן ושלשמן נכנס בכלל ליש עתיד במקום ראלי בטוח – הם מלכודות דבש עשויות במלאכת מחשבת שעל ידן אפילו האוקזיונים והריפורמות של נתניהו מחווירים.

 2. דליה :

  דברי שר החינוך כפי שהם מופיעים בכתבה שפורסמה ב-28 באפריל 2013 ב"הארץ" בשם: פירון: לא נקצץ בשעות הוראה ולא נפטר מורים; אקים מועצת חינוך שלא תהיה תלויה בפוליטיקאים

  http://www.themarker.com/news/1.2005747
  ……….
  פירון הקדיש היום את רוב דבריו לתוכניתו להקים מועצת על לחינוך שלא תהיה תלויה בשר החינוך ובשיקולים פוליטיים. לדבריו, "אנחנו חייבים להפריד את החינוך מהפוליטיקה. חייבים לדבר על תוכניות ארוכות טווח שלא לוקחות בחשבון לעולם את אורכה של הקדנציה או הרכבת ממשלה אחרת. גם אם ייאלץ שר חינוך כזה או אחר לא לראות את פירות עבודתו בזמן כהונתו. שר חינוך צריך להוביל את עתיד הילדים שלנו ולא את עתיד הקריירה הפוליטית האישית שלו. הגיעה העת לבחון הקמת מועצה לאומית לחינוך שתנתק בין הדרך שבה שר חינוך עובד לפוליטיקה".
  לדברי פירון, על פי תוכניתו, "שר חינוך יהיה ממונה על יישום והובלת דברים אבל האסטרטגיה של מערכת החינוך צריכה להיות מנותקת מהשיח הזמני והאקראי ולהיות מופקת בידי ענקי רוח, נציגי מורים, מנהלים, הורים וראשי רשויות מקומיות. זה צריך להיות צעד עמוק לדורות". פירון מתכנן לקדם את הקמת המועצה כבר בשבועות הקרובים.
  ……….
  לדבריו, "המועצה תצטרך לפעול להתאמת הלמידה למאה ה-21: לגעת יותר בלמידת חקר, בלמידה שמאפשרת חשיבה ביקורתית, שמניעה לפעולה, שבבסיסה כל תלמיד יכול לבטא את עצמו ולהיות מציטיין בתחומו.

 3. דליה :

  התאמת למידה למאה ה-21, למידת חקר, חשיבה ביקורתית…… האם כל אלה אינם מתפקידה של המזכירות הפדגוגית? המזכירות הפדגוגית עוסקת בתכני הלימוד ובדרכי הלמידה. השר מקצץ בכנפיה של המזכירות הפדגוגית על ידי הענקת משרה חלקית ליו"ר שלה, ורוצה להקים גוף אחר שיעסוק בכך. האם ענקי רוח וראשי רשויות מקומיות שישתתפו במועצה כזאת יעסקו בענייני למידה? זה תפקידם של אנשי החינוך ומקצועות הלימוד במזכירות הפדגוגית, שאותה מחליש השר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.