חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דלית שטאובר, שתפי את הציבור בדיוני ועדת המיצ"ב

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 18.08.13 23:59

בעקבות הקפאת מבחני המיצ"ב החיצוניים, תוקם ועדה שתגבש נהלים חדשים לעריכת מבחנים אלו. לאור חשיבותה של הועדה, קוראת דליה בלומנפלד – אשת חינוך וחברת מערכת 'עבודה שחורה' – למנכ"לית משרד החינוך לשתף את הציבור בדיוני הועדה

י"ב אלול, תשע"ג – 18 אוגוסט 2013

לכבוד
גב' דלית שטאובר
מנכ"לית
משרד החינוך

הנדון: שקיפות ושיתוף הציבור בדיוני ועדת המיצ"ב

בימים אלה מסתמן במערכת החינוך תהליך שיכול להביא לשינוי בהתנהלות מערכת החינוך. הכוונה להקפאת מבחני המיצ"ב החיצוניים לשנה הקרובה ולהקמת ועדה שתגבש נהלים חדשים.

לפי מידע שפורסם בתקשורת, הוועדה שתוקם תהיה בראשות הרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך (ראמ"ה), והיא תכלול את נציגי משרד החינוך, מנהלים, מורים, מומחים מהאקדמיה, מומחים בתחומי החינוך, מדידה והערכה ונציגי ציבור.

לאור חשיבותה של ועדה זו, הנוגעת לכלל ציבור ההורים, התלמידים וכל מי שקשור למערכת החינוך, בקשתנו היא לקיים את ערך השקיפות, ולדאוג לשקיפות מלאה של דיוני הוועדה ולשיתוף הציבור במתנהל בה, על-ידי פרסום שמות חבריה ופרסום הפרוטוקולים שלה בזמן אמת.

בצד אנשי מקצוע ומומחים, הוועדה תכלול גם נציגי ציבור. בהתאם לכך, מן הראוי לאפשר לציבור להמליץ על נציגים שישתתפו בוועדה זו. כמו כן, לאפשר לכל נציג ציבור המעוניין, לבוא להשתתף בוועדה זו.

השר פירון חזר והצהיר בכניסתו לתפקיד, שהוא דוגל בשקיפות מוחלטת. מן הראוי שערכי שקיפות אלה ושיתוף הציבור יתממשו בצורה מלאה בוועדת המיצ"ב, העתידה לקום בקרוב.

אשמח לקבל תשובתך לבקשותיי אלה.

מכתב זה נשלח לפרסום באתר "עבודה שחורה".  אשמח לשלוח לשם גם את תגובתך, אם תגיע.

בברכה

דליה בלומנפלד

אשת חינוך

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. דליה :

  יש לזכור כי לגבי וועדת גרמן היו ניסיונות להגביל את חופש המידע. נקווה שזה לא יקרה לגבי ועדת המיצ"ב.

 2. מנחם לוריא :

  לדליה...

  לפני כשבועים (פלוס מינוס) שמעתי ראיון,ברשת ב,עם ח"כ גרמן. היא התבקשה להסביר מדוע דיוני הועדה שלה אינם פומביים. ההסבר שלה היה פשוט: יש בין המופיעים בפני הועדה כאלה שאומרים דברים המנוגדים לדעת המעסיקים שלהם. הדברים נאמרים מתוך הנחה שישמרו הרחק מעין המעסיק וגם מעין הציבור.

  לכאורה טענה ענינית ואולי (ורק אולי) הרעיון בכללותו הוא טוב,כי הועדה שומעת דיעות מומחים שבפומבי לא ישמיעו מחשש למקום עבודתם.

  ומה אני חושב על זה? סליחה אבל,גב גרמן ומחילה גב שטאובר: אנחנו חושבים עצמינו למדינה דמוקראטית ואם אנחנו באמת דמוקרטיה אדם שזומן לועדה ממלכתית חופשי לומר את דעתו גם אם היא לא נעימה לשומעת ו/או וגם למעסיקה.

  בדמקרטיות אחרות,דמוקרטיות לא דמוקרטיות לובנגולו מלך זולו כמו שלנו,מי שמעיד בפני ועדה פרלמנטרית מחוייב,כמו בבית משפט,לומר את האמת כל האמת ורק האמת וגם זוכה לחיסיון מלא על עדותו גם אם היא לא נושאת חן בעיני הטייקון זה – או האחר,לרבות הטייקון שסביב שולחן הממשלה.

  לכן: אם הכוונה היא שלא לתת פומבי לדיוני הועדה לפרוטוקולים שלה ולעדויות שיובאו בפניה – שבכלל לא תקום.

  דיונים חסויים,כמו בועדת גרמן (וחוששתני שגם בועדת שטאובר) שמפיקים מסקנות ודו"ח שכן מפורסמים הם לא אחרת מבדיית ראיות במובן הפלילי של הדבר. וגם אם הגזמתי (וממש לא בידקו את לשון החוק) דמוקרטיה זו לא.

  בבריאות ובחינוך אין שום דבר סודי ואין שום דבר שיכול להסב נזק כלשהו לציבור ולכן,אין שום סיבה שהדיונים לא יהיו פומביים לרבות פרוטוקול הישיבות והדו"ח הסופי שיגזר ממנו.

  יש נזק עצום ובלתי ניתן לתיקון,לציבור,כאשר איש אינו יודע מה נאמר בעדויות בפני הועדה והציבור ניזון רק מהדו"ח הסופי – שבנסיבות האלה אין לו שום אחיזה במציאות אבל הוא בהחלט משכתב אותה.

  גם בבתי המשפט,למעט כמה יוצאי דופן,העדויות והשיח המשפטי פתוחים לציבור. אין שום סיבה,למעט,אולי,ועדת החוץ והבטחון ובעיקר בשיבטה כועדה בעניני נושאי ביון ומודיעין,שאיזו ועדה,בכנסת /פרלמנטרית/ממלאכתית,שהדיון יהיה חסוי,שהדיון לא יהיה בסטאטוס של עדות בפני רשות מוסמכת (כמו בבית המשפט) ושהעד יחסה תחת ההגנות הנדרשות כך שיוכל לומר את דעתו ללא פחד או וגם מורא ממי שלא יהיה.

  זו בעיה תרבותית ולא בעיה תפעולית או מעשית. בתרבות הפוליטית של ישראל הפוליטקאי הנבחר,או השופט (בדימוס) שנבחר לבדוק או פקיד הממשלה ירום הודו – כל אלה שוכחים מי משלם את שכרם ועבור מי הם עובדים ונהגים כאילו התפקיד נותן את הכוח ואת הידע שאין אותו לאף אחד אחר והם,הפקיד.השופט השר ח"כ,יודעים מה טוב למשלמי שכרם טוב מהם עצמם.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.