postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ניר ברקת, פעל לתיקון הליקויים בגני הילדים בירושלים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ניר ברקת, פעל לתיקון הליקויים בגני הילדים בירושלים

נושאים מכתבים, שיכון ושלטון מקומי ב 14.08.13 5:05

אורית כהן, תושבת ירושלים ואם לילדה בגן עירוני, מונה שורה של בעיות בגני הילדים, הממתינות לפתרונן – החל מהעדרו של מנהל קבוע למחלקת הגנים ועד לבעיות תחזוקה ובטיחות בגנים

לכבוד מר ניר ברקת,

ראש עיריית ירושלים ומחזיק תיק החינוך והחינוך לגיל הרך

הנדון: ליקויים ונקודות לשיפור בגני הילדים בירושלים

כבוד ראש העירייה,

כולי תקווה, שהחלטתך להחזיק בעצמך בתיק החינוך בעירייה נובעת מתוך מודעות והבנה לחשיבותו העצומה של תחום זה לעתיד של כולנו, וליקר לנו מכל – ילדינו.

אני גם מודעת לכך, שעיריית ירושלים נאלצת להתמודד עם בעיות אובייקטיביות קשות, שנגרמו בשל החלטות שהתקבלו ברמה הלאומית, כגון החלטת הממשלה לאפשר חינוך חינם מגיל 3  מבלי להגדיל באופן מספק את המשאבים הנדרשים לשם מימוש ההחלטה בשטח.

עם זאת, במערכת העירונית קיימים ליקויים שונים, שאת חלקם הגדול ניתן לתקן בעלות כספית קטנה, או אף ללא עלות כלל:

1.מנהלת מחלקה. מאז פרישתה של מנהלת מחלקת גני הילדים, גב' דבורה גבעתי, לפני מספר חודשים, לא מונה לה מחליף/ה קבוע, אלא רק ממלא מקום זמני – סגנה, מר רונן קארו.

עם כל הרצון הטוב של מר קארו, מטבע הדברים, ממלא מקום זמני לא יכול לבצע את התפקיד ולקבל החלטות בעלות השלכות לטווח ארוך כמו מינוי קבוע. העובדה שלתפקיד חשוב כל כך מוקצה במשך זמן רב כל כך רק ממלא מקום זמני גם מעלה תמיהות על מידת החשיבות שהעירייה מייחסת לחינוך הגיל הרך.

2. צליות: בחלק מגני הילדים, חצר המשחקים חשופה לשמש הקופחת לחלוטין, פרט לגגון קטן מעל ארגז החול. בגן שבו לומדת ביתי הבכורה,  אנו, ההורים, ביקשנו צליה – ונדחנו על הסף. רק לאחר שאחת הילדות בגן נכוותה מהשמש באופן חמור, והוריה קנו צליה בעצמם – הסכימה העירייה להשתתף בעלות הצליה.

לא ברור מדוע היתה צריכה העיריה להמתין שילדה תיפגע כדי לבצע את המובן מאליו.

בשנה"ל שעומדת בפתח, בתי הקטנה תתחיל ללמוד בגן עירוני אחר. האם עלינו להמתין עד שגם בו יפגע, חלילה, אחד הילדים, כדי שהעיריה תסכים להקים או להשתתף בעלות של צליה בגן?

  1. סייעת שלישית בגנים: בחודשים הראשונים של שנה"ל  שעברה נכחה בגן בו למדה בתי סייעת שלישית, שעזרה לילדים שטרם מלאו להם 3. המדובר בפעוטות, שחלקם עדיין לא נגמלו מחיתולים ו/או מתקשים להתאקלם בסביבה החדשה של גן גדול והומה בעשרות ילדים, שרבים מהם גדולים מהם. נוכחותה של הסייעת הנוספת עוזרת מאד לצוות הגן ומאפשרת לגננת ולסייעת להתייחס לשאר הילדים בגן.

כששאלתי את האחראית על הגנים באזור שלנו, גב' רונית יושיע, מדוע הוחלט לא להצמיד סייעת שלישית לגן של ביתנו גם בשנה"ל הקרובה, קיבלתי את התשובה הבאה:

"הקריטריון לשיבוץ סייעת / בת שירות הוא שיבוץ מעל 22 ילדי גיל 3 בשנתון 2010."

קריטריון זה אינו סביר. האם כמות של "רק" 20 ילדי גיל רך, למשל, אינה מספיקה כדי להצדיק את העסקתה של סייעת נוספת בגן?

יש לציין, כי הקריטריון הנ"ל גם אינו עומד בקנה אחד עם הצהרתו בתקשורת של שר החינוך, הרב שי פירון, שעל פיה יש להוסיף לגני הילדים סייעת, "בעיקר למקומות שיש בהם ילדים קטנים יותר ובמקומות הצפופים יותר." איני מתמצאת במארג היחסים בין העירייה לממשלה, אך לטעמי, על העירייה להוסיף סייעת לגני הילדים, לפחות בחודשים הראשונים של שנה"ל – ובמידת הצורך לפעול ציבורית מול שר החינוך, על מנת שיקיים את הצהרתו.

3. תיקונים שוטפים בגן: בגן של ביתי התקלקל ציוד כתוצאה מבלאי טבעי ומשימוש סביר. למרות פניות חוזרות ונשנות, במשך מספר חודשים, של הצוות החינוכי אל הגורמים הרלבנטיים בעירייה, הבעיות לא תוקנו. זאת, גם כאשר מדובר במפגעים בטיחותיים ותברואתיים, כמו  פטריית עובש גדולה, ובורות עמוקים בגומי שבחצר. מצ"ב תמונות למטה.

לאחר שפניות הצוות החינוכי לא הועילו, פנינו גם אנחנו, ההורים, לעירייה – אך ללא הועיל: המפגעים טרם תוקנו.

4. תזונת ילדי הגן – תזונה היא מרכיב מרכזי בבריאות וביכולת ללמוד ולהתרכז בכל גיל – ובמיוחד בגיל הרך. למרות זאת, על פי טיב האוכל שמספק הספק הנוכחי של גני הילדים בעיר, אייל גור, נראה כי השיקול העיקרי בבחירה בו היה המחיר הזול, ולא רמת האוכל – שנוטה להיות מלא בשמן, מונוסודיום גלוטומט, מלח ואבקת עוף ועוד.

ברצוני להציע לשלב בצוות שבוחר את הזכיין גם תזונאי/ת, וכן להעניק חלק משמעותי מהניקוד של הזכיין לערכו התזונתי של האוכל שהוא מספק.

אני מציעה גם לתת את הדעת לעובדה שילדים רבים אינם אוכלים את המנה המוגשת להם היות והאוכל לא טעים להם.

בעיה נוספת היא, שבעקבות רפורמת "אופק חדש", הילדים מקבלים ארוחת צהריים רק בשעה 14:00, בתחילת הצהרון. זו שעה מאוד מאוחרת עבור הילדים, שנוטים להיות עצבניים ולאבד ריכוז בשעות הצהריים. אפשר לקבוע שהגננות והסייעות (ולא עובדות הצהרון) יכינו את מה שנדרש עוד לפני הגעת האוכל, כך שברגע שהאוכל מגיע ניתן יהיה לחמם ולהגיש אותו, כך שכל ילדי הגן יאכלו מוקדם יותר.

בכבוד רב,

אורית כהן

 העתקים:

חברת המועצה גב' רחל עזריה

ס. ראש העיר מר פפה אללו

"עבודה שחורה" www.blacklabor.org

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.