חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ימונה פרופ' אביה ספיבק לנגיד בנק ישראל

נושאים איכות השלטון, חדשות ב 4.08.13 0:15

מינוי נגיד בעל השקפות חברתיות ראויות, שקול להרבה שעות מחאה והרבה הפגנות למען צדק חברתי.  עזרא דלומי מציע לפתוח בקמפיין למען מינוי פרופ' אביה ספיבק לנגיד בנק ישראל

על עניני היום במבט הומוריסטי – יעקב פרנקל

"היועמ"ש החליט לבדוק את פרשת הבושם של יעקב פרנקל. וינשטיין מברר את העובדות הנוגעות לפרשת הבושם שפרופ' יעקב פרנקל, המועמד לתפקיד נגיד בנק ישראל, נחשד בלקיחתו מבלי לשלם עבורו מחנות דיוטי פרי בהונג-קונג לפני כ-7 שנים." הפרשיה עוררה השראה לשיר זה מאת: עזרא דלומי

לקריאה נוספת

לא שאני מאמין שדברים נחתכים מלמעלה, בטח לא בעולם הכלכלה האכזרי שבו אנו חיים, ובכל זאת, הפלונטר שבו הסתבכו לפיד ונתניהו בהתעקשותם על מינוי נגיד כלבבם – תחילה פרנקל, אחר כך ליידרמן – והעובדה שבטפשותם איבדו כנראה ציפור נוספת, קצת פחות כלבבם, כקרנית פלוג, מזמנת אפשרות להפעיל לחץ ציבורי לבחירת נגיד בעל רגישות חברתית, יכולת מוכחת, אינטגריטי, נועם הליכות, שאיננו נגוע או קשור עסקית לבנק כלשהו, ובקיצור את פרופסור אביה ספיבק. הצגתו כמועמד מקובל על הציבור, עשויה לכפות על נתניהו ולפיד את הצורך להסביר למה לא ספיבק, שהרי כישוריו ברורים – הוא אף כיהן כמשנה לנגיד, ובכך קצת לחשוף את שיקוליהם שמעבר ל"יכולת לפתוח דלתות אצל פיננסיירים בעולם", או היותו של המועמד מטעמם "חבר בקליקות בינלאומיות" ושאר בוקי סרוקי.

מינוי נגיד בעל השקפות חברתיות ראויות, שקול להרבה שעות מחאה והרבה הפגנות למען צדק חברתי. מציע לפתוח בקמפיין למען מינוי פרופ' אביה ספיבק לנגיד בנק ישראל.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

6 תגובות

 1. שושי :

  יש הצעה נוספת מהשטח

  בפייסבוק – פרופ' רפי מלניק מהבינתחומי. לא מכירה ולא מבינה.

 2. נגה תדמר :

  זבנג וגמרנו ?

  תמיד טוב להזכיר את תרומתו של פר' אביה ספיבק לכל הדברים החשובים לנו והתערבותו לטובת המחאה. אבל שיכהן כנגיד? מצד אחד מתריע כלכליסט הבוקר על מתקפת ספקולנטים הקשורה לשקל, ואמנם בהיותו בתפקיד המשנה הוא עסק ברכישות מטבע זר כמשקל נגד להתקפות כאלה. אבל מה לכהן בבית הקברות? בהינתן שגעונותיה התקציביים של ממשלת ביבי-יהיר (מי יודע כמה זמן הם עוד ימשכו) מה יש לו לחפש שם? לשמש עלה תאנה לקיצוצים המטורפים בתקציב בשל הגרעון שנתניהו העניק לנ, לתזז בריבית המשפיעה מצידה על הדיור, בממשלה שלא תנקוף אצבע לפתרון לטובת הציבור ? במה תעזור מעורבות בתחום המוניטרי לתחום החברתי?

  יכולת ההשפעה החברתית של נגיד בתוקף היותו ממונה על ביצוע מדיניות מוניטרית היא מצומצמת ביותר. אפילו פישר 'האלוהי', שהבין שמתווה ההורדה הרב שנתית של מס החברות הוא בלתי אפשרי, גמגם במשך זמן רב, ולא פעל בתוקף לשינוי.
  די לחזור לתוכנית החלופית להצעות ועדת טרכטנברג של פר' ספיבק וצוותו, כדי להווכח שהן כמובן בתחום המדיניות הפיסקלית, הן נוגעות ל ת ק צ י ב , ולא לשאלות כמה דולרים לרכוש, או באיזו רמה להשאיר את הריבית במשק, ולבדוק מה נעשה בכלכלה ובשווקי ההון הבינלאומיים. אין בידי הנגיד להשפיע על, בוודאי שלא ליזום, צעדים חברתיים. בממשלה אחרת הוא יכול היה לתמוך בצעדים כאלה, אבל ממשלת ביבי-יהיר לא חולמת ללכת בכיוון זה, והיא מובילה אותנו בעיוורון, לחרפה חכרתית ממושכת.

  או שבעצם כל מה שבידינו הוא הטקטיקה להכריח את נתניהו ולפיד לחשוף את שיקוליהם למינוי נגיד? לא מספיק להכריז על נימוקי ראה"מ ושר האוצר, כבוקי סרוקי. הציבור הרחב הרי רחוק מיכולת לשקול מהי חשיבותה של מדיניות מוניטרית שמרנית (שמירת מסגרת התקציב, הורדת היחס חוב תוצר ועוד) לעומת התוצאה של קבלתה שתהיה שיתוק כל יכולת להענות לצרכים חברתיים אקטואליים, ובוודאי לא צרכים רחוקי טווח (צמצום האי שוויון !)
  הטקטיקה אולי מעניינת, אבל אסטרטגיה היא לא.

  אי אפשר לערבב את כל היוצרות, ובהזדמנות זאת לחזור ולדסקס את כל הסיבות לקיום ממשלות שקר במדינת ישראל. אבל בטוח שבחינת העניין יכולה להעשות רק אם קודם כל נחשיב את הגורמים ההחברתיים – דמוגרפיים השוררים במדינה. המדיניות האנטי חברתי של ממשלות ישראל לא נולדה אתמול – אפילו הפאזה הנוכחית יש לה שורשים מזה עשור (משנת 2003 הזכורה לשמצה). ולהשגת שינויים אין דרך אחרת מאשר להתמודד עם תעמולת הימין הכלכלי, לצאת למחאה, לחפש דרכים להגדיל את כוחן של קבוצות המציעות אלטרנטיבה לתוכניות השלטון – ואת התמיכה בהן.

  עזבו אתכם מחלומות, ובואו נשקיע מאמץ בביקורת הכשלים בתקווה שזה ישפיע השפעה ארוכת טווח על דעת הקהל.
  כן, זה גם המון עבודה פוליטית, במפלגות, בציבור, בארגוני החברה האזרחית. את זה כבר שמענו ? כבר ניסינו הכל ? נכון. אבל פתרונות דמה לא יצליחו יותר…

 3. ירון מרגולין :

  בהצלחה

 4. ק. טוכולסקי :

  כשתהיה ממשלת שמאל מרכז הוא יהיה מועמד ריאלי, כרגע זה בעיקר בזבוז של אנרגיה.

 5. תמר רז לנג :

  השד בבקבוק

  ה"יכולת לפתוח דלתות אצל פיננסיירים בעולם", או ה"חברות בקליקות בינלאומיות" אינן כלל בוקי סריקי. הן העיקר בהבנה מדוע רוצים ביבי ולפיד במי שהם רוצים. צריך רק להוסיף את ה' הידיעה לפני אותם פיננסיירים וקליקות ולהבהיר את השקפתם ותמיכתם בכלכלה מרחיבה או מצמצמת שממנה נובעת עמדת המנהיגים.

  מינוי נגיד

 6. לקסי :

  תמר, כלכלה מצמצמת או מרחיבה הן רק הקצף שמעל לאידיאולוגיה המכוונת את… את כולנו.
  לשאלה המוסרית/תרבותית איזו היא האידיאולוגיה ה"נכונה" יש תמיד רק תשובה אחת, האידיאולוגיה שלי!
  ניתוחים היסטוריים שלפיהם תמיד האידיאולוגיה שלי היא שהצליחה (או שיכלה להצליח לולי קמו עליה בעלי האידיאולוגיה האחרת וברשעותם הרסו את הסיכויים) ממלאים מדפים ארוכים בספריות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.