postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הרפורמה בתכנון ובנייה – להחזיר את סמכויות דיור בר השגה להצעת החוק

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הרפורמה בתכנון ובנייה – להחזיר את סמכויות דיור בר השגה להצעת החוק

נושאים חדשות, תכנון ובניה ב 31.07.13 17:51

לקראת ההצבעה היום במליאה בקריאה ראשונה על הצעת החוק הרפורמה בתכנון ובניה (תיקון 102 לחוק התו"ב), שלחה הקואליציה לדיור בר השגה מכתב לחברי קבינט הדיור בו מובהר, כי בתזכיר החוק שפורסם הושמטו הסמכויות בעניין דיור בר השגה, אשר כבר אומצו במסגרת הרפורמה בחוק התכנון שנדונה בממשלה הקודמת

במכתב קוראת הקואליציה לדיור בר השגה לדרוש את הוספת התיקונים לחוק כדי לקדם דיור בר השגה.

 הקואליציה מבקשת לתת סמכויות ברורות לועדות התכנון להכללת דיור בר השגה בתכניות מתאר מקומיות. ללא הסמכת מוסדות התכנון בנושא, לא ניתן יהיה לקדם דיור בר השגה בתכניות מתאר בשל חוות דעת של משרד המשפטים, המחייבת הסדרת הנושא בחוק.

הקואליציה קוראת לחברי הקבינט לא לאפשר קידומה של רפורמה כה משמעותית בחוק התכנון מבלי שיטופל גם הנושא של דיור בר השגה במסגרתה.

‏13 ביוני ,2013

לכבוד

מר יאיר לפיד, שר האוצר ויו"ר ועדת השרים לענייני דיור

מר אורי אריאל, שר הבינוי והשיכון ומ"מ יו"ר הוועדה

מר סילבן שלום, שר האנרגיה והמים וחבר הוועדה

מר משה יעלון, שר הביטחון וחבר הוועדה

מר עמיר פרץ, שר הגנת הסביבה וחבר הוועדה

מר יאיר שמיר, שר החקלאות וחבר הוועדה

גב' ציפי לבני, שרת המשפטים וחברת הוועדה

מר גדעון סער, שר הפנים וחבר הוועדה

מר ישראל כץ, שר התחבורה וחבר הוועדה

גב' סופה לנדבר, שרת הקליטה וחברה בוועדה

שלום רב,

הנדון: תכנית הדיור הממשלתית– דיור בר השגה במסגרת תיקון חוק התכנון והבניה

במסגרת תכנית הדיור הממשלתית מוצעים שינויי חקיקה רבים בחוק התכנון והבניה.

מהתזכיר שפורסם לאחרונה עולה כי מהתיקונים הושמטו הסמכויות בעניין דיור בר השגה, אשר כבר אומצו במסגרת הרפורמה בחוק התכנון שנדונה בממשלה הקודמת. ללא הסמכת מוסדות התכנון בנושא, לא ניתן יהיה לקדם דיור בר השגה בתכניות מתאר בשל חוות דעת של משרד המשפטים, המחייבת הסדרת הנושא בחוק.

אנו קוראים לכם להוסיף לתיקונים המוצעים סמכויות ברורות להכללת דיור בר השגה בתכניות מתאר מקומיות.

להלן פירוט עמדתנו:

  1. "……………

3.התיקונים המרכזיים במסגרת תכנית הדיור הממשלתית עוסקים בביזור סמכויות לרשויות המקומיות. אולם יש לזכור, כי לרשויות מקומיות יש נטייה טבעית ותמריץ לשאוף למשוך לעיר אוכלוסיה "חזקה" ואמידה, שאינה זקוקה לתמיכה של שרותי רווחה, או בכלל צורכת פחות שירותים עירוניים יקרים, והרשויות משתמשות בכלים תכנוניים לצורך כך. נטייה זו גברה מאוד לאור השינויים בדיני השלטון המקומי והמעבר למימון עצמי וליצירת תחרות בין רשויות. לרשויות יש חשש מכניסת אוכלוסיה "חלשה", שעלולה לפגוע ב"תדמית העיר" או ב"מיתוג" הרצוי לה. גם קבוצות לחץ של אוכלוסיות אמידות פועלות להשפיע על מדיניות התכנון כדי ליצור בידול בינן לבין אוכלוסיה ענייה יותר. בידול מרחבי כזה מאפשר להן להשקיע ביעילות כסף פרטי במערכת החינוך הציבורית ולהבטיח הומוגניות בבתי הספר. לעיתים לחץ זה מתבטא באיום לנטוש את הרשות לטובת ערים הומוגניות יותר או פרברים קהילתיים…………………….

8.בצד השני של אותו המטבע, ישנן הצדקות חיוביות רבות לתכנון מכיל, ששואף לתמהיל רחב של אוכלוסיות מרמות הכנסה שונות ורקע מגוון. ראשית, בתקופה בה מדינות רבות, לרבות ישראל, נסוגות ממדיניות הדיור הציבורי שלהן, מפריטות ומצמצמות את מאגר הדיור הציבורי וסיוע ישיר אחר, וכן מפריטות את מקרקעי הציבור, גדלה החשיבות של אסדרה (רגולציה) תכנונית, שתבטיח מטרות חברתיות ואת מימוש הזכות לדיור נאות באמצעות התערבות במנגנוני השוק.

9……תמהיל מגוון של אוכלוסיה ברמות הכנסה מגוונות מסייע לשמור על מצבה הפיזי של השכונה. שלישית, התמהיל מעניק למשפחות עם הכנסה בינונית ונמוכה הזדמנות לשפר את מצבן החברתי-כלכלי. …………"

לקריאת המכתב המלא:

מכתב לקבינט הדיור – דיור בר השגה ברפורמת התכנון – 27.6.13

הקואליציה לדיור בר השגה כוללת את הארגונים והמומחים הבאים – האגודה לזכויות האזרח בישראל • האגודה לצדק חלוקתי • במקום – מתכננים למען זכויות תכנון • הקליניקה לזכויות אדם בחברה באוניברסיטת חיפה • הסדנא לתכנון חברתי, האוניברסיטה העברית  • איתך מעכי • המרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי • סיכוי – לשוויון

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.