postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » העברת בסיסי צה"ל לנגב – מגדלים פורחים באוויר

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העברת בסיסי צה"ל לנגב – מגדלים פורחים באוויר

נושאים דעות, תכנון ובניה ב 30.07.13 0:55

בדומה לשוק החופשי, הכל נכון בתיאוריה אבל שונה לגמרי במציאות. נפתלי רז כותב על מקסם השווא של "עיר הבה"דים", דוגמא מובהקת לתכנון גרנדיוזי וחסר בסיס

מאת: נפתלי גוטמן

בשבוע שעבר ראיתי ב"ידיעות אחרונות" את התוכנית לבסיסי הצבא ממרכז הארץ. שני עמודים עם איורים צבעוניים מרשימים נשפכו על סיפורי בדים, אגדות או מה שמכונה בלשון העממית "סיפורי סבתא". לכאורה אתה תמהים הרי הגיוני שמחנות במרכז יעבירו אותם למקום מאוכלס פחות שהאדמה שם זולה ואת האדמה היקרה ימכרו. כמו "היד הנעלמה" "השוק החופשי" הכול נכון בתיאוריה המציאות שונה לגמרי. ניתן להעביר יחידות מסוימות כמו השלישות הראשית, אבל התוכנית הגרנדיוזית הזאת היא מקסם שווא; עוד דוגמה לתכנון חסר בסיס במציאות.

קחו לדוגמה את עיר הבה"דים, רוב תושבי הארץ מתגוררים במרכז אם נוסיף לכך את תושבי הצפון, נמצא שלעיר הבה"דים שמוקמת בנגב ינועו כל שבוע רוב החיילים המשרתים שם, מה שיטיל מעמסה קשה על התחבורה לדרום שאינה רגילה להתמודד עם עומסים כאלו. ישנם בסיסים שלא ניתן להעבירם, הרי לא תעביר את מפקדות החילות לדרום, שהמטכ"ל נמצא במרכז. בסיסים של פיקוד מרכז לא ניתן להעבירם לפיקוד אחר. כפי שאמרתי רוב תושבי המדינה גרים במרכז הארץ לכן בקו"ם חייב להישאר במרכז, ואכן מתכוונים להעבירו לקרבת לוד רק שאני תמה מדוע לא להעבירו לצריפין, שנמצאת בכל מקרה על הדרך ללוד, במקום בסיסים שיפונו ממנה.

מחנה רבין – הקריה לא ייעלם רק יצטמצם על פי התוכנית וייבנו שם מגדלים. יש לי ספק בהיגיון לבנות מגדלים שמשקיפים על המטכ"ל, אבל בפני מי שירצה להקים מגדלים יעמוד מכשול אחר. הקריה נוסדה על בסיס של המושבה שרונה וכוללת בתוכה מבנים טמפלרים, ייתכן אף רבים יותר מאלו של פרויקט שרונה. כמות המגדלים שניתן לבנות שם פחותה בהרבה ממה שמתואר.

בשנים האחרונות צה"ל מקפיד יותר על איכות סביבה אבל הבסיסים המיועדים לפינוי, למשל צריפין, הם בסיסים ותיקים רובם מתקופת המנדט, ברור שהם עברו בסביבות 70 שנה של שימוש שבו לא הקפידו על איכות הסביבה, שכלל לא הייתה ידועה בחלק מהתקופה הזאת. מי יודע איזו אשפה הושלכה או נקברה שם. כמה אלפי ליטרים של שמנים ונוזלי מנוע נזלו בסדנות הרכב של הצבא הבריטי וצה"ל. לאור הזיהום של מתחם תע"ש ברמת השרון והעובדה שבסיסים אלו ותיקים ממנו אני חושב שיש סבירות גבוהה להנחה שהם מזוהמים גם הם, ייתכן שאף יותר ממנו. גם אם הפרויקט יתבצע הוא לא יכניס את המיליארדים שמספרים לנו שיכניס בשל הוצאות שכרוכות בו.

יש שיתמהו על ההיגיון לבנות במרכז הארץ במקום לעודד מעבר אוכלוסייה לפריפריה. ויש שיתמהו כיצד מערכת התחבורה עתידה להתמודד עם הגידול האדיר של האוכלוסייה עקב הבנייה המסיבית בשטח המחנות שיפונו, שלא לדבר על שאר התשתיות הנחוצות, כגון: בריאות, חינוך, תעסוקה, שהרי מדובר באנשים ולא בציפורים נודדות.

את הבעיות ניתן לראות בכתבה הזאת בגלובס.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. עדו :

  כתושב מודיעין אני יודע שרבין דחף לבניית מודיעין כדי ליצור איזור עם נוכחות יהודית במקום. מעולם לא הבנתי למה לא העבירו את צריפין כולה למודיעין. מומחים גדולים ממני כבר קבעו שלוד ורמלה ניזוקו קשות מהקמת מודיעין שהיא עיר של צעירים מבוססים ואם היו מעבירים לשם את מחנות צה"ל (והקריה) היו הרבה אנשי קבע עוברים לגור קרוב לעבודה בעוד שבשטח שהתפנה בצריפין היה מקום לישוב חדש על רצף גיאורגפי אחד עם לוד ורמלה

 2. מנחם לוריא :

  כמה הארות ברשותכם:

  1.

  לומר על הקרקע ברמת השרון (התעשיה הצבאית) מזוהמת זו לשון המעטה רבתי. למרות זאת היא כבר עומדת למכרז לידי יזם פרטי לבנות עליה שכונת מגורים. התוכנית עצמה כבר עברה את כל האישורים.

  2.

  התח"צ לנגב לא יכולה לעמוד בעומס התעבורתי הקשור בהעברת החיילים לעיר הבהדי"ם. באישור התוכניות נכללת מסילת רכבת עד למבואות הבסיסים אבל כבר היום,בימי א,הצבא משנע את החיילים באוטובוסים (של חברות פרטיות בכסף ציבורי מתקציב הבטחון) ולא ברכבת בגלל עומס שהרכבת לא יכולה לעמוד בו. מההווה אפשר ללמוד על העתיד.

  3.

  אני מקבל את ההנחה,הסבירה מאוד,שבסיס צריפין מזוהם אקולוגית וספק אם ראוי למגורי אדם – אבל למי אכפת כשהסקטור הפרטי רעב למתנות ממשלת כל טייקוניה.

  4.

  נבהיר:עיר הבהדי"ם המתוכננת איננה בבעלות ובתפעול של המדינה אלא בבעלות ובתפעול של החברות שזכו במכרזים. צה"ל הוא,שם,מקבל שירות שמשלם בעבורו. זאת אומרת,ולמי שפיספס,מערך ההדרכה של צה"ל מופקע מידי המדינה לידיים פרטיות.

  5.

  בהמשך לסעיף 4: המדינה טוענת שעיר הבהדי"ם תגדיל את היצע התעסוקה בנגב,וגם תמשוך אליו אכלוסיה חדשה שפוטנציאל ההשתכרות שלה גבוהה ובכך תתרום להשבחת האוכלוסין בנגב. באמת? את אותו תירוץ מכרו לנו כשהקימו את בסיס חיל האוויר רמון ליד מצפה רמון, את בסיס נבטים ליד ערד. המציאות היא אחרת לגמרי.

  6.

  הרכבת. ממשלת כל טייקוניה מתכננת להביא את הרכבת לעיר הבהד"ים (וגם לאילת). רק שבממשלה הזו לא קוראים מחקרים סוציו דמוגרפיים. מאז שהרכבת לבאר-שבע קיצרה את משך הנסיעה ובכלל הגיע לבירת דומניון באר-שבע – ישנה נדידת אוכלוסין למרכז הארץ שמקום העבודה שלהם הוא בבירת הדומניון (באר-שבע). אותו הדבר בדיוק קורה עם סטודנטים. הם לא גרים בעיר מגיעים אליה ברכבת לומדים ונוטשים.

  7.

  מהמאמר עולה הרושם לפיו כל הצבא ירכז את המפקדות שלו בעיר הבהדי"ם. זה רושם בלבד,אין כך הדבר. הכוונה היא לרכז בעיר הבהדי"ם את כל מערך ההדרכה של צה"ל ולעשות זאת (כבר בוצע דה פקטו) על ידי הסקטור הפרטי.

  8.

  לגבי הקרייה בתל-אביב: המבנים של הטמפלרים הוזזו ממקומם המקורי ומוגנו באמצעות חוקי עזר עירוניים וחוקי מדינה כמבנים היסטורים לשימור. הם לא יהרסו או יעלמו "סתם" יקיפו אותם במגדלים. כאן המקום לציין את הדבר הבא: בעקבות הסקת מסקנות של צה"ל מארועי 11 בספטמבר (תקיפת מגדלי התאומים בניו-יורק) כל הקרייה "תמוגן" במבני,מגורים מסחר ושניהם גם יחד,שיהיו גבוהים יותר ממבני הצבא כך שאם "איזה" מטוס יחליט להתרסק לתוכם הוא יתרסק למבנה אזרחי ולא למבנה צבאי. וחוץ מזה (לא ממש סוד) הקרייה החשובה באמת נמצאת 8 קומות מתחת למתחם שרונה והיותר חשובה נמצאת במעבה הרי ירושלים לא ממש רחוק מהכנסת.(תשאלו את ביבי ושרה איפה).

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.