חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על שבט מודרני – קיבוץ רביבים חוגג 70

נושאים דעות ב 28.07.13 0:55

ד"ר אסי סיקורל, הרופא של קיבוץ רביבים, במאמר דעה לרגל חגיגות 70 שנה לקיבוץ שצוינו בשבוע שעבר

קיבוץ רביבים חוגג שבעים שנה. השבט המודרני שלנו, שבעה עשורים. באמצע המדבר. בעידן בו כל אבן מופרטת, וכל חולה הוא פרטי דרך הקליניקה, שגר בבית פרטי, קל לשכוח את האלטרנטיבה. בתקופה של תקשורת גלובאלית, ועולם שטוח כולנו נוטים להסתגר אל מול מסך פרטי, בחדר הפרטי, לבד. בעידן המופרט, החברותא שותקת.

בשנת 1943 במערה על גבעת טרשים מאובקת הוקם ישוב. באמצע המדבר. בשנת 2013 ההישג הגדול ביותר הוא הקהילה. כשהעולם מסביב שוכח שהאדם הוא חיה חברתית, נחילית, ומתעקש לייצר אדם כלכלי ומופרט, קהילות כאלה, שבטים מודרניים, הם התזכורת. בעידן בו התאגיד רב זכויות מבן אנוש, שבטים מודרניים כמו קיבוץ רביבים שמעמידים את האדם והשבט במרכז החשיבות הם מגדלור בים של אפלה.

קיבוץ רביבים מורכב מפרטים. בבוקר אני קם ויושב בחדר הרופא ורואה אותם אחד אחד, זוגות ומשפחות. לאורך ימים שבועות ושנים יושב צמוד לדופק הפועם של הקהילה הזו, של קבוצת האנשים, ומודד אותו. צופה במצב הרוח הכללי יורד ועולה, בחרדה קולקטיבית, בשמחה משותפת. בתוך הקהילה הזו אני רואה הרבה חמלה, עזרה וערבות הדדית, אהבה. שמונה שנים אני מלווה את הראשונים בהתבגרם, דרך חולי שמחה ועצב, בפרדות עצובות, בדרך לבית הקברות. שמונה שנים אני מלווה תינוקות נולדים, נערים מתגייסים, משפחות. צמיחה, שינוי.

בקיבוץ רביבים יש עסקים, ומים מליחים, וכסף שבא והולך, שמן זית שזורם בוורידים, וחלב ששופע, בין סופות החול. בקיבוץ רביבים החלטות מתקבלות לאט ובזהירות, ואירועים מתחילים פונקט בזמן. בקיבוץ רביבים יש בעיקר אנשים שבוחרים יום יום לחיות זה לצד זו יחד בעולם שלם של לבד.

כולנו תוהים כמה עקרונות של אחווה, שוויון וביחד רלוונטיים היום. אולי קל יותר לעשות את זה לבד. בימי הביניים תהו בוודאי מדוע כדאי לשמור על הספרים, הידע, הכתיבה והקריאה בתוך מנזרים מרוחקים. כשאף אחד כמעט לא קרא אותם.

ההישג הגדול כאן באמצע המדבר הוא פריחה של אלטרנטיבה, חיה, נושמת, בועטת. רלוונטית. גם כשאף אחד כמעט לא חושב על חיים בקבוצה. ההצלחה האמיתית בעיני הרופא מודגמת ביחס של הקבוצה לראשונים, לקשישים, לחולים, לחלשים. במאמצים גדולים והשקעה אדירה הקהילה נושאת אותם על כפיים. תוך כבוד, מחויבות, והערכה. בתקופה בה אבותינו נאספים ל"דיור מוגן", מאחורי חומות של שתיקה במוסדות סיעודיים מנוכרים, בשבט המודרני ברביבים אמא ואבא ממשיכים להיות רלונטיים, ולקחת חלק בחיי השבט. עד יומם האחרון.

לכבוד הוא לי להיות המרפא שלכם.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. מנשה לוי :

  קיבוץ רביבים

  קיבוץ רביבים
  באמת משהוא מיוחד אנשים מיוחדים
  אסי הדברים שלך הם מחמאה עבורנו
  כמי שרואה אותנו ביום יום בשמחה ובצער ובחולי .הקמנו ישוב וחברה לתפארת .ואנו נהנים מהטיפול המסור שלך בכל החברים .ולראות הילדים שלך ושלכם ההורים שמחים בשמחתנו .שמחתי לצלם את ילדתך
  מהגב עם הכתובת על החולצה שכתוב שרביבים בת שבעים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.