חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אבישי ברוורמן, האם ראוי לאשר בעלות על ערוצי חדשות לבעלי "הוט" ו"יס"?

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים, פוליטי ב 18.07.13 1:01

בדיון בועדת הכלכלה שח"כ אבישי ברוורמן מ"העבודה" הוא היו"ר שלה, הסכים ברוורמן עם הצעת ארדן לאפשר לבעלי "הוט" ו"יס" להקים ערוצי חדשות. להלן מכתב המביע תהיות על התנהלות זו

י' אב תשע"ג

‏17 יולי, 2013

לכבוד

ח"כ אבישי ברוורמן

יו"ר ועדת הכלכלה

[email protected]

 

הנדון: האם ראוי לאשר בעלות על ערוצי חדשות לבעלי "הוט" ו"יס"?

שלום רב,

נבחרת בזכות קולותיהם של חברי מפלגת העבודה לכנסת, וזכית להיות יו"ר ועדת הכלכלה. הציפייה הבסיסית של בוחריך הייתה שתייצג את ערכי אותה מפלגה שבזכותה נבחרת לתפקיד.

בדיון על בעיות השידור המקומי הסכמת להצעתו של גלעד ארדן שר התקשורת לאפשר לבעלי הוט ויס להקים ערוצי חדשות שבהם יועסקו עיתונאי החדשות המקומיות, וכך תיפתר כביכול בעיית תעסוקתם.

ניתן להבין את הצעתו של השר ארדן, המקיים את מדיניות הממשלה, הממשיכה ופועלת נגד דרישות המחאה החברתית. בתירוץ קלוש של דאגה כביכול לעיתונאי החדשות המקומיות,מציע השר ארדן להעניק מתנות לבעלי הוט ויס, מתנות שהן בבחינת תמיכה בהמשך שליטתם של בעלי הון על המשק הישראלי על גבם של אזרחים עובדים וקשי יום.

קשה להבין את תמיכתך שלך בהצעה הזאת. התקשורת היום חולה. היא אינה משמשת כלי לשירות הדמוקרטיה, כפי שהייתה צריכה להיות. והסיבה היא אותה שליטה של בעלי הון, המשתמשים בתקשורת כדי להאדיר את עצמם ולשרת את האינטרסים המסחריים כלכליים של עצמם, במקום לייצג את האינטרס הציבורי הדמוקרטי.

העניין ידוע. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה בעבר, דידי לחמן מסר שכתבה בדה-מרקר והתראיינה בתכנית "סדר יום" של קרן נויבך בתאריך 15 ביולי 2013, חיוותה דעתה המקצועית המנוגדת להצעה של ארדן. לדבריה, לא ראוי לשדר חדשות בתשתית מונופוליסטית מטעם של עוצמת השליטה בתקשורת.  "שידורי חדשות אמורים להיות נושכים את השלטון ואת כל מי שמנצל את כוחו הכלכלי לרעת הציבור".

ידוע שהקמת ערוץ חדשות היא יקרה, ואם בעל הון איש עסקים, השולט כבר במספר תחומים בשוק, מוכן להקימה, הוא לא עושה זאת אלא כדי להעצים את כוחו הפוליטי. האם אתה מעוניין להעצים את כוחם הפוליטי של בעלי הון אלה? האם לא נכחת בדיונים על בעלויות צולבות בתקשורת, שעסקו בבעיה זו?

הנימוק של דאגה לעיתונאי החדשות המקומיות, שהוא כביכול הסיבה להקמת ערוצי חדשות על ידי בעלי הוט ויס, אינו נימוק רציני, ומן הסתם אתה יודע זאת. הרי בימים אלה ממש נאבקים עובדי הוט על זכויות העבודה שלהם מול הנהלת הוט, המקפחת את זכויות עובדיה. הנה מספר קישורים לכתבות שהתפרסמו באתר "עבודה שחורה", (והתפרסמו גם כתבות בתקשורת הכללית):

העובדים כסחורה, המקרה של הוט

הוט משחקת בשודדים וגנבים – רק בפרסומת או גם במציאות?

בית-המשפט: עובדי הוט שהסכימו למיקור-חוץ יכולים להתחרט

התאגדות עובדי הוט: מבצע ההחתמות נמשך

ועד עובדי HOT, התארגנות עובדים חדשה

חברת הוט בראשות פטריק דרהי מקפחת את זכויות עובדיה, האם הפרס על כך הוא לאפשר לה את המתנה של הקמת ערוץ חדשות?

האם אתה, ח"כ אבישי ברוורמן, יו"ר ועדת הכלכלה, פועל למימוש הזכות המינימאלית של התארגנות העובדים של הוט, כשאתה תומך בהענקת המתנה לבעלים של הוט? האם הסכמתך עם שר התקשורת ארדן אינה שיתוף פעולה להמשך שלטון ההון ורמיסת זכויות העובדים? איך זה מסתדר עם חברותך במפלגה הדוגלת בערכים סוציאל דמוקרטיים? איך אתה יכול לתת יד לשיתוף פעולה כזה עם הקואליציה כשאתה נמצא במפלגה אופוזיציונית? הרי אתה מעקר בכך את האופוזיציה ומחזק את הקואליציה? מה תרומתך לחיזוק השידור הציבורי ולחיזוק הדמוקרטיה בהסכמתך להענקת המתנות הללו לבעלי הוט ויס? האם לא מן הראוי היה שתפעל לקיומה של בעלות ציבורית על ערוצי חדשות ולא לבעלות של אנשי עסקים, שכבר שולטים בכמה תחומים בשוק?

אשמח לקבל תשובתך לתהיותיי אלה.

 

דליה בלומנפלד

חברה במפלגת העבודה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מילים כדורבנות

  דליה,
  כל מילה בסלע.
  תבורכי.

  הצעה נפרדת תישלח למערכת.

 2. נטע חוצן :

  לפעמים זה אפילו מצחיק

  "למרבה האירוניה מפרפרת לאחרונה עוד "רפורמה", הפעם ברשות השידור. מירו, שהתנגד לה, יצטרך עכשיו לקחת חלק ביישומה לשביעות רצונו של האוצר, שלא מסתיר את ספקנותו לגבי יכולת ההנהלה להוציא אותה לפועל. ליתר ביטחון עושה האוצר מה שצריך כדי שהספק יתגשם. במצב הזה כבר לא יועילו הסיפורים מטעם על "הממשלה הכי חברתית" (ראו למשל מונולוג ארוך ורצוף של ח"כ שאמה בתכנית "בדרך אל הטבע" אוגוסט 2011). קרן נויבך נקלעה לסאגה שאת פרטיה ימצאו חובבי הז'אנר בפרוטוקול המאלף של וועדת החינוך התרבות והספורט. (ועדת החינוך, התרבות והספורט 10/07/2012)".
  http://www.blacklabor.org/?p=48241

  את הפרוטוקול אפשר למצוא כאן
  http://knesset.gov.il/protocols/heb/protocol_search.aspx?comID=8

  ולהלן דוגמיות:
  יוני בן-מנחם: "צריכה לצאת פה קריאה ברורה מהוועדה לאוצר לזרז את המשא ומתן על הרפורמה, ולתת לנו ליישם את הרפורמה בדרך המהירה ביותר, ולהפסיק את המדיניות הזאת של ייבוש רשות השידור, כפי שהודיע עליה אילן לוין לפני שפרש מתפקידו".

  דני זקן: "וחתמנו על ההסכמים לפני שנה וחצי, וזה באמת תקוע. תקוע לגמרי. זה תקוע מכל מיני סיבות, ומאשימים פה הרבה את האוצר, ובצדק, האוצר מערים לא מעט קשיים. לא רק הוא אשם, גם הדרג הפוליטי אשם בזה לא מעט. גם הדרג הפוליטי שמבקש כנראה להשאיר את רשות השידור באיזשהו מצב שהיא תצטרך להתחנן ולבקש, וראינו את זה גם עם גורמי תקשורת אחרים. שהיא תצטרך להתחנן על נפשה ולהיות חייבת לדרג הפוליטי. והעובדים תקועים".

  מי שרוצה לעבור ישר לחלק המשעשע:

  "היו"ר עינת וילף:

  נציג האוצר, אפרים מלכין. בוא אני אעדכן אותך בקצרה. נאמרו כאן כמה דברים, אתה בוודאי יודע. המצב הוא שהכנסת עשתה את חלקה בתהליך מאוד ארוך ומייגע, ויש חוק, ויש רפורמה. העובדים עשו את חלקם ואפשרו צעדים משמעותיים שיאפשרו את הרפורמה. גם נאמר לנו שמשרד ראש הממשלה עושה את מה שנדרש כדי לקדם את המהלכים מבחינתו. והעיניים והאצבעות המאשימות מופנות לאוצר, לא בהכרח רק לך, אלא, ככל הנראה, למחלוקות פנימיות בתוך האוצר.

  נאמר כאן שיש מי שאולי מתחרטים על ההסכמה לרפורמה, ומנסים עכשיו בכל צורה שהיא לתקוע מקלות בגלגלים, לא לאפשר לה להתקדם, למשוך עד אין קץ את ההסכמים ביחס למימון, ביחס למכירת הנדל"ן, לדרוש דברים לא סבירים. הדבר כאן מביא לתוצאות בלתי סבירות, הן מבחינת האנשים עצמם, והן מבחינת הסכנה לשידור הציבורי. וכל הנכונות של הגורמים לפעול, היתה כדי בסופו של דבר להציל את השידור הציבורי, מתוך הכרה שמדובר בדבר חשוב למדינת ישראל. אז אני מבקשת שתרים את המסך מאחורי מה שקורה במשרד האוצר, ותגיד לנו מדוע הדברים לא מתקדמים.
  (עינת וולף מסכמת למלכין,נציג האוצר שאיחר)

  אפרים מלכין:

  אני יכול להגיד – אני מטפל בחלק מהנושאים של הסכם המימון, יש עוד אגפים שמתעסקים – – –

  היו"ר עינת וילף:

  רק תגיד שם ותפקיד.

  אפרים מלכין:

  אפרים מלכין, אגף הממונה על השכר. אני לא יודע להתייחס לגבי כלל הנושאים שבמחלוקת. אני מטפל רק בחלק מהנושאים. ישנם עוד אגפים באוצר שמתעסקים בנושאים האחרים.

  היו"ר עינת וילף:

  אתה מסתובב במסדרונות? אתה יודע לספר לנו האם יש מחלוקות, מה האווירה?

  אפרים מלכין:

  אני לא מכיר שום אמירה או חזרה מאיזשהן הסכמות, או מכל מתווה שהיה על השולחן. אני לא מכיר שום דרישות חדשות, שום דבר כזה.

  היו"ר עינת וילף:

  שום תחושות חרטה על הרפורמה, על העלויות, על המשמעויות שלה לאוצר? ניסיון לראות אולי אפשר למסמס את זה? אולי אפשר להביא לשיפורים אחרים?

  אפרים מלכין:

  שום דבר כזה. יש אולי ספק לגבי – בגלל היות הרפורמה כזאת מורכבת, ספק לגבי היכולת להוציא אותה לפועל, אבל אין – – –

  היו"ר עינת וילף:

  מה זאת אומרת ספק?………"

  וברוח הזו נמשכך הדיון עד שהגיע הכחלון של הטלויזיה והחדשות שמחפש לפצות את חברות הסלולר על הפסדי הכחלון ומנצל את ההזדמנות לחסל את השידור הציבורי.

  על כך כבר כתבה תמר בן-יוסף
  http://www.blacklabor.org/?p=45826

  ושימו לב לתגובה בדה-מרקר

  "הסיפור הזה של התחרות הוא חד-גדיא משעשע. מדברים "תחרות" ומתכוונים שהחזקים יאכלו את החלשים. הנה איך זה עובד: "הרחבת מערך עידן פלוס והסדרת השוק הסיטונאי
  במטרה לסייע לסלקום ופרטנר
  להקים טלוויזיה באינטרנט
  עשויה לגרום בסופו של דבר לפגיעה של מאות מיליוני שקלים בהכנסות בעלי HOT ו-yes (אולי יחליפו את השם שלהם לעברית?).
  נו? אז תהיה יותר תחרות? לא, הוט ויס יפסידו. מה עושים? צריך לצ'פר אותם. על חשבון מי? על חשבון ערוץ 1,2,10 ושוב פעם התחרות רק גורמת הפסדים.
  מה עושים?
  או – מיבשים את הערוץ הציבורי שממילא אף טייקון לא יכול לחלוב ממנו כסף. לשם ארדן חותר. אבל בלי ערוץ ציבורי לא תהיה תחרות על חדשות אלא על כסף בלבד. בקיצור…תחרות? שום תחרות השוק הישראלי כל כך קטן שהפרסומות לא יכולות לפרנס כל כך הרבה ערוצים – העסק לא כלכלי – אז מושכים את השמיכה כל פעם לכיוון אחר ולמשיכה הזאת קוראים תחרות. אבל העיקר – שיסגר הערוץ הציבורי, שאף טייקון לא מרוויח ממנו."
  חד גדיא
  http://www.themarker.com/advertising/1.2073326

 3. ק. טוכולסקי :

  עוד בעל הון פחות בעל הון זה באמת לא משנה כמה ערוצי שקרים ותעמולה במסווה של חדשות יהיו לנ. אבל לא יתכן שוועדת כנסת אחת ועוד בראשות הליכוד שולחת את בעלי הוט להתדיין עם העובדים והם מתעלמים וועדת כנסת שנייה ועוד בראשות העבודה עומדת להעניק להם מתנות. זה מגוחך.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לטוכולסקי
  המשפט שלך "עוד בעל הון פחות בעל הון וגו'" תמוה בעיני. מה זאת אומרת? האם שידור ציבורי ושידורי חדשות צריכים להיות בבעלות פרטית של בעלי הון? האם המדינה לא היא זאת שצריכה להיות אחראית לקיומה של דמוקרטיה שתקשורת אחראית ורצינית היא כלב השמירה שלה?

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  http://www.themarker.com/advertising/1.2073326

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.