חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכשלים באבטחת המאגר הביומטרי בוועדת המדע

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 16.07.13 1:02

ביום שני 15 ביולי ערכה ועדת המדע בראשות ח"כ משה גפני דיון על הליקויים באבטחת המאגר הביומטרי

יו"ר ועדת המדע, ח"כ גפני בדיון על הליקויים במאגר הביומטרי:" אין כיום מדינה מערבית ודמוקרטית המחזיקה מאגר ביומטרי שבו נאגרות טביעות האצבע של כלל האזרחים

ועדת המדע של הכנסת התכנסה היום לבקשת חברי הכנסת זנדברג, חנין ופייגלין לדיון בנושא הכשלים החמורים שנתגלו באבטחת המאגר הביומטרי. יו"ר הועדה קבע בדיון כי מרכז המחקר והמידע של הכנסת יקיים השוואה בינ"ל מקיפה על קיומם של מאגרים בעולם וכי הועדה תמשיך לעקוב ולפקח על הניסוי הביומטרי.

יו"ר הועדה ח"כ גפני: "על פי רוב מדינות העולם, גם על פי הנתונים שלנו כיום אין מדינה מערבית ודמוקרטית מאגר שבו נאגרות טביעות האצבע של אזרחים. אני מבקש ממרכז המחקר והמידע של הכנסת לבחון לעומק את הסוגיה הזו. באחרונה יצא מידע בצורה שלומיאלית ובגלל זה כינסנו את הדיון. שמענו יותר מקרים של אנשים שעשו שימוש לרעה במידע ממשלתי מאשר אנשים שזייפו תעודות זהות".

ח"כ תמר זנדברג אמרה בדיון כי: "הפיילוט של המאגר הביומטרי הוא ניסויי שנכנס לנתיב הקריטי ולא לעצם נחיצותו של המאגר. אני לא השתכנעתי שיש צורך במאגר הביומטרי. דומה הדבר לכך שיכריחו אותנו לתת שישמה אחת לכל החשבונות הדיגיטליים שלנו ואותה סיסמה תהיה מאוחסנת בידי המדינה. ברור לכולנו שזה לא סביר. אנחנו שואלים מדוע צריך לכרוך את תעודת הזהות החכמה עם המאגר הביומטרי?"

ח"כ דב חנין: "המאגר הוא לא רק מהלך מיותר הוא גם פסול ומסוכן. האיום שאנחנו ניצבים בפניו היום הוא שהפיילוט הזה הוא הדרך להכניס את הסוס הטרויאני הזה של המאגר מהדלת הראשית. אנחנו לא רוצים לחיות בחברה של אח גדוטל, איננו רוצים שמישהו ישלוט בנתוני הגוף שלנו וירכז אותם. יתרה מכך, כל מאגר דינו להיפרץ. המאגר הזה שבו כל נתוני הגוף שלנו נמצאים יהיה לא רק בידי הממשל אלא גם בידי אירגונים אחרים, ואת הנתונים הללו לא נוכל להחליף".

ח"כ פייגלין אמר בדיון כי: "בארה"ב אין עד היום אפילו תעודת זהות. הם הבינו שכאשר המדינה תובעת את זהותו של אדם יש כאן איום על עקרון החירות, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בנטילת נתוני גוף. במקרה הזה יצר השררה הוא החזק ביותר. מידע על כל אזרח הוא כוח להשחית".

פרופ' קרין נהון, העותרת הראשית לבג"ץ, כנגד המאגר אמרה בדיון כי: "אנחנו פוגעים פגיעה קשה בפרטיות של אזרחי ישראל, ואת כל זאת אנחנו עושים בלי להבין מהי הנחיצות של המאגר הזה. בעולם המערבי לא הולכים לכיוון הזה. זאת ועוד, השאלה האמיתית כאן היא מי ישלם את המחיר כאשר זה ידלוף, והתשובה ברורה. אנחנו".

פרופ' דני דולב, מומחה בעל שם עולמי באבטחת מידע מהאוניברסיטה העברית: "אין מאגר שלא דולף. המאגר הזה ידלוף. אנו קוברים את הפרטיות של אזרחי ישראל מבלי שום אפשרות לגלגל את המצב אחורה".

היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות, עו"ד יהונתן קלינגר: "לפחות אדם אחד כבר פרץ את המאגר הביומטרי של רשות התעסוקה והורשע בכך על פי הודאתו. אבל הצרה היא לא רק שליפה של מידע, כפי שראינו שכבר קרתה. יש כאן אפשרות להכנסת נתונים אל תוך המאגר. מהו הפיקוח שיש למשרד הפנים על האפשרות להכניס אדם למאגר בזהות בדויה? המאגר הזה לא נחוץ ואין שום צורך להקים אותו".

ניר הירשמן – הודעה לעיתונות

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

6 תגובות

 1. עדו :

  כווולם נגד המאגר

  אם כולם נגד, איך זה שזה עדיין קיים?

 2. מעין :

  לעדו

  אם אתה רוצה לדעת איך זה שזה עדיין קיים, כדאי לך להתחיל כאן:
  http://www.talgalili.com/2009/07/943

 3. חיים :

  אני בעד מקסימום מידע על כל אחד.
  זה יכול למנוע הרבה פשע.
  בכל גניבה, אונס או רצח ידעו בדיוק מי היה באיזור.
  מי שאמור להתנגד לחוק הם אלו המתכננים להפר חוק…

 4. עדו :

  חיים. בוא נאמר שמישהו שעובד במאגר המידע הזה חוזר הביתה ומוצא שתי כוסות יין בחדר השינה. אשתו אומרת לו שאחותה באה לביקור והוא לוקח את הכוסות,מוריד מהן טביעות אצבעות ומגלה בדיוק עם מי אישתו הייתה בחדר השינה. הנה שימוש פסול אחד במאגר הזה.
  נקודה שניה, אם מירשם התושבים נפרץ וכל אחד יכול לדעת מה הכתובת שלי, של קרובי משפחתי וכן הלאה למה שהמאגר הזה לא ידלוף. האקר סעודי כבר הצליח לשים יד על חשבונות בנק. תאר לעצמך שהחמאס משיג את כל הפרטים הביומטריים שלך, נראה לך מצב רצוי?

 5. מנחם לוריא :

  המאגר כבר פרוץ...

  הינה שתי דוגמאות:

  1. כשבאים להוציא תעודה ביומטרית נשאלים שאלות אישיות הקשורות במידע משפחתי. אין שום בעיה שאקפוץ מחר למשרד הפנים באשדוד (שם הפיילוט כבר עובד) אמסור את שם אחי (ובאמת יש לי אח לא המצאתי אותו) לכל שאלות ההרכשה אדע לענות בוודאות גמורה והינה יש לי תעודת זהוי,ביומטרית,על שם אח שלי. רק אחרי שאני ואח שלי נלך לעולמינו המידע הזה יצא מהמאגר יעלם ויהפוך ללא רלונטי… ולמי שאין אח יש את האגרון ברשת האינטרנט…

  2. הזיהות הביומטרית שלי היא ארוע חד פעמי אחד מתוך 7 מליארד בני אדם (נכון לאוקטובר 2012) הוא לא התקיים מעולם,לא מתקיים כרגע ולא יחזור על עצמו אף פעם. המדע לא הצליח,נכון להיום,לשכפל ו/או לאמת חד חד ערכית את זהותו הביומטרית של אף בן אנוש. יוצא איפה שכל הסיפורים של מניעת פשע או פענוח פשע על סמן פרמטרים מהזהות הביומטרית שלי הוא שקר שאין לו אף אחיזה במציאות..

  ונולד גם סעיף 3: נניח שאני רוצה לחסל את מנהל הבנק שלי (רק נניח אני לא והיא בכלל מנהלת) כל שעלי לעשות זה לחבוש כובע מצחיה ושום מצלמה או אמצעי ביומטרי לא יכלו לעולם לאמת את הזהות הביומטרית שלי…(של אח שלי בכלל למי שפיספס אותי – ראה סעיף 1).

  למען ההגינות והגלוי הנאות: להחליף את תעודות הזהוי הכחולות צריך ורצוי היה להתחיל כבר שלשום. מאגר ביומטרי לא צריך וכל הטיעונים של התומכים בו (מניעת פשעים ושאר סלט הפירות החמוץ) נעים על סקאלה שבין שקר מצוי לחלומות באספמיה.

  מנחם.

 6. מנחם לוריא :

  לעידו מתגובה #5

  החאמס לא צריך ולא מעוניין בזהות הביומטרית שלי. המוסד דווקא כן כי יש לי אזרחות כפולה.

  הבנת? מדינת ישראל שיש בידה את המידע הביומטרי שלי הרבה יותר מסוכנת מהחמאס…

  …אתמול קיבלתי דוח חנייה ברחוב ויצמן בכפר-סבא. את הדו"ח לא הפיק שום פקח. העיריה הזו שמה מצלמות תחת כל עץ רענן (ברצינות גמורה) חברה פרטית מפעילה את המצלמות וגם מבצעת את הגביה במיוחד אם אעיז לא לשלם או לפגר בתשלום.
  העיריה/חברה פרטית מצלמות את האוטו שלי (לא באמת שלי אבל לצורך העניין) ואת הפנים שלי כדי שלא אוכל להתכחש לביצוע העבירה. לחברה הפרטית מאגר תמונות פנים ומספרי רכב של כל מי שהעיז להחנות במקום אסור. איך הם מאבטחים את המידע הזה – אגלה לך סוד:הם לא. חבל להם על הכסף ורק הכסף מעניין אותם. האם "הם" מאגר רשום – שוב לא. בא אלי ואני מבטיח לך שתוך יממה אני מוציא את התמונה שלי ושל האוטו שלי מהמאגר של החברה הפרטית המתחזה להיות עירית כפר-סבא.

  עכשיו שיש לך את התמונה שלי וגם את פרטי הרכב שלי,שלם אגרה ויש לך את הכתובת שלי שם ההורים שלי תאריך עליה לארץ(נולדתי פה) וכו. תשקיע עוד שעת עבודה ומפנקס הבוחרים (האגרון) תאסוף את שאר הפרטים הנדרשים להרכשת תעודת זהוי ביומטרית על שמי – מצוייד בכל אלה סע לאשדוד ותוציא ת.ז ביומטרית על שם כותב שורות אלה.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.