גן-המדע – קולט אביטל ואופיר פינס מגיבים

בתגובה לסכסוך העובדים בגן-המדע, שהגיע לכדי אלימות פיזית, כותבים ח"כ קולט אביטל וח"כ אופיר פינס להנהלת מכון ויצמן, ומציעים שתנהל מו"מ מכובד כיאה למעמדו של המכון, ותוך הכרה בזכותם של העובדים להתאגד

ירושלים,  כ"ז  חשוון, התשס"ט

25 נובמבר, 2008

לכבוד

פרופ' דניאל זייפמן

נשיא מכון ויצמן

ת.ד. 26

רחובות 76100

שלום רב,

הנדון: אלימות והתעלמות בלתי מקובלות כלפי התארגנות עובדים

עובדי מוזיאון גן המדע במכון ויצמן ברחובות הכריזו לפני כחודשיים על סכסוך עבודה בעקבות מה שהם רואים כפגיעה בשכרם ובתנאי העסקתם. ידוע לי כי נעשתה בדיקה במכון בנושא, ונעשו ניסיונות להתייחס לתביעותיהם ולשפר את תנאי העסקתם. אך צעדים אלה אינם תחליף למשא ומתן רשמי בין הנהלת המכון לבין התארגנות העובדים, אשר למיטב הבנתי עדיין לא החל למרות דרישות העובדים.

נודע לי כי בשבוע שעבר התנהלה הפגנה של מספר עובדים אשר במהלכה הותקפו העובדים ע"י מאבטחים בשכר, וכתוצאה מתקיפה זו נפצעו שני עובדים אשר אחד מהם (יונתן ויינריב) אף הובהל לאשפוז ולניתוח. הופתעתי לשמוע שהנהלת המכון לא מצאה לנכון להתנצל בפניו או אפילו לבדוק את מצבו.

מכון ויצמן הוא אחד המוסדות המובילים בתחומו בעולם והמפוארים בישראל, ועצוב ללמוד שהמכון נכשל דווקא בנושא כה בסיסי כמו הכרה בזכותם של עובדיו להתאגד, וניהול משא ומתן עמם על בסיס של כבוד הדדי. במקום זאת, המכון בחר להגיב בדרך לחלוטין לא מקובלת של התעלמות, התעמרות ואף אלימות כלפי העובדים.

אני מפציר בך ובהנהלת מכון דוידסון להכיר בהתארגנות העובדים ולהתייחס במלוא הרצינות הראויה לטענותיה. כמו כן אני דורש ממך שלא לפגוע בתנאי העסקתם או שכרם של העובדים שהתארגנו.  אני בטוח כי עם יחס נכון והוגן ניתן יהיה למצוא פיתרון לסוגיה.

בברכה,

ח"כ אופיר פינס-פז

______________________________________________

 לכבוד,

 פרופ' דניאל זייפמן,

 נשיא מכון ויצמן למדע

שלום רב,

שמעתי בצער רב על האירועים במכון ויצמן בעקבות מחאתם הלגיטימית של עובדי המכון. הופתעתי לגלות כי ניסיונם של העובדים להפגין לא צלח ועוד בטרם יצאו אלה להפגנה, הם נעצרו על ידי אנשי הביטחון של המכון. אנשי הביטחון נקטו באלימות בלתי מוסברת, שגרמה לפגיעות פיזיות ואף לאשפוזם של מספר מפגינים.

וודאי תסכים איתי כי גם אם הנהלת המכון אינה מקבלת חלק מתביעות העובדים, הרי שקיים צורך לנהל איתם משא ומתן והידברות כנים. ההתנהלות האלימה כלפי העובדים אינה מוצדקת ומזיקה לשמו הטוב של המכון ועל כך אני מצרה צער רב.

שורות אלה נכתבות אלייך לאחר ששוחחתי עם מר יוני ויינרב, אחד המפגינים שנפגע מאנשי הביטחון ואושפז בבית החולים לתקופה של שבוע עם ברך שבורה. אין צורך לציין כי גם לאחר שעזב את בית החולים, מר ויינרב יתנהל עוד שבועות ארוכים כשרגלו מגובסת.

אני מבקשת כי הנהלת המכון תמצא דרך נאותה להתנצל בפני העובדים שנפגעו כתוצאה מאותה אלימות ותפתח עמם  בדו שיח קונסטרוקטיבי שיוביל לפתרון הסכסוך. כמו כן, יש לוודא כי אירועים מסוג זה לא יישנו.

בברכה,

ח"כ קולט אביטל

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , ,

13 Responses to “גן-המדע – קולט אביטל ואופיר פינס מגיבים”

 1. ללא ספק תגובה ראויה ומעודדת של שני ח"כים שלצד חיים אורון ודב חנין בולטים לטובה על רקע שתיקתם של לא מעט חברי כנסת אחרים.

 2. איתי אשר הגיב:

  אני אבחר בקולט אביטל ובאופיר פינס בפריימריס לאור ההתערבות הזו, ואשמח לשמוע עדכונים.

  אני חושב שעל חברי מפלגת העבודה שהם גם חברי "כוח לעובדים" ו/או יסו"ד לגמול לח"כים הנ"ל בקולם, גם אם אינם נחשבים בקריטריונים שלכם דוגמה ומופת לסוציאל-דמוקרטיה.

  אם אנחנו מצפים מכלל חברי הכנסת להתערב, ולא פונים אך ורק לצפויים ביותר (יחימוביץ', חנין וכו') – עלינו גם לצאת מהבועה הטהרנית ולהראות לחברי הכנסת שלהיות פרו-עובדים ×–×” משתלם אלקטורלית. כל עוד ×–×” תמיכה בעובדים לא תשתלם אלקטורלית, ייראו בהפגנות "כוח לעובדים" רק פוליטיקאים רדיקלים מחנין ושמאלה, וזה כמובן מעציב לאור העובדה שחלק נכבד מפעיליה (כולל יוני חברנו) הם חברי מפלגת העבודה.

 3. יופי של מכתבים.
  אני מוכרח לציין כי אופיר פינס גם לא התעצל, כאשר ביקשתי ממנו לכתוב כמה מילות עידוד ליו"ר ועד המאבטחים החדש של הפקולטה לחקלאות, אמיר קופרמן, שנכנס לנעליו הגדולות של קובי קרטה.
  ×›× "ל ×—"×› שלי יחימוביץ' שאף נפגשה איתנו אצלה בבית בשבוע שעבר. (היינו שם – יו"ר ועד המאבטחים בקמפוס גבעת רם, יו"ר ועד המאבטחים בקמפוס הר הצופים, יו"ר ועד המאבטחים בפקולטה לחקלאות, נציג המאבטחים של משרד הפנים ואנוכי)

  המכתבים, הפגישות, השיחות – מנבחרי הציבור – מעודדות מאוד ומחזקות את הפעילות הקשה ממילא של עובדי הקבלן שהקימו ועדים. אין לכם מושג אפילו כמה שזה תורם למאבקים הללו.

 4. מתן הגיב:

  ואיפה יחמוביץ' בנוגע למכון ויצמן? או שהיא מביעה תמיכה רק בחדרי חדרים? או רק בוועדים של ההסתדרות? איתי – כנראה שעיני יותר משתלם אלקטורלית…

 5. איתי – אז אני מבין שהדרך לזכות בקולך היא להצהיר הצהרות יפות בשבוע שלפני הפריימריז?
  הרי מרציאנו, שאיננו אלא 'קבלן קולות' לשיטתך, תמך במאבק העובדים (הקודם) בשדה התעופה. זה לא שבוע לפני פריימריז, אז זה לא נחשב?

 6. איתי הגיב:

  נדב, תודה על השאלה. היא בהחלט במקום.

  הבחירה שלי תלויה במאזן כולל.

  פעולתו המבורכת של מרציאנו בנושא השביתה בנתב"ג התקזזה עם הרבה יותר מדי נזקים שעשה, למשל בנושא המאבק בחוק ההסדרים (ר' בבלוג לחץ חברתי או אם סתם תכתוב בגוגל "יורם מרציאנו לוחם חברתי")

  http://www.blacklabor.org/?p=637

  מי שיש לו מאזן כולל גרוע (כמו מרציאנו ופואד) לא יכול לשנות כלום בשבוע לפני, גם אם יכתוב עשרה מכתבים יפים.

  מי שיש לו מאזן כולל טוב (כמו חילו יחימוביץ' ופרץ) לא יאבד את קולי גם אם לא יענה למכתב.

  התערבות כזו שלמעלה משפיעה להטיית הכף אצלי בדיוק לגבי אנשים שהתלבטתי לגביהם כמו פינס ואביטל.

  נ"ב:

  כן, אני אצביע לעמיר פרץ, שהתעלם מהתכתובות שפורסמו באתר זה במשך יותר משנה (כולל בעניין השביתה בנתב"ג). כמה שבועות לפני הפריימריס על ראשות המפלגה "נזכר" פרץ לשלוח את יועץ התקשורת שלו לכאן כדי לענות למיילים ולהתדיין בהתלהבות בטוקבק. מיותר לציין שרגע אחרי הפריימריס לראשות המפלגה גם פרץ וגם היועץ הפסיקו לענות.

  האם סוציאל-דמוקרט לעילא ולעילא כפרץ יוכל להיבחר אי פעם לראשות ממשלה עם התנהלות תקשורתית-ציבורית כל כך גרועה? אני בספק, אך לא אפסיק לקוות שהוא ילמד

 7. RS הגיב:

  כל הכבוד. עכשיו הם רק צריכים לפרוש מהמאורה הזו ולהתחבר לכוחות נוספים מהשטח, ולהקים מסגרת חדשה ולא פלצנית כמו זו של הקיבוצניקים.

 8. עמית הגיב:

  כל הכבוד לאביטל ופינס, וכמובן לחנין. ולמה יחימוביץ' לא מתבטאת בפומבי בעניין ולא כותבת כלום?

 9. טוב, רק רציתי להגיד תודה לאופיר פינס וקולט אביטל ובעיקר לרן ועמית
  אבל נקלעתי לוויכוח סוער, אז אומר שאני מאד מסכים עם הדברים שאיתי כתב

 10. דניאלה הגיב:

  אופיר פינס וקולט אביטל עשו עבודה מצויינת לאורך כל הקדנצייה, כולל פעילות מאחורי הקלעים ולפניהם בנושא מורי האולפנים, שמשרד החינוך קם עליהם לכלותם (או להעבירם למשרד הגימלאים-רעיון עיוועים מבית היוצר של יולי). הם, יחד עם עוד כמה, ברשימת המומלצים לפריימריס של המורים חברי מפלגת העבודה.
  אשר לעמיר פרץ – האם הבעייה היא רק תיקשורתית ? לא בטוח. הבחירות שלו מאוד תמוהות, בלשון המעטה. עשרות נושאים חברתיים לא זכו אצלו לכל התייחסות שהיא.

 11. […] במכתבים שהתפרסמו בעבודה שחורה, כותבים קולט אביטל ואופיר פינס, לדניאל זייפמן, בקשה שהנהלה תכיר בהתארגנות הלגיטמית של עובדי גן המדע. […]

 12. […] מכתב לדניאל זיפמן, נשיא במכון ויצמן. המכתב התפרסם בעבודה שחורה. להלן מכתב התשובה של דניאל […]

 13. […] חזן, מעובדות גן המדע, עונה לדניאל זייפמן (שענה לאופיר פינס) חשבתי שאנשים במעמדו של דניאל זייפמן מסתמכים על […]

Leave a Reply