חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"גירוש מרצון" של מבקשי מקלט בכלא סהרונים, הצעת חוק הסדרת מעמדם נדחתה

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 11.07.13 1:08

בימים אלה החל "גירוש מרצון" של מבקשי מקלט מאריתריאה המוחזקים בכלא סהרונים. ח"כ משה מזרחי (העבודה) הגיש הצעת חוק להסדרם מעמדם של פליטים ומבקשי מקלט, אך הצעתו נדחתה

בימים האחרונים נודע למוקד סיוע לעובדים זרים ולאמנסטי אינטרנשיונל ישראל כי רשות ההגירה החלה באחרונה לבצע הליך של "גירוש מרצון" בקרב מאות מבקשי מקלט מאריתריאה המוחזקים ללא משפט בכלא סהרונים בנגב. במסגרת ההליך, מוצאים בימים האחרונים כ-15 מבקשי מקלט מהכלא בכל פעם, לצורך מילוי טפסים בשגרירות אריתריאה, כשלב ראשון של הליך הגירוש.

אמנסטי אינטרנשיונל ישראל סובר כי חתימה על מסמך "גירוש מרצון" תוך שהיה בכלא ואיום בכליאה ללא הגבלת זמן אינה יכולה להיכלל בהגדרת "רצון חופשי". מהנכלאים נמנעה מלכתחילה גישה להליך הוגן לקבלת מקלט בישראל והם נכלאו בסהרונים ללא משפט. כליאת מבקשי המקלט בסהרונים, כמו גם ליבוי שנאת הזרים על ידי נציגי ממשלה, היא חלק ממדיניות כוללת שנועדה להמאיס על אוכלוסיה זו את חייה בישראל.

 אמנסטי אינטרנשיונל ישראל ומוקד סיוע לעובדים זרים מביעים דאגה עמוקה לגורלם של אנשים שיוחזרו לאריתריאה.

בחודשים האחרונים נתקבלו דיווחים רבים כי לחצים הופעלו על עצורים סודנים ואריתריאים לחתום על טפסים כאלה, וכי נאמר להם על ידי גורמים ישראליים רשמיים כי החלופה ל"הסכמה" לגירוש היא מעצר ללא הגבלת זמן.

אמנסטי אינטרנשיונל, ביחד עם המוקד לסיוע לעובדים זרים קוראים לממשלת ישראל לשים קץ לגירוש מבקשי המקלט למדינת מוצאם ו/או למדינה שלישית, גם אם הדבר נעשה כביכול "בהסכמה" שאמינותה כאמור, מוטלת בספק. כמו כן הם קוראים לממשלת ישראל להפסיק וליישם את החוק למניעת הסתננות, ולהעניק למבקשי המקלט הליכי מקלט הוגנים, יעילים ושקופים – מחוץ לבתי הכלא. לפליטים שימצאו זקוקים להגנה בינלאומית יש להעניק מקלט בישראל.

לדברי רכזת הקמפיין לזכויות פליטים באמנסטי אינטרנשיונל ישראל: "האפשרויות המוצעות למבקשי המקלט: מאסר בישראל או גירוש לאריתריאה הטומן בחובו סיכון משמעותי של עינויים, אינן בחירה אמיתית. תחת זאת, ממשלת ישראל שוב משחקת בחייהם של פליטים".

הצעת החוק "הסדרת מעמדם של פליטים ומבקשי מקלט – התשע"ג 2013" עלתה אתמול במליאת הכנסת להצבעה טרומית.

הצעת חוק סיעתית של מפלגת העבודה, הועלתה להצבעה טרומית ע"י יוזמה ומובילה חה"כ משה מזרחי.

הצעת החוק נועדה לתקן מחדל רב שנים, שבמסגרתו נמנעה מדינת ישראל מלעגן בחקיקתה את הוראות האמנה הבינלאומית משנת 1951.

ישראל לא רק חתמה על האמנה, אלא הייתה בין יוזמותיה, אמנה שנגזרה באופן ישיר מלקחי השואה, ומצוקתם של הפליטים היהודים שניסו להימלט מאירופה בתקופת המלחמה ומצאו עצמם מול דלתות נעולות.
מחדל היעדר החקיקה, הביא לכך שלמעלה מ-60 שנה לאחר הצטרפותה לאמנת הפליטים, אין בישראל דין המסדיר את זכויותיהם של פליטים ומבקשי מקלט. העמימות החוקתית הפכה כר נרחב להפרת זכויותיהם של פליטים ומבקשי מקלט בשנים האחרונות, בין היתר למאסר ארוך טווח של פליטים או לגירוש מבקשי מקלט פוטנציאלים בטכניקות מבישות.

מטרות הצעת החוק הן:

1.      להקים תשתית חוקית לבחינת זכאותם של הפליטים למעמד בישראל, הסדרת תנאי השהייה שלהם בארץ, ודאגה לצרכיהם הבסיסיים עד למציאת פתרון קבע למצבם, זאת על בסיס האמנות הבינלאומיות להן מחויבת מדינת ישראל.

2.      הקמת מנגנון אפקטיבי, יעיל ואובייקטיבי, שיכריע תוך זמן סביר וקבוע בחוק בדבר מעמדם של מבקשי המקלט.

3.      לאפשר למדינת ישראל לקלוט פליטים שיוכרו ככאלה עפ"י הכללים הבינלאומיים, ולהשיב בחזרה למולדתם את אלו שלא.

על ההצעה חתומים בנוסף כל חברי הכנסת של סיעת העבודה:

ח"כ משה מזרחי (עבודה) החבר בוועדה לעניין עובדים זרים טוען כי קבלת חוק זה תשים קץ לוואקום הקיים בשאלת מעמדם החוקי של מהגרים מדיניים ומהגרי עבודה.

ח"כ מזרחי הסביר את שיקולי ההצעה: "מדינת ישראל היא מדינה שנחשבת 'מתוקנת' אך נעדרת מדיניות הגירה ראויה לשמה. דרך פעולתו של משרד הפנים בטיפול בבעיה עד כה, היא  שערורייתית ומחייבת תיקון מיידי".

הצעת החוק  הועלתה להצבעה טרומית במליאת הכנסת, אך נדחתה. נימק את הדחייה שר הפנים גדעון סער.

לקריאת נוסח הצעת החוק:

הצח הסדרת מעמדם של פליטים ומבקשי מקלט, התשעג 2013- מתוקן-1

המידע לקוח מתוך הודעות לעיתונות של "אמנסטי אינטרנשיונל" ומהדוברות של ח"כ משה מזרחי


להלן לינק להורדה/השמעה של הקובץ אותו ביקשת.
מהתוכנית 'שידור מהכנסת' בערוץ הכנסת אשר שודרה בתאריך 10/07/2013 בשעה 13:26.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. דליה :

  יש פתרונות הומניים. אבל מה פתאום שהקואליצייה תסכים להצעת חוק של האופוזיציה? יותר חשוב להתנגד לאופוזיציה מאשר לפתור את הבעיה באמת. ואם הבעיה תיפתר באמת, לא יהיה אפשר להסית קבוצת אוכלוסין אחת נגד חברתה. עדיף שהאזרחים יהיו שקועים בשנאות מקומיות, כמו של ישראלים נגד אריתראים, מאשר יפנו את מרצם בהתייחסות לבעיות חשובות יותר.

 2. יוסי :

  אז ככה :

  כמה הערות :
  1. לגבי הקמת תשתית חוקית וכו' –
  קיים כבר אגף במשרד המשפטים שבוחן את הבקשות ולמעט בודדים כל הבקשות נדחו.
  2.
  "דאגה לצרכיהם הבסיסיים עד למציאת פתרון קבע" – הקימו כבר מתקנים כאלה בעלות של מאות מליוני שקלים – אבל זה נתקע כי השמאלנים התנגדו לכך והגישו עתירות לבג"צ שיורה לפרק אותם .
  3.
  אם נקלוט אותם במאסות אדירות הגדר בדרום לא באמת תעצור אותם מלחדור לישראל. כרגע מחנה השהייה הוא זה שעוצר .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.