postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הגיע הזמן להטיל מכסי אחריות חברתית וסביבה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הגיע הזמן להטיל מכסי אחריות חברתית וסביבה

נושאים כלכלת בית ב 7.07.13 1:10

ההחלטה האמריקאית להוריד מכסים לטקסטיל מבנגלדש אינה נובעת מחמלה טהורה. ק. טוכולסקי מספר את הסיפור שרלוונטי בהחלט גם לישראל, ומסביר מה כן אפשר לעשות

בשבוע שעבר קראתי בעיתון שארצות הברית החליטה להוריד מכס על טקסטיל מתוצרת בנגלדש בכדי לעודד מעסיקים במדינה לתת תנאים ושכר טובים יותר לעובדים שלהם. האידיאל שהנחה את מקבלי ההחלטות האמריקאים נכון אבל האמצעי שהם נקטו בו עקר. הסיבה שיש מפעלי טקסטיל בבנגלדש היא שאפשר לנצל את העובדים ולמכסם רווחים והורדת המכסים היא מס שפתיים של הצרכנית מספר אחד בעולם לקורבנות השיטה הקפיטליסטית במדינות העולם השלישי.

החלטתה של ארצות הברית לא התקבלה סתם כך מתוך אלטרואיזם קפיטליסטי אלא בשל האסון הנורא של קריסת בניין ובו מספר מתפרות טקסטיל אסון שגבה עד כה מעל ל-1,100 קרבנות. האסון המזוויע שכמותו לא נודעו במדינות המפותחות מזה עשרות שנים ואשר כאשר התרחשו בדרי שבצפון אירלנד או בניו יורק הביאו לתיקון תקנות בטיחות וגהות שהפכו את מפעלי התעשייה המודרניים ממלכודות מוות למקומות שבהם ניתן לעבוד בלי להסתכן במוות סביר, לא התרחש סתם. הוא התרחש כי בעלי ההון במדינות המפותחות העדיפו להעביר את התעשיות ממדינות שבהם צריך לשלם טוב ולשמור על תנאי איכות סביבה וזכויות עובדים למדינות שבהם אפשר לשלם בקושי, להעסיק בסביבה מסוכנת ולזהם את הסביבה באופן חופשי. בקפיטליזם אין אלטרואיזם ולא חמלה ובטח שלא צדק או חשיבה לטווח ארוך על מה שטוב לאנושות. בקפיטליזם על גווניו וגרסותיו יש רק אנוכיות מעקרת ומכלה למען צבירת רווחים. מה שגרם לאסון מקורו באותה החשיבה המקובלת על הממשל האמריקאי לדורותיו ולכן אין להתפלא שהפתרון שהם מציעים כעת בכדי לעודד מעסיקים בעולם השלישי לשפר תנאים הוא פתרון עקר.

אם באמת רוצים להגן על עובדים וסביבה בעולם כולו אפשר לעשות כמה דברים, אבל אם כמו האמריקאים אנו מתרכזים במיסוי ובמכס הגיע הזמן להטיל מכס שיתבסס על תנאי היצור ותוצאותיו. מכס של המנצל והמזהם משלם. הקמת מפעל בבנגלדש ושילמת לעובדים פחות מ-X כסף והעסקתם אותם יותר מ-Y שעות ביום, תשלם יותר מכס. המפעל שלך לא עומד בתנאים מחמירים של בטיחות וגהות ושמירה על איכות סביבה, תשלם יותר מכס. זאת מדיניות מכס אפקטיבית שעשויה להביא לכך שהניצול והזיהום יפסקו.

אני לא באמת מאמין בכוחותיו הנסתרים של השוק המתקנים הכול לטובה, למעלה ממאתיים שנים של מהפכות ומאבקים למען דמוקרטיה וסוציאליזם מראים כי ללא מאבק השוק לא משתנה. בסופו של יום רגולציה יעילה וחמורה ובעלות עצמית של עובדים על מקומות העבודה שלהם הם המענה. אבל אם רוצים לעודד בעלים פרטיים באמצעות מכס, אז התשובה היא כפי שהצעתי ולא אחרת, מכס מדורג בהתאם לעמידה בכללים של העסקה הוגנת ושמירה על איכות הסביבה. אחרת אנחנו רק מתקרבים לאסון התעשייתי או הסביבתי הבא.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. עמית :

  מסכים עם כל מילה, ואני מבקש להוסיף שהשיטה הקיימת גם מעודדת זיהום, משום שהתוצרת הזולה מתקלקלת מהר ומיד צריך להחליף אותה במוצרים חדשים שיוצרו בתנאי זוועה ואיכות נמוכה.

 2. אופק בירנהולץ :

  רעיון טוב, כל הכבוד!

 3. עירית פורת :

  לא די

  הטלת מכסים על יבוא מוצרים שבתהליך הפקתם הופרו זכויות חברתיות וסביבתיות לא יכול לספק מאחר והעלות תגולגל על הרוכשים ולמדינה המיבאת יווצר תמריץ ליבא ממקומות אלו, בעוד הנפגעים העיקריים במדינה המיצרת, לא יזכו במאום, ויתכן כי תנאיהם יחמירו אף יותר.
  הצעד האפקטיבי הנדרש הוא התנייה של רשיון היבוא ברגולציה במדינת הייצור, אם באמצעות תצהיר ובדיקות רנדומאליות או על ידי תיקנון שייעשה על ידי גוף בין לאומי כארגון העבודה העולמי לדוגמא.
  זה אפשרי בדיוק כפי שאירופה סגרה את שיעריה ליבוא מוצרי חקלאות מהונדסים גנטית.

 4. עמית :

  אני חושב שצריך להכניס את הרעיון של ק. של עירית ושלי – http://www.blacklabor.org/?p=40359
  לתוך מערכת שלמה שתבדוק ותשקול עלויות סביבתיות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.