חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הערות על תקציב המדינה 2013-2014

נושאים כלכלה ותקציב, רווחה ושירותים חברתיים ב 4.07.13 2:03

התקציב שמועבר בימים אלה, לא זו בלבד שאין בו מחוללי צמיחה, אלא יש בו האצה של מחוללי מיתון. בגלל הקטנת משקל ההוצאה הציבורית האזרחית, כפונקציה של התוצר, מידי שנה רמת השירותים שהמדינה מספקת לאזרחיה בכל התחומים יורדת בהתמדה

מאת: יניב פריאל         

 

1.      לצערי הרב, עם ישראל עומד בפני שואה כלכלית שהיא תוצאה של מדיניות כלכלית לא נכונה שהותוותה בשנים האחרונות:

א.          יוקר המחיה בישראל האמיר בצורה חדה ב- 4 השנים האחרונות והשאיר את הצרכן עם הרבה פחות כסף פנוי. רמת התחרותיות במדינת ישראל נמוכה באופן משמעותי דבר שגורם למשק שלנו להיות מוטה הון וע"ח עבודה.

ב.          מחירי השכירות הגואים עשו את אותה פעולה.

ג.          רוב הצעירים נעזרים בהוריהם כדי לגמור את החודש. העזרה שההורים נותנים לילדיהם גורמת להידלדלות המשאבים שלהם ולכן, בטווח הארוך הם ישאירו ירושות קטנות יותר לילדיהם.

ד.         מחירי הדירות שזינקו ב- 80% במשך תקופה של 5 שנים, השאירו את רוכשי הדירות   עם משכנתאות גבוהות והרבה פחות כסף פנוי לצריכה שוטפת.

ה.        יש מתאם רב שנים בין מחירי הדיור וההכנסה החציונית:                                        ברגע שמחירי הדירות עולים בקצב מהיר יותר מההכנסה החציונית – כך מתחילה בועת דיור (שמקורה בבועת אשראי שנוצרה מריביות נמוכות וחוסר באפיקי השקעה אלטרנטיביים). כך הגיע לשיאה בועת הדיור בארה"ב ב 2006-2007 וכך היא נולדה בישראל ב- 2010. מה יקרה אח"כ אנחנו כבר יודעים (המפולת בארה"ב ב- 2008).

ו.          כ- 43,000 איש לא משלמים משכנתא כבר יותר מ- 3 חודשים (שיא באחוזים, בקנה מידה עולמי!!!).

ז.          כתוצאה מהפיגורים במשכנתאות, הבנקים לא ממש ששים לתת משכנתאות, ובנוסף מקטינים את היקף האשראי לקבלנים כי הם פוחדים מהמפולת ורוצים לשלוט במחירי הדיור.                                                                                                          הקבלנים מצידם רואים שהבנקים מקצצים באשראי לשוק הדיור ולכן בונים פחות.     בנוסף, הקבלנים רואים את הפיגורים על המשכנתאות ומבינים שלציבור אין מספיק כסף ולכן הם לא ממהרים לבנות כ"כ הרבה, ולא ניגשים למספיק מכרזים.

ח.        שיעור ההוצאה הציבורית מהתמ"ג נמוך בהשוואה למדינות ה- OECD, למרות הנטל הביטחוני ונטל הריבית הגבוה. המשמעות: שאר התקציבים סופגים את הקיצוצים: רווחה, חינוך, בריאות, דיור, תחבורה ציבורית, תעסוקה וכו'.

2.      תוצאות:                                                                                                               

 א. חלק גדול מהתוצר הולך לבעלי אמצעי הייצור ולא לצרכנים: גורר עלייה ברמת העוני, אי השתתפות בכוח העבודה, עלייה ברמת אי – השוויון ובנוסף, גורם לקיטון בצריכה העתידית (משק מוטה הון וע"ח עבודה).  

ב. העלאת מע"מ, קיצוץ בקצבאות ורמת מחירים גבוה (יוקר המחיה) – כולם ביחד מקטינים את ההכנסה הפנויה של הצרכן והוא בתורו מקטין את הצריכה.

ג. מחירי הדירות שגואים (וכנ"ל מחירי השכירות) ביחס לא פרופורציונאלי להכנסה הממוצעת, גורמים למי שקונה דירה (וכנ"ל שוכר דירה), להוציא את רוב כספו על החזר המשכנתא (או השכירות), ובתמורה הוא מקטין את הצריכה השוטפת.                                                     ההכנסה הפנויה ממשיכה להתכווץ, הצריכה הפרטית צונחת ואיתה התמ"ג (במשך 5 השנים האחרונות הצמיחה ירדה מ- 6% ל- 2.5%, תוך כדי גידול מדאיג בגירעון!!!).

ד. הצריכה הפרטית שנמוכה ביחס לתמ"ג (הצריכה הפרטית בארה"ב מהווה כמעט 70% מהתמ"ג. ממוצע הצריכה הפרטית  של מדינות  ה- OECD עומד על 64%. הצריכה הפרטית בישראל עומדת על 56%), משפיעה לרעה ובאופן ישיר על ענפי הצריכה והשירותים שהם מוטי עסקים קטנים ובינוניים, ושקצב יצירת מקומות העבודה אצלם הוא הגבוה ביותר.   כלומר בגלל הצריכה הנמוכה לא מייצרים משרות חדשות.

ה. התקציב שמועבר בימים אלה, לא זו בלבד שאין בו מחוללי צמיחה, אלא יש בו האצה של מחוללי מיתון.  

ו. בגלל הקטנת משקל ההוצאה הציבורית האזרחית, כפונקציה של התוצר, מידי שנה (וכיום היא בין הנמוכות מבין מדינות ה- OECD), רמת השירותים שהמדינה מספקת לאזרחיה בכל התחומים יורדת בהתמדה.

3.      הגידול בתמ"ג יכול להגיע בתקופה זו דרך: 

א.השקעה בתעשייה – אין השקעה בתעשייה בשנים האחרונות ובלי כל קשר, תעשייה זקוקה להשקעה הונית גדולה, לאורך המון שנים, וכיום המשאבים מצומצמים.

ב.השקעה בבניה – שהיא קטר של צמיחה למשק (כיום חברות הבנייה מקטינות את היקפי הבנייה כאמור לעיל).                                                                                                     

ג. גידול בייצוא לחו"ל  – בגלל המשבר העולמי היצוא לא מתרומם, ובנוסף, הדולר הנמוך, גורם לתוצרת שלנו להיות יקרה מאוד בחו"ל ומקטין את ההכנסות בש"ח, מה שמוביל לקיטון ביצוא ומשם הדרך קצרה לקיטון בתעסוקה וירידה בצמיחה ובתמ"ג.

4.      עוד לא דיברנו על בעיות רבות כגון: המשבר העולמי, בעיות מבניות קשות במדינת ישראל כמו בעיית הפריון והתעסוקה ועוד. 

5.      כל הנתונים מספרים לנו שהכלכלה בדרך להתכווצות גדולה (כ- 2% צמיחה בתמ"ג ללא יצוא הגז).                                                                     העוני ואי השוויון יגיעו לממדים מפלצתיים.                                             הגירעון הגדול גורם לצמצום שירותים בסיסיים שכל אזרח זקוק לו ושכבר היום נמצאים במינימום.

6.      התקציב שמועבר בימים אלה, אינו נותן פיתרון לאף אחת מהבעיות הקשות שהועלו כאן ואף מחמיר אותן.                                                                         הן עסוקות בעיקר בסגירת חורים וללא חזון של ממש. ניסיונות העבר וההווה מעידים שהן גם לא יעבדו (לא בטווח הקצר ולא בטווח הארוך!!!).

7.      פתרונות:

א.       בעיות מבניות כמו פריון, תעסוקה ויוקר המחיה הן בעיות ארוכות טווח. יש לטפל בהן ע"י הקמת ועדה מקצועית לכ"א מהן והתחלת יישומם מיד כשיהיו מסקנות ביניים.

ב.       בעיית הדיור היא בעיה קצרת טווח. היא המנוע (היחיד כרגע) שיכול לדחוף את המשק קדימה מבחינת צמיחה ותמ"ג. ע"י שימוש בכלים מיסויים אפשר להוריד את מחירי הדירות בכ– 10%. את הכסף יש להפנות לענף הבניה כדי לעודד קבלנים לבנות דירות, ואת האזרחים לקנות דירות. יש במקביל לטפל בבעיית המשכנתאות ולדאוג ליציבות הבנקים.

8.      יש לבטל את העלאת המע"מ (וגזרות רגרסיביות אחרות) ולמצוא מקורות חלופיים להגדלת תקציב המדינה כמו מס חברות דיפרנציאלי וגבייה של הרווחים הכלואים, הקטנת הקלות המס לחברות הענק, הקטנת הפער בין שיעורי המס על עבודה ובין שיעורי המס על הון, העלאת מס הכנסה על העשירונים העליונים, הפחתת נטל המס העקיף, מס ירושה, טיפול בהון השחור ובתכנוני המס (חברות הארנק ומקלטי המס) וכו'.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. הערות על תקציב המדינה 2013-2014 • מחאת הדיור :

    […] פורסם לראשונה באתר עבודה שחורה. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.