חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

איפה ואיפה בבתי המשפט – איום על הדמוקרטיה הישראלית

נושאים דעות, משפט ופלילים ב 3.07.13 2:07

 בתי המשפט נוטים להקל עם עבריינים מסוימים ולהחמיר עם אחרים. כאשר נוצרת מראית עין של אפליה כזו, הציבור מאבד את אמונו בבית-המשפט ופונה לחפש חלופות

מאת אשר רוכברגר

לפני כחודש היועץ המשפטי לממשלה החליט לא להגיש כתב אישום נגד השופט בפרשה המכונה "השופט המכה".

אתמול בית המשפט העליון דחה את ערעורו של טל מור, שהורשע בגרימת מוות בתאונה "פגע וברח".

לפני מספר שנים אחד השופטים טען כלפי הנפגעת בתיק, שהפרשה רק היטיבה איתה.

שופט אחר, הרשה לעצמו לטעון במהלך הדיון שיש בנות שנהנות מן האונס.

מה משותף בין כל המקרים האלה ולצערי ניתן להוסיף עליהם גם מקרים נוספים? לדעתי זו איפה ואיפה – הדבר שאסור  בכל שיטות ומערכות משפט מודרניות ואיסור הזה די מובן ומתיישב עם ההיגיון הבריא והשכל הישר. אצלנו בעם ישראל זה גם איסור הלכתי מפורש, שמוזכר מספר פעמים בתורה.

ידוע, שאם קיים חשש לאלימות כלפי הילדים והחשוד הוא בן אדם רגיל, מן היישוב, גם משטרה וגם גורמי הרווחה לא יתייחסו אליו בסלחנות יתירה, ההיפך הוא הנכון. אדרבא הם יתגאו בפני התקשורת בהפגנת אפס סלחנות כלפי המקרים המזועזעים כגון זה. הנטייה הכללית היא להחמיר ולהתכסתח , שמא יאשימו אח"כ באוזלת יד.

אין עוררין על כך, שתאונות "פגע וברח" הפכו למכת המדינה וגובות מחיר כבד. אין מחלוקת שבן אדם שהפקיד את קורבנו, לא עצר, היה בגילופין או תחת השפעת סמים, חייב לשאת עונש כבד. יחד עם זאת, אם ניקח לדוגמא את הערעור של משפחתה של שחר גרינשפון או תאונת הדרכים שבה עורך הדין דורי קלגסבלד קיפח את חייה של המשפחה שלמה , כדי להיווכח שגם במרים חמורים כאלה אפשר לצאת די בזול. הייחודיות של התיק בו הורשע טל מור, בכך שהנפגע הנדרס למוות הוא בנו של השופט בדימוס מישאל חשין, משנה לנשיא בית המשפט  העליון בעבר.

יבוא מישהו ויטען שהכול כשר וכשורה, הרי לשופטים יש זכות וחובה לשיקול הדעת וכל מקרה לגופו וגם בחוק יש דלתא בין העונש המירבי והעונש המינימאלי ובכלל אסור שהשופטים יהיו מושפעים מהתקשורת הלכי רוח של העם. הכול נכון, אז זה בבחינת "כשר אבל מסריח". נכון, שבפרשת קצב בית משפט פעל ללא משוא פנים, וגם השר לשעבר הירשזון בילה תקופה בכלא כמו השרים והח"כים מש"ס הידועים לשמצה. אז אולי זה שפוליטיקאים אצלנו פחות או יותר שווים בפני החוק, אולי זה מנחם (בינתיים), אך מה קורה כשמול עיני בית המשפט יש מישהו שקשור למערכת עצמה? איני רוצה להכליל, יחד עם זאת , המקרים שהוזכרו כאן, מוכיחים, שלפחות מבחינת הנראות בציבור הרחב, יש כאן בעיה.

הנראות או מראית עין או תחושות הלב או בטן של הציבור – אלה דברים סובייקטיביים. מה לעשות, אנחנו בני אדם ולא רובוטים והסובייקטיבי משפיע עלינו לפעמים אף יותר חזק מהעובדות היבשות. אם קיים ריבוי מקרים, שהמחנה המשותף שלהם, הוא היווצרות תחושה סובייקטיבית מסוימת, אז בשלב מסוים, הכמות הופכת לאיכות או למהות.

מה קורה, כאשר חלקים גדולים בציבור מאבדים את האמון במערכת המשפט? הם יוצרים חלופות. דברים כאלה קיימים במספר לא מבוטל של המדינות המושחתות שאנחנו לא רוצים להידמות להם. וגם יוצאי חמ"ע יודעים לתאר, איך החל מסוף שנות ה80 ועד עצם היום הזה, מערכת המשפט בחבר המדינות, הלכה ואיבדה ממקצועיותה.

אלו חלופות מוצעות לאזרח שאיבד את האמון במערכת המשפט? אחת החלופות היא "לסדר את העניין" במקום לדון בתיק. במילים אחרות- קודם נכתב פסק דין ואח"כ המשפט מתנהל כך, כדי לספק את הסחורה. חלופה אחרת היא בכלל מחוץ לכותלי בית המשפט ואת הניצוצות שלה ראינו למשל בפרשת מרגלית צנעני  .

אוסיף ואומר,והדבר הזה מגובה בכל המחקרים הרלבנטיים בעולם,שהשסע החברתי והגדלת הפער ואי-שוויון בין החלקים השונים בחברה, הם הגורמים שמאוד מעודדים היווצרות תופעות המכוערות שהוזכרו לעיל.

אני סבור שגם מערכת המשפט מעוניינת לא לאבד את אמון הציבור ולהישאר רלבנטית ומקצועית ולכן עליה לערוך בדק בית במקרים שהם בעייתיים ולא לחשוש לפעול נגד אלה, שניתן להגדירם כעשבים השוטים של המערכת.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. כהן שמואל יפו :

    אם יהיה פה דמוקרטיה אז יהיה משפט הוגן

    שיטת הבחירות הישראלית פוגעת בכל התחומים אנחנו מסתמכים על ניסים כיבוי שריפות ומדיניות תגובה שאיננה מדיניות!

  2. דוידי הרמלין :

    נראה לי הפוך לחלוטין מן המציאות

    לי דווקא נדמה (בלי בדיקה אקדמית), שהמערכת מחמירה יתר על המידה עם חשודים "סקסיים" כמו שופטים או פוליטיקאים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.