postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » במקום פתיחת חנויות בשבת – לקצר את שבוע העבודה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

במקום פתיחת חנויות בשבת – לקצר את שבוע העבודה

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 2.07.13 5:05

כשאין זמן לקניות באמצע השבוע, התשובה לא צריכה להיות "בואו נקנה בשבת"

מאת ק. טוכולסקי

ההורים שלנו חיו טוב, גם הסבים והסבתות כל כך טוב שעד היום הם יכולים לתמוך בנו. משום מה העובדה שההורים שלנו יכלו לרכוש דירה לגדל שניים עד ארבעה ילדים ברווחה ולעזור להם עד סוף האוניברסיטה לא מביאה אותנו כבוחרים לחשוב מה היה להורים שלנו, שלנו אין (רמז דק: מדינת רווחה מתפתחת וחברת עובדים חזקה ומלווה). כל עוד לא נרגיל את עצמנו לרעיון שאולי מי שבנו את המדינה הזו ורק חיזקו ופיתחו אותה בין השנים 1921-1977 (ההסתדרות ושלטון תנועת העבודה עד המהפך) לא היו כל כך גרועים ויש מה ללמוד מהם (לא להעתיק הכול אלא ללמוד על הדברים החיוביים) כנראה נמשיך להתרחק מהדברים הטובים שמדינת רווחה וארגוני עובדים חזקים יכולים לתת לאדם העובד ונמשיך לשקוע בביצת ההפרטה, צמיחת הפערים וחיסול הסולידריות החברתית שמציעים לנו המרכז והימין.

אחד הדברים שאני זוכר מילדותי, הוא העובדה שלא רק בשבת עסקים היו סגורים, אלא גם בשעות הצהרים של אמצע השבוע. בנקים, מכולות, חנויות קטנות. עושה רושם שפעם אנשים הצליחו לקנות דברים גם בלי פיצוציות שפתוחות 24 שעות, מכולות שעובדות 14 שעות רצוף וקניונים שפתוחים כל הזמן. פעם עושה רושם אפשר היה להסתדר גם בלי לקנות בשבת. בימי העבר של מדינת הרווחה האוניברסאלית אי אפשר היה לקפוץ לסופר פתוח ולקנות ביצים או קפה בשבת. חוץ מבתי מרקחת תורנים לא היה אפשר לקדש את תרבות הצריכה 24/7 ואיכשהו כולנו או לפחות הורינו גדלנו וגדלו בתקופה המוזרה הזו בסדר גמור.

עכשיו בעקבות פסיקת בית המשפט העליון עומדים לסגור בעיר ללא הפסקה את הסופרים בשבת. האמת, לא כזה סיפור. אין צורך בסופרים שפתוחים בשבת ובהם עובדים גם ככה חלשים המשתייכים לשכבות הכי חלשות של עולם העבודה שנאלצים לוותר על היום החופשי שלהם. מה שבאמת צריך הוא שבוע עבודה שיאפשר לכל הייטקיסט או עורך דין מרכז תל אביבי לערוך קניות בנחת בערב או אחר הצהרים ביום חול או בשישי בבוקר. לא צריך לפתוח עסקים של קניות בשבת ולא צריך להפוך את הצריכה החומרית לבילוי של שבת, מה שצריך הוא לאכוף את חוק שעות העבודה והמנוחה.

אם בכל סופרמרקט או חנות  יהיו כל יום 2 משמרות של 8 שעות, אז כולל חפיפה הגעה ויציאה של עובדים, הם יהיו פתוחים לפחות 15 שעות ביום ואם במקביל כל מי שלא עובד במכירה לצרכן יעבוד בין 8 ל-4 או בין 9 ל-5 ובכל מקרה במשמרת או יום עבודה של לא יותר מ-8 עד 9 שעות (למען האמת עדיף לא יותר מ-7 שעות ביום, 5 ימים בשבוע) כולנו נוכל לקנות ולצרוך ולדאוג שבבית לא חסר כלום בלי שאף אחד יצטרך לעבוד ביום המנוחה השבועי שלו. התשובה היא לא עוד עבודה לעוד אנשים אלא פחות עבודה לכולם. אם כולם יעבדו פחות תהיה גם יותר עבודה, יותר אנשים יוכלו לעבוד וכל אחד יוכל לעבוד פחות. זה בהחלט עדיף על שבירת מסגרות העבודה והמנוחה שזה בדיוק מה שהממשלה הנוכחית זוממת. כי ממשלת הרוע שלנו מאוד תשמח בשם ה"חופש הליברלי" לבטל את מגבלות ההגנה על שעות העבודה ולאפשר לכולנו בשם ה"חופש" לעבוד יותר וכמובן להרוויח פחות ולהיות לרגע מנצלים ולרגע מנוצלים בשירות מערכת שמשרתת רק את טייקוניה ותאגידיה.

לא צריך להתרפק על העבר אבל אפשר ללמוד ממנו. ההגנה על שעות העבודה והמנוחה חשובה אבל החוק צריך לעבור התאמות לימינו. הגיע הזמן לקיצור שבוע העבודה בישראל מ-42 שעות ל-35 שעות. הגיע הזמן לאכוף את איסור ההעסקה מעבר לשעות המותרות בחוק ולהגביל את העבודה ללא יותר מ-10 שעות ביום ולא יותר מ-35 שעות שבועיות. הגיע הזמן שרק במה שמוגדר שירותי כוננות וחירום יהיו החרגות וגם הן תינתנה במשורה ותוך העדפה ברורה להעסקת יותר עובדים כתחליף למשמרות מטורפות כמו בבתי חולים. הגיע הזמן לשבתון של 48 שעות לפחות כל שבוע. הגיע הזמן שהחוק יבטיח שאדם שעובד ביום השבתון יקבל לפחות 200%, הגיע הזמן לדאוג שכל אדם בישראל ייהנה לפחות מיום שבתון אחד בשבוע ועוד יום אחד שאם יבחר לעבוד בו יקבל שכר גבוה משמעותית ויום חופש נוסף שייצבר והוא יוכל להשתמש בו לבחירתו. והגיע הזמן בעיקר שאנחנו כישראלים נבין שמלדפוק את החלש והאחר לא נרוויח כלום, לא צריך עבודה בשבת צריך שעות עבודה נורמאליות באמצע השבוע לכולנו.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. ק.טוכולסקי :

  לשם ההבהרה, התכוונתי לקיצור שבוע העבודה תוך שמירה על השכר הקיים. מה שמצריך את עדכון שכר המינימום השעתי כמובן.

 2. מנחם לוריא :

  שעות עבודה....

  נתחיל מזה שהמדינה בפרט,המעסיקים בכלל והעובדים בעיקר ישמרו על זה:
  http://www.tamas.gov.il/NR/exeres/DB32620A-EAD8-4B73-BC90-A5AEE373AEEF.htm

  בצרפת כבר משנת 2000 נהוג שבוע עבודה של 35 שעות שבועיות. צרפת היא הכלכלה ה-5 בגודלה בעולם ובין היחידות שתקציבה השנתי עולה על טריליון דולר (1.4 טריליון ב 2012) – אז כנראה שזה עובד….

  ולא עלינו (טפו טפו טפו) רוב עובדי הסקטור הפרטי בצרפת מאוגדים באיגודים מקצועיים – חזקים מאוד….

  מנחם.

 3. ישי אברמס :

  רעיון מצויין!

  ובעניין אחר – שכר המינימום – זה צריך להיקבע לא על בסיס השכר הקיים תוך חישוב מספר השעות המצומצם, אלא על בסיס המינימום שאדם זקוק לו על מנת להתקיים בכבוד, תוך הבאה בחשבון של נתונים כמו מספר הילדים שלו, מצבו הבריאותי וכו'.

  שכר המינימום הנוכחי לא מאפשר את זה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.