postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ארגון כלכלי משותף – הדרך להסדרת פתיחת עסקים בשבת

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ארגון כלכלי משותף – הדרך להסדרת פתיחת עסקים בשבת

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 30.06.13 5:00

על מנת לפתור באופן הטוב ביותר את שאלת פתיחת המכולות בשבת מוטב לא להשאיר את העניין לטיפולם של פקידים, מחוקקים ובתי משפט אלא לאגד את כל הצדדים הנוגעים בעניין, בעלי עסקים גדולים וקטנים וצרכנים ולדון בנושא כשלנגד עיניהם טובת הקהילה כולה

מאת ישי אברמס

השאלה של פתיחת חנויות ועסקים בשבת מורכבת משלוש שאלות שונות:

  1. שאלה תרבותית-רוחנית – השאלה הדתית של הליכה עם או נגד צווי הדת
  2. שאלה פוליטית (כלומר, עוסקת בחוק ובזכויות) – האם יש כאם פגיעה בזכויות העובד?
  3. שאלה כלכלית – האם נגרם נזק או תועלת כלכלית לקהילה כתוצאה מפתיחת עסקים בשבת?

 נלך מהקל אל כבד ונתחיל מהשאלה התרבותית שהיא השאלה הפשוטה ביותר כאן, למרות שבתפיסה המוטעית של היום היא הופכת להיות שאלה מורכבת ביותר.  הסיבה למורכבות הלא נחוצה הזו היא הערבוב המוטעה של דת (תרבות) עם פוליטיקה (חוק) בתפיסה השלטת כיום. שחרור המערכת החוקית-פוליטית מעיסוק בשאלות של חירות דתית, עשוי להביא לפתרון קל וטבעי לשאלה הדתית, שהיא בסך הכל שאלה של חירויות אינדיבידואליות וכלל לא עניין להתערבות חוקית. ברור שאף אחד לא מתכוון לפתוח מכולת בשבת בשכונה שרוב תושביה יהודים דתיים.

 שאלת זכויות העובדים נובעת בין השאר מהכורח על צוות החנות שעובד כל השבוע, לעבוד גם ביום המנוחה היחיד שלו. אפשר לעקוף זאת על ידי העסקת מוכרים יהודים לצד לא יהודים, על ידי העסקת עובדים מיוחדים לשבת בלבד, או אולי על ידי מתן יום חופשי באמצע השבוע (פתרון חלקי בלבד, שכן יום חופשי באמצע השבוע זה עניין שונה לגמרי מיום חופשי בשבת). פתרונות מסוג זה צריכים להיות חלק מההסכם החוקי בין המעסיק לעובד, ונמצאים בתחום האחריות של הגופים הפוליטיים העוסקים בנושאים אלה: חוקי העבודה או ארגוני עובדים.

 גם נושא השכר המשולם בשבת הוא חלק בלתי נפרד מהשאלה החוקית-פוליטית. הבעייה הבסיסית של נושא השכר, היא עצם קיומו של תשלום שכר-עבור-עבודה, שצריך להיות מוחלף על ידי שותפות-בפדיון בין העובד למעסיק. אבל זה רעיון שמצריך דיון נפרד. אם נבחן את הבעייה במסגרת ההסדר הנוכחי שבו, כביכול, משולם כסף לאדם תמורת זמן או מאמץ שהשקיע, יש לבחון את נושא השכר והתנאים המשולמים לעובדים ביום המנוחה שלהם ולשפר אותו. רמז: העלאה של 50% בשכר זה פשוט לא מספיק. מתי נדע שזה כן מספיק? כשבעובד תיוותר תחושה של יחס הוגן ושכר צודק. בסיס אפשרי לשכר כזה יכול להיות חישוב פשוט של תוספת הפדיון שמכניסה חנות שפתוחה בשבת, מה שמביא אותנו לשאלה הבאה שהיא המורכבת מכולן: השאלה הכלכלית.

יש להביא בחשבון בעלי חנויות מכולת שלא יכולים לפתוח בשבת ולהתחרות, ואשר קולותיהם נשמעו בעקבות פסיקת בית המשפט, כמו גם בצרכנים שמעוניינים בפתיחת חנויות בשבת. אלא וגם אלה – בעלי חנויות מבוססות שפותחות בשבת, חנויות קטנות שלא יכולות, וצרכנים שמעוניינים לקנות – או לא – בשבת, הם שחקנים בעלי תפקיד במארג הכלכלי המורכב: הצרכים של כולם צריכים להתמלא. רק נציגים של כל הצדדים האלה במעגל הכלכלי יכולים למצוא פתרון.

 מרכולים שפתוחים בשבת יכולים לדרוש מחירים גבוהים יותר ולעתים עושים זאת. מדובר לרוב בחנויות גדולות יחסית  בהן מספר קופאים שעובדים במשמרות. הרווח יכול לאפשר להם להוזיל מחירים בשארית השבוע או לצאת במבצעים אטרקטיביים שהמתחרים אשר אינם יכולים לפתוח בשבת – בין אם משיקולי דת או מחוסר יכולת של מכולתניק שמפעיל חנות לבדו וכמה ליום אחד של מנוחה בשבוע – לא עומדים בהם. ואחרי שהוציאה את המכולת השכונתית מהתמונה, תוכל הרשת שנשארה להעלות מחירים כאוות נפשה ללא תחרות. מישהו אמר "יוקר המחיה?”, מצד שני, אין ספק שיש צורך בחנויות שפתוחות בשבת. השאלה שיש לשאול כאן היא שאלה הבסיסית של הכלכלה: איך מספקים את הצרכים (של הצרכנים) בצורה היעילה ביותר, במחיר ההוגן ביותר?

הפתרון לבעיה זו יכול להימצא רק בהקמה של איגוד כלכלי בו ייפגשו נציגים של בעלי כל החנויות וכן נציגים של ציבור הצרכנים. רק לבעלי עסקים וצרכנים שמצויים בתוך המערכת הכלכלית הזו על כל מורכבויותיה ומנהלים דו שיח ביניהם – לא לפקידי עירייה או למחוקקים – יש סיכוי למצוא את הפתרון שיועיל לכולם ואפשר לקהילה לקבל את צרכיה ולעסקים להרוויח מספיק על מנת להמשיך להתקיים.

 ניתן להקים התאגדות כלכלית כזו עוד היום, על בסיס הארגון הקיים של בעלי המכולות בשיתוף עם רשתות ונציגים מארגונים שעוסקים בזכויות צרכנים. הדיון הפנימי בהתאגדות מסוג זה צריך להיות סביב מיפוי הצרכים של הצרכנים וכיצד ניתן למלא אותו באופן מספק על ידי החנויות הקיימות. הפתרון צריך להתחיל בדיון על המחירים הנכונים, ועל הצורך לשמור גם על החנויות הקטנות והמקומיות יותר שאינן יכולות לפתוח בשבת אבל עדיין יש בהן צורך כלכלי. הוא עשוי לכלול מגוון אמצעים – פיקוח על מחירים, “חלוקת עבודה" בין החנויות השונות בימים ובמיקום החנויות, ואולי אפילו העברה של חלק מהפדיון מחנויות שפתוחות בשבת לאלה שלא. אלה הן רק הצעות וייתכן שהפתרון יהיה מורכב מכמה מהצעות אלה ופתרונות נוספים שאינן נמצאים ברשימה.

 התאגדויות מסוג זה יכולות לקום רק על בסיס תפיסה חברתית נכונה של הכלכלה, כמערכת שמשרתת את הקהילה על ידי סיפוק צרכים מסוימים  – במקרה הזה מוצרי מכולת – כולל מחירים סבירים ואיכות מספקת; עסקים לא יכולים להתקיים בלי הקהילה – ולהפך.    כלכלה בריאה מורכבת מעסקים שונים הפועלים מתוך ערך שמעטים מתייחסים אליו בימינו – ערך האחווה – על מנת לספק את הצרכים.

ישי אברמס הוא פעיל בתנועת המשולש החברתי 

http://socialtriangle.org.il/

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.