המאבק על העבודה המאורגנת – היכן ההסתדרות?

תפקידו של יו"ר ההסתדרות אינו לפשר ולגשר בסכסוכי עבודה אלא להוביל אותם, אבל אל מול המתקפות האחרונות של הממשלה נגד העבודה המאורגנת קולו של עופר עיני לא נשמע

מאת ק. טוכולסקי

ממשלת ישראל הכריזה מלחמה על העבודה המאורגנת, למלחמה מספר חזיתות, אי עמידה בהסכמי שכר קודמים, המשך הליך ההפרטה של חברות ממשלתיות והעובדים בהם, האצת הליך המעבר לעבדי קבלן ועובדים בחוזה אישי, ערעור על כוחם של ההסכמים הקיבוציים ומוסד הקביעות. כבר כמה שבועות מנהלת הממשלה מסע הסתה פרוע כנגד עובדי הנמלים וחברת החשמל ומאיימת על זכויותיהם של עובדי המגזר הציבורי. כל הזמן הזה נעדר קול אחד מהזירה, קולם של העובדים ובראש ובראשונה קולו של יושב ראש ההסתדרות עופר עיני.

בבחירות הקודמות להנהגת ההסתדרות הצבעתי לעופר עיני, באחרונות כבר לא. לרשימה שלו לא הצבעתי מעולם. אבל אין לי ספק, עופר עיני הוא יו"ר ההסתדרות הנבחר, מנהיגם של העובדים המאורגנים בישראל. יש לי הרבה ביקורת על האופן שבו ההסתדרות עובדת, הייתי רוצה לראות הסתדרות אחרת תחת הנהגה אחרת, אבל עד שיוחלף בבחירות דמוקרטיות, עופר עיני הוא מי שאמור להוביל את המאבק על זכויות העובדים בישראל. הוא לא עושה זאת, בשנים האחרונות התאהב עופר עיני בתפקיד המתווך, המפשר בין עובדים ומעסיקים בסכסוכי עבודה. זה לא תפקידו, הוא אמור להנהיג את העובדים ולדאוג לאינטרסים שלהם. בית הדין לעבודה, בוררים מוסכמים אני לא יודע מי עוד צריכים לפשר ולתווך. עיני צריך להוביל, הוא לא.

השנים האחרונות הן רנסנס לעבודה המאורגנת, יותר ויותר עובדים בישראל מתארגנים בארגוני העובדים השונים. ההסתדרות היתה ונותרה ארגון העובדים הגדול והחשוב בישראל והיא מובילה גם במספר העובדים המאורגנים המצטרפים אליה. הפריחה הזו, העדנה שיש ובצדק לעבודה המאורגנת מובילה גם להתקפה הממשלתית נגדה. עופר עיני אמור להיות ער למציאות הזו ולהתחיל להגיב להסתה הפרועה ולתוכניות ההרסניות של הממשלה. הוא לא.

כבר מזמן היתה ההסתדרות צריכה להגיב, אפשר היה לארגן הפגנות ואספות הסברה, אפשר היה להכריז על סכסוך עבודה במשק שיאפשר לנקוט בעיצומים או שביתה. אפשר היה להודיע על שביתה כללית או תמיכה במחאה החברתית ואול אפילו לתת לה את הגב שהתקשורת לא תיתן לה בעת הזו. אבל ההסתדרות והעומד בראשה לא עושים כלום, לא הסברה ולא פעולה.  שום דבר שעשוי לקדם את פני הרעה. המחאה החברתית לא מצליחה להתרומם, גזירות קשות הולכות ומתקרבות, מכירת החיסול של משאבי הטבע והחברות הממשלתיות נמשכת כמעט ללא הפרעה וההסתדרות איננה על המגרש.

זה הזמן לפעולה ועופר עיני צריך לפעול אחרת הגיע הזמן שהוא יפרוש מתפקידו. תקופתו כיו"ר הסתדרות היו בה הישגים וכישלונות אולם בלט בכולם חוסר הסולידריות שהפגין הארגון תחילה עם מאבקי עובדים מחוץ לארגון ובשנתיים האחרונות גם חוסר הסולידריות של הארגון עם מאבקי עובדים בולטים המאוגדים בו. לאורך כל תקופתו נמשכו הליכי ההפרטה והמעבר של הממשלה, הרשויות והחברות של הממשלה והרשויות מעובדים מאורגנים בעלי זכויות לעבדי קבלן ועובדים בחוזה אישי. במצב הנוכחי ומול הממשלה הנוכחית לא ניתן להמשיך במדיניות זו. עתיד העבודה המאורגנת במגזר הציבורי ועצם קיומו של המגזר הציבורי והניהול הציבורי של נכסי המדינה מוטלים בספק. זה לא זמן לשתוק זה זמן לפעול. בבחירות האחרונות להסתדרות זכה עופר עיני באמונם של כמעט שני שליש מהבוחרים, הגיע הזמן להראות שהייתה לכך סיבה. זה הזמן למאבק עובדים כנגד גזירות הממשלה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

6 Responses to “המאבק על העבודה המאורגנת – היכן ההסתדרות?”

 1. אביטל דליה הגיב:

  מורים גמלאים.
  נשללו זכויותיהם ופגעו בתנאי הפנסיה .אנו כועסים ,זועקים….ועופר ×¢×™× ×™ שותק. מתברר שמזכ"ל הסתדרות המורים וסרמן יוסי "קנה אותו" העביר אליו 2 מליון שקל מכספנו.גמלאים ועובדי הוראה.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  איפה אתה עופר עיני?

 3. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  הוא כנראה עסוק בשיתוף פעולה מתגמל עם ההפרטה ,הטייקונים,וחיסול מדינת הרווחה.
  בדיוק כפי שעשה קודמו ב"עבודה",ידידינו עמיר פרץ מה"חיים החדשים בהסתדרות" בשנים 1994-2006 .

 4. ק. טוכולסקי הגיב:

  מיכאל דבר יפה על השר להגנת הסביבה, אם אתה חושב שעד עכשו הוא היה שותף להפרטות, חכה למה שהוא יעשה בתור עלה התאנה החברתי של ביבי.

 5. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  אחרי ה"טירונות" שהוא עשה לעובדי "פז" המופרטים והמושמדים כלכלית ונפשית,אני מאמין ביכולות המופלאות שלו בתור עלה תאנה חברתי של ידידו החדש-ישן ביבי.

Leave a Reply