הפעילים המזרחיים – מקלקלים את ×”×—×’×™×’×” הלבנה

ארגונים שונים של צעירים אקטיביסטים מחזירים את המחאה המזרחית למציאות התל-אביבית ועכשיו גם לפוליטיקה שלה

מאת הני זובידה

אחד מסרטי הקאלט בישראל הוא הסרט צ'ארלי וחצי, אותו סרט על נוכל טוב לב (מזרחי כמובן), שמתאהב בבת עשירים ומנסה בכול כוחו להרשים אותה במחוות של עשירים לבנים – עד לשלב בו הוא עובר תהליך שנקרא "הלבנה". למה אני מספר לכן/ם את זה – משום שבת"א יפו קורה תהליך הפוך – חבורה מדהימה של צעירים וצעירות, בעיקר מזרחים מגבשת לה זהות מזרחית שבמשך שנים נחשבה לתרבות אסורה ומוקצת מחמס גזענות. הקבוצה פעילה במישורים רבים, תחום השירה שבו החלו במסורת ערבי "ערס פואטיקה" שהפכו לאייטם תרבותי. הן/ם גם החלו בעמוד הוקעה לגזענות בחברה הישראלית "גזען אחד ביום" וגם עמוד בו עולה השאלה במבעבעת בחברה הישראלית מיהם או מיהן הפרחות והערסים? "עמוד האש המזרחית – למי קראת פרחה".

מלבד עבודה אינטרנטית ותרבותית ענפה ישנה גם בקבוצה פעילות פוליטית נרחבת – ברמת התודעה כמו גם ברמה הפוליטיקה המקומית. אחת מהפעילויות נעשת בשיתוף עם תנועת אחותי, אחת הפעילויות שהפכו למסורת היא התרסה נגד מסיבת הלילה של חולדאי במרכז וצפון תל אביב לה ניתן הכינוי "לילה לבן". באקט של התרסה על מידור דרום העיר על כל חלקיה (רק להזכיר כאן כי דרום תל אביב מהווה כ-45% מאוכלוסיית העיר!) החלה מסורת של "לילה שחור" בבית אחותי ברחוב מטלון 70 בליבה של שכונת נווה שאנן. זהו ערב מחאה והוא מתואר בצורה הבאה:

"ביום חמישי, 27 ביוני 2013, תחגוג תל אביב ברוב פאר והדר את הכרזתה ×›"עיר לבנה" באירועי הלילה הלבן. אירוע ×–×” נועד לפאר את העיר הלבנה והשבעה השוכנת מצפון לדרך מנחם בגין. בקצה השני והמוזנח של העיר, נתכנס אנחנו, תושבי שכונות הדרום, ונחגוג לעצמנו בפעם החמישית, כמיטב המסורת, את "לילה שחור" – ערב תרבות ומחאה!"

אמאמה, לחולדאי ולעיריית תל אביב יפו בראשותו ×–×” לא כל כך מתאים. מדוע? לחולדאי פתרונים – ממש כמו בציטוט מהסרט האלמותי צ'ארלי וחצי "חגיגות תעשה עם האמא שלך יא מניוק…" אז מיד עם ההכרזה על הלילה השחור – החלו טלפונים למארגנות ואיומים מהעירייה על כך שהאירוע אינו חוקי (!) ועל כך שאם הוא יפתח הן יעצרו, להזכירכם/ן כל מרכז וצפון העיר באותו הלילה הופכת לבר ומשתנה ציבורית ענקים, אך בדרום העיר חלילה מלהזכיר מסיבות – כנראה שמה שטוב לעיר להבנה לא טוב מספיק לעיר השחורה. אבל הרי בפנתרות ופנתרים שחורים חדשים עסקינן, כאלו שלא מפחדות/ים מהשלטונות, כאלו שמכנים את עצמן/ם "לא נחמדים" – אז הם צחקו ניתקו את הטלפונים ולעבודה. תוכנן ערב מדהים – אולם ראש עיריית תל אביב יפו, חולדאי רון, איש הצבא לשעבר חשב אחרת אז הוא שלח לבית אחותי בשעה 10 כוח של יסמניקי"ם, ×›-15 אנשי מג"ב ושלשה בלשים – לסגור את המסיבה, בו בזמן שכול העיר הפוכה על פיה!

השוטרים נהגו באלימות וגסות סגרו את המקום שברו חלון וטרינה, עצרו שניים ולקחו אותם לתחנה ועוד כהנה וכהנה. אולם בעידן הניידים החכמים הכול תועד להלן וידאו לדוגמא ויש עוד רבים שניתן למצוא בעמוד הפייסבוק שלי. לשאלה מדוע ניתנה תשובה אחת הפרת הסדר הציבורי לפי תקנה עירונית מספר 73 הפרעה לסדר הציבורי. ואללה? האם כל הפרעה לסדר הציבורי לפי תקנות עירוניות מביאה כוחות מג"ב יס"ם ומשטרה למקום מסוים? האם אין אלו פקחי העירייה שאמורים לאכוף את תקנות העירייה? מה קורה בשבתות עם מקומות מסחר פתוחים האם גם לשם יגיעו כוחות מסוג זה? או שאולי משום שזו מסיבה בדרו העיר של ארגון מזרחי מוצהר היא שהביאה את חולדאי להביא כוחות משטרה וצבא לסגור את המסיבה? ומי נתן אישור לפעולה תמוהה זו?

והסתיים בטוב, לאחר ניסיון אווילי וכושל לסגור את המסיבה הערב נמשך עם המוני אנשים ריקודים ושמחה. שני העצורים, משה כהן ושולה קשת, שוחררו, בלי חקירה!, הם נתבקשו לחתום על הצהרה כי לא נגרם להם נזק פיזי או רכוש – באיזה סרט אתם חיים?!?! והערב נמשך.

אותה חבורה של מזרחיות/ים צעירים החלה גם לעסוק הפוליטיקה עירונית, הם הצטרפו לעיר לכולנו, ופועלים על מנת לשנות את פני העיר. לפני כשבועיים עיר לכולנו בחרה באהרון מדואל לעמוד בראש הסיעה וכמועמדה לראשות עיריית תל אביב יפו. בחירה זו לא עברה בלי קול צעקה גדול, מאנשים שנחלקים לשניים: גזענים, שדיברו בעיקר על מוצאו של אהרון והיותו "לא אלקטבילי" בחלקים מסוימים של העיר, שיח גזעני ומכוער; וקבוצה שנייה ששיח הפיצול קרוב לליבה, היינו מדוע לפצל את קולות המתנגדים לחולדאי. ואני אומר בואו ונמתין לספטמבר אז נהיה חכמים יותר ונחליט מי המועמד הראוי לעמוד מול חולדאי. בינתיים צעירי הדרום סימנו את המטרה, חולדאי ברוב אווילותו נתן את הדלק וכעת כשראש הנחש נחשף – קדימה לקמפיין ממוקד לשינוי פני העיר – תרתי משמע – ב-22 לאוקטובר מחוללים מהפך בתל אביב יפו!

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , ,

2 Responses to “הפעילים המזרחיים – מקלקלים את ×”×—×’×™×’×” הלבנה”

  1. ק. טוכולסקי הגיב:

    אהרון מדואל הוא מועמד ראוי לא פחות ולא יותר מניצן הורוביץ, יש לו יתרונות ויש לו חסרונות לא פחות ולא יותר מניצן הורוביץ, הוא עשוי להביא בוחרים שאם לא הוא היו מצביעים לחולדאי או לא מצביעים לא פחות ולא יותר מניצן הורוביץ. בקיצור המון בהצלחה, אם בסיבוב הראשון הוא יעלה מול חולדאי ניצן יצטרך לקרוא לתמוך בו ואם בסיבוב הראשון ניצן יעלה מול חולדאי אהרון יצטרך לקרוא לתמוך בו.

  2. עמית הגיב:

    העיקר שחולדאי ילך הבייתה הוא הזיק מספיק.

Leave a Reply