חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העדות של עמיר פרץ

נושאים מכתבים ב 22.04.07 18:57

ביוני 2006 הוקם אתר "עבודה שחורה". באוגוסט 2006, כתב איתי אשר:
"השיח הזה צריך להתקיים לא רק לפני הבחירות, כשהם מחפשים אותנו, וחייב להיות ענייני, דו כיווני וישיר. ענייני, כי סיסמאות כמו "כמה ילדים רצחת היום" לא יביאו אף אחד לחשבון נפש אמיתי. דו כיווני, כי גם אנחנו הבוחרים וגם הם הנבחרים צריכים ללמוד להקשיב ולא רק לרצות לדבר ולדבר. ישיר, כי המסננת של יועצי התקשורת וסוקרי הסקרים עולה למפלגות (כלומר לנו) הרבה מאוד כסף, אבל הרושם שלי הוא שהיא רק מנתקת את הפוליטיקאים מהציבור ואת הציבור מהפוליטיקאים. התהליך הזה, שכמובן מיובא מאמריקה, מייצר פוליטיקאים שדומים מדי אחד לשני, שמתמקצעים באריזה ולא בתוכן, ובכלל לעתים נדמה לך שהם רק בובות מונעות ע"י מערכת משומנת ו/או גורמי כוח נסתרים, ולא באמת מנהיגים עם אג'נדה."

את השיח אנחנו משתדלים לקיים כבר חודשים רבים, ואתמול, לראשונה, קיבלנו – תגובה מיו"ר העבודה עמיר פרץ.

אנו מזמינים את הקוראים להגיב, להעיר, לפנות אל פרץ בשאלות הבהרה, ולהוסיף עדויות משלכם.
————————————————————————————————————

העדות של עמיר פרץ:

שנה עברה מאז קום הממשלה, אחת השנים הקשות ביותר בחיי. עברתי מתקפה קשה ביותר, הן על ידי יריבים פוליטיים – מבית ומחוץ – והן על ידי גורמים מסויימים במרכזי ההשפעה ובתקשורת. כאשר התייצבתי בפניכם בעבר לעת בחירות, הבטחתי לייצג נאמנה את תפיסת העולם הסוציאל דמוקרטית, לשים במרכז תשומת הלב את ערכי הסולידריות החברתית והשלום. כך פעלתי, לאורך כל הדרך, ללא כחל ושרק. בתהליך המשא ומתן הקואליציוני, דרשתי מראש הממשלה את תיק האוצר, אך ראש הממשלה התעקש כי איננו מוכן למסור את תיק האוצר למפלגה אחרת, וטען כי מעולם לא מסר ראש ממשלה את תיק האוצר לידיה של שותפה קואליציונית. משהובהר לי כי חברי במפלגה אינם מוכנים ללכת איתי לאופוזיציה, נותרה לי הברירה בין תיק הביטחון לתיק החוץ, העדפתי את תיק הביטחון, המשפיע ישירות על כל בית ובית בישראל, ואף על מיפלס הזעם והתיסכול ברחוב הפלסטיני.

יותר מכל, מכאיבה לי היום הטענה הדמגוגית והשיקרית, לפיה זנחתי את המהפיכה החברתית, אותה אני מנהיג כל חיי. עמדתי במבחן התוצאה של כמעט כל דבר ועניין אותו הבטחתי לבוחר: שכר המינימום עלה ב- 375 ש”ח, ויעלה עד לגובה של 4,500 ש”ח בסוף 2008, כפי שהבטחתי. חוק עובדי כוח אדם, אשר יתקן עוול היסטורי, מתוכנן להיכנס לתוקף ב- 1 לאוגוסט. למעלה מ- 400 מיליון ש”ח התווספו לסל התרופות מאז כניסתה של העבודה לממשלה, במסגרת ההסכם הקואליציוני. חוק הפנסיה החדש עובר היום תהליך הכנה בוועדת השרים בראשה אני עומד, ויובא לממשלה עוד הקייץ. כ- 20 הצעות חוק חברתיות, אשר הוגשו על ידי בכנסות הקודמות ונבלמו בשל התנגדות הממשלות הקודמות, הוגשו מחדש ע”י ח”כים אחרים ואושרו בכנסת, בזכות תמיכת נציגינו בוועדת השרים לחקיקה. זוהי היתה אחת השנים הפורות ביותר מבחינת הישגים חברתיים בתולדות ישראל. כפי שהתחייבתי, נקבע תקדים היסטורי בדמות מינויו של השר הערבי הראשון, ראלב מג’אדללה, הפועל בעיקביות לכינון גשר של דו קיום והידברות בין יהודים לערבים בישראל. על מנת להשלים את העמידה בהתחייבויותי, התעקשתי על מינוי שר רווחה מהעבודה, ולמרות התנגדות הממשלה והשר המיועד, בסופו של דבר כך היה. הישגים אלו יכלו לעבוד לזכותה של מפלגת העבודה מכיוון שהם מתבססים על ההסכם הקואליציוני שהשגנו, אך קולות המריבות מבית האפילו על כך.

גם בכהונתי במשרד הביטחון, לא סטיתי מאמונותי. נכון, בדעת הקהל ובתקשורת נוצר סביבי ספין שהפך לעננה שחורה, אולם אני יודע שכל החלטה שקיבלתי, קיבלתי מתוך ראייה לאומית ותחושת אחריות לגורל המדינה. ההחלטה להגיב אל מול הפרובוקציה של החיזבאללה היתה החלטה נכונה, וכל מי שמבחין בין ימינו לשמאלו מבין שלא ייתכן שחיזבאללה, פעם אחר פעם, יפשוט אל מעבר לגבול, ייטול את חיילינו כעניין של מה בכך, וישראל לא תגיב. הכירסום ביכולת ההרתעה הישראלית מול החיזבאללה החל עוד בנסיגה החד צדדית מלבנון, שהותירה את החיזבאללה על שערי הגבול, ללא הסכם, כוח צבאי חוצץ או גיבוי בינלאומי. בתנאים אלו, חובה על שר הביטחון להעביר לחיזבאללה מסר ברור ונחוש – חטיפת בנינו גוררת עימה תג מחיר כבד, כבד מאוד.

המלחמה פרצה לפני שמלאו חודשיים לכהונתי במשרד הביטחון, וחשפה מצב בלתי נסבל מבחינת מוכנות הצבא. לו כל אותם שרי ביטחון בעלי ניסיון צבאי שעיצבו את פני צה”ל ומשרד הביטחון בשנים בהם כיהנו בתפקיד לפני כניסתי היו עושים מלאכתם נאמנה, צה”ל היה מכונת לחימה משומנת, מאומנת ומצויידת, וכל שהיה נותר לי לעשות הוא ללחוץ על כפתור ההפעלה ולהכתיב לצבא את הנחיות הדרג המדיני וקווי גבול מוסריים. התמונה שנחשפה לפנינו במלחמה, של ימ”חים ריקים, יחידות לא מאומנות וציוד בלוי, היא פרי הזנחה של שנים, ולא של חודשיים ימים.

מאז ההתפכחות הגדולה, אני עושה ימים כלילות על מנת להשאיר לשר הביטחון הבא מערכת ביטחון יציבה ובעלת יסודות איתנים. בחודשים האחרונים, גיבשתי תוכנית עבודה שנתית ורב שנתית למערכת הביטחון, המגובה בגיבוי תקציבי מלא וכוללת יותר אימונים, יותר מלאים ויותר מילואים. מיניתי רמטכ”ל חדש, הזוכה לאמון הציבור וצה”ל, ומונה בהליך מהיר לכהונה של 4 שנים, במקום כהונה של 3 שנים, כפי שהיה נהוג עד עכשיו. לצידו, מיניתי מנכ”ל חדש למשהב”ט, תא”ל (מיל’) פנחס בוכריס, הזוכה להערכה מקיר לקיר. תחת הנחייתי, נכנס צה”ל ל”שנת המוכנות”, וכל מילואמניק מרגיש על בשרו את תנופת האימונים והמוכנות.

טיפלתי בנחישות גם בהזנחת העורף שנחשפה במלחמה. במהלך בזק שערך 5 חודשים בלבד, מיגן משרד הביטחון את מוסדות החינוך באיזור עוטף עזה מפני רקטות. קיבלתי החלטה לצייד לראשונה את צה”ל במערכת אנטי רקטית, שתגן על העורף מפני קסאמים וקטיושות, העבודות להקמת המערכת כבר החלו.

לא הזנחתי גם נושאים חשובים אחרים. ההידברות עם אבו מאזן והניסיון לחזור לשולחן המשא ומתן, אשר תואמים את המצע המדיני של העבודה, ולא של קדימה, החלו לאחר ההידברות הראשונית שיצרתי עם אבו מאזן, כאשר ראש הממשלה עדיין סירב להידבר עימו. אני גם הייתי זה שטען לאורך כל הדרך שאסור להתעלם מקולות השלום מריאד, והיום גם ראש הממשלה מבין זאת. ניסיון ההתנחלות בחומש פונה, והבית החום בחברון יפונה ברגע שיינתן לפינוי הגיבוי המשפטי הנדרש ותמוצה זכות הערעור של המתנחלים. תיקי החינוך, החקלאות והרווחה, נשמת אפה של מפלגת העבודה ההיסטורית, הוחזרו למפלגת העבודה לאחר שנים רבות, כפי שהבטחתי. התייצבתי מול הניסיון לפגוע בסמכויות בג”צ, או גורמי החקירה, המהווים את חומת המגן של ישראל מפני השחיתות, שאוכלת כל חלקה טובה.

אינני חף מטעויות. שגיתי בטעות ערכית אחת, כאשר הקשבתי לשרים אשר לא הסכימו לצאת מהממשלה בעת כניסתו של ליברמן. בעניין זה אני מכה על חטא ומכיר בטעותי, ויחד עם זאת, מוצא נחמה בכך שהשפעתו של השר לאיומים אסטרטגיים על החלטות הממשלה ומדיניותה היא השפעה שולית, אם בכלל, ויוכיחו זאת הדיאלוג המתחדש עם אבו מאזן וישיבתו של השר מג’אדללה ליד שולחן הממשלה.
טעיתי גם בכך שהעדפתי לעסוק בנושאים אחרים, ולא התפניתי להנהיג בחירות מחדש למרכז המפלגה, המאוייש באנשים רבים אשר פעלו עבור קדימה בבחירות האחרונות, ושבים היום כדי לנסות ולהשפיע על דרכה של העבודה ממניעים זרים. בעיני, זוהי גניבת דעת ממדרגה ראשונה.

רק שנה חלפה. לא עשיתי לביתי, אני ממשיך בדרכי האידיאולוגית ולא לקיתי בגבהות לב. כל אשר עשיתי, עשיתי באמונה שלמה ומתוך שיקולי אחריות לאומית, ללא אינטרסים זרים. ישנם מועמדים שצועקים מעל לכל במה “השתניתי! השתניתי!” ואני שמח על כך, כי הציפייה ממני היא להוכיח כי לא השתניתי, והרי כל אחד יודע, שאנשים לא משתנים בבסיסם.
אני מתייצב מולכם היום, ערב הפריימריז, בגאווה גדולה על רשימת הישגינו, אשר היה ניתן להתגאות בה גם לאחר קדנציה מלאה. כמעט ניתן לשכוח שחלפה רק שנה מאז הקמת הממשלה. אני מבקש כי תיתנו לי את ההזדמנות ההוגנת להמשיך ולהוביל את דרכה האידיאולוגית של העבודה, דרך השלום והצדק החברתי – הפעם ממשרד האוצר.

בברכת חברים,
עמיר פרץ

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

8 תגובות

 1. אביעד ק :

  רק כי מישהו חייב להגיד את זה – אנחנו לפני תקופת בחירות.

 2. ירדן :

  אפשר תמיד למצוא סיבות להאשים מועמד אבל יותר חשוב לי כרגע שר אוצר מהעבודה, שהוא סוציאל דמוקרט (ואני מאמין שפרץ באמת כזה), מאשר שר ביטחון מהעבודה.

 3. נמרוד :

  הכניסה למוכנות בצה"ל, העלאת שכר המינימום. מדיניות תוקפנית כלפי השחתת זיתים ופגיעה במוסקים של מתנחלים. מדיניות פתיחת שערים למסחר של עזה והגדה. הורדת מחסומים.
  סנה ופרץ עושים, מה שהרבה לפניהם לא עשו.
  יש תרגילים. חוק קיצור ימי מילואים לא מתאים לישראל כיום. יש מישהו אחראי במשרד.
  קשה לנו לקבל את זה שמדינאי ואזרח קשה לנו לקבל א זה שפרץ הוא מי עושה את שלא עשו לפניו.
  קשה לקבל את זה שפרץ דחף להפצצת משגרים בינוניים בימי המלחמה הראשונים, ללא שהות – צעד שהכריע לטובנו ובלעדיו היינו מוצאים את עצמנו חת הפגזות יותר כבדות לכיוון המרכז.
  קשה, אך מוטב.

  פרץ מנוסה וראוי.

 4. תום וגנר :

  אביעד, אני תוהה מה אתה אומר בעצם?

 5. אורה :

  עמיר פרץ ישר כוח!!!
  אני מאמינה לך אמונה שלמה ומלאה!
  כי אנשים לא משתנים!
  20 שנים בפעילות פוליטית מתמסרת הוכיחו כי ישר אתה!!! ולא אנשים לא משתנים מהיום למחר!!! כיו"ר ההסתדרות לא רק שפעלת למען ציבור העובדים אלא אף תרמת את שכרך כיו"ר שמישהו יראה לי עוד התמסרות כזו בלב ובנפש! אנשים לא משתנים!!!!

 6. אביעד ק :

  תום – משום מה התגובה המקורית שלי נחתכה. אני מתייחס בעיקר להצהרת הכוונות של האתר – לנהל שיח עם נבחרים לא רק לפני בחירות וכו' וכו'.

  יש כאן גאווה שעמיר פרץ עונה למשיבים וכו' וכו'.

  ואני הקטנוני רק הזכרתי שאנחנו לפני בחירות. היה נחמד אם הוא היה עונה גם לפני 7 חודשים למשל.

 7. אורה :

  רק שיהיה ברור…
  אם עמיר פרץ לא יבחר ליו"ר העבודה לא הוא המפסיד אלא אנחנו וכל עם ישראל שהולכים בחושך זמן רב מדי

 8. עמיר פרץ - עזור לעובדי הקבלן :

  […] במכתבך שנשלח ערב הפריימריז, אמרת שלא זנחת את המהפכה החברתית, וכי חוק עובדי כוח אדם, “יתקן עוול היסטורי”, ויכנס לתוקף ב- 1 לאוגוסט. והנה, ה-1 באוגוסט בפתח, אך התחושה היא שעובדי חברות כוח האדם, ורבים מהשכירים בישראל, עדיין מופקרים לגורלם. השילוב שבין חוסר יציבות תעסוקתית, הקשחת תנאי הזכאות לדמי אבטלה, הנורמה הפסולה של פיטורי עובדים לפני תום השנה ומחסור באכיפה, כל אלה מהווים איום קיומי מתמיד הן על הפרט והן על החברה בישראל. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.