postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מפריטים את אירופה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפריטים את אירופה

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 26.06.13 0:06

חמדנות הטיקונים והבנקים בצרוף אדישות ההמונים מחסלים את שרידי מדינות הרווחה באירופה.  וגם את הנכסים הציבוריים של המדינות הקרבנות, כעת יוון ואירלנד
מאת: ק. טוכולסקי

מצפון תפתח הרעה, חמש שנים לאחר פרוץ המשבר מי שמשלמים את מחירו הם עדיין לא הפוליטיקאים הנאו ליברלים שהורידו מסים לטייקונים ותאגידים והגדילו הלוואות מבנקים, גם לא אנשי התקשורת והאקדמיה ששיתפו פעולה עם מדיניות שמשרתת רק בעלי הון וכתרו לה כתרים. מי שמשלם את מחיר המשבר הוא הקרבן שלא זכה להנות יותר מדי גם בשנות הפריחה המדומה של השוד. תושבי ואזרחי אירופה ממשיכים לשאת את מחיר התעשרותם של העשירים ביותר והעשירים ביותר ממשיכים להנות. גל של הפרטות פראיות שוטף את אירופה ומי שנהנו בשנות השוד ממיטב הגזל והתעשרו כמו חזירים יכולים עכשיו להוסיף לממונם שדות של טורבינות רוח באירלנד, שדות תעופה בספרד או איים ביוון.

ההפרטה נמשכת במלוא עוזה, כל עוד לא טופלו הבנקים, שהיוו את הכלי המרכזי ליצירת המשבר האחרון, זה לא יפסק. הבנק המרכזי של אירופה, בנקים מסחריים גרמניים וקרן המטבע העולמית לא רוצים ולא מתכוונים להודות באחריותם למשבר וכל עוד האזרח האירופאי ממשיך להיות אדיש זה גם לא ישתנה. עם כל הכבוד לתנועת אוקיופיי והפעילים המסורים של תנועות המחאה, בקלפיות התמונה די ברורה, רוב מוחלט למפלגות תומכות הסדר הקיים. מהס"ד הורדרדים של צרפת ואירלנד, דרך השמרנים בגרמניה, ספרד, יוון, ופורטוגל. המשבר הנוכחי לא הביא לתמיכה משמעותית בפתרונות סוציאליסטיים. בסופו של יום למרות הישגיים יפים לשמאל החדש ביוון ובספרד, השלטון נשאר בידי השמרנים ואחיהם התאומים, הס"ד בסגנון שרודר ובלייר. האירופאים כמו הישראלים אולי אוהבים לרטון אבל האירופאים כמו הישראלים בחרו בזמן המשבר את מי שיצרו אותו מחדש. הצבעת האמון הזו מאפשרת את ההפרטה. בבחירות הקרובות בגרמניה לא צפוי ניצחון של המפלגה הס"ד, בעיקר בשל העובדה שהמועמד שהיא מציבה מול הקנצלרית השמרנית מרקל לא מציעה בשורה ששונה משמעותית מזו שלה אמנם לגוש השמאל יש יתרון אבל סירובם הצפוי של הס"ד לשבת עם השמאל בקואליציה צפוי להביא להקמתה של ממשלת אחדות בהנהגת השמרנים בה שוב יהוו הס"ד משתפים אפורים וצייתנים כמו בשנים 2005-2009. כך בהעדר אלטרנטיבה ההפרטה תמשך ועד שכל התשתיות והנכסים הלאומיים של מדינות דרום אירופה ואירלנד לא יעברו לידיהם של בנקים טייקונים ותאגידים התהליך לא אמור להפסק.

לא רק בישראל זוכים בפרסים בכירי המובילים למשבר, פרנקל הוא לא היחיד מבין מנהלי התאגידים והבנקים שהביאו למשבר שזוכה עכשיו בתפקיד בכיר. לאורך כל יבשת אירופה אותם מנהלים שרק מתחלפים בין המגזר הפרטי לשירות הציבורי וחוזר חלילה ממשיכים לנהל את העסק. המדינות הופכות עניות, מדיניות הצנע מאיימת על הישגי מדינת הרווחה האירופאית, מי שיצרו את המשבר קוטפים עכשיו את הפירות במקום להיענש. הבוחר נענש על בחירתו, מאז 2008 היו בכל מדינה אירופאית בחירות, קשה לומר שמי שניצחו בהם נאבקים בשיטה, זה לא משנה אם מדובר בהולנד הסוציאליסט בצרפת או במרקל השמרנית בגרמניה ובכל השאר, סיריצה היוונית התקרבה להציע אלטרנטיבה אבל גם בצרפת העם נתן את הרוב דווקא למפלגה שדרדרה את המדינה למשבר למפלגה השמרנית.

המחיר שהאירופאים ישלמו על אדישותם ושמרנותם הוא המשך הכרסום במדינת הרווחה האירופאית, בצמיחת הפערים באירופה ובהידרדרותה של היבשת, כמו כאן במדינתנו שלנו, יש מחיר לחוסר חשיבה לפני שהולכים לקלפי, לישיבה בבתים בזמן שמעטים מפגינים ברחובות ובייאוש מהשיטה ללא ניסיון להחליפה או לתקנה. גם אנחנו כמו האירופאים נופרט בקרוב עד זוב דם, זה המחיר של העדר מאבק המוני בשיטה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  "חלקים גדולים מהמגזר העסקי מחפשים כל דרך כדי להשפיע על קבלת ההחלטות של פוליטיקאים ופקידים בכירים. הקשר מתוחזק בדרך כלל על ידי פקידים בכירים, פוליטיקאים ופונקציונרים אחרים במערכת הפוליטית, שעוברים לאחר כהונתם למגזר העסקי ומשמשים מנהלים, יועצים או לוביסטים. אבל בשקט בשקט, יש גם כיוון השפעה הפוך של ההון על השלטון, אף אם הוא נעשה מבלי להתכוון."
  …….." המנכ"לית החדשה של משרד האוצר, יעל אנדורן, היתה לפני כן מנכ"לית של חברת פלונס מקבוצת ויולה, שבבעלות איש העסקים שלמה דברת – אחד המקורבים של שר האוצר יאיר לפיד, שסייע לו לנסח את מצע יש עתיד, והיה בין אנשי העסקים שנתנו למפלגה ערבות לפני הבחירות."
  http://www.themarker.com/markerweek/1.2051988

 2. מיכאל לינדנבאום :

  אם באירופה אחזה השלהבת

  אז כנראה שהטמטום הוא אוניברסלי.יש פה התמוטטות של מהלך בן כ-200 שנה של קידמה חברתית וכלכלית שהורתה באירופה.
  דוהרים לקראת ימי-ביניים חדשים,ולא ברור אם הסיבה היא השמדת היהודים נושאי הפרוגרס,או התמוטטות דמוגרפית של העולם המוכר לנו,או עלייתם של ונדלים חדשים.
  יהיה מעניין….

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.