חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

החוק שישתיק ביקורת על פעילות צבאית

נושאים זכויות אדם, חדשות, פוליטי ב 25.06.13 0:17

היום – שלישי, 25 ביוני 2013 בשעה 11:00 תדון ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת בהצעת חוק איסור לשון הרע (תיקון – לשון הרע על לוחמי צה"ל) של חברי הכנסת יוני שטבון, יריב לוין ונחמן שי. האגודה לזכויות האזרח מזהירה: החוק יביא לפגיעה מיותרת בחופש הביטוי, יפגע ויגביל את עבודתם של יוצרים דוקומנטריים ועיתונאים

בנייר העמדה של האגודה לזכויות האזרח, מסביר עו"ד אבנר פינצ'וק, ראש תחום פרטיות ומידע באגודה, כי האיום ואפקט ההשתקה של החוק יפעלו נגד כל מי שיעזו למתוח ביקורת, לפרסם עדות או אפילו רק להביע דעה על פגיעה חסרת הצדקה בחיילי אויב, ואף בפלסטינים או באזרחים ישראלים בשטחים. פרסומים ביקורתיים על פעילות מבצעית מועדים במיוחד לטעויות בתום לב, אבל בשל חשיבותם הגדולה יש לעודדם ולא להרתיע מפניהם.

הצעת החוק היא תגובה לסרט "ג'נין ג'נין" ולפסק הדין שדחה את תביעת הדיבה שהגישה קבוצת לוחמים נגד יוצר הסרט, מוחמד בכרי. הצעת החוק מבקשת לאפשר לכל לוחם שהשתתף בפעילות מבצעית להגיש תביעה דיבה גם אם שמו הטוב כלל לא נפגע. בדברי ההסבר להצעת החוק עולה מטרתו האמיתית: הגבלת חופש הביטוי לצרכי הסברה.

לדברי עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח, "חוק איסור לשון הרע נועד להגן על הזכות של היחיד לשם טוב, ורק בשל כך הוא מטיל מגבלות מחמירות על חופש הביטוי. כבר היום אנו עדים למקרים של ניצול לרעה של החוק למטרות השתקה, והצעת החוק צפויה להחריף את הפגיעה."

גם פורום היוצרים הדוקומנטריים מתנגד להצעת החוק. לדברי ילון גורביץ, חבר הנהלת הפורום, "הצעת חוק לשון הרע היא פגיעה קשה בדמוקרטיה וביצירה הישראלית בפרט. יצירותינו, גם אם הן מעוררות מחלוקת ופולמוס, הן סמל וגאווה לחופש הביטוי והפלורליזם במדינת ישראל, מה שמבדיל אותנו ממדינות חשוכות. חוק מעין זה יגרום לגופי השידור לצנזר את יצירותינו הרבה לפני שאלה תגענה לדיון ציבורי."

לנייר העמדה של האגודה לזכויות האזרח:
http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/05/leshon-hara2.pdf

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    לא הבנתי מה עושה פה נחמן שי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.