חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שר האוצר יאיר לפיד, לא הסוציאליזם נכשל

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, פוליטי ב 25.06.13 0:11

איתמר מירון מנתח את מצבנו ומסיק שמלעיטים אותנו באמירות לא נכונות על מצבנו מחד ועל הסיבות למצב זה מאידך.  הוא סותר את האמירה של שר האוצר ח"כ יאיר לפיד שהסוציאליזם נכשל ומפנה אצבע מאשימה אל ההתנהגות הקפיטליסטית של השלטון שהביאנו אל עברי פי פחת

 

נמוג לו החלום הסוציאליסטי?
דווקא בתקופה של מיתון וגזירות מה שהצליח להתרומם ולחדור ללב הציבור ב-2011 לא מצליח באותה צורה ב-2013. מה קרה לנו כחברה שאיבדנו את התקווה? מה קרה לנו כאזרחים שאנחנו לא יכולים לחלום יותר על שוויון ועל צדק חברתי?
"אני לא סוציאליסט, הסוציאליזם נכשל" אומר יאיר לפיד לתקשורת ומשקר במצח נחושה. כמה גזירות נוספות יצטרך להטיל יאיר לפיד על הציבור לפני שהוא יבין שזוהי רק ההתחלה. פעם אחר פעם, כשהימין הכלכלי עולה לשלטון מספרים לנו איך גזירות כלכליות הן בעצם לטובתנו ואם רק נחכה קצת יהיה פה טוב יותר. נדמה שלא משנה כמה שהימין יפגע בציבור הציבור ימשיך לבחור בו מכיוון לדברי יאיר לפיד "הסוציאליזם נכשל". אז ספר לנו יאיר, אם הוא נכשל כישלון חרוץ כל כך לפי דבריך איך זה שהעם יוצא לרחובות ומבקש רוויזיה מהשיטה הקלוקלת של היום, איך זה שבישראל הקפיטליסטית והמודרנית יש פחות שוויון ויותר עוני מימי המערך הסוציאליסטי? התשובה טמונה כמובן בשאלה- ישראל קפיטליסטית.

בישראל כיום יש מספר חוקים שגורמים למעמד הבינוני נמוך להתרסק ולכלכלה להיכנס למצב של מיתון.  ניקח לדוגמא את חוק הרווחים הכלואים שמעניק פטורים נרחבים ממס לחברות גדולות בישראל בעלות שלוחות בין-לאומיות אפשר לראות איפה הכול מתחיל, נוצר מצב שחברת טבע משלמת פחות מאחוז אחד של מס ובעל מכולת משלם 26% (אז שלא יספרו לנו שלוקחים קודם מהעשירים).

מה קורה פה בעצם? החברות הגדולות (שבבעלות של בעלי ההון הגדולים במשק) מתחזקות ומתפתחות (על חשבון מקומם של העסקים הקטנים במשק) ומשאירות יותר רווחים אצלם הכסף הזה נשאר בחשבון הבנק ולא נמצא בשימוש (ואי לכך לא מפתח את המשק) ונוצר אי שוויון. ומה היה קורה אילו החברות הללו היו משלמות מס נורמטיבי והעסקים הקטנים היו משלמים מס מופחת? הכסף שהיו מרוויחים בעלי העסקים הקטנים היה משמש ברובו לרכישת שירותים ומוצרים אצל בעלי עסקים קטנים אחרים וככה כך השחקנים הקטנים במשק היו נהנים ממדיניות הממשלה  והמשק היה פורח ומעל הכול הממשלה הייתה יכולה להעמיק את מדיניות הרווחה ולחזור לקחת אחריות על האזרחים שלה (כפי שהסביר יפה מאוד הד"ר ירון זליכה, בעבר החשב הכללי באוצר).

נחזור אל הגירעון, וניזכר איך הוא נוצר בכלל, "ירידה בהכנסות המדינה" זוהי הסיבה על פי האוצר להיווצרות הגירעון (40-50 מיליארד) ולא דרישות המחאה (3.4 מיליארד). כלומר האזרחים קנו פחות, הרוויחו פחות ולכן גם המדינה הרוויחה פחות. אפשר להסיק מהסיבה למצב הנוכחי שהתקציב שהוגש על ידי יאיר לפיד עושה בדיוק את הפעולה הלא נכונה מבחינת המשק. ההכנסה וכוח הקנייה של המעמד הבינוני והנמוך תיפגע אי לכך הוא יקנה פחות המשק יכנס למיתון נוסף והכנסות המדינה מהמיסים ירדו אף הם.

כל זאת ועוד מראים לנו את אכזריותו ובורותו של הקפיטליזם כי אם השוק חופשי מהתערבות ממשלתית בסופו של דבר רוב האזרחים יהיו עבדים של בעלי ההון. מודגש לנו הצורך במדינה סוציאל דמוקרטית שמנתבנת את המשק למקום שוויוני יותר ומוסרי יותר.

אסיים ואומר שאני מקווה שיאיר לפיד יתעשת וישנה את התקציב, גם כי ראוי שאדם שנכנס לבמה הציבורית על גלי המחאה החברתית ימלא את הבטחותיו לבוחריו ובוחרותיו. אבל בעיקר כי צריך ויכול להיות פה טוב יותר.

איתמר מירון בן 17 מירושלים  הוא חבר בנוער העבודה

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

  1. דליה :

    איתמר
    כתבת: "הממשלה הייתה יכולה להעמיק את מדיניות הרווחה ולחזור לקחת אחריות על האזרחים שלה". אתה אופטימי מדי. הממשלה הנוכחית אינה מעוניינת במדינת רווחה. מדיניותה היא להסיר אחריות מאזרחיה ולתת להם להסתדר לבד. הסיבה היא לא מצוקה תקציבית. ראה את השינוי בחוק הסיעוד שרוצים להעביר בחוק ההסדרים. ראה את ההעלאות בארנונה בחוק זה. זוהי מדיניות מכוונת שכיוונה הפוך ממדינת רווחה.

  2. מנדי :

    יפה כתבת איתמר

    מסכים עם כל מילה!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.