חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חידוש חוק הדיור הציבורי – אבל רק "כאילו"

נושאים דיור, תכנון ובניה, כלכלת בית ב 24.06.13 0:19

אמנם חוק הדיור הציבורי ייכנס לתוקף, אבל במקום לייעד את מכירת דירות בדיור הציבורי לרכישת דירות חדשות לצורך הגדלת המלאי, שרי האוצר והשיכון החליטו על העברת הכסף לסיוע בשכר דירה לנזקקי הדיור הציבורי. התנהלות זו תצמצם את מאגר הדירות לדיור ציבורי. הדיור הציבורי, הסוף?
מאת: קורט טוכולסקי

 חורבן הבית

הודעתם של שרי האוצר והשיכון על חיסול הדיור הציבורי לא התקבלה בזעם, אולי כי אין מי שיתאר את הזעם וידווח עליו, אולי כי האנשים כבר באמת מיואשים והייאוש עוד לא מבשיל לזעם. בצעד ציני שמטרתו העלמת הדיור הציבורי ממדינת ישראל. החליטו לפיד ואריאל שהדיור הציבורי יימכר והכסף ילך לא לבניית דירות דיור ציבורי חדשות אלא לתשלום שכר דירה לזכאים. כך תשיג הממשלה גם חיסול של עוד נכס לאומי וגם הזרמה של עוד אוויר חם לבועת הנדל"ן. הרי ברגע שהמדינה במקום להתחרות בשוק השכירות באמצעות הרחבה של הדיור הציבורי והצעת מגורים במחיר הוגן תיתן כסף לאנשים באופן שיאפשר להעלות את שכר הדירה הנדרש, בועת הנדל"ן שמגלה סימנים ראשוני של התרוקנות תחזור ותתנפח.

שתי ציפורים במכה אחת, גם חיסול עוד נכס לאומי וגם מתן מתנה לבעלי דירות להשקעה.
האמת שלוש ציפורים:

 • יש כאן גם הארכה מלאכותית נוספת של בועת הנדל"ן. את המחיר ישלמו כרגיל רוב רובם המוחלט של אזרחי ישראל, מי שעובדים ומי שנתמכים, שכירים ועצמאיים קטנים.
 • בעלי דירות להשקעה יוכלו להעלות את מחירי השכירות למי שבמקום לגור בדיור ציבורי יחפשו דירות וכסף בידם.
 • השוק החופשי יוכל להתנפח ולהתכווץ והכל בשביל לקדש את האמונה הניאו ליבראלית של הממשלה שלנו שצריך להפריט הכול.

ואז יום אחד יגמר הכסף בקרן ובשביל לסייע בשכר דירה יצטרכו לתת כסף מתקציב המדינה, רק שאז יתברר כמובן שאין מספיק כסף כי אין מקורות והסיוע יתחיל לרדת, יותר ויותר אנשים שגם כך בקושי יוכלו להרשות לעצמם שכר דירה ימצאו את עצמם ברחוב. מחירי הדירות לא יושפעו יותר מדי מכך בגלל שבשלב הזה כבר יהיה מחסור אדיר בדירות. אבל שוב לא שר האוצר ולא שר השיכון מחויבים למי שזקוקים לדיור ציבורי האחד מחויב לקבוצה קטנה של בעלי הון שממשיכים לראות בו ובצדק הפרזנטור שלהם, השני מחויב לאנשים שגרים בווילות של לפחות 150 מטר עם גינה בשטחים ולא ממש נזקקים לדיור ציבורי. קצת יותר מרבע מהישראלים נתנו קולם למפלגות שמשרתות טייקונים ומתנחלים את התוצאה ניתן לראות בכל תחום ועכשיו הנזק מגיע גם לתחום הדיור.

מדינת ישראל צריכה דיור ציבורי ולמען האמת לא רק לחלכאיה ונדכאיה. דיור ציבורי זמין שיהיה נגיש גם לזוגות צעירים, שכירים ועצמאיים בעלי הכנסה נמוכה מהשכר הממוצע, זה מה שצריך בישראל. זה פתרון זול, יעיל ונכון. זאת בדיוק הסיבה שהממשלה הנוכחית לא תעשה זאת. במקום להרחיב את הדיור הציבורי ולאפשר לאורך השנים לדיירים בדיור הציבורי לקנות את דירותיהם ובמקביל לבנות חדשות הממשלה מעדיפה לחסל. במקום שהפנסיות שלנו יהיו מושקעות בתשתיות לאומיות מניבות כמו דיור ציבורי הפנסיות שלנו בבורסה והדיור הציבורי שלנו מחוסל. הממשלה הזו לא מאמינה בזכויות ובזכאות היא מוכנה לזרוק כמה פרוטות כצדקה ולתת כסף במקום דיור זה לתת צדקה במקום זכויות וצדק. סבסוד שכר דירה הוא למעשה תמיכה בבעלי רכוש שיוכלו לנצל את הנזקקים לא יותר מכך.  

הממשלה הזו מקדמת את חורבן הבית, לא פעמי משיח ולא חבלי משיח פשוט חורבן. יש גבול למה שמדינת ישראל יכולה לשאת על תשתיותיה שלא מתוחזקות כראוי כבר למעלה מ-30 שנה. במקרה של הדיור הציבורי חורבן הבית הוא לא רק מטפורה קולעת הוא גם המציאות. בברכתו של ביבי לפיד ואריאל הולכים לחסל עוד יסוד של מדינת הרווחה ולהחליפו בצדקה פטרונית וגם זה רק לזמן מוגבל.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. דליה :

  ישראבלוף. כן ולא. כאילו לא מבטלים את החוק אבל כן מבטלים אותו.

 2. דליה :

  חוק הדיור הציבורי הופך לתליין של עצמו
  מיכה רחמן 24.06.13
  ה"מהפכה" של שר האוצר ושר השיכון בתחום הדיור הציבורי היא תרגיל פוליטי, ציני ומרושע
  http://www.haokets.org/2013/06/24/%D7%97%D7%95%D7%A7-%D7%94%D7%93%D7%99%D7%95%D7%A8-%D7%94%D7%A6%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%99-%D7%94%D7%95%D7%A4%D7%9A-%D7%9C%D7%AA%D7%9C%D7%99%D7%99%D7%9F-%D7%A9%D7%9C-%D7%A2%D7%A6%D7%9E%D7%95/

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.