חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אופיר פז פינס, על חטאי הממשלה ביחס לשלטון המקומי

נושאים חדשות, שיכון ושלטון מקומי ב 23.06.13 0:09

אופיר פז פינס, שר הפנים לשעבר, במהלך פאנל בנושא "מעמדו של מנכ"ל העירייה על פי חוק העיריות החדש": "את ממשלת ישראל לא מעניין אם הרשות מסוגלת לספק שירות לתושב אלא רק אם יש או אין לה גירעון"

 אופיר פז פינס, שר הפנים לשעבר וראש המכון לשלטון מקומי באוניברסיטת תל-אביב, מתח היום ביקורת נוקבת על ממשלת ישראל במהלך פאנל בנושא "מעמדו של מנכ"ל העירייה על פי חוק העיריות החדש". פינס היה אורח הכנס השנתי המשותף למנכ"לים ומזכירים ברשויות המקומית, המתקיים במלון דניאל ים המלח.

"לצערי, הממשלה מסתכלת על השלטון המקומי רק דרך החור שבגרוש, וזו מציאות אחרת מזו הקיימת בעיריות במדינות אחרות. חוקי עיריות במדינות אחרות מסתכלות על הרשות המקומית כמי שצריכה לספק שירות לתושבים ונמדדת לפי היכולת שלה לא רק לשמור על כך שלא תהיה גירעונית אלא עד כמה היא יכולה לספק שירות לתושב. את ממשלת ישראל לא מעניין אם הרשות מסוגלת לספק שירות לתושב, אלא רק אם יש או אין גירעון ברשות. אני אחרון שמזלזל בתקציב הרשות, אבל ההסתכלות רק דרך המשקפיים האלה אינה ראויה".

פינס הוסיף עוד כי יש לכונן רפורמה משמעותית גם ביחסים בין משרד הפנים לשלטון המקומי במדינת ישראל וגם בתוך הרשות המקומית, ישנם דברים שמחייבים שינוי גדול. "כשר הפנים הכנסתי מרכיב שלא היה בחוק – סעיף השונות, חלוקה לארבע קטגוריות של הרשויות מהאיתנות ביותר ועד הרשויות שבפשיטת רגל. זה דבר שלא היה בטיוטה הראשונה של החוק. עשינו את זה כדי לייצר כלים שמשרד הפנים יתייחס אחרת לרשויות שונות".

פינס שיתף את הנוכחים במקרה לו היה עד לפני מספר חודשים, כשראש רשות העומד בראש ישוב בן 30,000 תושבים, בא אליו והתרברב שקיבל פרס ממשרד הפנים על ניהול תקין. "איך הוא עשה את זה? יש לו רק 19 עובדים ברשות, אין שירותים לתושב, ולכן התקציב מאוזן, והוא מקבל את כל הפרסים. בחוק העיריות החדש אנחנו חייבים לדעת למדוד גם את נושא איכות השירותים".

באשר למעמדו של המנכ"ל ברשות המקומית על פי החוק החדש, אמר פינס כי אחד השינויים הכי גדולים שחוק העיריות מציע הוא במעמדו של המנכ"ל. "תהיה הפרדה מוחלטת בין הדרג הפוליטי לדרג המקצועי כשהמנכ"ל הוא החוט המקשר ביניהם. כל המנכ"לים שיבחרו יהיו בעלי מקצוע, ובעלי 7-10 שנות ניסיון רלוונטי בתחומים הקשורים לשלטון מקומי וניהול. המנכ"ל לא ייבחר על ידי מועצת העיר אלא יהיה איש אמונו של ראש העיר והסמכויות הניהוליות שלו יהיו טוטאליות, כאשר כל הדרג המקצועי כפוף אליו, הוא איש הביצוע וכל כלי הביצוע יהיו תחת ידיו. הדבר יעשה סוף-סוף סדר במערכת הפנימית המקצועית מול הדרג הפוליטי.

"בתמורה לכל השדרוג בצד המקצועי והניהולי, המנכ"ל יהיה כפוף לראש הרשות. בשנייה שראש הרשות לא נותן בו אמון, הוא יכול לפטר אותו. לא יעלה על הדעת שראש העירייה שנבחר על ידי רוב הציבור בבחירה אישית יעבוד עם מנכ"ל שאין לו אמון בו".

לעומת זאת, ד"ר שוקי אמרני, המשנה למנכ"ל משרד הפנים שנטל אף הוא חלק בפאנל, הביע התנגדות נחרצת להגדרת משרת מנכ"ל העירייה כמשרת אמון. "מנכ"ל העירייה, כמו כל עובד ציבור וכל נבחר ציבור, צריך להיות נאמן בראש ובראשונה לציבור ולא לאף אדם אחר ברשות המקומית. בסופו של התהליך, ייווצר מצב שבו ייבחר לתפקיד מנכ"ל שהיו לו הכי הרבה שלטים עם תמונת ראש העירייה על הרכב, עד כדי כך שלא יכול היה להפעיל את הוישרים".

פינס ציין עוד כי הגיעה העת שחברי מועצה יקבלו תגמול כספי עבור ישיבות מועצה וועדות בהן הם משתתפים וכן שתוגבל כהונת ראשי רשויות לשלוש קדנציות בלבד. "בישראל קיימת מציאות שהגיע הזמן לשנות שראש עירייה בעירו חזק יותר מראש ממשלה במדינתו", אמר פינס.

לדבריו, בניסוח חוק העיריות החדש בשנת 2003 נקבע בהסכמה עם מרכז השלטון המקומי כי תוגבל כהונתו של ראש רשות לשלוש קדנציות בלבד, ואפילו הממשלה נתנה לכך את ברכת הדרך. אולם מאז החוק החדש נשכח ורק כיום שבים ודנים באפשרות להעביר אותו מחדש לחקיקה, במסגרת פקודת העיריות החדשה. "מהלך שכזה נחוץ ביותר כדי למצוא את האיזונים הנכונים ברשות ואני סבור שכהונה בת 15 שנה של ראש רשות מספיקה בהחלט".

לסיכום אמר פינס: "אני מקווה ששר הפנים החדש יקדם את חוק העיריות החדש שהוכנס עמוק למגירה על ידי שר הפנים הקודם, יניח אותו על השולחן ולאחר שיעשה בו חשיבה מחודשת והתאמה לשנת 2013. כל יום שאנחנו מתעכבים פוגע באופן קשה ביכולות ובפוטנציאל של השלטון המקומי".

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.