חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דור שלם עובדי קבלן

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 20.06.13 1:00

עמיר סגל, עובד קבלן בעיריית ירושלים, מספר על התאגדות העובדים שהוא ממארגניה, ועל העובדים שמקום העבודה שלהם חשוב להם עד כדי כך שיעמלו כדי לשפר את אופן התנהלותו. כל זה כשלב בדרך לפתרון: העסקה ישירה

"מי אתה בכלל?!" צעק המנהל שלי והוסיף, "אתה עובד אריאל, אני יכול לפטר אותך מהיום להיום". לא נערכתי לשיחת פיטורים, אבל כמי שנמנה על מארגני התאגדות עובדי חברת אריאל לא הוכיתי בתדהמה כשאיימו עלי שאפוטר. איום שלא מומש, כי אני עובד טוב, אבל בעיקר כי מהלך זה נעשה בניגוד לנהלים בסיסיים ונסמך על המצאות והגזמות. אבל הייתי קרוב להיות מפוטר, קרוב מאד. כמוני יש באמת עוד מיליונים ומצבם לרוב רע מזה שלי.

אני בן 32, מתחתן עוד רגע, יש לי תואר שני וניסיון של כמה שנים במקצועי. אני עובד קידום נוער – כלומר – עובד רווחה, עוזר לצעירים למצוא עבודה. אני עובד קבלן, אני לא לבד. אנחנו דור שלם של עובדי קבלן. במקרה הפרטי שלי, אני מקבל את משכורתי מחברת הקבלן אריאל – החברה העירונית של עיריית ירושלים. רישומים שונים ומסובכים יש לכמות העובדים בחברה זו והם נעים בין כמה מאות ל-1,200. חלקם קבועים, אחרים זמניים.

רווחה, חינוך, תרבות, ספורט ואומנות הם רק חלק מהתחומים שאנחנו עוסקים בהם. כולם תחת אחריות העיריה. אני ואחרים מציגים עצמנו כעובדי עירייה, המנהלים הישירים שלנו (כמו זה שניסה לפטר אותי) הם עובדי עירייה. לעיתים כיסא לידנו יושב עובד עירייה שעושה אותו הדבר כמונו ומקבל משכורת טובה יותר בתנאים טובים יותר.

מקומות העבודה, כולל הציבוריים שבהם, לא מסוגלים לראות בעובדיהם את בני האדם שהם ולא מסוגלים להפנים את האחריות הבסיסית שיש למעסיק כלפי עובדיו. בחלומותיהם הרטובים של רבים הופכת ישראל למדינה שלמה של נותני שירותים פרטיים, סוכנים פרטיים, פרילנסרים המתניידים כאטומים במרחב התעסוקה. בלי ביטחון, בלי מחויבות.

רבים יאמרו שככה זה במאה העשרים ואחת, רבים אחרים יאמרו שהשירות הציבורי פשוט לא מסוגל והפרטה היא הפתרון. אלו ואלו צודקים לעיתים, אבל לרוב המציאות אחרת. לרוב מעסיקים, כולל בשוק הפרטי, פשוט לא מעוניינים להיות אחראים על עובדיהם ומחויבים אליהם.

האמת היא שהעברת שירותים ציבוריים לחברות קבלן לא הוכיחה עצמה כמעט באף אחד מהתחומים שבהם התבצעה. היא כן גרמה לבזבוז כספים, למשכורות גבוהות לבודדים ומשכורות נמוכות לרבים, ובעיקר לפגיעה בשירותים חיוניים. ככה זה כששירותי רווחה, למשל, מופרטים. לא תהיה בהם תחרות ואפילו לא רגולציה מינימלית. רק הסרת אחריות.

זה מתבטא בשוק עבודה שעשרה עד עשרים אחוזים ממנו הם עובדי קבלן. אלו עובדים שמשכורתם לא מגיעה מהמקום שמעסיק אותם, אלא דרך צינורות בירוקרטיים מסועפים. פיטוריהם לא דורשים אפילו פיטורים. פשוט יש לעצור העברת כספים לחברת הקבלן המעסיקה אותם. האחריות לביטחון התעסוקתי מושלכת בין המעסיק הישיר למקבל השירות. כך שאין אף אחראי, אף אחד שאפשר לפנות אליו ויוכל לתת תשובה.

בימים אלו אני גאה להיות חלק ממארגני התאגדות העובדים של חברת אריאל. עובדים שמקום העבודה שלהם חשוב להם עד כדי כך שיעמלו כדי לשפר את אופן התנהלותו, את ההגינות שבבסיס העסקתם. זה שלב בדרך אל הפתרון – והפתרון הוא העסקה ישירה. ללא אחריות המעסיק לעובדיו הופכים המנקה, העובד הסוציאלי והמורה להיות "נותני שירותים" לארגון שמכל בחינה הוא מעסיקם – למעט חוסר מוכנותו לקחת עליהם אחריות.

עמיר סגל הוא רכז תעסוקה בחטיבה לקידום נוער וצעירים בעיריית ירושלים. מועסק כעובד קבלן בחברה העירונית אריאל, וממובילי התארגנות העובדים בחברה 

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. ל רפי :

  אז מה? האם תנאי העסקתם דומים לאלאה של עובדים ישירים בעיריות אחרות?

  אם כן, חבל לבלבל לציבור את הראש בשטויות. יש נושאים רבים מדי שאינם בסדר באמת, וכדאי להתרכז בהם.
  אם לא, צריך לעבוד על השוואת התנאים, ושוב לא לבלבל את הראש לציבור בנושאים שיש להם פתרון מובן מאליו.
  אם לא יהיה סדר עדיפויות שימקד טיפול בנושאים החשובים ביותר, לא יזוז שום דבר.
  סוגיית עובדי הקבלן היא דחליל חסר ערך. הבעיה אינה מי מעסיק אלא באילו תנאים ועם אילו בטחונות. אני חוזר: כדאי להתרכז בעיקר.

 2. עמיר סגל :

  זה בדיוק העיקר

  עובדי חברת אריאל, שאני נמנה עליהם, מייצגים בדיוק את הבעיה הרווחת ברשויות מוניציפליות רבות – של העסקת קבלן כחלק משירותי הרשות הבסיסיים. ועבודתי כעובד רווחה מעידה על כך.
  עובדי חברת אריאל לא זוכים לביטחונות להם זוכים שאר עובדי עיריית ירושלים, וקלות האפשרות לפטר עובד אריאל מעידה על כך, ממש כמו בדוגמא האישית שלי שהבאתי כאן.
  כך גם לגבי תנאי ההעסקה הגרועים יותר.
  לגבי תנאי ההעסקה ברשויות מוניציפליות אחרות, בוודאי שראוי שתהיה השוואה של תנאי כלל המועסקים ברשויות מוניציפליות בכל הארץ, על פי תפקידיהם השונים.
  אך ההעסקה הקבלנית כאן היא העיקר והיא הבעיה הממארת בחברה הישראלית.

 3. מיכל :

  רפי- בעיית מיקור החוץ ברשויות מקומיות ידועה בעיה אמיתית שצריך לטפל בה

  "מבדיקת TheMarker עולה כי הרשויות המקומיות הן ככל הנראה שיאניות בהעסקת עובדי קבלן: 50 אלף מבין כ-100 אלף עובדי הרשויות המקומיות והמועצות האזוריות הם עובדי חברות קבלניות"

  http://www.themarker.com/career/1.1560870

 4. מנחם לוריא :

  מיקור חוץ

  עיריות,כמו גם בנקים – למשל,הקימו לעצמם חברות כוח אדם שעובדות במקביל למערכת כוח האדם הארגונית.

  הרעיון הוא פשוט: העיריה,במקרה הזה, משלמת לחברת כוח האדם של עצמה עבור ההשמה ומקבלת חשבונית.

  את סכום החשבונית רושמת העיריה בספרי הנהלת החשבונות שלה כהוצאה.

  רשות המיסים מכירה בהוצאה הזו והסכום שמשולם לחברת כוח האדם יורד מחבות המס של העיריה.

  זה – הסיפור האמיתי.

  פן נוסף לעניין הוא אחר: כבר כמה עשורים בישראל מתקיים ממשל שדוגל בממשלה רזה. הממשלה,בתהליך הדיאטה,מעבירה נושאים שונים שבאחריותה למגזר הפרטי אך לא רק לו.

  לא מעט מנושאים שהם אחריות של המדינה מועברים לפתחו של השלטון המקומי.

  רשימה חלקית: תחבורה,חינוך,זיהום אוויר,תברואה,אספקת מים….

  בתורו – השלטון המקומי גם דוגל בשיטת הממשך הצר ומעביר נושאים שבאחריותו למגזר הפרטי,בדרך של הפרטה או במיקור חוץ.

  רשימה חלקית של שירותים מוניציפאליים שהופרטו ו/או נעשים במיקור חוץ: תברואה,רווחה,חינוך מיוחד,מים,גביית ארנונה,משטרה עירונית…

  ראוי לציין ולהדגיש: הרשויות המקומיות מאוגדות,מבחינה חוקית,לתועלת הציבור ולא למטרות רווח. מאזן החשבונות של הרשות המקומית חייב להיות מאוזן בסוף שנת הכספים אסור להיות במינוס ואין כל הצדקה להשארת רווחים אם יש. למרות זאת,כמו הממשלה גם הרשויות המקומיות רואות עצמן כחברות למטרת רווח ופה קבור הכלב.

  מנחם.

 5. יוסי :

  עובדי סוג ב' – ביחס ובמשכורת גם יחד. תנאים גרועיים ללא גישה למכרזים פנימיים, בושה לעירייה ובושה למדינה שלא יכולה לאכוף את החוק של עובדי קבלן, אהה הם גם טענים שאנחנו לא עובדי קבלן אלא עובדי חברת בת של העירייה, ביזיון!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.