חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על (אי-)התערבות המדינה בגידול תינוקות

נושאים בריאות ואיכות סביבה, רווחה ושירותים חברתיים ב 17.06.13 1:05

אם צעירה לאחר לידה מספרת על השירות שקיבלה בחדר לידה ובטיפת חלב, ומתייחסת אל תפקיד המדינה במתן שירותים כאלה. הרשומה פורסמה לראשונה ב"הטרקלין – מחשבות על משפט"

מאת: קרן ילין מור

נסיבות אישיות משמחות – לידת בתי הבכורה – גורמות לי להתעניין בימים אלה באופן שבו המדינה, בעיקר באמצעות בתי החולים, קופות החולים וטיפות החלב, מאפשרות להורים טריים ולתינוקות שלהם לממש את זכויותיהם להורות, לבריאות, לחינוך ולשוויון (הערה: הרשומה נכתבה כבר לפני מספר חודשים, אולם מקוצר זמן מפורסמת רק עכשיו).

רבות כבר נכתב על המדיניות המעודדת ילודה בישראל (לדוגמה כאן). נכתב גם על כך שבעוד שהמדינה מעודדת ילודה, היא אינה דואגת לחינוך הילדים, ואינה מאפשרת להם להשתלב במסגרות חינוכיות ראויות מבלי שההורים יאלצו לשלם על כך סכומים ניכרים מדי חודש. ברשומה קצרה זו אבקש לטעון, כי חוסר הדאגה של המדינה לתינוקות הנולדים בה מתחיל כבר בימים הראשונים שלאחר הלידה, וממשיך בתקופה הראשונה לחייו של התינוק. אציין כבר בפתח הדברים, כי הם מבוססים על הנסיון האישי שלי ועל שיחות עם מספר חברות וחברים, ולא על מחקר, ולכן אספר את החוויות שעברתי בגוף ראשון (וצר לי אם עקב כך הרשומה שונה מהרשומות הרגילות בטרקלין). אשמח כמובן לשמוע בתגובות חוויות נוספות. חשוב לי גם לציין, כי הדברים לא נאמרים כביקורת על האחיות והרופאים, אשר מהנסיון שלי מנסים לסייע ככל שניתן, אלא כחשיבה ברמה מערכתית.

הסיפור מתחיל כבר בסמוך ללידה. לאחר הלידה הועברה התינוקת לבדיקות ומשם לתינוקיה. כאשר הגענו לקחת אותה בפעם הראשונה בדקו האחיות בתינוקיה כי זו אכן התינוקת שלנו (כמו בכל פעם שבה לקחנו אותה), אולם לא העניקו לנו כל הדרכה נוספת – איך להחזיק אותה, איך להניק אותה או הנחיות אחרות. גם שאר השהות בבית החולים התאפיינה במעורבות נמוכה של הצוות הרפואי. בכל פעם שמגיעים לתינוקיה מתבצע מעקב אחרי כלכלת התינוקת (אם בהנקה ואם בבקבוקים), כמובן שנערכות בדיקות רפואיות לתינוקות, וכן ניתן להשתתף בהדרכת הנקה שמתקיימת מדי יום, אך מעבר לכך לא היה מגע בינינו לבין האחיות בתינוקיה. יתכן שניתן לבקש מהן עזרה או הדרכה, אבל הן אינן יוזמות זאת, אינן מוודאות שההורים יודעים להתמודד בעצמם, והן תמיד עמוסות ביותר.

להמשך קריאה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.