ועדת העבודה והרווחה – פיצוי חד פעמי לאלפי נכים


הועדה קיבלה היום החלטה להעניק ל-31 אלף נכים פיצוי חד פעמי. לדברי יו"ר מאבק הנכים, זה פלסתר ששמים על שבר.כמו כן אישרה לקריאה ראשונה הקלות להורי ילדים עם מוגבלות

בדיון, שהתקיים ביום שני ב-10 ביוני, בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת הוחלט כי 31 אלף נכים המקבלים קצבת שירותים מיוחדים מהמוסד לביטוח לאומי, הזכאים לקצבה החל מיולי 2011, יקבלו פיצוי חד פעמי בשיעור 31.8% משיעור קצבת השירותים המיוחדים. סכום הפיצוי: בין 336 שקלים ל-1,170 שקלים לאדם, תלוי בשיעור הקצבה לה זכאי הנכה. לבקשתו של מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), הפיצוי ישולם תוך ארבעה חודשים מיום פרסום הסכם זה. העלות למדינה: כ-20 מיליון שקלים.

סכום הכסף נועד לפצות על הפער שנוצר בין שכר המטפלים הסיעודיים, הצמוד לשכר המינימום במשק אשר עלה בכ-600 שקלים בשנת 2011, לבין קצבתם של אותם נכים, הנזקקים לטיפול סיעודי, המוצמדת למנגנון מדדי בעדכון שנתי.

"זה פלסטר ששמים על שבר", אמרה בדיון נעמי מורביה, יו"ר מטה מאבק הנכים. מורביה וירון לוי, מנכ"ל ארגון הפעולה של הנכים, טענו בדיון כי הסכום אינו מספיק ויש לעגן פיצוי חודשי קבוע.

נציג משרד האוצר, דב בארי: "שיעור הפיצוי הוסכם במשא ומתן מול ארגוני הנכים, כחלק מחבילת עדכונים כוללת, שכללה תוספות נכבדות לקצבת ילד נכה".

שמחה בניטה, יו"ר עמותת מזור (נכים לטובת נכים), אמרה כי יש לקבל את הצעת הפיצוי ובמקביל להמשיך ולהילחם על פיצוי נוסף: "הכסף שוכב במשרד האוצר כבר משנת 2011 וחבל שהוא נשחק", אמרה.

כמו כן, אישרה הוועדה בקריאה ראשונה את הצעות החוק של חברי הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה), דב חנין (חד"ש) ואח', לפיהן הורה של אדם עם מוגבלות יהיה זכאי לתשלום ממעסיקו עבור דמי מחלה כבר מהיום הראשון להיעדרותו בשל מחלת ילדו או לשם טיפול בו (זאת בניגוד לשאר העובדים אשר אינם זכאים לתשלום עבור יום מחלה ראשון). בנוסף, קובעת הצעת החוק כי הורי ילדים עם מוגבלות יוכלו לצבור יומיים וחצי מחלה לכל חודש עבודה (במקום יום וחצי שמתיר החוק כיום) ויוכלו לזקוף 18 ימי מחלה בשנה (במקום 15 ימים להורים אלה שמתיר החוק כיום).

נציגי משרדי האוצר והמשפטים הודיעו בדיון כי הממשלה תומכת בהצעת החוק.

הודעות לעיתונות של ועדת העבודה והרווחה של הכנסת

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Leave a Reply