חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על הבוחר הישראלי להצביע בעד מפלגות שדואגות לחברה

נושאים דעות, פוליטי ב 13.06.13 0:01

לא האיגודים, לא הריכוזיות ואפילו לא הלוביסטים – הם אינם אשמים במצב. מי שאשם הם הבוחרים שהצביעו בעד מפלגות שאינן פועלות לטובת החברה, בעד מפלגות שניזונות מהסתה נגד קבוצות ומיעוטים בחברה, נגד ועדי עובדים, נגד לוביסטים. הבעיה אינה ביעדי הסתה אלה, אלא בבוחרים לכנסת ישראל שבחירותיהם רעות

מאת: קורט טוכולסקי

לא האיגודים, לא הריכוזיות ואפילו לא הלוביסטים

החברה הישראלית מחפשת כל הזמן אשמים במצב, התקשורת מכוונת אותנו לרעים הרגילים, האיראנים, הפלסטינים, החיזבאללה ואם איום חיצוני לרגע כבר לא עובד על המערכות ההולכות ונהיות עמידות לחיידקי הפחד, אז הוועדים, הערבים, החרדים, העניים וכן הלאה. בואו נעצור רגע ונאשים את עצמנו. את עצמנו כחברה הישראלית, כבני שבטיה ומחנותיה, המאכלסים את פלגיה המדומיינים והאחרים. תכלס אנחנו אשמים, אנחנו ולא אף אחד אחר. אנחנו שכבר 36 שנים הולכים פעם בשלוש ארבע שנים ובוחרים לנו כנסת שכל אחת מהן רעה מקודמתה, שהולכים שולל פעם אחר פעם אחרי הבלי התקשורת והבטחות לפתרון קסם בדמות מפלגה חדשה או מנהיג חזק מהמרכז ימין. אם אי פעם נשכיל כחברה הישראלית לבחור לא כמו מפגרים אולי הדברים יראו אחרת כי אנחנו אחראים.  

מי שאנחנו בוחרים משפיע ואחראי על הכול, בכנסת יש דיון שלם על הסיפור של הלוביסטים. הציבו בפני הציבור דחליל שהלוביסטים מכוונים את חברי הכנסת התמימים להצביע נגד אינטרס של הציבור שבחר בהם. יסלחו לי כל המאמינים שאם לא יהיו לוביסטים ,חברי הכנסת של הליכוד יתחילו להצביע כמו חברי הכנסת של מרצ. אתם חיים על הירח בגן עדן של שוטים. גם לפני שהיו לוביסטים, חברי הכנסת של הליכוד, וזה לא משנה עם שמם היה יוחנן באדר, פסח גרופר, משה ניסים, יהושע מצא, דויד לוי או דני דנון. הם הצביעו תמיד בשירות האינטרסים של בעלי ההון. תמיד בעד הורדות מסים וקיצוץ שירותים, תמיד בעד הפרטה והקטנת הרגולציה, תמיד בעד המעסיקים ונגד העובדים.

אולי נוח להם לחברי הליכוד היום, שמצלמים לוביסטים ומאשימים את הלוביסטים ולא אותם, אבל זאת חרטא. בסופו של יום, גם אם לא יהיו לוביסטים בכלל, אנשי המפלגה הלאומית-ליבראלית תמיד יצביעו למען בעלי הון וגם חבריהם הטובים מד"ש, דרך "המרכז" ו"שינוי" ועד "יש עתיד", חברי הכנסת של מפלגות האינסטנט של שלטון ההון, מי שנבנים בידי תקשורת של בעלי הון ללכוד את קולות חוסר שביעות הרצון הציבורית, גם הם יצביעו תמיד למען בעלי הון.

הסיבה היחידה לגרש את הלוביסטים מהכנסת זה בשביל לראות איך רובי ריבלין ועדי קול, שני לוחמים נחושים בלוביסטים, ממשיכים להצביע למען אינטרסים של שלטון ההון ונגד האינטרסים של ה-99% גם כשאין לוביסטים. לכם ציבור הבוחרים, אני מציע הצעה פשוטה, תצביעו לאותם חברי כנסת שלוביסטים יודעים שהם לא ישפיעו עליהם, לאנשים כמו מוחמד ברכה או שלי יחימוביץ, זהבה גלאון או דב חנין, מירב מיכאלי או אילן גילאון, כשיהיו בכנסת יותר יחימוביצ'ות, ברכים וגלאונים מדני דנונים ומירי רגבים, ללוביסטים ולמי שהם מייצגים לא תהיה השפעה.

אותו דבר הריכוזיות, שבדיה ריכוזית יותר מישראל, נו אז מה? כשהטייקונים יודעים שמולם עומדת מדינת רווחה חזקה עם אכיפה יעילה, איגודי עובדים וצרכנים חזקים ומודעים, ובעיקר בוחר שאינו קונה לוקשים של דה רגולציה ולתת לעשירים, הם לא נצלניים כמו בישראל. יהיו פה 50 בנקים, אם הרגולטור לא יגיד להם מה גבולות העמלות, כולם ישדדו אותנו. ריכוזיות היא עוד תופעה שאפשר להתמודד איתה. אבל בשביל זה צריך פוליטיקאים שלא נמצאים בכיס של בעלי ההון, אלא בכיס של הציבור. אופיר אקוניס, למי ששכח את מופע האימים שלו כיו"ר וועדת הכלכלה למען תשובה ושות', לעולם לא יגן על האינטרס הציבורי מפני שלטון ההון, משה מזרחי, אפו אגברייה ותמר זנדברג דווקא כן. מי שרוצה התמודדות מהותית עם הריכוזיות, צמצום פערים, העלאה ברמת החיים, צריך להפסיק להצביע לפרזנטורים של ההון, כמו לפיד ומפלגות ימין, ולהתחיל להכניס לכנסת יותר חברים מהעבודה, מרצ וחדש. אם לשלוש המפלגות האלו תהיה אפשרות להקים קואליציה, שום ריכוזיות לא תשנה את העובדה שיהיה פה יותר טוב.

הוועדים לא רק שהם לא אויב. הם המגן האחרון שלנו. ועודים חזקים שווים עובדים שמרוויחים שכר ראוי, שלטון ההון רוצה שנחשוב אחרת,שנחשוב שחברה של מהנדסים והנדסאים שמספקת שירות סביב השעון, כמו חברת החשמל, צריכה להיות מופרטת ומופעלת בידי עבדי קבלן. שהקריה למחקר גרעיני צריכה לשלם פחות למי שעובדים בה. הם לא מספרים לנו שברציף הפרטי של מספנות ישראל, גובים בדיוק את אותם סכומים כמו בנמל הציבורי בחיפה, רק שהעובדים מרוויחים פחות והרווח נגרף ישירות לכיסי הבעלים. המטרה של ההסתה נגד הוועדים החזקים היא למנוע סולידריות בין עובדים, הבעיה שלנו היא לא וועדים חזקים, אלא שלטון ימין מרכז-ימין מושחת ומשרת בעלי הון שחומס אותנו. אם ניפטר מהאלקינים, השלחים, השקדיות והחוטבליות ונחליפם בעוד מיכל רוזיניות, חנא סווידים וסתיו שפיריות, נגלה פתאום שהבעיה היא לא בוועדים אלא בשלטון ההון ושופריו בתקשורת הממוסדת.

אז תצביעו נכון, וקוראי עבודה שחורה היקרים, שבטח תוהים: עכשיו מה? אנחנו גם ככה מצביעים נכון (ונכון זה להצביע העבודה, מרצ או חדש למי שעדיין לא יודע) אז מה הוא רוצה מאיתנו? קחו את המאמר ושלחו אותו לחבר שלא מצביע נכון, לאחד מיואש שחדל להצביע, לאחד שכל בחירות מצביע למפלגת הלוקש התורנית ובטוח שהפעם יהיה יותר טוב, לאחד שמצביע למפלגות עם אחלה חזון ואפס סיכוי לעבור את אחוז החסימה, לאנשים הטובים שבטוחים שאם רק ניקח את הלוביסטים ונעיף אותם למשרדים שלהם, ונפרק את האיגודים בנמלים ונלחם בריכוזיות יהיה פה יותר טוב. כי לא יהיה פה יותר טוב עד שהשמאל יגיע לשלטון, כי השמאל מתנגד לא ללוביסטים, אלא לאינטרסים שהם מייצגים, ולא לריכוזיות אלא להרחבת פערים וניכור חברתי, ולא לוועדים אלא לבעלי ההון, רק הוא יכול להתמודד עם הבעיות שהמרכז והימין משרתים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. ל רפי :

  אני בעד. אבל אין מפלגה כזו בישראל...

  יש מפלגות שמדברו על הנושא. למעשה, רוב המפלגות מדברות על הנושא, כל אחת ודעותיה. אבל אין מפלגה שבאמת פועלת למען העובדים.
  ואגב, איני רואה רבותא בפעולה למען העובדים. העקרון המנחה החסר באמת הוא שמוסדות המדינה והציבור עובדים עבור האזרחים; כלל ציבור האזרחים.
  חלק גדול מהבילבול וההסתירות הפנימיות בין מה שעושים לבין מה שמבטיחים ואל מקיימים, נגזר משגיאת-יסוד בהבנת חלוקת התפקידים בין הממשל לאזרחים. האזרחים הם הריבון, ובכדי לשרת אותם קיימת המדינה. הממשל הוא המסגרת שבחרו האזרחים בכדי להוציא זאת לפועל. ובכל ניגוד עניינים בים הציבור לממשל או בין קבוצות אינטרסים לכלל הציבור – הא5ינטרס הציבורי קודם!
  החוקים אינם באים לשנות עקרון זה, אלא להגדיר את כללי היישום היום-יומיים שלו, ובמקום שאין זה כך, צריך לשנות את החוק.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ל ל.רפי
  אתה טועה. יש מפלגות שפועלות למען העובדים. העבודה, מרצ, חדש.

 3. ק. טוכולסקי :

  א. תגובה של ל. רפי רק חמש שורות!!! יום מרגש הכל יכול לקרות.
  ב. העבודה, מרצ וחד"ש, מפלגות הבית של הטור שלי.
  ג. למי שחושב שיש סיכוי שהוא יצביע בפעם הבאה למפלגת הטרנד/מרכז הנוכחית, בואו נעשה ניסוי, בפעם הבאה תצביעו עבודה/מרצ/חד"ש אני מבטיח לכם שהרבה דברים יראו אחרת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.