חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מכרזים – מכרזי איכות אל מול מכרזי מחיר: יתרונות, חסרונות והמלצות

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 10.06.13 0:55

תופעת חברות הקבלן, פרשת אסון ורסאי, פרשת תוכנית הפיתוח של רכבת ישראל – כל אלה קשורים בשימוש במכרזי מחיר לפי חוק חובת מכרזים. מאמר זה מציע שימוש בשיטת מכרזי איכות במכרזים בהם הערך המוסף של ההון האנושי הוא גבוה

        מאת: ירון זליכה

 

 מכרזי איכות אל מול מכרזי מחיר: יתרונות, חסרונות והמלצות מדיניות

קרב עתיק יומין ניטש בין אנשי הכספים בארגונים לבין הגורמים המקצועיים המזמינים מוצרים ושירותים שונים באשר למהותו המועדפת של מבנה המכרז: האם לנקוט בשיטת מכרז מחיר, שבו המרכיב המרכזי הוא המחיר, או שמא בשיטת מכרז איכות, שבו המרכיב המרכזי הוא האיכות.

יצוין, תכנון איכותי משמעותו מבנים כלכלים יותר, אמידים יותר, יעילים יותר אשר מתפקדים טוב יותר. תכנון ובניה נכונים חוסכים מיליוני שקלים של אחזקה, תיקונים ושיפורים בעתיד. חיסכון בתכנון ההנדסי משמעותו חיסכון בחשיבה, מחשבה ותכנון של כל האמור לעיל. מנגד, כשל באיכות התכנון טומן בחובו חריגה בעלות הביצוע הגדולה פי עשרה מהיקף עבודת התכנון, לצד חריגה בלוחות הזמנים של הפרויקט, כמו גם גידול בעלויות האחזקה שלו. מכאן, הדילמה של מכרזי מחיר אל מול מכרזי איכות בענפי הנדל"ן והתשתיות היא חריפה במיוחד.

מאז התכבדה הכנסת וקיבלה את חוק חובת המכרזים ואת תקנותיו צברה הממשלה ידע וניסיון מגוונים הן בשיטת מכרז המחיר והן בשיטת מכרז האיכות (כמו גם למרבה הצער בשיטה הנפסדת של פטורים ממכרז אף היכן שהייתה ברירה מכרזית).

פרשת תוכנית הפיתוח של רכבת ישראל, פרשת אסון וורסאי, פרשת ההתקשרויות עם חברות קבלן, פרשת ההתקשרות לרכישת מערכת ניהול משאבים (ERP) הן דוגמאות בולטות להמחשת הדילמה העשויות לשמש תשתית לניתוח המצבים בהם עולה משמעותית היתרון הקיים במכרזי איכות על פני מכרזי מחיר.

בכל הפרשות לא עמדה הממשלה בשורת תנאים חיוניים, שיפורטו להלן, ואשר לא אפשרו לה לבצע מכרז איכות מהיר. כתוצאה מכך, בחרה הממשלה במכרזי מחיר במחשבה שגויה כי הפשטות של הכנת מכרז מחיר מחייבת ניהול התקשרות כפשוטה. כביכול מי שמסרב לטרוח בערב שבת יאכל במוצאי שבת. בפועל, הזנחתם של התנאים החיוניים חסכה בהליך המכרז אך הזמן שנחסך לא כיסה את הנזקים הכבדים שנוצרו עקב הזנחת משמעותה של האיכות.

המשותף לפרשות שתוארו לעיל היא רכישה של מוצר או שירות מורכבים המחייבים מרכיב כוח אדם כבד, מקצועיות ברמה גבוהה ורמת אמינות, שקיפות ויושרה מוחלטים. ברם, כוח אדם, מקצועיות ואמינות אינם מוצרי מדף שקלים להגדרה אחידה וברורה ולפיכך קשה לפגוע באיכותם. ההיפך הוא הנכון.

בעייתם של מכרזי מחיר אפוא שהם מאפשרים להתעלם משורה של תנאים החיוניים להצלחתו הליך הרכש ובהם חוסר הידע של עורכי המכרז; הצורך בשיתוף פעולה בין עורכי המכרז לבין יחידות המשתמשים בשירות או במוצר; והצורך בשיתוף פעולה בין עורכי המכרז לבין המשתתפים במכרז. במקרה של מרכז איכות ניתן להתעלם מתנאים חיוניים אלה ולדחות את מחיר ההתעלמות לשלב ניהול ההתקשרות. שלב עתידי אשר גורמים אחרים מן הסתם יהיו אחראים לו ולא וועדות המכרזים.

מנגד, הפרקטיקה המקובלת בסקטור הפרטי היא אבחנה ברורה בין רכישת מוצרים או שירותים שניתן להגדירם באופן מדויק (מוצרי או שירותי מדף) לבין רכישת שירותים שהערך המוסף של הון אנושי בהם גבוה. בראשון, תינתן עדיפות מוחלטת לטובת מכרזי מחיר (או הליכים תחרותיים דומים). באחרון, תינתן עדיפות למכרזי איכות (תוך שקלול מרכיב המחיר בניקוד באופן זה או אחר או אף קביעת המחיר מראש ועריכת המכרז בין כל אלה המוכנים לקבל את המחיר שנקבע ולהתחייב לעמוד בו).

למכרזי איכות יתרונות רבים, בפרט כל אימת שההתקשרות מתמקדת בהעסקת כוח אדם בכלל (לעומת מוצרי מדף מוגדרים) וכוח אדם מקצועי במיוחד בפרט, במאפייני שירות מורכבים המחייבים הבנה מעמיקה של אופי מתן השירות ומערך האינטרסים של ספק השירות ובמערכות יחסים המחייבות אמינות, שקיפות ויושרה.

בה בעת, מכרזי איכות דורשים איכות גבוהה גם של עורכי המכרז, תוך השגת ידע ורמה מקצועית גבוהה, נכונות לבזר את כוחם עם יחידות ממשלתיות שונות, צניעות לבקש את שיתוף הפעולה של משתתפי המכרז ולעשות בהערותיהם ובקשותיהם שימוש לא מתנשא ולא מנוכר וחשיפה העלולה להגביר את הביקורת על פעולותיהם.

בהכירי את הרצוי אל מול המצוי אין לי אלא להמליץ כי המעורבים בדבר ירתמו לסייע לעורכי המכרזים במשרדי הממשלה השונים, כמו גם ליחידות הרכש בגופי הממשלה הרחבה (חברות ממשלתיות, גופים סטאטוטוריים ורשויות מקומיות), לעמוד במשימה כבירה זו. קונקרטית מומלץ כי מנהל הרכש בחשב הכללי ייזום מערך הדרכות פרטני המתמקד בהדרכה של מכרזי איכות וכן כי אגף התקציבים במשרד האוצר יגדיל את תקציבי הייעוץ העומדים לרשות עורכי המכרזים בבואם להכין את מכרזי האיכות. פוטנציאל החיסכון והיעילות במכרזי הממשלה גדול ומצדיק את האתגר.  

פרופ' ירון זליכה, דיקן הפקולטה למנהל עסקים בקריה האקדמית אונו

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מרכיב כוח אדם כבד, מקצועיות ברמה גבוהה ורמת אמינות, שקיפות ויושרה

  אבל כול אלו לא נדרשים על-ידי חברה גרגרנית שרעבה למתנות והכול כלול.

  יותר טוב לייצר שקיות ניילון שחורות עם ריץ' רץ המשאיר את רייח הגוויה בפנים או לייבא אותן מארה"ב, מאשר להעסיק מהנדסים שלא
  מעגלים פינות, כדי למנוע תאונות או ביזבוז כספי מדינה המשאירים חלקים גדולים של תושבים רעבים לאחר נסיונות רפורמה וקיצוצים (מדינת חלם).

  אבל ירון,
  כבר דיברנו על זה.

  כוח האדם במשרדי הממשלה הוא אוסף של מתכנני משכורת, טובות הנאה ופרישה אצל תייקונים, בדיוק כפי שקורה במשרד האוצר ומשרד התחבורה.

  הנה התוצאה שוב.

  ראה כתבה זו.

  http://finance.walla.co.il/?w=/3/2660492

  כאשר מדינת ישראל חשבה שהיא רק אחרי כמה שנים מאז הוקמה, השוותה עצמה למצב הפיתוח של ארה"ב, הרי שהיא משקרת לעצמה.

  מוסדות המדינה עדיין לא הוקמו ואם הוקמו, הוקמו בצורה עקומה.

  רכבת ישראל לא תסיים את פעילותה הגועשת.

  והתאונה הבאה (סליחה) כבר בדרך.

  מדוע?

  מאחר והיא (רכבת ישראל) כלל לא עוסקת בתפקידה המקצועי.

  לאן ברח הסמנכ"ל האחרון של רכבת ישראל?

  אההה… הוא הגיע לסיטיפס, שם הוא מתאים במנטאליות.

 2. אאאאא :

  התגובה מעל, שלי היא.

  סליחה שכחתי לרשום ,שם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.